آموزش بازاریابی و فروش آنلاین از پایه تا پیشرفته

بازاریابی و فروش آنلاین را از کجا شروع کنیم؟

مشخص کردن نوع خدمات و محصولات

محصولات قابل فروش در اینترنت به ۲ دسته محصولات فیزیکی (تمام محصولات قابل‌لمس و واقعی) و محصولات مجازی (محصولات دیجیتالی و یا خدمات) تقسیم می‌شوند که فروش هر نوع از آنها، به بستر خاص خود نیاز دارد.

شناسایی بازار هدف

منظور ما از بازار هدف، آن افراد و کسب و کارهایی هستید که حاضرند از شما خرید کنند. شما با شناسایی و مدیریت درست مشتریان هدف تان می توانید تلاش های بازاریابی خود را به نتیجه برسانید.

مشخص کردن کانالی برای فروش

می خواهید محصولات و خدمات خود را کجا بفروشید؟! سایت؟ شبکه های اجتماعی؟ یا بازارهای اینترنتی (market place)؟
بعد از اینکه کانال فروش خود را مشخص کردید، همه تمرکز خود را روی آن بگذارید. البته بسته به شرایط و توانایی شما، امکان بازرایابی و فروش همزمان از هر ۳ کانال نیز وجود دارد.

آشنایی با اصول بازاریابی و روش های تبلیغات اینترنتی

دانش و مهارت های خود را در زمینه بازاریابی و تبلیغات، بروز نگه دارید. بازاریابی از طریق تولید محتوا و سئو را یاد بگیرید و با یک برنامه کامل و منسجم برای تبلیغات، شاهد به ثمر نشستن تلاش های خود باشید. قطعاً حضور در شبکه های اجتماعی می تواند در پیشبرد اهداف‌تان بسیار اثربخش باشد.

پشتیبانی و رصد دائم

بعد از استارت کسب و کارتان، به طور مستمر با مخاطبان خود در ارتباط باشید و هیچوقت راه های ارتباطی و پشتیبانی خود را در حین و پس از خرید مشتریان، قطع نکنید. برای یادگیری بیشتر درباره شیوه‌های تبلیغات و نحوه جذب و حفظ مشتری، شرکت در یک دوره آموزشی بازاریابی و فروش آنلاین را توصیه می کنیم.

سوالات متداول

بازاریابی آنلاین به استفاده از اینترنت و ابزارهای مختلف (شبکه های اجتماعی، پرداخت به ازای هر کلیک، وبلاگ نویسی، بازاریابی مستقیم، بازاریابی محتوا و…) برای تبلیغ و بازاریابی کالاها و خدمات گفته می شود.

بسیاری از افراد، بازاریابی آنلاین را بازاریابی دیجیتال، دیجیتال مارکتینگ، بازاریابی اینترنتی و بازاریابی الکترونیکی نیز می نامند.

هدف در بازاریابی آنلاین، افزایش بازدید وب سایت است. امروزه یکی از ابزارهای بسیار محبوب برای این کار، تولید محتوا است و محبوبیت آن به عنوان یک ابزار بازاریابی آنلاین همچنان در حال افزایش است.

برای تازه کاران، تمرکز بر روی طراحی و سئو سایت اهمیت بسزایی دارد. استفاده از SEO ضروری است زیرا از طریق موتورهای جستجو ترافیک جذب می کند. اگر نحوه بهینه سازی و سئو سایت را یاد بگیرید، احتمالاً تلاش های بازاریابی آنلاین شما نتیجه بخش خواهد بود و موفقیت در فروش را تجربه خواهید کرد.

۱- دسترسی جهانی

مشاغل مختلف می توانند با اینترنت، بدون محدودیت به میلیون ها مشتری احتمالی دسترسی داشته باشند. هرچه تعداد کاربرانی که از صفحه شما بازدید می کنند بیشتر باشد، فروش بیشتری نیز خواهید داشت.

۲- تبلیغات سبز

با حذف کاغذ، تراکت، بروشور، کارت ویزیت و… در مصرف کاغذ صرفه جویی می شود و برای محیط زیست بسیار مفید است.

