سوالات مصاحبه شغلی و ۲۰ پرسش و پاسخ متداول

سوالات مصاحبه شغلی و استخدامی

آیا تاکنون به مصاحبه شغلی دعوت شده اید؟ آیا برای آن آماده اید؟ بهترین راه برای آماده شدن برای مصاحبه این است که زمانی را برای مرور رایج ترین سوالات مصاحبه ای که به احتمال زیاد از شما پرسیده می شود، همراه با نمونه هایی از بهترین پاسخ ها اختصاص دهید. دانستن آنچه می خواهید بگویید، می تواند استرس زیادی در مصاحبه را از بین ببرد.

شما نیازی به حفظ پاسخ ندارید، اما برای بررسی نحوه پاسخگویی خود وقت بگذارید. هرچه بیشتر آماده شوید، در طول مصاحبه شغلی احساس اعتماد به نفس بیشتری خواهید داشت.

وقتی مطمئن نیستید که در طول مصاحبه چه انتظاری از شما می رود، بهتر است زمانی را به مرور سوالات مصاحبه های کاری و نکات مهم در مورد چگونگی آماده شدن برای مصاحبه خود اختصاص دهید.

آیا می خواهید برخی از رایج ترین پرسش ها و پاسخ های مصاحبه شغلی را بدانید؟ در اینجا یک لیست جامع به همراه برخی از بهترین پاسخ ها وجود دارد.در اینجا لیستی از سوالات متداول مصاحبه شغلی، با نمونه هایی از بهترین پاسخ ها در مورد شما، سابقه کاری و تجربه، شغل، اهداف، شغل جدید، حقوق و آنچه که باید به کارفرما ارائه دهید، آورده شده است.

متداول ترین سوالات مصاحبه شغلی کدامند؟

مصاحبه‌کنندگان از شما سؤالاتی می‌پرسند تا بینشی در مورد شخصیت شما به دست آورند و مشخص کنند که آیا برای شغل موردنظر مناسب هستید یا خیر! اینها سوالات باز هستند که به شما فرصت می دهند تا به کارفرما نشان دهید که برای این موقعیت واجد شرایط هستید.

تیم ایران فاندر در ادامه مطلب به چند مورد از متداول ترین پرسش و پاسخ ها اشاره خواهد کرد که قطعاً بهترین راهنمای شما قبل از مصاحبه استخدامی خواهد بود، پس تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

رایج ترین سوالات مصاحبه استخدامی
در مصاحبه شغلی چه سوالاتی بپرسیم؟

۱- در مورد خودتان به من بگویید.
(Tell me about yourself)

این سوال راهی برای شکستن یخ رابطه و ایجاد احساس راحتی بیشتر در طول فرآیند مصاحبه است. با این حال، ممکن است برخی افراد این نوع سوالات مصاحبه را کمی استرس زا بدانند.

اگر شما فردی هستید که دوست ندارید درباره خودتان لاف بزنید، پاسخ به این نوع سوالات دشوار است. اما آنها راه خوبی برای مدیریت منابع انسانی هستند تا بینش و اطلاعاتی درباره شخصیت شما پیدا کند، بنابراین آماده شدن برای پاسخ دادن به آنها مفید است.

آنچه که مصاحبه کننده واقعاً می خواهد بداند:

مصاحبه کنندگان این نوع سوالات را می پرسند تا مشخص کنند آیا شما برای این کار مناسب هستید یا خیر. آنها نه تنها به دنبال نشانه هایی هستند که نشان می دهد شما واجد شرایط انجام کارهستید، بلکه به دنبال این هستند که ببینند که آیا شما با تیم و فرهنگ شرکت سازگار می باشید یا خیر.

مصاحبه کننده همچنین متوجه خواهد شد که چقدر راحت به سؤالات باز پاسخ می دهید. این به توانایی شما برای فکر کردن سریع و همچنین آماده شدن برای مکالمات مهم در محل کار اشاره می کند. یکی از اهداف این سؤال این است که شما را کمی فراتر از نگرش و تجربه شغلی و حین کارتان بشناسد.

چگونه به سوال مصاحبه شغلی «درباره خودت بگو» پاسخ دهیم؟

اگرچه ممکن است وسوسه انگیز باشد که فهرستی از قانع کننده ترین شایستگی های خود را برای این شغل به اشتراک بگذارید، اما یک رویکرد ساده‌تر احتمالاً به شما کمک می کند تا با مصاحبه گر خود رابطه شخصی برقرار کنید.

یکی از گزینه های پاسخ شما این است که برخی از علایق شخصی خود را که مستقیماً به حرفه شما مربوط نمی شود مثل سرگرمی ها یا… را صادقانه، مختصر و با اطمینان به اشتراک بگذارید.

۲- بزرگترین نقطه قوت شما چیست؟
(What is your greatest strength)

ممکن است به نظر یکی از ساده ترین سوالات مصاحبه شغلی باشد که از شما پرسیده می شود. اما جواب این سوال برای بسیاری از کاندیداها ممکن است مشکل باشد. چرا؟ یا آنها در پاسخگویی بسیار متواضع هستند یا نقاط قوتی را که بیشتر با شرایط شغلی مطابقت دارد، برجسته نمی کنند.

آنچه که مصاحبه کننده واقعاً می خواهد بداند:

دلیل اصلی اینکه مصاحبه کنندگان این سوال را می پرسند، این است که تشخیص دهند آیا نقاط قوت شما با نیازهای شرکت و مسئولیت های شغلی مطابقت دارد یا خیر. شرکت می خواهد بداند آیا شما برای نقشی که برای آن مصاحبه می کنید، مناسب هستید یا خیر.

پاسخ شما به کارفرما کمک می کند تا تصمیم بگیرد که آیا شما قوی ترین متقاضی برای این موقعیت هستید یا خیر. این بدان معناست که اگر برای شغل حسابداری درخواست می‌دهید، تأکید بر اینکه قدرت شما در سازماندهی رویدادها نهفته است، مفید نیست.

نکته: وقتی در مورد نقاط قوت‌تان از شما سؤال می پرسند، درباره ویژگی هایی صحبت کنید که به بهترین وجه شما را برای شغل خاص واجد شرایط می کند و شما را از سایر نامزدها متمایز می نماید.

مهم است که به مصاحبه کننده نشان دهید که ویژگی هایی را دارید که کارفرما به دنبال آن است.

چگونه به سوال مصاحبه شغلی “بزرگترین قدرت شما چیست” پاسخ دهید؟

بهترین راه برای پاسخگویی این است که مهارت ها و تجربیات مستقیماً مرتبط با شغلی که برای آن درخواست داده اید را توصیف کنید.

لیست مهارت های خود را به سه تا پنج مهارت خاص محدود کنید و در کنار هر مهارت، یک مثالی از نحوه استفاده از آن در گذشته ذکر کنید

۳- بزرگترین ضعف شما چیست؟
(What is your greatest weakness)

صحبت در مورد چیزهایی که در آنها عالی نیستید، می تواند هنگام مصاحبه برای یک شغل جدید دشوار باشد. وقتی در مورد نقاط ضعف از شما سوال می شود، مهم است که به دقت پاسخ دهید. شما نمی خواهید هیچ شکی در توانایی خود در انجام کار ایجاد کنید.

آنچه که مصاحبه کننده واقعاً می خواهد بداند:

هنگامی که از شما در مورد نقاط ضعف‌تان سوال می شود، کارفرما می خواهد بداند که آیا شما واجد شرایط انجام کار هستید یا خیر. مدیر استخدام همچنین به دنبال شاخص هایی است که نشان می دهد شما قادر به یادگیری وظایف جدید و مدیریت چالش های جدید بوده اید. بنابراین، این سوال فرصتی است برای نشان دادن اینکه دارایی های مناسب برای کار را دارید.

چگونه به سوال مصاحبه شغلی «بزرگترین نقطه ضعف شما چیست» پاسخ دهید؟

هنگامی که در طول یک مصاحبه شغلی از شما می پرسند بزرگترین نقطه ضعف شما چیست، چندین راه مختلف برای پاسخ دادن وجود دارد.

نکته: می‌توانید مهارت‌هایی را ذکر کنید که برای شغل حیاتی نیستند، درباره مهارت هایی که در آن ها پیشرفت کرده‌اید صحبت کنید، یا موارد منفی را به مثبت تبدیل کنید.

