۱۰ تکنیک طلایی تقویت و حفظ تمرکز در محل کار

تمرکز چیست؟ حفظ تمرکز با 5 تکنیک

در دنیای فناوری که همیشه در حال پیشرفت است، توانایی مغز ما برای تمرکز بر روی یک کار اصلی سخت تر و سخت تر شده است. با اصلاح طرز فکر و تمرین مناسب می توانید ذهن خودتان را برای متمرکز ماندن آموزش دهید. درک مزایای حفظ تمرکز می تواند برای موفقیت کاری ما بسیار مهم باشد و به ما کمک کند تا بتوانیم در شغل خود پیشرفت کنیم.

در این مطلب ابتدا ما تمرکز را تعریف و مزایای آن را بیان می کنیم و سپس نکاتی را برای متمرکز ماندن با حداقل حواس پرتی در محل کار به شما ارائه می دهیم.

تعریف تمرکز چیست؟

تمرکز (به انگلیسی: Focus) عبارت است از نحوه توجه دادن یا متمرکز ماندن فردی بر روی شخص یا چیز خاصی! وقتی فردی متمرکز است، توجه او بر یک نقطه کانونی معطوف می شود.

اگر شما بتوانید ذهن خودتان را روی یک موضوع، شی، فرد یا کاری متمرکز نگه دارید و تمامی انرژی ذهن تان را معطوف به آن نمایید، یعنی تمرکز دارید و می توانید به ذهن تان فرمان دهید که به جای پرداختن به سایر موضوعات، افکار، ایده ها، احساسات نامرتبط، تمرکز و توجه شما را تحت کنترل خود داشته باشد.

درست همان اتفاقی که هنگام خواندن یک کتاب یا دیدن یک فیلم بسیار جالب، تماشای مسابقات مهم ورزشی، نوشتن یک نامه مهم یا انجام سایر کارهایی که عاشق انجام آنها می باشید، برایتان رخ می دهد.

در محیط کاری زمانی یک کارمند متمرکز است که توجه او معطوف به انجام و تکمیل هدف و کار اصلی خود باشد.

۴ مزیت حفظ تمرکز در موفقیت شغلی

متعهد و متمرکز ماندن روی یک وظیفه اصلی در محیط کاری می تواند بسیار مفید باشد. صرف نظر از صنعتی که در آن فعالیت می کنید، افزایش میزان توجه و تمرکز شما روی کارهایتان می تواند موفقیت حرفه ای شما را تضمین کند.

اهمیت و مزیت تمرکز در محل کار
اهمیت حفظ تمرکز در محیط کار

۱- شتاب ایجاد می کند (Builds momentum)

وقتی روی یک تکلیف تمرکز می کنید، قطعاً با کارآیی بیشتری می توانید آن کار را انجام دهید. توانایی شما در انجام کارآمدتر و سریعتر وظایف، می تواند در خودانگیزشی یا همان دادن انگیزه به خود مفید بوده و  انگیزه شما را برای حرکت به سوی مرحله بعدی افزایش دهد. اینکه بدانید توانایی انجام کارها را دارید، به شما کمک می کند تا مثبت بمانید و به شما انگیزه می دهد تا برای دستیابی به هدف بعدی خود تلاش بیشتری انجام دهید.

۲- بهره وری را افزایش می دهد (Increases productivity)

هرچه بتوانید روی یک کار متمرکزتر باقی بمانید، می توانید کارهای بیشتری را انجام دهید. به حداقل رساندن حواس پرتی ها، راهی عالی برای حفظ تمرکز است و به مغز اجازه می دهد چیزی را پردازش کند که به توجه شما نیاز دارد. شما به عنوان یک متخصص حرفه ای، زمانی که ذهن تان متمرکزتر است، تمایل بیشتری برای انجام کارهای بیشتر دارید.

۳- استرس را کاهش می دهد (Reduces stress)

با حفظ تمرکز روی یک کار و افزایش بهره وری، شما می توانید هرگونه تنش و استرس کاری که ایجاد می شود را به حداقل برسانید. وقتی بر روی انجام یک کار متمرکز شده اید، می توانید موارد بیشتری از لیست کارهای خود را انجام داده و در نتیجه وقت فراغت بیشتری در برنامه کاری خودتان بگنجانید. توانایی تان برای هدایت انرژی، این اطمینان را به شما می دهد که از کار عقب نمانده اید. این موضوع باعث می شود، دقیقه نود برای تحویل کارها در ضرب الاجل ها و مهلت های تعیین شده، هیچگونه عجله و استرسی نداشته باشید.