۳- بازاریابی ۲۴/۷

مشتریان هدف شما می توانند بدون در نظر گرفتن زمان و ترس از بسته شدن، ۲۴ ساعت شبانه روز و ۷ روز هفته به وبسایت شما دسترسی پیدا کرده و از کالا و خدمات شما خریداری کنند.

۴- کم هزینه بودن

کسب و کارها می توانند با استقبال از بازاریابی اینترنتی از هزینه های بالای تبلیغات سنتی (تبلیغات تلویزیونی، رادیویی، بیلبوردی و…) جلوگیری کنند.

۵- دسترسی ساده به مشتریان

مشاغل می توانند به راحتی با فعالیت در شبکه های اجتماعی، از مشتریانی که وابستگی زیادی به این شبکه ها دارند، سود کسب کنند.

۶- ایجاد روابط پایدار

با بازاریابی اینترنتی تأمین کنندگان می توانند به راحتی به آدرس های ایمیل یا شماره های تماس مشتریان و خریداران دسترسی پیدا کنند و از این اطلاعات برای ارسال تخفیف های ویژه و معرفی محصولات یا خدمات جدید به مشتریان خود استفاده کنند.

۷- سهولت شخصی سازی

درک عمیق مفهوم بازاریابی اینترنتی مشاغل را قادر می سازد تا متناسب با نیازهای مخاطبان هدف خود، تکنیک های تبلیغاتی بهتری را انتخاب و اجرا کنند. این موضوع باعث تقویت حضور و قدرت برند می شود.

۱- عدم تماس رو در رو

یکی از اشکالات این نوع بازاریابی این است که کسب و کارهای آنلاین تماس چهره به چهره کمی با مشتریان خود دارند یا اصلاً هیچ نوع تماس رو در رویی با مشتریان خود ندارند. در نتیجه برخی از مشتریان خود را ممکن است از دست بدهند چون طبیعی است که برخی از مشتریان با اعتماد کامل از شما خرید نکنند.

۲- پیچیده بودن

انتخاب روش‌های سودآور بازاریابی آنلاین بسیار چالش برانگیز و سردرگم کننده است و باید با مطالعه و علم کافی انجام شود. پیچیدگی خرید آنلاین را هم به این موضوع اضافه کنید که برخی از مشتریان به علت همین پیچیدگی فرآیند خرید، خریدهای سنتی را ترجیح می دهند.

قدرت اینترنت در دوران همه‌گیری کرونا برای همه ثابت شد. با وجود دستگاه های تلفن همراهی که متصل به اینترنت می باشند، می توان به نقش و اهمیت بازاریابی دیجیتال پی برد.

امروزه با وجود مشتریان آگاه و رقبای حرفه ای، باید تکنیک هایی را به کار ببریم تا علاوه بر بازگشت سرمایه اولیه خودمان، سود هم کسب کنیم.

 • تبلیغات در موتورهای جستجو (آگهی)
 • بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو (سئو)
 • تبلیغات در شبکه های اجتماعی
 • تبلیغات ویدیویی
 • تبلیغات بنری
 • تبلیغات همسان
 • تبلیغات موبایلی
 • تبلیغات ایمیلی
 • ریمارکتینگ
 • رپرتاژ آگهی

شما با استفاده از انواع روش های مختلف بازریابی دیجیتال، فرصت این را خواهید داشت که مخاطبان متنوعی را سمت خود جذب کنید، تعاملات برند خود را بالا برده و فروش خود را افزایش دهید.

زمانی که باید در یک کمپین بازاریابی دیجیتال صرف کنید، تا حد زیادی به رقابت در حوزه فعالیتی شما بستگی دارد.