حتی اگر سوال در مورد نقاط ضعف است، پاسخ شما همیشه باید حول جنبه های مثبت مهارت ها و توانایی های شما به عنوان یک کارمند باشد. یکی از رویکردهای پاسخ به این سوال این است که مهارت‌ها و نقاط قوت کلیدی مورد نیاز برای موقعیتی را که برای آن مصاحبه می‌کنید، تجزیه و تحلیل کنید و سپس یک نقص صادقانه بیابید که برای موفقیت در آن شغل ضروری نیست.

گزینه دیگر این است که درباره مهارت هایی صحبت کنید که در طول کار قبلی خود بهبود یافته اید یا فعالانه روی بهبود آنها کار می کنید. این به مصاحبه کننده نشان می دهد که شما متعهد به خودسازی هستید.

۴- چه چیزی شما را منحصر به فرد می کند؟
(What makes you unique)

آیا شما کاندیدای مناسب برای شغلی هستید که برای مصاحبه شغلی آن دعوت شده اید؟ مدیر استخدام طیفی از سؤالات را می پرسد که نشان می دهد چه کسی واقعاً برای این موقعیت عالی است. مصاحبه کنندگان از تاکتیک های مختلفی استفاده می کنند تا تعیین نمایند که آیا شما یک کاندیدای استثنایی هستید که دارای ویژگی ها و مهارت های مناسب برای برتری در نقش هستید یا خیر.

یکی از سوالاتی که ممکن است از شما پرسیده شود این است که «چه چیزی شما را منحصر به فرد می کند؟» تا استخدام کننده ارزیابیکند که آیا شما المان هایی در پس زمینه خود دارید که احتمالاً منجر به موفقیت در کار شود یا خیر!

آنچه که مصاحبه کننده واقعاً می خواهد بداند:

مصاحبه کنندگان این نوع سوال را می پرسند تا بفهمند چه مهارت ها یا ویژگی های خاصی شما را از سایر نامزدها متمایز می کند. اساساً اگر شما یکی از نامزدهای متعدد با شرایط یکسان هستید، چرا باید شما را استخدام کنند؟ مثال هایی که هنگام پاسخ دادن به اشتراک می گذارید، آنچه را که در مورد خودتان دوست دارید و همچنین سطح اعتماد به نفس شما را برجسته می کند.

کارفرما می خواهد شواهدی از نقاط قوت و مهارت های نرمی که ممکن است در رزومه یا درخواست خود وارد نکرده باشید، بیابد، مصاحبه کنندگان این نوع سؤالات را می پرسند تا مشخص کنند که آیا شما برای این کار مناسب هستید یا خیر، اما ممکن است این سؤال برای تعیین این مورد هم باشد که آیا شما با فرهنگ سازمان، سازگار هستید یا خیر. آنها نه تنها به دنبال نشانه هایی هستند که نشان می دهد شما برای انجام کار واجد شرایط هستید، بلکه به دنبال چیزی فراتر و فراتر از آنچه سایر نامزدها ارائه می دهند، می گردند که نشان می دهد شما فردی قدرتمند برای شرکت خواهید بود.

چگونه به سوال مصاحبه شغلی «چه چیزی شما را منحصر به فرد می کندم پاسخ دهید؟ 

قبل از پاسخ دادن به این سوال، کمی وقت بگذارید و درباره شرکت و شغل تحقیق کنید. هرچه بیشتر در مورد اهداف سازمانی کارفرما بدانید، مجهزتر خواهید بود تا ویژگی های منحصر به فرد خود را به شغل مرتبط کنید. فکر کردن به ویژگی های خاص شما و اینکه چگونه آن ویژگی‌ها شما را قادر می‌سازد تا سهمی قوی در سازمان داشته باشید، می‌تواند مفید باشد.

یکی از رویکردهایی که می تواند به شما کمک کند تا به این سؤال پاسخ دهید، ترکیب ویژگی ها، تجربیات یا علایق شخصی با دارایی های حرفه ای کلیدی است.

نکته: مراقب باشید که در مورد منحصر به فرد بودن خود، اغراق نکنید و به این فکر نکنید که شما تنها کسی هستید که ویژگی های خاصی دارید. در برخی موارد، نقل قول از دیگران برای حفظ رویکرد متواضعانه، می تواند مفید باشد.

موفقیت در مصاحبه شغلی
موفقیت در مصاحبه استخدامی

۵- در مورد چیزی که در رزومه شما نیست به من بگویید.
(Tell me about something that’s not on your resume)

وقتی برای شغل جدیدی مصاحبه می کنید، مصاحبه کنندگان می خواهند فراتر از آنچه در نوشتن رزومه کاری خود با آنها به اشتراک گذاشته اید، بدانند.

یکی از راه هایی که یک مصاحبه کننده می تواند این دیدگاه را به دست آورد، این است که از شما یک سوال باز بپرسد، مانند «چیزی در مورد خودتان به من بگویید که در رزومه شما وجود ندارد».

اگر این سوال از شما پرسیده شد، فرصتی است که قانع کننده ترین اطلاعات را برای اشتراک گذاری انتخاب کنید که در رزومه شما مشخص نیست.

آنچه مصاحبه کننده واقعاً می خواهد بداند:

رزومه شما حقایق را بیان می کند، اما مصاحبه کننده می‌خواهد در مورد شخصی که در پشت سوابق کاری قرار دارد، بداند. این به مصاحبه کننده کمک می کند تا تشخیص دهد که آیا شما برای کار و سازمان مناسب هستید یا خیر.

برای کشف این اطلاعات، مصاحبه‌کنندگان سؤالات مختلفی می‌پرسند تا دیدی عمیق از شایستگی های شما برای شغل و همچنین شخصیت شما داشته باشند. در نهایت، آنها می خواهند بدانند که شما نه تنها قادر به انجام وظایف شغلی هستید، بلکه با تیم و فرهنگ شرکت همخوانی دارید.

چگونه به سوال مصاحبه شغلی «در مورد آنچه در رزومه شما نیست» پاسخ دهید؟

به عنوان متقاضی، سوالاتی که بیشتر به پیشینه شما می پردازند، فرصتی برای به اشتراک گذاشتن بیشتر در مورد ویژگی های شخصی فراهم می کند که در صورت استخدام شما را قادر می سازد کارمند موفقی باشید.

راه های مختلفی برای پاسخ به این سوال وجود دارد.

گزینه ۱: نقطه قوتی را به اشتراک بگذارید که در رزومه شما وجود ندارد. قبل از هر مصاحبه، نقاط قوت اصلی را که می خواهید در طول مصاحبه بیان کنید، مشخص کنید. این نوع سؤال می تواند فرصتی برای تأکید بر دارایی هایی باشد که در رزومه شما شفاف نیست.

گزینه ۲: یک توانمندی نامشهود را به اشتراک بگذارید. رزومه شما باید دستاوردها و مهارت هایی را که برای ایجاد این دستاوردها استفاده کرده اید، ذکر کند. با این حال همانند ویژگی های شخصی، گنجاندن دارایی های ذهنی مثلاخلاق کاری یا وفاداری در رزومه آسان نیست!

گزینه ۳: توضیح دهید که چرا شغل را می خواهید. کارفرمایان اغلب به همان اندازه دانش و مهارت شما، نگران انگیزه شما برای انجام یک نوع کار خاص هستند. بنابراین این نوع سوال فرصتی برای توضیح اینکه چرا شغل برای شما بسیار جذاب است را فراهم می کند.

گزینه ۴: چیزی شخصی را به اشتراک بگذارید. در نهایت، می توانید از این فرصت برای به اشتراک گذاشتن سرگرمی یا علاقه ای استفاده کنید که ممکن است تأثیر مثبتی بر شخصیت شما داشته باشد یا از شما نامزدی به یاد ماندنی بسازد. اگر قبلاً توانسته باشید دارایی ها و انگیزه های شغلی خود را به اندازه کافی در زومه بیان کنید، این رویکرد بسیار منطقی خواهد بود.

۶- بزرگترین نقطه قوت شما چگونه در عملکرد شما مؤثر است؟
(How will your greatest strength help you perform)

زمانی که برای شغلی به مصاحبه دعدت می شوید، معمولاً از شما در مورد بزرگترین نقاط قوت و اینکه چگونه به شما کمک می کند تا کار را انجام دهید، سؤال می شود. همیشه ایده خوبی است که نمونه هایی از نقاط قوت خود را آماده به اشتراک گذاشتن با مصاحبه کنندگان داشته باشید. با مثال هایی آماده باشید تا به مصاحبه کننده نشان دهید که چگونه از نقاط قوت خود برای موفقیت در کار استفاده کرده اید.

