چگونه تبلیغ کنم؟ هر آنچه باید درباره تبلیغات بدانید!

تبلیغات

با شنیدن کلمه تبلیغات، چه چیزی به ذهن شما خطور می کند؟ آیا به تبلیغات بنری در وب سایت مورد علاقه خود فکر می کنید؟ به آگهی های بازرگانی خنده دار چی؟ به بیلبوردهای کنار بزرگراه یا پوسترهای ایستگاه های مترو چطور؟

اگرچه اکثر ما ایده خوبی در مورد شکل ظاهری تبلیغ کردن داریم اما معنای دقیق و چگونگی انجام این کار کمی سخت تر است. از چاپخانه گرفته تا پاپ آپ ها، قطعاً رویکردهای تبلیغ با گذشت زمان تغییر کرده است. با این وجود نیاز به تبلیغ کردن و همچنین تکنیک ها و بهترین شیوه های آن تغییری نکرده است. این همان چیزی است که ما در این راهنما به آن خواهیم پرداخت. در ادامه با ما همراه باشید.

تبلیغات چیست؟

تبلیغات به معنای ایجاد پیام برای ترغیب و ایجاد انگیزه برای اقدام شخصی است. تبلیغ خوب برای تأثیرگذاری زیاد، خاطره انگیز و به یاد ماندنی بودن و گاها پر مخاطره بودن طراحی شده است. این کار بهم ریختگی زندگی روزمره را در هم می ریزد، توجه بیننده را مختل می کند و تمرکز او را می طلبد. چه در یک بیلبورد و چه در پشت منوی رستوران، تبلیغ کردن می تواند به روش های مختلف به درد شرکت شما بخورد:

 • برای افزایش آگاهی در مورد برند
 • سوق دادن مشتریان بالقوه به سمت تجارت
 • برای افزایش فروش محصولات موجود
 • برای معرفی محصول یا خدمات جدید به بازار
 • برای تمایز محصول خود از رقبا

تبلیغ به روش های مختلف قابل اجرا است. از تبلیغ رادیویی، بیلبوردها گرفته تا چاپ تی شرت های مارک دار و فعالیت هدفمند در رسانه های اجتماعی همه به عنوان تبلیغات به حساب می آیند.

تفاوت تبلیغات با بازاریابی

بازاریابی تصویر بزرگی از چگونگی برنامه ریزی شرکت برای بالا بردن سطح آگاهی مردم از نام تجاری خود و ترغیب مشتریان به خرید است؛ در حالی که تبلیغات فرآیند ایجاد پیام های قانع کننده پیرامون این اهداف گسترده است. تبلیغ کردن زیرمجموعه و یکی از مولفه های بازاریابی می باشد و اصطلاحاً چتری برای برقراری ارتباط با مخاطبان است.

تاریخچه مختصر تبلیغات

تبلیغ یکی از قدیمی ترین بخش های کسب و کار می باشد. به محض تولید محصولات و خدمات جدید، نیاز به شناخته شدن آنها نیز وجود دارد. قدیمی ترین تبلیغ تأیید شده به ۳۰۰۰ سال قبل از میلاد باز می گردد که از نظر فنی یک آگهی در مصر باستان بود که یک فروشگاه خواستار دستگیری و بازگرداندن یک برده فراری شده بود. اتفاقاً در این آگهی به فروشگاه صاحب برده نیز اشاره شده بود که ذاتاً ویترین فروشگاه او را نیز تبلیغ می کرد. باید بدانید برده هرگز دستگیر نشد اما صاحب فروشگاه یک روش کاملاً جدید برای ایجاد ترافیک کشف کرد: تبلیغات

در اینجا نگاهی کوتاه به پنج قرن گذشته تبلیغات می اندازیم:

 • ۱۴۷۲: اولین تبلیغ پوستری روی درهای کلیساهای لندن قرار گرفت.
 • ۱۶۵۰: اولین آگهی روزنامه – جایزه ای برای ۱۲ اسب سرقت شده – منتشر شد.
 • ۱۷۰۴: Boston News-Letter خوانندگان خود را وادار به قرار دادن آگهی در مقاله خود کرد.
 • ۱۸۷۰: سبک تبلیغ نسخه Powers متولد شد که سبکی کوتاه، مهم، راستگو و قانع کننده داشت. پاورز متمرکز بر این بود که چرا مشتری باید محصول یا خدمات شما را بخرد.
 • ۱۸۸۰: کارت پستال یکی از داغ ترین روش های جدید برای جلب مشتری شد.
 • ۱۹۰۲: ملینز فود (Mellins Food) برند تجاری خود را در ۲۵ پرواز کشتی هوایی تبلیغ کرد و به اولین برندی تبدیل شد که از این روش استفاده می کرد.
 • ۱۹۰۴:  Campbell’s Kids ایجاد شد و تمرکز تبلیغ را از یک آگهی به یک کمپین کلی هدایت کرد.
 • ۱۹۲۲: تبلیغ رادیویی متولد می شد و مشاغل، تبلیغ  ۱۰ دقیقه ای را با قیمت ۱۰۰ دلار خریداری کردند. دو سال بعد مارک ها با حمایت کامل از یک برنامه رادیویی سرمایه گذاری خود را افزایش دادند، مفهومی که در نهایت به عنوان محتوای حمایت شده شناخته می شود.
 • ۱۹۲۵: تبلیغ کنندگان با تمرکز بر این که مشتریان از محصول یا خدمات آنها چه لذتی می برند، بر جلب احساسات تمرکز کردند.
 • ۱۹۷۵: VCR ها معرفی شدند و مصرف کنندگان شروع به ضبط نمایش ها کردند و بنابراین تبلیغات افزایش یافت.
 • ۱۹۹۰: رایانه ها با بیش از ۵ میلیون خانه ای که به اینترنت متصل شد، محبوب تر و قابل دسترس تر شدند.
 • ۱۹۹۴: اولین کمپین ایمیلی هرزنامه ای راه اندازی شد. در این سال تبلیغ بنری نیز معرفی شد.
 • ۱۹۹۵: موتورهای جستجو مانند یاهو و آلتا ویستا متولد شدند. Ask Jeeves و گوگل به ترتیب در سال ۱۹۹۷ و ۱۹۹۸ معرفی شدند.
 • ۲۰۰۵: یوتیوب و فیس بوک فقط برای دانشجویان راه اندازی شد.
 • ۲۰۰۸: برندها متوجه اهمیت حضور آنلاین برای مشتریان بالقوه خود شدند. پراکتر و گمبل با BeingGirl.com مفهوم مرکز محتوا را آزمایش کردند.
 • ۲۰۱۲: فیلم های آنلاین تقریباً به ۱۷۰ میلیون بیننده رسید.
 • ۲۰۱۳: سایت هایی مانند Pinterest و Instagram به صحنه شبکه های اجتماعی پیوستند.
 • ۲۰۲۰: تبلیغات در پلتفرم های های دیجیتال از جمله رسانه های اجتماعی، پادکست ها، پرداخت به ازای هر کلیک (PPC) و موارد دیگر افزایش می یابد. داده های مشتری نقش بیشتری در هدف گذاری تبلیغ و هدف گذاری مجدد، بازی می کند. نهایتا با افزایش سریع دستگاه های تلفن همراه شاهد افزایش تبلیغ موبایلی و بازاریابی پیامکی هستیم.
تاریخ به ما می آموزد که تبلیغ درست مثل عادت های خرید، یک مفهوم همیشه در حال تغییر است. در حالی که تقریباً ۱۴۰ سال پیش، کارت پستال ها جدیدترین شکل تبلیغ بودند، امروزه برندها در حال ساخت چت ربات برای مسنجر فیس بوک و تلفیق هوش مصنوعی در پلتفرم های بازاریابی و فروش خود هستند.
تبلیغات قدیمی ایران
تبلیغات قدیمی ایران

روش های سنتی

۱- تبلیغات چاپی (Print Advertising)

این مقاله را حتما بخوانید:  مدل کسب و کار چیست؟ طبق تعریف مرکز بیزینس کوچینگ ایران (IBC)

تبلیغ چاپی به پوسترها، کارت پستال ها، بولتن ها، نامه رسان ها، بروشورها و سایر تبلیغ چاپی فیزیکی و همچنین به تبلیغ روزنامه ای و مجلات اشاره دارد. با اینکه نحوه طراحی و کاربرد تبلیغ چاپی طی سال ها تغییر کرده است اما هنوز هم یک رسانه ثابت و موثر تبلیغاتی می باشد.

۲- بیلبوردها و تبلیغات حمل و نقل عمومی (Billboards and Public Transit Ads)

تبلیغ بیلبوردی شامل تبلیغ چاپی در مقیاس بسیار بزرگتر است. این نوع تبلیغ با توجه به اندازه، طراحی، مکان و هزینه، متفاوت از تبلیغ چاپی می باشد. بیلبوردها معمولاً بدون هیچ کلمه یا با کلمات بسیار کوتاه طراحی می شوند تا بینندگان هنگام عبور از ماشین یا قطار وقت برای پردازش پیام در اختیار داشته باشند. همچنین این نوع تبلیغ برای آگاهی بخشی از نام تجاری استفاده می شود و معمولاً فقط شامل یک نام تجاری با یک شماره تلفن یا نشانی وب سایت است.

۳- آگهی های بازرگانی تلویزیون (TV Commercials)

آگهی های بازرگانی تلویزیونی آگهی های کوتاهی است که توسط شرکت ها و سازمان هایی که می خواهند مخاطبان یک برنامه تلویزیونی یا برنامه یک شبکه را جذب کنند، تهیه می شود. تبلیغ تلویزیونی از زمان اختراع تلویزیون وجود داشته است و از آن زمان تاکنون تغییر کرده است. این نوع تبلیغات، دامنه وسیعی به اندازه میلیون ها نفر دارد و تجربه تبلیغ چند حسی را برای بینندگان فراهم می کند، کاری که تبلیغ چاپی و برخی تبلیغ های دیجیتال کاملاً نمی توانند انجام دهند. قیمت پخش این آگهی ها گران است، مخاطبان معمولا هنگام پخش، کانال های تلویزیون شان را عوض می کنند و به سختی می توانند بر حسب نیازشان هدف قرار بگیرند.

۴- رادیو (Radio)

تبلیغ رادیویی به تبلیغاتی گفتاری گفته می شود که از کانال های رادیویی بین موسیقی و سایر برنامه ها پخش می شود. اولین پخش آگهی تجاری رادیوی به سال ۱۹۲۰ برمی گردد. تبلیغ رادیویی به ویژه برای تبلیغ محلی و منطقه ای بسیار قدرتمند است. امروزه پادکست روشی مشابه اما نوین و بسیار حرفه ای تر و موثرتر است.

روش های آنلاین

امروزه بیش از ۴ میلیارد نفر از اینترنت استفاده می کنند. این تعداد نسبت به سال ۲۰۰۵ حدود ۳۰۰ درصد افزایش یافته است. اگر آنلاین تبلیغ نمی کنید، باید بگوییم از قافله عقب هستید. اینترنت نه تنها دسترسی مستقیم شما را به بیش از نیمی از جمعیت جهان از جمله بیش از نیمی از مخاطبان هدف شما فراهم می کند بلکه کانال های مختلفی را نیز برای تبلیغ در اختیار شما می گذارد.

بازاریابان اکنون انعطاف پذیری بیشتری برای دسترسی به مخاطبان هدف خود با روش ها و بودجه های مختلف دارند. همچنین تعدادی ابزار که بسیاری از آنها رایگان هستند، وجود دارد که می توانند به شما در اجرای استراتژی تبلیغات کمک کنند. در اینجا متداول ترین روش های آنلاین برای تبلیغ وجود دارد:

این مقاله را حتما بخوانید:  پیروزی در جنگ کسب و کار با افزایش وفاداری مشتری

۱- تبلیغات جستجوی پولی (Paid Search Advertising)

اعم از گوگل، یاهو یا بینگ همه موتورهای جستجو، تبلیغ پولی خود را دارند که به پرداخت به ازای هر کلیک یا PPC معروف می باشند و شامل پیشنهاد قیمت برای کلمات کلیدی و قرار دادن تبلیغ در بالا یا کناره های نتایج جستجو است.

وقتی کسی با استفاده از یکی از موتورهای جستجو پرس و جو انجام می دهد، تبلیغ کنندگان توانایی نمایش تبلیغ شان را بالاتر از نتایج جستجو دارند. این همان چیزی است که PPC را بسیار قدرتمند می کند و به تبلیغ شما امکان دیده شدن توسط افرادی که در جستجوی موضوعات مرتبط هستند می دهد.

۲- تبلیغات شبکه های اجتماعی (Social Media Advertising)

پلتفرم های شبکه های اجتماعی می دانند که محتوای آنها چقدر ارزشمند است و به همین دلیل گزینه حمایت یا تقویت پست ها را ارائه می دهند. تبلیغ در شبکه های اجتماعی پیام شما را در مقابل مخاطبان هدف قرار می دهد و آنها را ترغیب می کند تا درگیر شوند، کلیک کنند و در نهایت خرید نمایند. رسانه های اجتماعی اولویت را به فضای تبلیغ نسبت به محتوای ارگانیک می دهند زیرا درآمد بیشتری دارد.

خواه یک جوان تازه کار و یا یک کسب و کار کاملاً جدید داشته باشید، برخی از روش های تبلیغ در شبکه های اجتماعی را حتما در نظر بگیرید. اینها نه تنها محصولات و خدمات شما را تبلیغ می کنند بلکه صفحات شما در رسانه های اجتماعی را نیز ارتقا داده و طرفداران یا فالوئرهای شما را افزایش می دهند. بهتر است بدانید که پلتفرم هایی مانند فیس بوک، اینستاگرام، لینکدین و توییتر هر کدام نسخه تبلیغاتی مخصوص به خودشان را دارند.

۳- تبلیغات بومی و محتوای حمایت شده (Native Ads and Sponsored Content)

محتوای حمایت شده از سال ۱۹۲۲ وجود دارد، از زمانی که برندها کل نمایش های رادیویی را حمایت مالی می کردند. امروزه محتوای حمایت شده بیشتر به تبلیغ کردن های بومی و محتوای وبلاگ که توسط برندها ارائه داده می شود، اشاره دارد. مطمئنا خیلی برای ما پیش آمده که در هنگام سفر، دنبال اطلاعات مکان های تفریحی، رستوران ها، هتل ها و… می باشیم؛ امروزه برخی اپلیکیشن ها و سایت هایی وجود دارند که می توانند با تولید محتوا راجع به مکان های مورد نیاز هنگام سفر، باعث جذب گردشگر به آن مکان ها شوند. این مطالب با اینکه آشکارا هدف را تبلیغ نمی کنند ولی در طول مطلب چند بار به مکان مورد نظرشان اشاره می نمایند. محتوای حمایت شده راهی عالی برای تبلیغ برند شما در محتوایی است که به صورت غیر مستقیم از شما نام می برند و مزایای شما را تعریف می کنند.

۴- تبلیغات بنر و نمایش (Banner and Display Ads)

تبلیغ بنری و نمایشی گسترش دهنده تبلیغ جستجو هستند و از یک مدل مشابه PPC پیروی می کنند. اما به جای تبلیغ متنی، مصرف کنندگان تبلیغ بصری را مشاهده می نمایند. تبلیغ بنری معمولاً کادرهای افقی بالای یک صفحه وب هستند در حالی که تبلیغ نمایشی ماهیت کمتری دارند و در کنار آن نشان داده می شوند.

بهترین ترفندهای تبلیغاتی

بهترین شیوه ها، نکات و ترفندها در مورد تبلیغات وجود دارد که شاید شما ندانید! این علم، هنری است که در طول سال ها کامل شده است و با افزایش روش های مدرن و رسانه های جدید، بهترین شیوه ها همچنان ظاهر می شوند. در این بخش ما قصد داریم بدون توجه به اینکه از چه روش یا رسانه تبلیغاتی استفاده می کنید، پنج تکنیک و ترفند معروف تبلیغاتی را که امروز نیز کار می کنند، بیان کنیم. در صورت استفاده صحیح از این تکنیک های تبلیغاتی، معجزه هایی برای برند و محصولات شما ایجاد خواهند شد.

 • به احساسات متوسل شوید (Appeal to emotions)
این مقاله را حتما بخوانید:  7 دلیل ارائه خدمات ضعیف به مشتریان + نحوه رفع آنها

مطالعات نشان می دهد که افراد برای تصمیم گیری در مورد برند، بیش از اطلاعات به احساسات اعتماد می کنند. پاسخ های احساسی به تبلیغات، بیش از محتوای واقعی، تبلیغ برای خرید را تحت تأثیر قرار می دهد. این که بخواهید شادی، ناراحتی، ترس یا خشم را برانگیزانید، جذابیت به وسیله احساسات می تواند به مخاطب هدف شما کمک کند پیام شما را احساس کند، نه اینکه آن را به سادگی بخواند یا بشنود.

 • روابط مثبتی ایجاد کنید (Create positive associations)

هنگامی که مصرف کنندگان محصول شما را با احساس خوشبختی، موفقیت یا هدف تحقق یافته مرتبط کنند، احتمالاً متوجه محصول شما می شوند، محصول یا خدمات شما را به خاطر می آورند و خرید می کنند.

آیا تا به حال شده که سلبریتی مشهور یا اینفلوئنسر محبوب اینستاگرامی خود را در حال عکس گرفتن با یک محصول یا برند دیده باشید و خواسته باشید که مثل او رفتار کنید، همان کار را انجام دهید یا ظاهری مشابه داشته باشید؟ شرکت ها این ارتباط ناخودآگاه را در تبلیغات ایجاد می کنند، به این امید که مشتریان احساسات مثبت خود را با محصول یا خدمتی که آنها تبلیغ می کنند مرتبط سازند.

هنگامی که تبلیغ خود را ایجاد می کنید، در نظر بگیرید که می خواهید برند شما با چه نوع احساسات، خواسته ها یا اهدافی مرتبط باشد. در تبلیغ خود این احساسات یا اهداف را به داستان ها یا فیلم ها ربط دهید. به دنبال اینفلوئنسرهایی باشید که با ارزش ها و رفتار اصلی برند شما همسو باشند و آنها را برای ارتقای ارتباط مثبت به کار بگیرید.

 • یک تاثیر باندواگن ایجاد کنید (Establish a bandwagon effect)

و این خواست اصلی انسان است که اثر باند واگن را بسیار موثر می کند. مردم نمی خواهند کنار گذاشته شوند. آنها از نظر همتایان خود ارزش پیدا می کنند و مطمئناً نمی خواهند تنها کسانی باشند که از جدیدترین و بهترین محصولات استفاده می کنند.

مارک هایی مانند Maybelline این مفهوم را به خوبی درک کرده اند و از آن برای مزیت تبلیغاتی خود استفاده می کنند. هر دو ثانیه یک ریمل پر فروش شرکت آنها خریداری می شود، آماری که اثبات اجتماعی را تائید کرده و ادعای «ریمل مورد علاقه آمریکا» که جمله مشهور تبلیغاتی این شرکت می باشد را بیشتر پشتیبانی می کند.

 • به جای ویژگی ها بر مزایا تمرکز داشته باشید (Focus on benefits over features)

ویژگی ها و مزایا دو چیز کاملاً متفاوت هستند. ویژگی ها جزئیات محصول یا خدماتی است که می فروشید، مانند مواد تشکیل دهنده یک کاناپه. از طرف دیگر مزایا توضیح می دهند که چرا یک شخص باید یک کاناپه با این ویزگی ها را از شما بخرد و چگونه در زندگی از چنین خریدی سود می برد. تبلیغات باید بر سود محصول یا خدمات شما متمرکز باشد، نه اینکه آنچه را که به طور فیزیکی می فروشید توضیح دهد.

به جای هدر دادن فضای تبلیغاتی گرانبها برای مشخصات محصول یا جزئیات خدمات، در مورد راه های تأثیر مثبت خرید بر روی مشتریان صحبت کنید. اگر این کار را به درستی انجام دهید، تبلیغ خلاقانه و مملو از مزایا، مشتریان را مشتاق می کند تا به تنهایی درباره این ویژگی ها تحقیق کنند.

 • از قصه گویی استفاده کنید (Use storytelling)

داستان سرایی کمک می کند تا تصویری بزرگتر از یک مارک یا شرکت ترسیم کنید، نه اینکه صرفاً یک محصول یا خدمات را تبلیغ کنید. در ضمن وقتی داستان ها با یک شخصی معروف طنین انداز می شوند، انگیزه دادن بسیار آسان تر می شود.

داستان سرایی تکنیکی است که باید سعی کنید در همه تبلیغات خود از آن بهره بگیرید. در واقع اگر شروع به ساختن داستان کلی برند خود نکرده اید، قطعاً باید این کار را انجام دهید. تحقیقات نشان می دهد داستان هایی که مارک تجاری را ضروری، باورپذیر و منسجم نشان می دهند برای جذب و تأثیرگذاری بر مصرف کنندگان از همه چیز موثرتر هستند. تعیین داستان برند تجاری به شما کمک می کند یاد بگیرید چگونه در همه تلاش های بازاریابی، نه فقط در تبلیغات، در مورد برند خود به بهترین وجه صحبت کنید.

منبع: blog.hubspot.com
رای دهید

تیم تولید محتوا

این مطلب توسط تیم تولید محتوای ایران فاندر تهیه شده است. ما در تلاش برای توسعه وب فارسی هستیم تا بهترین مقالات در هر زمینه ای را برای وبسایت ها تهیه کنیم. کیفیت محتوای این صفحه توسط متخصصین و کارشناسان ما بررسی و تایید شده است.

سفارش تولید محتوا
اینستاگرام سایت ایران فاندر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن چت
1
پریسا رحیمی
سلام، چطور می تونم کمکتون کنم؟