 • تعریف مشخصی از مخاطبان خود داشته باشید.
 • شناخت روشنی از ویژگی ها و تفکرات مشتریان داشته باشید.
 • اهداف بازاریابی خود را ترسیم کنید. (افزایش آگاهی یا افزایش درآمد)
 • برنامه ریزی بودجه خود را بر اساس اهداف بازاریابی تان انجام دهید.
 • محصول خود را به درستی بشناسید.
 • خود را جزوی از بازی بدانید و بر روی برندسازی خود کار کنید.
 • یک وبسایت حرفه ای داشته باشید.
 • در شبکه های اجتماعی حضور پر رنگ داشته باشید.
 • برای مشتریان خود وقت بگذارید و با آنها ارتباط مؤثر برقرار نمایید.
 • با استفاده از کلمات کلیدی پرجستجو و سئو، وبسایت خود را برای موتورهای جستجو بهینه سازی کنید و در نتایج اول گوگل قرار بگیرید.
 • محتوای مستمر، باکیفیت و کاربرپسند تولید کنید تا فرصت های بیشتری برای یافتن لیدها (افراد راغب به کسب و کارتان) داشته باشید.
 • در یک دوره آموزشی شرکت کنید و عملاً رویکردها و استراتژی های بازاریابی آنلاین را به درستی یاد بگیرید.

با مشخص کردن هدف اصلی تان، می توانید بهترین تکنیک ها، ابزارها و فناوری هایی را انتخاب کنید که در پیشبرد اهداف شما مؤثر باشد.

کدام یک از این اهداف جزو اهداف اصلی شماست؟

فروش و بازاریابی به هم مرتبط هستند زیرا بازاریابی عالی، منجر به فروش بیشتر می شود. اگر می خواهید بازدهی بهتری داشته باشید، باید مشتریان بالقوه را هدف قرار دهید. اگر مخاطبانی که برای آنها بازاریابی می کنید، متفاوت با مشتریان هدف باشند، ممکن است مشتریان آینده خود را از دست بدهید.

برای شناسایی جمعیت هدف، بایستی با رفتار، روند و ترجیحات مصرف کننده آشنا شوید و برای جلو زدن از رقبا در کورس رقابت، باید از داده های کلان استفاده کنید و آنها را مدام تجزیه و تحلیل نمایید.

وقتی نوبت به بازاریابی دیجیتال می رسد، تولید محتوا یکی از بهترین روش ها برای جلب توجه مشتریان احتمالی است. محتوا در اینترنت حکمرانی می کند و تعاملات ارگانیک را به خود جلب می کند.

اگر محتوای سایت شما جذاب، بروز و خوب باشد، می توانید در نتایج برتر گوگل قرار بگیرید و مشتری جذب کنید.

در مورد استراتژی مناسب برای تولید محتوای مرتبط، منحصر به فرد و جذاب برای مخاطبان خود تحقیق کنید و به طور مداوم با اطلاعات تازه آموزشی که کاربران شما به دنبال آن هستند، سایت خود را بروز نگه دارید.

نیاز است که یک محصول متفاوت را تولید کنید که مطابق با نیازها و خواسته های مشتری شما باشد. شما باید به دنبال روش هایی برای تولید یک محصول باشید که در بین مصرف کنندگان جلب توجه کرده و نیازی از آنها را برطرف کند. این فرآیند نیاز به درک بازار و مدیریت بودجه دارد.

یک سیستم پیشرفته و مدرن بازاریابی دیجیتال، دارای ۴ بخش است:

۱- بخش جذب

ترغیب و قانع کردن افراد برای سر زدن به وبسایت ما! یعنی در هر ماه تعداد مشخصی بازدیدکننده جدید را به وب‌سایت هدایت کنیم. برای این کار می توانیم از روش های رایگان و پولی همانند: سئو، تبلیغات آنلاین، رسانه‌های اجتماعی‌‌‌ و فعالیت‌های آفلاین (جمع آوری اطلاعات مخاطبان در همایش ها، نمایشگاه ها، مراجعات حضوری) بهره بگیریم.

۲- بخش فعال‌سازی

یعنی کاری کنیم تا بازدیدکننده‌هایی که در بخش جذب وارد وب‌سایت شده اند، ترغیب به دادن اطلاعات تماس خودشان شوند. یکی از راهکارهای مؤثر برای انجام این کار، تولید محتوای جامع رایگان و دادن نسخه PDF آن به عنوان هدیه در ازای دادن آدرس ایمیل است.

