۳ مرحله عملی برای اجرای یک ایمیل مارکتینگ موفق

ایمیل مارکتینگ

اگر از ایمیل مارکتینگ چشم پوشی کرده اید، زمان آن رسیده است که استراتژی خود را تغییر دهید. امروزه این کار بازدهی هنگفتی را برای بازاریابانی که مایل به شروع کار با آن هستند، فراهم می کند. بازاریابی از طریق ایمیل یا ایمیل مارکتینگ یک استراتژی بازاریابی دیجیتال است که مبتنی بر ارسال ایمیل و توسعه روابط با مشتریان می باشد. این استراتژی مشتریان احتمالی را به مشتری واقعی تبدیل می کند. یعنی خریدارانی که برای اولین بار از شما خرید می کنند را به مشتریانی دائمی تبدیل می کند. یک مزیت بازاریابی از طریق ایمیل این است که شما می توانید تمام مراحل را به صورت خودکار انجام دهید.

جایگاه ایمیل مارکتینگ در کسب و کار اینترنتی

با تمام صحبت ها درباره ویدئو، هوش مصنوعی، واقعیت مجازی و ربات های چت، گاهی اوقات به نظر می رسد دوران اوج ایمیل رو به افول است. اما اگر فکر می کنید ایمیل مارکتینگ (به انگلیسی: Email marketing) مرده است و دیگر کاربردی ندارد، باید بگوییم سخت در اشتباهید. امروزه بازاریابی از طریق ایمیل همچنان ادامه دارد و احتمالاً بهترین استراتژی ممکن برای رونق کسب و کار شماست.

مدرک می خواهید؟

بر اساس تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۱۸ بازاریابی از طریق ایمیل با شکست دادن رسانه های اجتماعی، سئو و… همچنان به عنوان موثرترین کانال بازاریابی رتبه بندی می شود. چرا با وجود این همه هیاهوی تبلیغاتی بر سر کانال های جدید، فناوری دهه های گذشته هنوز هم یکی از موثرترین استراتژی های بازاریابی است؟ چون نمی توان این واقعیت را نادیده گرفت که مردم بیش از سایر سیستم عامل ها از ایمیل استفاده می کنند. به همین دلیل ایجاد یک کمپین موفق ایمیل مارکتینگ برای کارآفرینان بیش از هر زمان دیگری مهم است. اما یک مشکل وجود دارد و آن هم این که اکثر افراد نمی دانند چگونه این کار را به درستی انجام دهند. امروز شما دقیقاً یاد خواهید گرفت که چگونه یک کمپین بازاریابی ایمیل را از ابتدا شروع کنید.

این روزها هر کجا را که نگاه کنید مملو از انواع تبلیغات می باشد. اگرچه ممکن است فکر کنید که ایمیلی که شما ارسال می کنید خاص می باشد اما به احتمال زیاد خواننده آن را مثل بقیه تصور می کند. به همین دلیل مهم است به یاد داشته باشید که شما در صندوق ورودی آنها مهمان هستید و باید از حسن رفتار خود بهره بگیرید. ورود به صندوق ورودی افراد مانند این است که برای شام به خانه او دعوت شده اید. اگر آنها از شما بخواهند کفش های خود را در بیاورید، با احترام این کار را می کنید. بازاریابی از طریق ایمیل هم عین همین است. بنابراین یادآوری می کنیم که همیشه در رفتار خود بهترین باشید و به یاد داشته باشید … که شما در صندوق ورودی مشترکان خود مهمان هستید. ایمیل های شما همیشه برای جذب مشتری فقط یک کلیک فاصله دارند. پس مودب، محترم و ارزش گذار باشید.

این مقاله را حتما بخوانید:  نشانه گذاری اسکیما چیست؟ چگونه استراکچر دیتا ایجاد کنیم؟

مراحل اجرای یک بازاریابی ایمیلی موفق

مرحله اول: اجازه بگیرید

مطمئناً هیچ کمپین ایمیلی بدون دریافت اجازه، کار خود را شروع نمی کند. بنابراین ابتدا باید بر روی روش های کسب اجازه برای ورود به ایمیل افراد متمرکز شوید. روش های زیادی برای انجام این کار وجود دارد. برخی ترجیح می دهند چیزی را به صورت رایگان هدیه دهند در حالی که برخی دیگر فقط یک خبرنامه یا به روزرسانی محصول را ارائه می دهند.

نمی توان گفت که کدام روش صحیح یا غلط است اما می توان گفت که حتما در ایمیل مارکتینگ هدف داشته باشید. اینجاست که یک فراخوان قوی وارد عمل می شود و نوشتن مطالب بسیار مهم است. توضیح دهید که ایمیل ها برای چیست و افراد علاقه مند به دریافت آنها را جلب کنید.

با ارسال یک پیام ساده «ایمیل خود را برای به روزرسانی وارد کنید» هیچ کس هیجان زده نخواهد شد. با به اشتراک گذاشتن یک فراخوانی خاص برای اقدام یا سود می توانید افراد بیشتری را ترغیب کنید تا ایمیل خودشان را وارد کرده و عضو شوند. با هر ترفندی که می‌توانید کاربر را راضی کنید تا آدرس ایمیل خود را در اختیار شما قرار دهد.

برخی از روشهای متداول برای ترغیب افراد به دادن اطلاعات تماس عبارتند از:

  • هنگام عضویت در سایت از کاربر بخواهید تا برای دریافت اطلاعات کامل‌تر و برخورداری از امکانات گسترده‌تر حتما در فرم، اطلاعات تماس خود را پر کند.
  • به کاربر بگویید اگر در نظرسنجی سایت شما شرکت کند، یک هدیه رایگان به نشانی او ارسال می کنید.
  • یک خبرنامه اختصاصی در سایت خود داشته باشید که فقط از طریق ایمیل ارسال می کنید.
  • از کاربر بخواهید در صورت پر کردن فرم اطلاعات تماس، می توانید نرم‌افزارها یا کتاب‌های الکترونیکی رایگان را برای دانلود یا بروزرسانی لیست ها مانند بروزرسانی های آخرین انتشارات و محصولات جدید را به ایمیل او ارسال کنید.

انگیزه هرچه باشد، آن را واضح و فریبنده بیان کنید و از تبلیغ آن نترسید.

مرحله دوم: یک محتوای عالی برای ارسال تهیه کنید

ایمیل مارکتینگ کاملاً مربوط به انتظارات است و شما می توانید آنها را تعیین کنید. اگر فراخوان شما قوی و پیگیری شما مداوم باشد، می توانید روی یک کمپین مثبت حساب باز کنید. با این حال اگر قول دهید هر هفته یک ایمیل ارسال کنید و در عوض این کار را هر روز انجام دهید، خود را برای شکست آماده کنید.

برعکس اگر کسی انتظار بروزرسانی روزانه یا بروزرسانی مهم محصولات را دارد و شما در موعد مقرر تحویل نمی دهید، در این صورت نیز احتمالاً به همان اندازه ناراحت خواهند شد. شما باید به قول هایی که می دهید، متعهد باشید. آنچه را که درخواست کرده اند به مردم ارائه دهید و به طور منظم طبق انتظارات آنها ایمیل ارسال کنید.

لیست ایمیل شما یکی از با ارزش ترین منابع شما است و اگر یاد بگیرید چگونه با آن درست رفتار کنید، انجام این کار، خود تامین کننده هزینه آن می باشد.

این مقاله را حتما بخوانید:  آموزش لینک سازی برای سایت با 13 روش فوق حرفه ای

شما فقط برای سرگرمی لیست ایمیل خود را اجرا نمی کنید. یادتان باشد برای جلب مشتری و خرید و فروش اقدام به این کار می کنید. اما انتقال از یک لیست ایمیلی که هزاران ارزش رایگان ارائه می دهد به لیستی که محصولی را برای پول در اختیار شما قرار می دهد، می تواند مشکل آفرین باشد.

  • طرز نوشتن یک خبرنامه عالی ایمیلی

نگذارید با یک خبرنامه ای که محتوای عالی ندارد، افراد شما را نادیده بگیرند. این اتفاق زمانی می افتد که یک کسب و کار یا نتواند یک روال معمول ایمیل را حفظ کند یا از فرم ضعیف استفاده می کند.

اگر می خواهید نرخ باز کردن ایمیل های ارسالی خود را افزایش دهید، دقیقاً باید بدانید در قسمت سابجکت ایمیل چی بنویسید!

اطمینان حاصل کنید که همه شما را به یاد می آورند. بهترین راه برای این کار این است که اجازه ندهید ایمیل های شما برای مدت طولانی از بین بروند. سعی کنید حداقل یک بار در ماه ایمیل ارسال کنید، در حالی که در ایمیل مارکتینگ ارسال یک ایمیل در هفته به ایده آل نزدیک تر است.

جذاب ترین خبرنامه ها آنهایی هستند که پیام ها و بروزرسانی ها را باهم ترکیب کرده و ارسال می نمایند. اگرچه ممکن است ایمیل حاوی لیستی از بروزرسانی ها و تصاویر محصول باشد اما با یک پیام شخصی یا یادداشت دوستانه متعادل می شود. سعی کنید از خبرنامه خود بعنوان روشی برای پیشبرد روابط خود با خواننده یا مشتری استفاده کنید تا اینکه بتوانید آنها را تحریک کنید.

  • استفاده از سیستم اتوماتیک ارسال دوره‌ای ایمیل

اگر به تازگی با یک لیست ایمیل کار خود را شروع کرده باشید، مطمئنا وقت خواهید داشت شخصاً به هر مشترک جدید پاسخ دهید. اما به محض اینکه روزانه از تعداد زیادی مشترک ایمیل دریافت کنید، ادامه این امر غیرممکن می شود.

با این وجود به نظر می رسد که بازاریابان برتر این کار دقیق را انجام می دهند. چطور؟ راز آنها استفاده از سیستم اتوماتیک ارسال دوره‌ای ایمیل است. این سیستم به طور خودکار ایمیل هایی را که از قبل برنامه ریزی کرده اند ارسال می کند. مطمئن باشید که بیش از ۹۰ درصد کاربران در اولین و حتی دومین بازدید از سایت شما خرید نمی‌کنند! برای فروش کالای خود باید به دفعات با آن‌ها تماس برقرار کنید. با تهیه کردن یک سری ۷ تا ۱۰ تایی از ایمیل‌های آموزشی در رابطه با موضوعات مورد علاقه کاربران و ارسال نامه‌های فروش در بین آنها می توانید به هدف خود برسید.

این مقاله را حتما بخوانید:  سفارش ثبت بیوگرافی در گوگل [مشاوره رایگان + قیمت مناسب]

مرحله سوم: تجزیه و تحلیل و تقسیم بندی

اکنون که اصول یک کمپین ایمیل موثر را فهمیدید، بیایید در مورد چگونگی ارتقا به سطح بالاتر صحبت کنیم. این کار مستلزم این می باشد که از تقسیم بندی و تجزیه و تحلیل استفاده کنید تا نحوه پخش ایمیل خود را اصلاح نمایید و با این کار حتی می توانید به نتایج بهتری هم دست بیابید. نرخ باز، نرخ کلیک و خروج از عضویت، ۳ مورد مهم برای نحوه درک تجزیه و تحلیل ایمیل مارکتینگ می باشند. اجازه بدهید هر کدام از آنها را توضیح دهیم و ببینیم چه چیزهایی می توان از آنها یاد گرفت.

نرخ باز (open rate) بر اساس یک پیکسل ردیابی نامرئی هنگام کلیک شخص روی پیام شما و بارگیری آن بیان می کند که چند نفر ایمیل شما را باز می کنند. اگر نرخ باز شما کم است، معمولاً به این معنی است که تعداد زیادی مشترک غیر متعهد دارید. شما باید در زمینه ارزش آفرینی و مدیریت انتظارات بیشتر کار کنید.

در مرحله بعدی، میزان کلیک (CTR یا click-through rate) شما نشان می دهد که چند نفر در ایمیل شما روی پیوند (در صورت وجود) کلیک کرده اند. اگر CTR شما کم است به این معنی است که پیام شما به اندازه کافی هدفمند نیست، یا افراد منظور شما از ارسال آن را درک نکرده اند. در این حالت بر بهبود نسخه خود تمرکز کنید.

سرانجام نرخ خروج از عضویت (unsubscribes) به شما می گوید که چند نفر روی دکمه «خروج از عضویت» در پایین ایمیل شما کلیک کرده اند. اگر نرخ خروج از عضویت نسبت به میزان کلیک تایید بالا باشد پس باید کارهای جدی انجام دهید. سعی کنید زمان ترک افراد را بررسی کنید و بر اساس این ریزش ها اقدام نمایید.

  • نحوه تقسیم بندی لیست

اگر با این اصطلاح آشنا نیستید باید بگوییم تقسیم بندی، عمل تقسیم لیست ایمیل به گروه های هدفمندتر مثل لیست مشتری (در مقایسه با افرادی که خرید نکرده اند)، مشترکین خبرنامه، مشترکین ویژه، لیست ایمیل روزانه (در مقایسه با هفتگی، دو هفتگی، ماهانه و غیره) و… می باشد.

تقسیم لیست خود به این روش، به شما این توانایی را می دهد که ارتباطات هدفمندتری ارسال کنید. برخی از مشتریان خواهان جدیدترین محصولات هستند در حالی که ممکن است دیگران فقط بخواهند درباره نسخه های جدید و بروزرسانی شده اطلاعاتی دریافت کنند. بعلاوه حتی می توانید ایمیل های خاصی را برای خریداران ارسال کنید و از آنها برای خرید تشکر کنید.

منبع معتبری که در نوشتن این مطلب از آن استفاده کرده ایم: neilpatel.com
رای دهید

تیم تولید محتوا

این مطلب توسط تیم تولید محتوای ایران فاندر تهیه شده است. ما در تلاش برای توسعه وب فارسی هستیم تا بهترین مقالات در هر زمینه ای را برای وبسایت ها تهیه کنیم. کیفیت محتوای این صفحه توسط متخصصین و کارشناسان ما بررسی و تایید شده است.

سفارش تولید محتوا
اینستاگرام سایت ایران فاندر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن چت
1
پریسا رحیمی
سلام، چطور می تونم کمکتون کنم؟