آنچه که مصاحبه کننده واقعاً می خواهد بداند:

این مقاله را حتما بخوانید:  خسته ام! چگونه از خستگی در محیط کار رهایی یابم؟

مصاحبه کنندگان این سوال را می پرسند تا ببینند آیا مجموعه مهارت‌های شما برای موقعیت و شرکت مناسب است یا خیر. این سوال همچنین به مصاحبه کنندگان کمک می کند تا ببینند که آیا شما در مورد شغل و شرکت به طور کامل تحقیق کرده اید یا خیر.

چگونه به سوال مصاحبه شغلی «بزگترین نقطه قوت شما چگونه در عملکرد شما مؤثر است» پاسخ دهیم؟

وقتی از شما خواسته می شود نقاط قوت خود را توصیف کنید، مراقب باشید که لحن مناسبی داشته باشید. برخی از مصاحبه کنندگان ممکن است از شما بخواهند که «کمی درباره خودتان لاف بزنید». در پاسخ دادن باید اعتماد به نفس خود را به نمایش بگذارید.

نکته: استعدادهای خود را دست کم نگیرید، اما زیاد مغرور هم نباشید.

بهترین استراتژی این است که قبل از مصاحبه، پاسخ هایی را در مورد نقاط قوت خود تمرین کنید، همچنین توضیح دهید که چگونه و چرا فکر می کنید این نقطه قوت شما، نیاز کارفرما را در یک زمینه خاص برطرف می کند.

این کار به شما این فرصت عالی را می دهد تا تمرکز خود را بر روی کارفرما و نحوه سودمندی شرکت تغییر دهید.

۷- چگونه با شکست کنار می آیید؟
(How do you handle failure)

کارمندان تقریباً در هر شغلی هر از گاهی با شکست مواجه می شوند، بنابراین جای تعجب نیست که مصاحبه کنندگان در مورد توانایی شما برای کنار آمدن با شکست در کار بپرسند.

در حالی که پاسخ شما لزوماً به مصاحبه کنندگان نمی‌گوید که دقیقاً چگونه با یک مشکل در محل کار برخورد می کنید، اما نحوه نگرش شما را در مورد ناملایمات و توانایی شما برای غلبه بر آن را آشکار می سازد. همچنین نشان می دهد که آیا می توانید با درگیری کنار بیایید یا خیر. هیچ کس دوست ندارد در مورد کاستی های خود با یک غریبه صحبت کند و نگرش شما نشان می دهد که آیا می توانید این چالش ها را پشت سر بگذارید یا خیر.

آنچه که مصاحبه کننده واقعاً می خواهد بداند:

مصاحبه کنندگان می‌خواهند بدانند که وقتی موفق نمی شوید چگونه خونسردی، نگرش، انرژی و تمرکز خود را حفظ می کنید. آنها همچنین می خواهند تعیین کنند که آیا شما اعتماد به نفس لازم برای اعتراف به شکست های خود، درس گرفتن از اشتباهات خود و ادامه موفقیت را دارید یا خیر.

نکته: این نوع سوال راهی برای مصاحبه کننده است تا نقاط ضعف شما را کشف کند تا مشخص کند آیا شما توانایی های مناسبی برای انجام کار دارید یا خیر.

بحث در مورد موفقیت هایتان بسیار ساده تر از شکست های‌تان است، اما راه هایی برای پاسخ دادن به این سؤال مصاحبه شغلی وجود دارد، بدون اینکه به نظر برسد که نمی توانید از پس کارتان برآیید. در واقع توانایی کنار آمدن با شکست و ادامه کار، می تواند نشانگر موفقیت شما در کار باشد.

چگونه به سؤال «چگونه با شکست کنار می آیید» پاسخ دهید؟

بهترین رویکرد برای پرداختن به این نوع سوال، شناسایی سناریوهایی است که در زمان انجام کار، قبل از مصاحبه برای تان اتفاق افتاده است. موقعیت هایی را انتخاب کنید که مسئولیت شکست خود را بر عهده گرفته اید، از آن درس گرفته اید و اقداماتی را برای جلوگیری از تکرار شکست های مشابه انجام داده اید.

به طور معمول، ذکر شکست هایی که خیلی اخیر نبودند و بر توانایی شما برای انجام کار تأثیر نمی گذارند، ایمن‌تر است. آماده باشید تا استراتژی خود را به تفصیل شرح دهید و به موفقیت های بعدی که پس از برداشتن این مراحل به دست آوردید اشاره کنید.

۸- چگونه موفقیت را مدیریت می کنید؟
(How do you handle success)

در طول یک مصاحبه شغلی، مصاحبه کننده شما ممکن است سوالی مانند «موفقیت را چگونه ارزیابی می کنید» یا «موفقیت را چگونه تعریف می کنید؟» بپرسد۱ این یک سوال باز است، بدون پاسخ درست یا غلط، و فرصتی فوق العاده برای شما فراهم می کند تا از طریق پاسخ ها و زبان بدن خود، ویژگی هایی همانند  عزم، نگرش مثبت، انگیزه، اشتیاق و… را که اکثر کارفرمایان به دنبال آن هستند، نشان دهید.

آنچه که مصاحبه کننده واقعاً می خواهد بداند:

سوالی مانند این به منظور ایجاد حسی از اخلاق کاری، اهداف و شخصیت کلی شما به کارفرمای بالقوه شما است.

مصاحبه کننده شما همچنین در تلاش است تا مشخص کند که چقدر با فرهنگ شرکت آنها مطابقت دارید. آیا تعریف شما از موفقیت با اهداف شرکت سازگار استد؟ آیا آرزوهای شما با مأموریت کارفرما مطابقت دارد؟

مؤثرترین پاسخ ها به این سوال، نشان می دهد که شما کاندیدایی هستید که به تنظیم و رعایت استانداردهای شخصی و حرفه ای اهمیت می دهید. اگر بتوانید نشان دهید که چگونه در گذشته، کارمندی آگاه به کیفیت و بهبود گرا بوده اید، این کار می تواند یک امتیاز از جانب مدیر استخدام را برای شما به ارمغان بیاورد.

چگونه به سوال «موفقیت را چگونه مدیریت می کنید؟» پاسخ دهید؟

بهترین رویکرد برای پاسخ به این سوال این است که به نمونه های خاصی از موفقیت های خود اشاره کنید و عواملی را که در موفقیت شما نقش داشته اند، توضیح دهید. سپس بگوید که چگونه چیزهایی را که از هر تجربه آموخته اید، برای ادامه پیشرفت حرفه ای خود و ایجاد نتایج مثبت به کار گرفته اید.

نکته: می توانید به زمانی اشاره کنید که تیمی را رهبری می کردید و توانستید محصولی را زودتر از موعد مقرر ارائه دهید. مراحلی را که برای اطمینان از حفظ کیفیت بالا انجام شد، شرح دهید.

سپس می توانید تلاش های هر یک از اعضای تیم را به اشتراک بگذارید و اینکه چگونه شما و اعضای تیم تان توانستید تکنیک مشابهی را با محصولات قابل تحویل آینده پیاده‌سازی کنید.

۹- آیا خودتان را موفق میدانید؟ چرا؟
(Do you consider yourself successful? Why)

در طول مصاحبه ممکن است از شما بپرسند که «آیا خود را موفق می دانید؟ چرا؟» این سؤال نیاز به تأمل و ارزیابی خود دارد و پاسخ دادن به آن کمی چالش برانگیز است. در حالی که ممکن است خود را کاملاً موفق ندانید، به این سوال اینگونه فکر کنید که شما دعوت شده اید تا در مورد ویژگی های حرفه ای که به آن افتخار می کنید یا یک دستاورد خاص در یکی از مشاغل گذشته خود، صحبت کنید.

روی کارهایی که در محل کار انجام داده اید و به آنها افتخار می کنید و به موفقیت تیم و شرکت شما کمک می کند، تمرکز کنید.

پاسخ شما همچنین نشان دهنده خوبی است که نشان می دهد چقدر فروتن هستید. سعی کنید در مورد دستاوردهای مثبت و معنادار صحبت کنید بدون اینکه فخرفروشی کنید.

آنچه که مصاحبه کننده واقعاً می خواهد بداند:

با پرسیدن این سوال، استخدام کننده تلاش می کند دستاوردهای گذشته شما را ارزیابی کند و تعیین کند که آیا در آینده به چنین نتایجی سوق خواهید داد یا خیر. این سوال همچنین به استخدام کننده اجازه می‌دهد تا بفهمد موفقیت را چگونه تعریف می کنید و چه نقاط عطفی را در حرفه خود مهم می‌دانید.