۳- بخش پولسازی

یعنی با ارائه پیشنهادهای فروش محصولات و خدمات‌مان به افرادی که اطلاعات تماس خود را داده اند، کسب درآمد کنیم. برای این کار لازم است پیام را به صورت عمومی و همگانی برای مخاطبان ارسال نکنیم بلکه افراد را بخش‌بندی کرده و با توجه به سابقه،‌ نوع فعالیتی که در سایت داشته اند و… پیام خاص خودشان را برای آنها بفرستیم.

۴- بخش حفظ

یعنی اقداماتی انجام دهیم تا بتوانیم رضایت کسانی که حداقل یکبار از ما خرید کرده اند را بدست بیاوریم و یک ذهنیت مثبت از خودمان در آنها ایجاد کنیم. با این کار علاوه بر ماندگاری در ذهن آن فرد، می توانیم با دادن پیشنهادهای خرید، او را ترغیب به خریدهای بعدی بکنیم.

کمپین بازاریابی دیجیتال شامل مجموعه اقداماتی است که برای رسیدن به هدف اصلی تان، انجام می دهید. اجرای کمپین های بازاریابی یکی از محبوب ترین روش ها برای بازرایابی و فروش آنلاین محصولات و خدمات با یک استراتژی منظم است.

البته کمپین و تبلیغات دو مقوله مجزا از هم می باشند و می توان گفت که تبلیغات زیرمجموعه ای از کمپین است که هدف آن افزایش آگاهی در مورد برند می باشد.

 1. دلیل اجرای کمپین تان را مشخص کنید. (تبلیغ یک محصول یا خدمات جدید، افزایش آگاهی از برند، جمع آوری فیدبک مشتری، کسب درآمد بیشتر، بالا بردن تعامل کاربران، تبلیغ رویدادهای آینده و…)
 2. هدف تان باید SMART باشد. یعنی خاص (specific)، قابل اندازه گیری (Measurable)، قابل دستیابی (Attainable)، مرتبط (Relevant) و در محدوده زمانی مشخص (Timely/Time Bound) باشد.
 3. معیارهای اندازه گیری و ارزیابی کمپین تان را بر اساس اهداف تان تعیین کنید. (نرخ باز کردن ایمیل، لایک پست ها در اینستاگرام، بازدید از سایت، اشتراک گذاری، پیش خرید محصول یا…)
 4. با مخاطبان تان همسو باشید.
 5. نحوه دسترسی به مخاطبان خود را تعیین کنید. (کانال های ارتباطی)
 6. زمان و نحوه اجرای کمپین خودتان را مشخص کنید.
  بر مبنای دارایی، کانال های تبلیغاتی، افراد و منابع مالی، هزینه ارسال و تبلیغ محتوا و…)
 7. از طریق روش‌هایی مانند ساخت صفحات فرود هدفمند و پیام های دعوت به اقدام، تلاش هایتان را به نتیجه برسانید.
 8. برای تعیین اثربخشی کمپین تان، بر روی مواردی همچون: ایجاد ترافیک، نرخ کلیک و میزان ایمپرشن، نرخ تبدیل، نرخ پرش، تعاملات فعال (کامنت) و غیرفعال (لایک و شیر) و… توجه ویژه ای کنید.
 9. داده های بدست آمده از کمپین را آنالیز کرده و با تجزیه و تحلیل سعی کنید که تأثیر تجاری اجرای کمپین خودتان را به حداکثر برسانید.
 10. در صورت عدم دستیابی به هدف تان دلسرد نشوید. به راه خود ادامه دهید.
 • یک وب سایت حرفه ای طراحی کنید.
 • رضایت مشتریان قبلی را نشان دهید. نظرات کاربران راضی را در خصوص کالا و خدمات تان منتشر کنید. تصاویر گرفته شده از محصول توسط مشتری را به اشتراک بگذارید.
 • از مشتریان تان بخواهید تا نظرات خود را در سایت ثبت کنند. (شاید نظر آنها پاسخ یک کاربر دیگری باشد)
 • اطلاعاتی از کسب و کار خود منتشر کنید. (درج تعداد سفارشات ارسالی، تعداد مشتریانی که تاکنون از شما خرید کرده اند، ساعات سرویس دهی به مشتریان، مدت زمان آماده شدن کالا، نحوه ارسال، تاریخ تحویل و…)
 • در صورت عدم رضایت مشتری، ارجاع محصول را تضمین کنید.
 • خدمات پس از فروش و پشتیبانی آنلاین محصولات را فراموش نکنید.
 • درگاه پرداخت اینترنتی معتبری داشته باشید.
 • نماد اعتماد الکترونیکی (ای نماد) برای سایت خود تهیه کنید.
 • سرعت بارگذاری سایت بر روی هر دستگاهی نظیر دسکتاپ، تبلت و علی‌الخصوص تلفن همراه را افزایش دهید.