این مقاله را حتما بخوانید:  118 مدل از انواع کوچینگ (کامل ترین لیست)

۴- کیفیت انجام کار را بهتر می کند (Produces better quality of work)

حفظ تمرکز در موفقیت شما در محیط کار بسیار مفید است. هرچه زمان و تمرکز بیشتری برای انجام یک کار اختصاص دهید، کیفیت کار شما بیشتر می شود. در اینصورت نه تنها وظایف خود را سریعتر انجام می دهید، بلکه اطمینان حاصل می کنید که آنها عاری از هر گونه خطا و اشتباهی هستند.

چگونه تمرکز کنم؟ اینفوگرافیک
اینفوگرافیک تمرکز

راهکارهای حفظ تمرکز در محل کار

۱- حواس پرتی ها را از بین ببرید (Eliminate distractions)

آن موقعی که بتوانید هر چیزی که ممکن است باعث ایجاد وقفه در کارتان شود را در محیط پیرامونی تان حذف کنید، بهره وری بیشتر و همچنین شانس بیشتری برای حفظ تمرکز خواهید داشت. برای به حداقل رساندن حواس پرتی تان در محیط کار، در صورت امکان سعی کنید تلفن همراه خودتان را در اتاق دیگری بگذارید یا آن را بی صدا کرده و اتصال آن را به اینترنت قطع نمایید.

یا اگر کارتان طوری است که از کامپیوتر متصل به وای فای استفاده می کنید، در صورت عدم نیاز به اینترنت، وای فای را خاموش کرده و به جای گشت و گذار در اینترنت، فکرتان را معطوف و متمرکز کارتان نمایید.

۲- کارها و وظایف خود را اولویت بندی کنید (Prioritize your tasks)

اگر تعداد زیادی کار برای انجام دارید، نه تنها لیست بندی کارهای مفید، بلکه اولویت بندی هر مورد از نظر میزان اهمیت می تواند مفید باشد. اولویت بندی کارها به شما این امکان را می دهد که به جای آنکه بیش از حد تحت فشار قرار بگیرید و احتمالاً کار مفید زیادی انجام ندهید، کارهای خودتان را به یک روش اصولی و کارآمد انجام دهید.

۳-  ذهن خود را آموزش دهید (Train your mind)

مشارکت در فعالیت های مختلف آموزش مغز یک راه عالی برای بهبود توانایی های شناختی شما و متعاقباً افزایش توانایی هایتان برای حفظ تمرکز است. وقتی به مغز خود آموزش می دهید تا نظم بیشتری پیدا کند (تمرینات مغزی) می توانید در توجه دادن به یک وظیفه ای که قرار است انجام دهید، فعال تر شوید. و این یعنی افزایش انضباط فردی

۴- در فضایی آرام کار کنید (Work in a quiet space)

کار در یک محیط آرام می تواند تمرکز شما را روی کارتان بیشتر کند. وقتی به تنهایی یا در جای خلوت و به دور از شلوغی کار می کنید، مستعد انجام کارهای بیشتر هستید. یک محیط آرام تضمین می کند که تمرکز شما توسط همکاران و سایر حواس پرتی های پر سر و صدا که در محیط کارتان وجود دارد، برهم نخواهد خورد.

توصیه می کنیم اگر اختلافی با یکی دیگر از کارکنان دارید و بودن با او در یک اتاق برایتان آزاردهنده و مخل آرامش و تمرکز شماست یا کارکنان اتاق شما رعایت نکرده و دائم در حال گفتگو با همدیگر، گفتگوی تلفنی یا… هستند، سعی کنید در صورت امکان به یک اتاق دیگر نقل مکان کنید.

۵- مدیتیشن یا مراقبه را امتحان کنید (Try meditation)

این مقاله را حتما بخوانید:  برای داشتن ذهنیت ثروتمند چه کار کنم؟ افشای حقایق ناگفته

وقت گذاشتن برای استراحت، تنفس و مدیتیشن می تواند توانایی های ادراکی و شناختی شما را تا حد زیادی بهبود بخشد. برای تقویت توانایی تان برای حفظ تمرکز در محیط کاری سعی کنید در اوقات فراغت تمریناتی مثل یوگا تمرین کنید. البته گوش دادن به یک موسیقی آرامش‌بخش و بدون کلام می تواند برای انجام مدیتیشن راهکار خوبی باشد.

۶-  ورزش کنید (Exercise)

ورزش منظم مغز شما را تحریک می کند و به آن نیرویی تازه می دهد. همچنین ورزش و انجام فعالیت بدنی باعث افزایش ظرفیت حافظه و تمرکز کلی افراد می شود. این کار نه تنها به شما کمک می کند تا پرانرژی باشید بلکه به شما انگیزه ادامه کار را می دهد.

پیاده روی و دوچرخه سواری تا محل کار یا حتی انجام ورزش های ساده و حدوداً نیم ساعته در پارک قبل از رفتن به سر کار می تواند به متمرکز ماندن ذهن شما کمک زیادی کند.

۷- استراحت کنید (Take breaks)

خالی کردن مدت زمان کوتاهی برای استراحت خودتان یک راه عالی برای جلوگیری از خستگی در محیط کار و به تبع آن فرسودگی شغلی است. در حالی که انجام مستمر وظایف مهم است، دادن زمان شارژ و استراحت به ذهن خود می تواند برای سلامت روان شما بسیار مفید باشد.

اگر در انجام یک کار به مشکل برخورده اید، دور شدن کوتاه مدت می تواند دید جدیدی به شما ارائه دهد. استراحت کردن و اجازه دادن یک زمانی به مغز برای شات داون کردن نیز می تواند مفید باشد و هنگام رجوع مجدد برای انجام کار، شتاب مورد نیاز شما را فراهم کند.

البته لازم به ذکر است که حتماً نباید برای استراحت از جای خود بلند شوید بلکه همین‌که برای چند دقیقه چشم هایتان را ببندید یا فکرتان را درگیر کار دیگری سازید مثلاً حرف زدن با همکاران، دیدن یک ویدیوی جالب و سرگرم کننده، چرخ زدن در رسانه های اجتماعی و… می تواند برای ذهن تان مفید باشد.

۸-  یک خواب شبانه خوب داشته باشید (Get a good night’s sleep)

صرفاً در محل کارتان درگیر کار باشید و بعد از بیرون آمدن از محل کار، دیگر به فکر آن نباشید. جدا شدن از فضای کاری علاوه بر استراحت دادن به مغز باعث می شود بیشتر به خانواده خود توجه کنید و شب آرامی را تجربه کنید.

خوابیدن حداقل هشت ساعت در شب یک راه عالی برای اطمینان از این موضوع است که هنگام ورود به محل کار از بهترین وضعیت جسمی و روحی برخوردار هستید. خواب آلودگی باعث کاهش سرعت شما در انجام کار و همچنین عدم حفظ تمرکز شما روی آن می شود. از سوی دیگر خواب و استراحت خوب شبانه به شما امکان می دهد هوشیار و بیدار بمانید، بویژه در ساعات اولیه صبح!

۹- در آن واحد بر روی چند چیز تمرکز نداشته باشید (Focus on one thing at a time)

وقتی توجه خود را روی یک کار واحد معطوف می کنید، میزان حواس پرتی شما به حداقل می رسد. به جای انجام چند وظیفه، مغز خود را در یک زمان به طور فعال درگیر انجام یک کار بکنید. با تمرکز روی انجام یک کار، ابتدا کیفیت کار را افزایش داده، محدوده توجه خود را ذره‌بینی می کنید و بعد می توانید به سراغ انجام کار بعدی تان بروید.

این مقاله را حتما بخوانید:  11 ترفند افزایش مسئولیت پذیری در کار و کارمندان

یادتان باشد که انجام یک کار به بهترین نحو، خیلی خیلی بهتر از انجام چند کار نیمه تمام است.

۱۰-  زمانی را برای انجام برخی کارهای خاص اختصاص دهید (Allot time to certain tasks)

هنگام تعیین لیست کارهایی که باید انجام دهید، مدت زمانی که برای تکمیل هر یک نیاز دارید را نیز در نظر بگیرید. برنامه ریزی زمانی برای روز و تمرین مهارت های مدیریت زمان به شما کمک می کند تا کار خود را به طور مفیدتری به پایان برسانید. به عنوان مثال می توانید ۸ تا ۱۰ صبح را برای انجام و تکمیل کار اول تان، ۱۰ تا ۱۱ صبح را برای تکمیل کار دوم و موارد دیگر اختصاص دهید.

سوالات متداول درباره حفظ تمرکز
سوالات متداول درباره قدرت تمرکز

سوالات متداول درباره حفظ تمرکز

۱- چرا قدرت یادگیری افراد متفاوت است؟

بهتر است بدانید این موضوع ناشی از این امر نیست که برخی از افراد ضریب هوشی بالایی دارند و برخی دیگر نه! بلکه قدرت یادگیری متفاوت در بین افراد ناشی از تمرکز یا عدم تمرکز آنها روی مطلبی است که یاد می گیرند.

۲- عامل مهم متمرکز ماندن روی هر کاری چیست؟

علاقه، علاقه و بازهم علاقه

۳- آیا شرطی شدن می تواند باعث افزایش تمرکز روی یک کار شود؟

بله! اگر فردی برای انجام هر کاری مثل درس خواندن یا کارهای بیرونی در اداره، به یک محیط یا یک چیز خاصی مثل صندلی مخصوص خودش عادت کند، می تواند تمرکز خودش را روی کاری که انجام می دهد افزایش دهد. بهتر است بدانید که عادت های افراد برای متمرکز ماندن متفاوت می باشند.

۴- داشتن اعتماد به نفس، چه نقش می تواند در حفظ تمرکز داشته باشد؟

اگر کسی اعتماد به نفس لازم را برای انجام کاری نداشته باشد و در کاری که انجام می دهد احساس بی کفایتی کند، نمی تواند تصویر ذهنی مثبتی از توانایی های خود داشته باشد و موفقیت های خود را ناچیز می شمارد. این کمبود اعتماد به نفس، باعث سستی او در انجام کارها می شود و در نتیجه شخص نمی تواند روی کار خودش تمرکز داشته باشد.

البته مدیران باید به این موضوع توجه داشته باشند که در کارمندان خود اعتماد به نفس کاذب ایجاد نکنند!

شما بگویید

یادگیری نحوه تمرکز با استفاده از تاکتیک های مفید برای بهبود دامنه توجه شما می تواند به شما کمک کند تا به یک کارمند خوب تبدیل شوید. اگرچه وجود حواس پرتی ها یک امر رایج بوده اما یادگیری نحوه برخورد با آنها و همچنین تعیین اینکه چه چیزی برای شما خوب عمل می کند، نقطه شروع خوبی برای حفظ تمرکز است.

حتماً شما هم متوجه شده اید که غرق شدن در یک کار علاوه بر ایجاد یک حس خوب و جدا شدن از مسائل و درگیری های روزانه می تواند به افزایش بهره وری نیز بینجامد. شما برای اینکه تمرکزتان را چه روی کارتان، چه روی درس تان و چه روی هر چیز دیگری حفظ کنید، به چه شیوه هایی متوسل می شوید و چه تکنیک هایی را امتحان می کنید؟

آیا حین انجام کارهای خسته کننده و ناخوشایندی که مجبور به انجام آنها هستید، متمرکز باقی می مانید؟ اگر آری لطفاً تکنیک های حفظ تمرکزتان را با ما به اشتراک بگذارید!

منبع معتبری که در نوشتن این مطلب از آن استفاده کردیم: indeed.com
رای دهید

تیم تولید محتوا

این مطلب توسط تیم تولید محتوای ایران فاندر تهیه شده است. ما در تلاش برای توسعه وب فارسی هستیم تا بهترین مقالات در هر زمینه ای را برای وبسایت ها تهیه کنیم. کیفیت محتوای این صفحه توسط متخصصین و کارشناسان ما بررسی و تایید شده است.

سفارش تولید محتوا
اینستاگرام سایت ایران فاندر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن چت
1
پریسا رحیمی
سلام، چطور می تونم کمکتون کنم؟