چگونه به سوال مصاحبه شغلی «آیا خودتان را موفق می دنید» پاسخ دهیم؟

بخش آسان پاسخ شما این است که با اطمینان ادعا کنید که خود را موفق می دانید. مطمئن شوید که به چشمان استخدام کننده نگاه می کنید و گفته خودتان را با لحنی مطمئن، اما بدون لاف زدن به سمع و نظر مصاحبه کننده می رسانید.

با این حال کار چالش برانگیزتر، پشتیبانی از ادعای خود است. مهم است که به مصاحبه کننده شواهدی مبنی بر این مورد ارائه دهید که چگونه در محل کار به موفقیت رسیده اید.

هدف نشان دادن عزم و اراده خود برای مقابله با چالش ها و دستیابی به نتایج است.

همچنین ممکن است به موفقیت هایی اشاره کنید که امیدوارید در آینده به دست آورید یا در حال حاضر برای دستیابی به آنها تلاش می کنید. به عنوان مثال اگر سابقه فروش موفق خود را ذکر می کنید، ممکن است بخواهید توضیح دهید که چگونه امیدوارید این موفقیت در آینده بهبود یابد. این نشان می دهد که شما تشنه چالش های جدید در موقعیت جدید هستید.

۱۰- چگونه استرس و فشار را کنترل می کنید؟
(How do you handle stress and pressure)

آیا آماده پاسخگویی به سوالات مصاحبه در مورد استرس کاری هستید؟ بسیاری از مشاغل استرس زا هستند، و مهم است که برای پاسخ به سؤالات مربوط به استرس حین کار در طول مصاحبه آماده باشید. یکی از سوالات رایج مصاحبه که ممکن است از شما پرسیده شود این است که چگونه استرس را کنترل می کنید؟

شما باید برای پاسخ مناسب آماده باشید، زیرا مصاحبه کننده نمی خواهد بشنود که شما هرگز دچار استرس نمی شوید. به هر حال، هرکسی در یک زمان در محل کار احساس استرس می کند.

کارفرما می‌خواهد بفهمد که آیا می دانید استرس چگونه بر شما تأثیر می‌گذارد و چگونه آن را مدیریت می کنید. مانند تمام سوالات مصاحبه، ایده خوبی است که جواب هایی آماده برای به اشتراک گذاشتن در مصاحبه داشته باشید.

آنچه مصاحبه کننده واقعاً می خواهد بداند:

مصاحبه کننده واقعاً می‌خواهد بداند که آیا می توانید استرس های شغلی را کنترل کنید، و در موقعیت های به‌ویژه استرس‌زا در محل کار چه می کنید. اگر برای موقعیتی مصاحبه می کنید که استرس بخشی جدایی ناپذیر از شغل است، این امر خیلی مهم است. زیرا استرس شغلی می تواند تأثیر منفی بر عملکرد محل کار داشته باشد.

مدیر استخدام همچنین ممکن است بخواهد بداند که آیا مسائل استرس زا خارج از محل کار می تواند بر عملکرد شغلی شما تأثیر بگذارد یا خیر. کارفرمایان به دنبال کاندیداهایی می گردند که بتوانند با طیف وسیعی از موقعیت های استرس زا کنار بیایند، خواه این موقعیت های استرس زا، شخصی باشند یا شغلی!

چگونه به سوال مصاحبه شغلی «چگونه استرس را کنترل می کنید» پاسخ دهید؟

برای پاسخگویی موفقیت آمیز به این سوال، باید مثال های خاصی از نحوه مدیریت استرس خود در گذشته ارائه دهید. همچنین می‌توانید نمونه هایی از زمان هایی ذکر کنید که فشار باعث می‌شود شما کارآمدتر کار کنید،.

مراقب نحوه پاسخگویی خود باشید. اگر می گویید وقتی چندین پروژه به شما داده می شود، استرس می گیرید و می دانید که این کاری که برای مصاحبه برای آن دعوت شده اید، مستلزم این است که چندین تکالیف را همزمان انجام دهید، به نظر می رسد که برای این موقعیت مناسب نیستید.

در نظر بگیرید که چگونه کمی استرس می تواند یک انگیزه مفید برای شما باشد. سعی کنید مثالی از زمانی ارائه دهید که استرس یک پروژه دشوار به شما کمک کرد تا خلاق تر و سازنده تر شوید.

۱۱- چگونه خود را توصیف می کنید؟
(How would you describe yourself)

برخی از رایج ترین سوالات مصاحبه شغلی از شما می خواهند که خودتان را برای مدیر استخدام معرفی کنید. انواع محبوب این سوالات عبارتند از: درباره خودت به من بگو یا خودت را چگونه توصیف می کنی؟ یا دیگران شما را چگونه توصیف می کنند؟

در حالی که این سوالات، معمولی هستند، پاسخ ها همیشه آنقدر که به نظر می رسد، ساده نیستند. بهترین راه برای توصیف خود چیست؟ هنگام پاسخ دادن از چه کلماتی باید استفاده کنید؟ به مدیر استخدام نشان دهید که نه تنها در مهارت های خود صلاحیت دارید و از مهارت‌های خود آگاه هستید، بلکه برای کار تیمی نیز مناسب هستید.

آنچه که مصاحبه کننده واقعاً می خواهد بداند:

کارفرمایان به چند دلیل از شما می خواهند که خودتان را توصیف کنید. اول، آنها می خواهند ببینند که آیا شما برای موقعیت و فرهنگ شرکت مناسب هستید یا خیر. در مرحله بعد، آنها امیدوارند که پاسخ های شما بینشی در مورد نحوه درک شما از خود ارائه دهد، که می تواند در ارزیابی خودآگاهی، اعتماد به نفس و رفتار شما مفید باشد.

چگونه به سوال «خودت را چگونه توصیف می کنی؟» پاسخ دهیم؟

واضح است که در هنگام پاسخ دادن، برجسته کردن نقاط قوت خود اهمیت دارد. با این حال، در کنار مثبت بودن، باید صادقانه و صریح باشید که چرا برای کار در شرکت مناسب هستید. این فرصتی است تا خود را به مصاحبه کننده ثابت کنید و نشان دهید که چرا کاندیدای قوی برای نقشی هستید که برای آن در نظر گرفته شده اید.

برای اینکه آماده پاسخ دادن به این سوال باشید، فهرستی از صفت ها و عباراتی که فکر می کنید، بیانگر بهترین توصیف شما هستند را آماده کنید. (حتی ممکن است بخواهیدن ظر خانواده و دوستان خود را نیز بپرسید.) سپس به شرح شغل نگاه کنید و دور تمام صفت ها و عبارات فهرست خودکه به بهترین وجه مربوط به موقعیت شغلی هستند، خط بکشید.

با در نظر گرفتن فهرست، آماده پاسخگویی به هر شکلی از سوال خواهید بود. با تطبیق صلاحیت های خود با شغل، می توانید نشان دهید که مهارت ها و شخصیت مناسب برای این موقعیت را دارید.

۱۲- یک هفته کاری معمولی را توصیف کنید.
(Describe a typical work week)

تمام روز در محل کار چه می کنید؟ این سوال رایجی است که در مصاحبه های شغلی پرسیده می شود. توصیف یک هفته کاری معمولی، فرصتی ویژه برای شماست تا نشان دهید که تجربه شما با الزامات شغلی مطابقت دارد و ویژگی های شخصی که شرکت در کارکنانش به دنبال آن است را دارید.

آنچه که مصاحبه کننده واقعاً می خواهد بداند:

مصاحبه کنندگان معمولاً این سؤال را می‌پرسند تا ببینند آیا فردی که برای این شغل کاندید شده، به برنامه ریزی مورد نیاز پرسنلی عادت دارد یا خیر. شاید شغلی که آنها پیشنهاد می کنند، ساعات کاری ثابتی نداشته باشد. و اگر کار پیشنهادی، مستلزم پر کردن شیفت های متغیر یا تعیین وظایف اضافه کاری یا آخر هفته باشد، ممکن است به دنبال نامزدهایی با انعطاف پذیری برای پاسخگویی به این نیازها باشند.

برای تعیین هفته کاری معمولی بهتر است از قبل درباره شرکت مورد نظر تحقیق کنید.

این مقاله را حتما بخوانید:  نمونه بیزینس مدل صنعت پوشاک زنانه (مجلسی و خانگی)

چگونه به سوال «توصیف یک هفته کاری معمولی» پاسخ دهیم؟

موقعیتی را که برای آن درخواست می دهید و اینکه موقعیت های فعلی یا گذشته شما با آن ارتباط دارد را در نظر بگیرید. فهرستی از برخی از کارهای کلیدی که در یک هفته کاری معمولی انجام می دهید، تهیه کنید. فهرست خود را مرور کرده و وظایفی را که با شرایط شغلی مورد نظر شما مطابقت دارد، بررسی کنید.

هنگام پاسخ دادن به این سوال روی آن وظایف تمرکز کنید. به شرح شغل دقت کنید و فهرستی از دو یا سه ویژگی که به نظر می رسد کارفرما در یک متقاضی به دنبال آن است، تهیه کنید. شرکت ممکن است بر مهارت های سازمانی یا فردی، تاکید کند. اطمینان حاصل کنید که پاسخ شما به این سوال بر نحوه نشان دادن آن ویژگی های کلیدی در شغل فعلی خود تأکید دارد.

هرچه بیشتر بتوانید تجربیات گذشته خود را با فرصت شغلی فعلی مرتبط کنید، بهتر خواهید بود.

۱۳- خوبید؟
(Are you nice)

بخشی از دلایلی که این سوال پرسیده می شود، این است که بسیاری از مصاحبه شوندگان را که انتظار دریافت سوالی با این ماهیت را ندارند، مبهوت سازند.  پاسخ دادن به این سوال، آسان نیست زیرا چیزی که به عنوان خوب در نظر گرفته می شود، برای همه متفاوت است. متأسفانه خوب بودن را می توان علاوه بر مزیت، مضر دانست. چون شرکت ها همیشه نمی خواهند بهترین افراد را برای مشاغل سخت استخدام کنند.

باید خوب باشی یا نه؟

وقتی یک کارفرما این سوال را از شما می پرسد، می خواهد ببیند نه تنها به یک سوال غیرمنتظره پاسخ می دهید، بلکه می خواهد ببیند که آیا با فرهنگ شرکت همخوانی دارید یا خیر. این یک سوال پیچیده است زیرا گاهی اوقات شرکت می خواهد فردی خوب را استخدام کند و گاهی اوقات آنها نمی خواهند.

اگر مصاحبه کننده می خواهد شما خوب باشید، چگونه پاسخ دهید؟

گاهی اوقات، کارفرمایان این سوال را از شما می پرسند زیرا می خواهند افراد «خوب» را استخدام کنند. اگر اینطور است، بهترین راه برای پاسخ دادن این است که یک حکایت شخصی در مورد زمانی که در شغل قبلی خود، خوبی نشان داده اید، ارائه دهید.

انواع مختلفی از خوبی وجود دارد: دلسوز بودن نسبت به دیگران. کار کردن تیمی، احترام گذاشتن به رئیس یا کارکنان و غیره. به شغلی که برای آن تقاضا داده اید، فکر کنید و اینکه چه نوع عبارات یا مظاهر خوبی در آن مهم است. سپس حکایتی در مورد اینکه چگونه آن نوع خوبی را در نقش های قبلی نشان داده اید، و چگونه آن خوبی به شما در رسیدن به موفقیت در محل کار کمک کرد، ارائه دهید.

۱۴- آیا حاضرید شکست بخورید؟
(Are you willing to fail)

یکی از انواع رایج سوالات مصاحبه شغلی که بسیاری از متقاضیان شغل را عصبی می کند، هرگونه سوال در مورد شکست است. یکی از سخت ترین سوالات مصاحبه در مورد شکست این است که آیا حاضریی شکست بخورید؟

اعتراف به ضعف ها و شکست های خود در مصاحبه ممکن است غیرطبیعی به نظر برسد. با این حال راه هایی برای پاسخ به این سوال وجود دارد که نشان می دهد شما برای این کار واجد شرایط هستید.

آنچه که مصاحبه کننده واقعاً می خواهد بداند:

یک کارفرما این سوال و سایر سوالات در مورد شکست را به دلایل مختلفی می پرسد. اولاً او ممکن است بخواهد توانایی شما را برای مقابله با شکست آزمایش کند. ثانیاً او ممکن است بخواهد ببیند که آیا شما مایلید به خود فشار بیاورید تا کارمند بهتری شوید یا خیر.

هنگام پاسخ دادن به این سوال، می خواهید تصدیق کنید که شکست اتفاق می افتد، اما تاکید هم داشته باشید که وقتی شکست می خورید، همیشه از اشتباهات خود درس می گیرید و در نتیجه کارمند بهتری می شوید.  با یک پاسخ قوی، می توانید در مورد شکست به گونه ای صحبت کنید که نقاط قوت شما را به عنوان یک نامزد شغلی برجسته کند.

چگونه به سوال «آیا حاضرید شکست بخورید» پاسخ دهید؟

مهم است که بپذیرید شکست می‌تواند چیز خوبی باشد و می‌تواند درسی به شما بدهد که به رشد شما به عنوان یک فرد یا کارمند کمک کند. فردی که به این سؤال پاسخ می دهد: نه، من حاضر به شکست نیستم! به نظر می رسد که تمایلی برای بهتر شدن ندارد.

بهترین راه برای پاسخ به این سوال این است که مثالی از زمانی که در گذشته شکست خورده اید را ارائه دهید و سپس توضیح دهید که چه چیزی از آن آموخته اید.  هنگام ارائه مثال، توضیح دهید که وضعیت چگونه بود و برای رسیدن به چه چیزی تلاش کردید و شکست خوردید. سپس آنچه که از این تجربه آموختید را توضیح دهید. همچنین ممکن است بیان کنید که چه اقداماتی را انجام داده اید تا مطمئن شوید که دیگر این اشتباه را تکرار نمی کنید. بر چگونگی رشد خود در نتیجه این شکست تأکید کنید.

همچنین ممکن است مثالی از زمانی ارائه دهید که شکست نخورده‌اید، به عنوان مثال، ممکن است زمانی را ذکر کنید که یک تکلیف جدید و چالش برانگیز را انجام دادید که مطمئن نبودید، می توانید آن را به پایان برسانید و سپس آن را به پایان رساندید. در پاسخ، مراحلی را که برای اجتناب از شکست انجام داده اید، توضیح دهید.

۱۵- آیا تمایل به نقل مکان دارید؟
(Are you willing to relocate)

بسته به سطح صنعت، حرفه و تجربه شما، ممکن است این سوال از شما پرسیده شود: آیا مایل به تغییر مکان هستید؟ یا خیر؟ در طول مصاحبه شغلی ممکن است از شما در مورد امکان جابجایی شما در طول فرآیند مصاحبه سؤال شود. هنگامی که مستقیماً از طریق خدمات استخدام با نامزدها تماس گرفته می‌شود، استخدام‌کننده ممکن است در مورد انعطاف‌پذیری آنها برای جابجایی سؤال کند.

اما معمولاً این سؤال به این دلیل مطرح می شود که به احتمال زیاد در صورت استخدام، از شما خواسته می شود بین برخی وظایف شغلی جابجا شوید. برای برخی از حرفه ها، نیاز به جابجایی یک امر مسلم است. کسانی که به دنبال شغلی در ارتش، خدمات خارجی یا کمک های بین المللی به عنوان پرستار یا به عنوان مشاور هستند، می توانند انتظار داشته باشند که با تغییر تکالیف خود به یک محل جدید نقل مکان کنند.

آنچه که مصاحبه کننده واقعاً می خواهد بداند:

این یک سوال مصاحبه شغلی است که مستلزم شناخت خودتان است که آیا امکان جابجایی را دارید؟ اگر انعطاف پذیری لازم برای جابجایی موقعیت شغلی را دارید، پاسخ شما می‌تواند هم در یافتن شغل و هم در مذاکره در مورد شرایط استخدام و جابجایی شغلی به نفع شما باشد.

این سوال به مدیران استخدام کمک می کند تا تعداد نامزدهای مورد نظر خود را محدود کنند. به طور معمول، کاندیداهایی که مشتاق جابجایی برای شغل خود هستند، بهترین تاثیر را می گذارند.

هنگام پرسش از نامزدهایی که مایل به نقل مکان برای شغل جدید هستند، مصاحبه کنندگان می خواهند بدانند که در ازای این انعطاف پذیری، باید چه امتیازاتی را ارائه دهند. اینها می تواند شامل حقوق، مزایا، بازپرداخت هزینه نقل مکان، مسکن موقت، کمک به همسر، پاداش، کمک هزینه خرید یا اجاره خانه جدید و کمک هزینه نقدی باشد.

چگونه به سوال «آیا مایل به نقل مکان هستید؟» پاسخ دهید؟

با خود و مصاحبه کننده صادق باشید. اگر در مورد تمایل یا توانایی خودتان برای نقل مکان، چه در حال حاضر یا در آینده، شک دارید، ممکن است این شغل برای شما مناسب نباشد. طبق یک نظرسنجی نرخ جابجایی به طور پیوسته از سال ۲۰۰۰ از ۱۹% به ۱۱% کاهش یافته است. متخصصان مایلند جابجایی را به عنوان شرط استخدام خود بپذیرند. تأکید بر در دسترس بودن و اشتیاق شما برای جابجایی در پاسخ به شما کمک می کند تا از برخی از رقبای خود برای این شغل متمایز شوید.

قدرت شاید  را دست کم نگیرید: اگر ۱۰۰٪ مایل به نقل مکان نیستید، این یک استراتژی خوب است که پیشنهاد دهید حداقل ممکن است آن را در نظر بگیرید. در بحث درباره نگرانی های خود در مورد نقل مکان صادق باشید زیرا ممکن است نگرانی های موجهی در مورد افزایش هزینه زندگی یا تأثیر آن بر خانواده خود داشته باشید. مدیران استخدامی که صمیمانه به شما به عنوان یک نامزد علاقه مند هستند، ممکن است با پیشنهاد راهکارهایی که شرکت ممکن است برای کاهش نگرانی های شما انجام دهد، پاسخ دهند.

۱۶- اخلاق کاری خود را شرح دهید.
(Describe your work ethic)

در طول یک مصاحبه شغلی، افرادی که در یک شرکت با آنها صحبت می کنید، سعی می کنند بفهمند شما چه نوع فردی هستید. برای به دست آوردن بینش، مصاحبه کنندگان ممکن است از شما بخواهند که اخلاق کاری خود را توضیح دهید. وقتی پاسخ می دهید، مهم است که نمونه هایی از نحوه نشان دادن اخلاق کاری خود را در کار به اشتراک بگذارید.

آنچه که مصاحبه کننده واقعاً می خواهد بداند:

با این سوال، مصاحبه‌کنندگان به دنبال این هستند که حس مسئولیت پذیری و اینکه شما به عنوان یک کارمند چگونه خواهید بود را به دست بیاورند! آیا شما تنها یک تماشاگر ساعت خواهید بود و فقط حداقل ها را انجام می‌دهید؟ یا اینکه کارها و وظایف بیشتری از آنچه که به عهده شما گذاشته شده را انجام خواهید داد و همیشه تا زمانی که کارهای مهم تکمیل شوند، تلاش خواهید کرد ؟ آیا به دیگران در انجام وظایف شان کمک می کنید یا عمدتاً روی انجام وظایف خود تمرکز می کنید؟

چگونه به سوال «اخلاق کاری خود را توصیف کنید» پاسخ دهید؟

ترفند پاسخ به این سوال این است که از گفتن یک تعدادی صفت خودداری کنید. با به اشتراک گذاشتن چند ویژگی کلیدی شروع کنید و به این فکر کنید که چه ویژگی هایی را به صورت مختصر بیان کنید. شاید شما:

مثبت اندیش و قابل اعتماد باشید، به دیگران احترام می گذارید، مشتاق انجام کارهای سخت و چالش برانگیز هستید، بسیار متعهد به انجام کار در موعد مقرر باشید، روحیه کار تیمی بالایی داشته باشید و… سپس چند نمونه از مواقعی که آن ویژگی ها را نشان داده اید، بیان کنید.

۱۷- سبک کاری خودتان را توضیح دهید.
(Describe your work style)

مصاحبه‌کنندگان علاوه بر یادگیری مهارت‌هایی که شما را برای یک شغل واجد شرایط می‌کند، می‌خواهند در مورد نحوه کار شما نیز بدانند تا تعیین کنند که آیا برای آن شغل و سازمان مناسب هستید یا خیر. درخواست از کاندیداها برای توصیف سبک کاری خود، راهی برای رمزگشایی از اینکه آیا آنها مطابقت و سازگاری خوبی دارند یا خیر، می باشد.

در حالی که این سوال باز ممکن است مبهم به نظر برسد، اما به شما امکان می دهد خود را در یک نور مثبت نشان دهید. در پاسخ، می توانید به صورت استراتژیک نشان دهید که چگونه سبک کاری شما برای شرکت مناسب است.

آنچه که مصاحبه کننده واقعاً می خواهد بداند:

این سوال به مصاحبه کنندگان کمک می کند تا تصمیم بگیرند که آیا شما به خوبی با فرهنگ شرکت و الزامات شغل سازگاری دارید یا خیر. به عنوان مثال اگر برای کار به سکوت و تمرکز کامل نیاز دارید، اما دفتر دارای یک فضای شلوغ و مشارکتی است، ممکن است این کار مناسب شما نباشید.

چگونه به سوال مصاحبه در مورد سبک کاری خود پاسخ دهید؟

هنگام پاسخ به این سوال، مهم است که شغل خاص را در نظر داشته باشید. از عبارات کلیشه ای مانند «سخت‌کوش» و «دارای مهارت‌های ارتباطی خوب» پرهیز کنید و روی عناصر خاصی از سبک کاری خود تمرکز کنید که متناسب با موقعیت و شرکت است.

اگر قبل از مصاحبه شغلی کمی تحقیق کنید، پاسخ به این سوال بسیار ساده تر است. فهرست مشاغل را تجزیه و تحلیل کنید تا صلاحیت های خود را با الزامات آنها مطابقت دهید و پاسخ هایی را آماده کنید که نشان می دهد چگونه سبک کاری تان،  شما را به بهترین نامزد برای این شغل تبدیل می کند.

سپس پا را کمی فراتر نهاده و وب سایت شرکت، کیت رسانه ای و حضور در رسانه های اجتماعی آنها را مرور کنید تا بدانید که کدام ویژگی ها در سازمان، ارزش بیشتری دارند. همچنین مهم است که صادق باشیم و در عین حال نکات مثبت را برجسته کنیم. اگر فردی با شخصیت هستید، ادعا نکنید که یک کمال گرا هستید. در عوض، روی دیدگاه و تعهد خود به کیفیت تأکیدداشته باشید.

۱۸- آیا با افراد دیگر به خوبی کار می کنید؟
(Do you work well with other people)

برخی از سوالات مصاحبه کاری که پاسخ دادن به آنها برای متقاضیان کار سخت است، سوالاتی در مورد کار با دیگران است. پاسخ به این سوال می تواند دشوار باشد زیرا برخی از مشاغل مستلزم داشتن مهارت های ارتباطی عالی هستند و برخی دیگر اینگونه نیستند.

آنچه که مصاحبه کننده واقعاً می خواهد بداند:

شرکت ها می خواهند بدانند که شما چقدر خوب با افراد دیگر کار می کنید. هر کسی می تواند بگوید که از کار با دیگران لذت می برد که پاسخی استاندارد است، اما مهم است که مهارت های بین فردی مورد نیاز برای موفقیت در نقش را نیز توضیح دهید.

چه کاری انجام می دهید که باعث می شود در محل کار به افراد خوبی تبدیل شوید؟ این چیزی است که مصاحبه کننده واقعاً می خواهد بداند. آنچه مهم است این است که با استفاده از مثال های واقعی، مهارت هایی را که دارید و نحوه استفاده از آنها در محل کار را به کارفرمای آینده خود نشان دهید.

نمونه های خود را شخصی سازی کنید تا مهارت ها و تجربه شما را در ارتباط با شغلی که برای آن درخواست می کنید، منعکس سازند.

چگونه به سوال «آیا با افراد دیگر خوب کار می کنید؟» پاسخ دهید؟

کاندیداها اغلب می گویند که از کار با مردم لذت می برند! اما پاسخ خود را توضیح نمی دهند. هر کسی می تواند بگوید که با مردم خوب کار می کند، اما مهم است که به مدیران استخدام نشان دهید که چگونه این کار  را انجام می دهید.

این مقاله را حتما بخوانید:  11 ترفند افزایش مسئولیت پذیری در کار و کارمندان

مهم است که به نحوه برقراری ارتباط خود با همکاران فکر کنید زیرا حتی اگر نقش شما در شرکت به ارتباطات زیادی نیاز نداشته باشد، باز هم باید با سایر کارمندان به شیوه ای حرفه ای تعامل داشته باشید.

شرکت ها به مهارت های نرم افراد به اندازه  مهارت های سخت علاقه مند هستند. صرف نظر از شغل، کارفرمایان نمی خواهند افرادی را استخدام کنند که کنار آمدن با آنها دشوار است، زیرا منجر به مشکلات و درگیری های محل کار می شود و مدیریت اختلاف و همچنین مدیریت کارکنان ناراضی در محل کار، کار ساده ای نیست. بررسی متقاضیانی که مهارت های قوی ارتباطی ندارند، منطقی است، حتی اگر شرایط لازم برای این شغل را داشته باشند.

۱۹- آیا کار را با خودت به خانه می بری؟
(Do you take work home with you)

این یک سوال پیچیده ای است که ممکن است در مصاحبه شغلی بعدی خود با آن مواجه شوید. بهتر است از قبل، در مورد پاسخ خود فکر کنید. بهتر است در مورد اینکه چرا این سوال در طول مصاحبه ها مطرح می شود و همچنین نکاتی برای نحوه پاسخ دادن به آنها اطلاعاتی کسب کنید.

آنچه که مصاحبه کننده واقعاً می خواهد بداند:

کارفرمایان این سوال را به دلایل مختلفی می پرسند. آنها ممکن است بخواهند بدانند که آیا شما منظم هستید و می توانید تمام کارهای خود را در زمان تعیین شده، انجام دهید یا خیر. آنها همچنین ممکن است بخواهند اطمینان حاصل کنند که تعادل مناسبی بین کار و زندگی را حفظ می کنید. بسیاری از کارفرمایان معتقدند که محیط کار شاد، در نهایت شما را به یک کارمند شادتر و در نتیجه بهتر تبدیل می کند.

با این حال، برخی از کارفرمایان واقعاً به دنبال افرادی هستند که کار را مرکز زندگی خود قرار می دهند و می خواهند ارزیابی کنند که شما چقدر به شغل تان، زمان اختصاص خواهید داد. حتی کارفرمایانی که انتظار ندارند بعد از ساعات کاری، روی پروژه ها کار عمیقی انجام دهند، ممکن است از کارکنان بخواهند که مکرراً ایمیل ها را از خانه چک کنند. برای برخی از نقش ها، مقدار مشخصی از کار، بعد از ساعت کاری تعبیه شده است. به عنوان مثال، یک مدیر رسانه اجتماعی، اواخر شب ممکن است مجبور شود نظرات آنلاین را بعد از ساعات کاری مشاهده و نظارت نماید.

بنابراین، پاسخ به این سؤال مستلزم آن است که کمی در مورد شرکت و شغل خاص بدانید.

چگونه به سوال «آیا کار را با خودت به خانه می بری» پاسخ دهید؟

قبل از پاسخ دادن، به فرهنگ شرکت فکر کنید. اگر می دانید که کارفرما برای مهارت های مدیریت زمان و تعادل کار و زندگی ارزش قائل است، بر توانایی خود برای تکمیل کارتان در ساعات کاری تأکید کنید تا بتوانید بعد از کار روی خانواده یا سایر فعالیت ها تمرکز داشته باشید.

اگر شرکت از کارکنان می خواهد که ساعات زیادی را صرف کار کنند و بر نیاز به فداکاری و اشتیاق در محل کار تاکید دارد، ممکن است بخواهید به تمایل خودتان برای آوردن پروژه ها به خانه تاکید کنید تا از کار با کیفیت بالا اطمینان حاصل نمایید.

اگر مطمئن نیستید که کارفرما به دنبال چه چیزی است، مطمئن ترین راه برای پاسخ دادن این است که بر مهارت های سازمانی خود تأکید کنید و همچنین بگویید که در صورت لزوم، کار را با خود به خانه خواهید برد. سعی کنید در مورد آوردن کار به خانه منفی نباشید، زیرا ممکن است این چیزی باشد که در شرکت رایج است. هر طور که پاسخ می دهید، صادق باشید.

اگر دورکاری می کنید، خط بین کار و خانه ممکن است از بین برود. اگر برای یک شغل دورکاری، مصاحبه می کنید، به خاطر داشته باشید که مصاحبه کنندگان ممکن است نگران فرسودگی شغلی باشند. پاسخ هایی که نشان می دهند متوجه هستید که تا چه زمانی باید کار کنید و چه زمانی باید کار را برای روز بعد بگذارید، ممکن است برای این نوع نقش ها مفید باشد.

۲۰- چه تفاوتی با رقبا دارید؟
(How are you different from the competition)

چه چیزی شما را بهتر از رقبا می کند؟ آیا اخلاق کاری شماست؟ تحصیلات شما؟ یا یک چیز دیگر؟ در طول مصاحبه، مهم است که بتوانید اطلاعاتی در مورد اینکه چرا شما فردی هستید که باید برای این شغل استخدام شوید، بیان کنید.

دریافت صدها درخواست از سوی کارجویان مشتاق برای کارفرمایان غیرمعمول نیست. کارفرمایان با مقایسه این نامزدهای مختلف، تصمیمات استخدامی را می گیرند. آنها ممکن است از شما بخواهند توضیح دهید که چه چیزی در مورد شما به عنوان یک متقاضی، بسیار متمایز است یا خودتان فکر می کنید که در طول مصاحبه شغلی، بیان چه چیزی می تواند مفید باشد.

در بیشتر موارد، شما نمی دانید با چه کسی یا چه کسانی برای یک شغل خاص رقابت می کنید، بنابراین در پاسخ به این سوال، شما واقعاً باید بر نقاط قوت خود به عنوان یک نامزد  تأکید داشته و بر هر دارایی که ممکن است شما را از افراد معمولی جدا کند. تمرکز نمایید.

برای اینکه به این سوال، پاسخ محکمی بدهید، قبل از رفتن به مصاحبه، با تجزیه و تحلیل الزامات شغلی شروع کنید و تصمیم بگیرید که کدام یک از آنها در اولویت‌ هستند. می توانید این اطلاعات را در شرح شغل بیابید. بررسی این اطلاعات به شما سرنخ هایی در مورد آنچه که سازمان از کاندیداها بیشترین ارزش را دارد، می دهد. برخی از صلاحیت ها برای این کار اجباری خواهند بود و برخی ممکن است پیشنهاد شوند، حتماً به همه آنها نگاه کنید.

اگر ماهیت شرح شغلی کوتاه است، پس به دنبال آگهی هایی برای موقعیت های مشابه باشید تا الگوی ترجیحات کارفرما را تشخیص دهید. با استفاده از اطلاعاتی که از فهرست های شغلی جمع آوری کرده اید، فهرستی از پنج ویژگی برتر برای کاندیدای ایده آل تهیه کرده و سعی کنید به این فکر نمایید که چگونه قبلاً آن مهارت ها و ویژگی ها را در مشاغل فعلی یا قبلی یا سایر موقعیت های مرتبط به کار برده اید.

اطمینان حاصل کنید که آن مهارت ها و ویژگی هایی را انتخاب کنید که به شما کمک می کند تا سهمی قوی در اشتغال، کارآموزی، کار داوطلبانه، تحصیلات یا فعالیت های خود داشته باشید.

برای ارجاع به هر یک از دارایی های خود آماده باشید و موقعیت هایی را که از آن نقاط قوت استفاده کرده اید، همراه با نتایج مثبتی که داشته اند، توصیف کنید. یا می توانید توضیح دهید که سازمان شما چگونه از اقدامات شما سود برده است. به عنوان مثال، پاسخ شما ممکن است با یک تصدیق شروع شود، «البته، من از سایر نامزدهای موجود در گروه متقاضی اطلاعی ندارم، اما می توانم بگویم که مهارت های من در اکسل بسیار پیشرفته است و…

علاوه بر توجه به الزامات شغلی استاندارد، سعی کنید نقطه قوتی را اضافه کنید که نسبتاً منحصر به فرد باشد و ارزش افزوده داشته باشد، حتی اگر در شرح شغلی ذکر نشده باشد. به عنوان مثال اگرچه ممکن است مهارت های زبان خارجی در آگهی شغلی ذکر نشده باشد، ممکن است ذکر کنید که مهارت های زبان اسپانیایی شما را قادر می سازد تا با مشتریان اسپانیایی زبان ارتباط برقرار کنید.

سوالاتی در مورد ترک شغل قبلی

کارفرمایان تقریباً همیشه در مورد اینکه چرا شغل قبلی خود را ترک کردید یا در حال ترک آن هستید، سوالاتی را می پرسند. مطمئن شوید دلایلی که ارائه می دهید، مطابق با آن چیزی باشد که کارفرمایان گذشته در مورد شما می گویند. چرا که شاید ممکن است با آنها تماس گرفته شود.

وقتی برای شغل جدید به مصاحبه دعوت می شوید، مطمئن باشید که مصاحبه کننده می خواهد بداند چرا به دنبال شغل جدید هستید. این یکی از سوالات اصلی مصاحبه شغلی است.

این سوال ممکن است به روش های مختلفی مطرح شود، از جمله چرا به دنبال یک فرصت شغلی جدید هستید؟ یا چرا شغل فعلی خود را رها می کنید؟ بهترین راه برای پاسخ به این سوال این است که بفهمید مصاحبه‌گر واقعاً چه چیزی را می‌خواهد بداند.

هر سوالی که مدیر استخدام در طول فرآیند مصاحبه می پرسد برای این است که بفهمد آیا شما فرد مناسبی برای این کار هستید یا خیر. در این مورد، آنها سعی می کنند تعیین کنند که آیا شما فردی هستید که در شرکت پیشرفت می کند یا خیر. آنها به دنبال نشانه هایی هستند که نشان دهد شما فردی هستید که می توانید با رؤسا، همکاران و مشتریان کنار بیایید.

آنچه که مصاحبه کننده واقعاً می خواهد بداند:

مصاحبه کننده می خواهد بداند که آیا شما:

  • فردی هستید که با دیگران کنار می آید.
  • با فرهنگ شرکت جدید، سازگار هستید
  • هنگام بحث در مورد موضوعات، دیپلماتیک هستید.
  • در صورت استخدام، برای ماندن در شرکت جدید برنامه ریزی کنید.
  • و…

نکاتی برای ارائه بهترین پاسخ

پاسخ خود را به گونه ای تنظیم کنید که مصاحبه کننده شما مطمئن باشد که موقعیتی که برای آن مصاحبه می کنید، با اهداف شخصی و حرفه ای شما مطابقت دارد. به جای تمرکز بر تجربیات گذشته و منفی که ممکن است در شغل قبلی خود داشته اید، پاسخ شما باید دری را برای بحث در مورد اینکه چرا شغلی را که برای آن مصاحبه می کنید می خواهید و چرا بهترین فرد برای آن هستید، باز کند.

مصاحبه کننده به دنبال پاسخی است که در تصمیم گیری استخدام کمک کند. در حالی که جزئیات پاسخ شما بستگی به این دارد که آیا شما داوطلبانه آن را ترک کرده اید یا از شما خواسته شده است که آن را ترک کنید، مهم است که به گونه ای پاسخ دهید که شما را مثبت نشان دهد.

فراموش نکنید که ارائه پاسخ شما به اندازه محتوای آن مهم است. حتماً با صدای بلند تمرین کنید تا در پاسخ هایتان مثبت و واضح به نظر برسید.

سوالاتی در مورد حقوق و دستمزد در طول مصاحبه شغلی

برخی از سخت ترین سوالاتی که می توان در طول مصاحبه شغلی به آنها پاسخ داد، در مورد حقوق و دستمزد است. در این قسمت آنچه از شما پرسیده می شود و نمونه هایی از بهترین پاسخ ها آورده شده است. پاسخ به سؤالات مربوط به حقوق ممکن است دشوار باشد، و در برخی مکان ها، کارفرمایان اجازه ندارند در مورد حقوق از شما سؤال کنند.

مهم نیست که مصاحبه کاری چقدر عالی پیش می رود، یک سوال مصاحبه در مورد انتظارات دستمزد شما می تواند مانع استخدام شما شود.

از نظر حقوق به دنبال چه چیزی هستید؟ یک سوال ساده و در عین حال پاسخ آن بسیار پیچیده است. سخت است که بدانید چه چیزی بگویید و چه چیزی را نگویید تا یک پیشنهاد کاری دریافت کنید که هم برای شما و هم برای شرکت عالی باشد.

آنچه که مصاحبه کننده واقعاً می خواهد بداند:

چرا مصاحبه کنندگان می‌خواهند از میزان حقوق و دستمزد شما مطلع شوند؟ کارفرمایان ممکن است این سوال را بپرسند تا بفهمند که آیا می توانند از پس حقوق شما بربیایند یا خیر. آنها همچنین ممکن است این سوال را از شما بپرسند تا ببینند چقدر برای خود و کارتان ارزش قائل هستید.

با تحقیق و آماده کردن پاسخ از قبل، می‌توانید به کارفرما نشان دهید که نه تنها در مورد حقوق خود انعطاف‌پذیر هستید، بلکه می‌دانید چه ارزشی دارید.

چگونه به سوالات مربوط به حقوق و دستمزد پاسخ دهید؟

راه‌های مختلفی برای پاسخ به سؤالات مصاحبه در مورد حقوق وجود دارد، و مهم است که تعیین کنید چگونه بهترین پاسخ را به این سؤال بدهید تا بتوانید با اطمینان وارد مصاحبه خود شوید.

قبل از اینکه بدانید شغل مورد نظر چه چیزی را شامل می شود، دشوار است که تصمیم بگیرید برای حقوق چه چیزی می خواهید، حقوق موضوع آسانی نیست، و در حالی که ممکن است پاسخ درستی وجود نداشته باشد، راهی برای آماده شدن برای سوال و رسیدن به آنچه می خواهید، وجود دارد.

برخی از اپلیکیشن های کاغذی و الکترونیکی از شما می خواهند که انتظارات حقوق خود را فهرست کنید. یک گزینه این است که به سادگی از این سوال بگذرید. با این حال اگر به عنوان یک سؤال ضروری فهرست شده باشد و از آن صرفنظر کنید، کارفرما ممکن است فکر کند که در پیروی از دستورالعمل‌ها، نافرمانی می کنید. برخی از برنامه های آنلاین تا زمانی که به همه سؤالات پاسخ ندهید، به شما اجازه نمی دهند به صفحه بعدی بروید. چند گزینه وجود دارد:

  • بر اساس تحقیقات خود محدوده حقوقی را تعیین کنید.
  • عبارتی مانند قابل مذاکره بنویسید تا انعطاف پذیری خود را نشان دهید.
  • از نوشتن پایین ترین میزان حقوق خودداری کنید.

برای تهیه یک پاسخ، باید بفهمید که آن صنعت در منطقه جغرافیایی شما معمولاً چه قدردرآمد دارد. این کار به شما امکان می دهد محدوده حقوق معقولی را برای شغل تعیین کنید. حقوق و دستمزدها باید تقریباً مشابه باشد، اما ممکن است بر اساس مکان، سطح تجربه یا اندازه شرکت، تفاوت هایی وجود داشته باشد. اگر وقت دارید به بیش از یک منبع نگاه کنید.

به یاد داشته باشید که تحقیقات خود را به منطقه خود محدود کنید. چرا که حقوق و دستمزد برای شغل در تبریز، شیراز یا… ممکن است متفاوت از حقوق در شهر تهران باشد. یک تحقیق کوچک به شما کمک می کند تا زمانی که در مورد انتظاراتتان از شما سؤال می شود، یک محدوده حقوق معقول به دست آورید، اما به یاد داشته باشید که نباید با دستمزد بسیار بالا یا خیلی پایین به سراغ مدیر استخدام بروید.

و این لیست همچنان ادامه دارد. انشاالله سعی می کنیم در بروزرسانی مطلب، بازهم برخی از سوالات مهم را در این مقوله ذکر نماییم.

منبع معتبری که در نوشتن این مقاله از آن استفاده کرده ایم: thebalancecareers.com

۵/۵ - (۱ امتیاز)

تیم تولید محتوا

این مطلب توسط تیم تولید محتوای ایران فاندر تهیه شده است. ما در تلاش برای توسعه وب فارسی هستیم تا بهترین مقالات در هر زمینه ای را برای وبسایت ها تهیه کنیم. کیفیت محتوای این صفحه توسط متخصصین و کارشناسان ما بررسی و تایید شده است.

سفارش تولید محتوا
اینستاگرام سایت ایران فاندر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن چت
1
پریسا رحیمی
سلام، چطور می تونم کمکتون کنم؟