CRO یا Conversion Rate Optimization به تبدیل لید به مشتری واقعی (وفادار) گفته می شود.

می توان گفت بهینه سازی نرخ تبدیل مهم ترین فعالیت یک کسب و کار اینترنتی است چون با این کار ما باعث می شویم یک بازیدکننده همان کاری را انجام دهد که دلخواه و مورد نظر ما است.

لیدها همان افراد یا شرکت هایی هستند که به نوعی درباره ما و محصولات‌مان کنجکاوی کرده اند و دوست دارند راجع به ما تحقیق کرده و اطلاعات بیشتری کسب کنند. در تولید لید باید سعی کنیم با کسب اطلاعات مشتریان راغب، با آنها رابطه برقرار کنیم.

متأسفانه بیشتر بازاریابان بیش از آنکه بر حفظ مشتریان موجود تمرکز و علاقه داشته باشند، سعی می کنند مشتریان جدیدی پیدا کنند.

توصیه می کنیم درباره استراتژی های حفظ مشتری مطالعه بیشتری انجام دهید و تلاش تان بر این باشد تا روابط نزدیکی با مشتریان موجود داشته و آنها را به یک مشتری وفادار تبدیل کنید.

باید بدانید که هزینه بازاریابی برای مشتریان جدید، ۷ برابر بیشتر از مشتریان قدیمی می باشد. همچنین هر مشتری راضی بطور متوسط به ۵ نفر دیگر محصول و خدمات شما را توصیه می کند.

شما باید از ابزارهایی برای پیگیری رسانه های اجتماعی و وبسایت خود استفاده کنید تا ببینید که میزان بازگشت سرمایه و نرخ تبدیل‌تان چقدر است.

با تجزیه و تحلیل این نتایج، می تواند تعیین کنید که کدام استراتژی ها مفید واقع شده اند و کدام یک از آنها باید اصلاح یا حذف شوند. عدم انجام این کار منجر به اتلاف وقت و منابع شما می شود.

برای کسب اطلاعات درباره نحوه عملکردتان در کمپین های بازاریابی ، از ابزارهای رایگان همانند گوگل آنالیتیکس (Google analytics) و سرچ کنسول (search console) استفاده کنید. همچنین باید بدانید که پلتفرم هایی همانند یوتیوب و اینستاگرام، خود دارای بخشی تحلیلی برای بررسی عملکردتان می باشند.

آشنایی با اصول و مفاهیم بازاریابی و فروش آنلاینمشاهده همه مقالات

  فعلا هیچ دوره آموزشی برای این بخش در دسترس نیست! امکان دارد بزودی رونمایی شود.

تیم تولید محتوا

این مطلب توسط تیم تولید محتوای ایران فاندر تهیه شده است. ما در تلاش برای توسعه وب فارسی هستیم تا بهترین مقالات در هر زمینه ای را برای وبسایت ها تهیه کنیم. کیفیت محتوای این صفحه توسط متخصصین و کارشناسان ما بررسی و تایید شده است.

سفارش تولید محتوا
اینستاگرام سایت ایران فاندر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *