الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل چیست؟ + ناگفته ها

الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل

الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل در سپتامبر ۲۰۱۳ معرفی شد و انقلابی را در جستجوی گوگل ایجاد کرد. الگوریتم جدید به جای تطبیق واژگان در پرس و جو با واژگان در نتایج جستجو، با درک معنای پرس و جو و تطبیق آن با نتایج مرتبط کار می کند و از آن برای مرتب سازی همه اطلاعات هنگام جستجوی کاربر استفاده می کند.

زمانی که مرغ مگس خوار گوگل به طور رسمی معرفی شد، مت کاتز گفت که این الگوریتم، ۹۰ درصد از جستجوها را تحت تأثیر قرار می دهد، البته به روشی ظریف! با توجه به اینکه در گوگل روزانه بیش از ۳٫۵ میلیارد جستجو انجام می شود، این بدان معناست که مرغ مگس خوار بیش از ۳٫۱۵ میلیارد مورد از آنها را تحت تاثیر قرار می دهد. پس مرغ مگس خوار یک به روز رسانی بی اهمیت نیست.

گوگل چند مثال از تأثیر مرغ مگس خوار بر جستجو ارائه کرد. به عنوان مثال، اگر قبل از به روزرسانی، عبارت «پرداخت صورتحساب‌ از طریق بانک شهروند یا بانک اعتماد» را جستجو می کردید، جستجوی شما صفحه اصلی این بانک ها را نشان می‌ داد. اما بعد از معرفی الگوریتم مرغ مگس خوار، لینک صفحه پرداخت قبوض را مستقیماً دریافت می کنید.

به روز رسانی مرغ مگس خوار بلندپروازانه ترین تعدیل الگوریتم جستجوی گوگل از سال ۲۰۰۱ بود. سایت ایران فاندر امروز در این مطلب قصد دارد تا به این موضوع بپردازد که مرغ مگس خوار چیست، چه تأثیری روی سئو محتوا دارد، و… در این مطلب ما سعی کرده ایم دانسته های خود به روشی بسیار ساده یعنی در قالب پرسش و پاسخ با شما به اشتراک بگذاریم. پس تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

الگوریتم جستجو چیست؟

الگوریتم جستجو یک اصطلاح فنی برای چیزی است که شما می توانید آن را به عنوان دستورالعملی در نظر بگیرید که گوگل برای مرتب سازی میلیاردها صفحه وب و سایر اطلاعاتی که در اختیار دارد، استفاده می کند تا آنچه را که معتقد است بهترین پاسخ است، به کاربر نشان دهد.

الگوریتم مرغ مگس خوار چیست؟

مرغ مگس خوار نام الگوریتم جستجوی بی نظیری است که گوگل از آن استفاده می کند، الگوریتمی که به گفته گوگل، باید نتایج بهتری را به کاربران نشان دهد.

اگرچه از نظر فنی درست است که مرغ مگس خوار گوگل را یک به روز رسانی الگوریتم بنامیم، اما این کار اشتباه است.  به این دلیل که مرغ مگس خوار اساسا یک نسخه کاملاً اصلاح شده از الگوریتم جستجوی گوگل بود، نه فقط یک به روز رسانی جزئی!

در قلب مرغ مگس خوار مفهوم بسیار مهم معناشناسی یا معنا نهفته است. حتی شیک ترین کامپیوترها هم هنوز خیلی احمق هستند. اگرچه تشخیص دو مفهوم متفاوت و در عین حال مشابه برای انسان، آسان است اما کامپیوترها نمی توانند این کار را انجام دهند، مگر اینکه صریحاً به آنها گفته شود.

جستجوی معنایی، مفهوم بهبود نتایج جستجو با تمرکز بر هدف کاربر و چگونگی ارتباط موضوع جستجو با اطلاعات دیگر در معنای وسیع تر یا ارتباط متنی آن است. اساساً جستجوی معنایی به جای مجموعه ای از کلمات کلیدی، بر تعیین معنای واقعی جستجوی کاربر تمرکز می کند و سپس نتایج مرتبط را ارائه می دهد.

برای مثال اگر کاربری عبارت «آب و هوا» را جستجو کند، به احتمال زیاد به دنبال پیش بینی برای منطقه خود است، نه توضیحی درباره علم یا تاریخچه هواشناسی! البته، الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل نمی تواند کاملاً از آنچه کاربر می خواهد، مطمئن باشد، بنابراین فقط برای ایمن بودن، طیف وسیعی از نتایج را به او ارائه می دهد. Google یک پیش‌بینی محلی، یک لینک به کانال آب و هوا، صفحه ویکی‌پدیا و برخی اطلاعات دیگر ارائه می کند. با این حال برجسته بودن داده های پیش‌بینی محلی در نمودار دانش، گویای اعتماد گوگل به نتایج آن است.

آیا با معرفی مرغ مگس خوار، الگوریتم PageRank مرده است؟

خیر! PageRank یکی از ۲۰۰ عامل و عنصر اصلی است که در دستورالعمل مرغ مگس خوار استفاده می شود. مرغ مگس خوار به PageRank نگاه می کند، یعنی به این موضوع توجه می کند که لینک های یک صفحه چقدر مهم تلقی می شوند. این الگوریتم همچنین عوامل دیگری را نیز در نظر می گیرد مانند اینکه آیا گوگل معتقد است که صفحه، کلمات به کار رفته در آن و… دارای کیفیت خوبی است یا نه.

این مقاله را حتما بخوانید:  خرید فالوور اینستاگرام در سال 1402 + معرفی بهترین سایت ها

چرا به این الگوریتم، مرغ مگس خوار می گویند؟

گوگل گفته که نام الگوریتم مرغ مگس خوار برگرفته شده از واژه های دقیق و سریع است. این الگوریتم با دقت و سرعت بالا، کلمات را بررسی کرده و حتی می تواند مترادف آن کلمات را تا حد زیادی درک کند. یعنی مرغ مگس خوار گوگل، جستجو را سریع تر، آسان تر و شهودی تر می کند.

مرغ مگس خوار از کی شروع به کار کرد؟ این الگوریتم چقدر کارساز بود؟

گوگل ۲۰ آگوست سال ۲۰۱۳ برای بهبود موتور جستجوی خود و تکمیل دو الگوریتم قبلی یعنی پاندا و پنگوئن، استفاده از مرغ مگس خوار را شروع کرد.

به خودرویی فکر کنید که در دهه ۱۹۵۰ ساخته شده است. ممکن است موتور فوق العاده ای داشته باشد اما ممکن است موتوری باشد که فاقد مواردی مانند عدم استفاده از سوخت بدون سرب باشد. وقتی گوگل به الگوریتم مرغ مگس خوار روی آورد، انگار موتور قدیمی اتومبیل را باز کرد و موتور جدیدی را در آن کار گذاشت. گوگل این کار را آنقدر سریع انجام داد که هیچ کس واقعاً متوجه این تغییر نشد.

آخرین باری که گوگل الگوریتم خود را به این شکل جایگزین کرد، کی بوده است؟

گوگل تلاش می کند تا آخرین زمانی که این نوع تغییر عمده اتفاق افتاده است را به خاطر بیاورد. در سال ۲۰۱۰ بروز رسانی کافئین (Caffeine Update) یک تغییر بزرگ بود اما آن تغییری بود که بیشتر به منظور کمک به گوگل برای جمع آوری اطلاعات (ایندکس کردن) به جای طبقه بندی و مرتب سازی اطلاعات انجام شد. طبق گفته آمیت سینگال، سرپرست جستجوی گوگل شاید سال ۲۰۰۱ آخرین باری بود که الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل به طرز چشمگیری بازنویسی شد.

در مورد الگوریتم های پنگوئن، پاندا و سایر به روز رسانی چطور؟ آیا این الگوریتم ها به مرغ مگس خوار تغییر پیدا نکرده اند؟

به روز رسانی های پاندا، پنگوئن و سایر به روز رسانی ها، تغییراتی در بخش هایی از الگوریتم قدیمی بود اما جایگزینی کامل برای کل الگوریتم نبود. دوباره به مثال موتور ماشین باز می گردیم. این بروزرسانی ها طوری به نظر می رسید که گویا موتور، فیلتر روغن جدید دریافت کرده یا یک پمپ بهبود یافته روی آن نصب شده است. مرغ مگس خوار موتور کاملاً جدیدی است، اگرچه همچنان از برخی از قسمت های قدیمی پنگوئن و پاندا نیز استفاده می کند.

آیا این موتور جدید از قسمت ها و قطعات قدیمی استفاده می کند؟

هم بله هم خیر! برخی از قطعات کاملاً خوب هستند، بنابراین دلیلی برای بیرون انداختن آنها وجود نداشت. بخش های دیگر دائما در حال تعویض هستند. به طور کلی به گفته گوگل، مرغ مگس خوار یک موتور جدید است که بر روی قطعات موجود و جدید ساخته شده است و به گونه ای سازماندهی شده است که به نیازهای جستجوی امروزی به طرز خاصی پاسخ می دهد. این الگوریتم برای نیازهای ده سال پیش و با فناوری های آن زمان ایجاد نشده است.

مرغ مگس خوار چه نوع فعالیت جدیدی از جستجو را انجام می دهد؟

جستجوی محاوره ای یکی از بزرگترین مثال هایی است که گوگل ارائه کرده است. افراد هنگامی که از  جستجو حرف می زنند، ممکن است شکل محاوره ای و مکالمه ای را مفیدتر بیابند. به این مثال توجه کنید:

نزدیکترین مکان به خانه من برای خرید iPhone 13 کجاست؟ یک موتور جستجوی سنتی ممکن است بر مطابقت کلمات تمرکز داشته باشد. مثلاً صفحه ای را پیدا کند و به کاربر نشان دهد که در آن کلمات خرید و iPhone 13 ذکر شده باشد.

مرغ مگس خوار به بهترین نحو به معنای ورای کلمات تمرکز دارد. اگر شما مکان خانه تان را با Google به اشتراک گذاشته باشید، ممکن است مکان واقعی خانه شما را بهتر درک کند. ممکن است مرغ مگس خوار مکان را یک فروشگاه آجر و ملات معنا کند. ممکن است iPhone 13 نوع خاصی از دستگاه های الکترونیکی در نظر گرفته شود که فروشگاه های خاصی آن را دارند. دانستن همه این معانی ممکن است به گوگل کمک کند تا فراتر از یافتن صفحاتی با کلمات منطبق پیش رود.

به طور خاص گوگل گفته است که الگوریتم مرغ مگس خوار به هر کلمه در یک پرس و جو توجه بیشتری می کند و اطمینان می دهد که به جای کلمات خاص به کل کوئری توجه نشان داده می شود. هدف این است که صفحاتی که منطبق تر و به هدف اصلی کاربر نزدیک تر هستند به جای صفحاتی که فقط با چند کلمه مطابقت دارند، در نتایج جستجو نشان داده شوند.

این مقاله را حتما بخوانید:  آموزش ادیت ویدیو با کامپیوتر (تصویری) + 10 ویرایشگر فیلم

مرغ مگس خوار به گونه ای طراحی شده است که علاوه بر حقایق مربوط به گراف دانش، از فناوری معنایی نیز در میلیاردها صفحه در سراسر جهان استفاده می کند. در نتیجه ممکن است نتایج بهتری را برای کاربر به ارمغان بیاورد.

آیا الگوریتم مرغ مگس خوار واقعاً کار می کند؟

اطلاعات زیادی در این باره نداریم. تقریباً ما فقط از گفته های خود گوگل فهمیده ایم که مرغ مگس خوار اوضاع را بهبود می بخشد. با این حال گوگل برخی از نمونه های قبل و بعد این الگوریتم را ارائه کرده است که به گفته خودشان پیشرفت های مرغ مگس خوار را نشان می دهد.

آیا این الگوریتم می تواند اوضاع گوگل را بدتر کند؟

به طور قطع به یقین خیر! در حالی که نمی توانیم به صراحت بگوییم که اوضاع گوگل با استفاده از این الگوریتم بهتر شده اما می دانیم که هیچ یک از کاربران در مورد بدتر شدن نتایج گوگل هیچ شکایتی نکرده اند. وقتی شرایط بدتر می شود مردم گله و شکایت می کنند اما وقتی اوضاع بهتر می شود، آنها به طور کلی متوجه بهتر شدن اوضاع نمی شوند.

مرغ مگس خوار گوگل چه تأثیری روی سئو داشته است؟

بهینه سازی صفحات و سایت ها برای مرغ مگس خوار گوگل واقعاً ساده است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که محتوای عالی ایجاد کنید که مخاطبان شما می خواهند و برای آنها مفید هستند و تجربه کلی آنها را غنی می کنند.

  • طول محتوای خود را متنوع کنید: ما می دانیم که محتوای طولانی می تواند به عنوان بخشی از استراتژی بازاریابی محتوا به خوبی کار کند، اما اگر هر پستی که منتشر می کنید یک هیولای ۳۰۰۰ کلمه ای باشد، ممکن است تمام نیازهای خوانندگان خود را برآورده نکنید. به همین دلیل طول محتوای خود را با هم مخلوط کنید. در میان مقاله های طولانی تر به مقالات کوتاه تر لینک دهید و بالعکس!
  • محتوای بصری تولید کنید: مقاله های طولانی و عمیق راهی عالی برای بررسی موضوعات پیچیده و طیف وسیعی از ایده‌ها در یک پست واحد هستند، اما گاهی اوقات، مردم اصلاً نمی خواهند مقاله ای را بخوانند. این زمانی است که محتوای بصری می درخشد.
    اینفوگرافیک، فیلم ها و حتی عناصر بصری ساده مانند نمودارها و چارت ها می توانند چاشنی مورد نیاز را به محتوای شما اضافه کنند. علاوه بر این، آنها اغلب به راحتی قابل بررسی هستند، می توانند ایده های بسیار پیچیده را به طور موثر نشان دهند و کمی رنگ و لعاب به سایت شما دهند.
  • از زبان مناسب موضوع استفاده کنید: چیزی که برخی سایت ها از آن استفاده نمی کنند، استفاده از زبان مناسب صنعت در محتوا است. این گاهی اوقات به دلیل ترس از بیگانگی خوانندگان بالقوه ای که ممکن است با موضوع یا حوزه خاصی آشنا نباشند، انجام می شود. با این حال، نوشتن محتوایی که شامل اصطلاحات مناسب باشد می تواند به گوگل نشان دهد که سایت شما معتبر و ارزشمند است.
  • میکرودیتای اسکیما را پیاده سازی کنید: به یاد دارید که گوگل گفت که اسکیما یک سیگنال رتبه بندی نیست؟ اما پیاده سازی نشانه گذاری اسکیما یا یک فرمت میکرو داده می تواند چیز خوبی باشد، به خصوص با تمرکز بیشتر الگوریتم مرغ مگس خوار بر روی معناشناسی. پیاده سازی اسکیما در دراز مدت می تواند ارزشمند باشد. چون علاوه بر اینکه سایت شما را برای خزنده های موتورهای جستجو، دوستدارتر می کند، می تواند به شما کمک کند تا ریچ اسنیپت ها را در SERP ها ایمن تر کنید.

آیا استفاده از الگوریتم مرغ مگس خوار بدان معناست که سئو مرده است؟ آیا مرغ مگس خوار روی سئوی سایت تاثیر گذاشته است یا نه؟

سئو هنوز زنده است و مرغ مگس خوار هم صد در صد روی سئوی سایت تاثیر می گذارد. در واقع گوگل می گوید هیچ چیز جدید یا متفاوت نگران کننده ای درباره SEO وجود ندارد. دستورالعمل همان است: تولید محتوای یونیک و با کیفیت بالا!

سیگنال هایی که در گذشته مهم بوده اند همچنان مهم هستند. مرغ مگس خوار فقط به گوگل اجازه می دهد تا به روش های جدید تر و بهتر پردازش کند. مرغ مگس خوار دوستدار سئوکاران کلاه سفید و کابوسی بد برای سئو کلاه سیاه است! پس توصیه می کنیم آموزش سئو را جزو اولویت های اصلی خودتان قرار دهید. شما می توانید سفارش تولید محتوای یونیک و باکیفیت خودتان را به کارشناسان سایت ایران فاندر بسپارید.

این مقاله را حتما بخوانید:  سفارش تولید محتوا ترکی استانبولی [ با کیفیت و سئو شده ]

آیا الگوریتم مرغ مگس خوار بدین معناست که من ترافیک از سمت Google را از دست خواهم داد؟

به طور کلی هیچ اعتراضی از جانب وبمستران و سئوکاران مبنی بر کاهش رتبه آنها وجود نداشته است. به نظر می رسد این گفته گوگل درست است که این الگوریتم یک تأثیر کوئری بای کوئری است که می تواند جستجوهای خاص و بویژه جستجوهای پیچیده را بهتر کند و به نوبه خود می تواند باعث تغییرات عمده ای در جذب ترافیک شود.

اگر شما ترافیک از دست داده اید، شاید به خاطر مرغ مگس خوار بوده است اما خود گوگل تأکید کرد که آن ممکن است به علت برخی از بخش های دیگر این الگوریتم باشد که همیشه در حال تغییر، اصلاح یا بهبود می باشند. راهی برای دانستن دلیل واقعی این موضوع وجود ندارد. یادتان باشد که تولید محتوای یونیک و با کیفیت بالا را همیشه در الویت خود قرار دهید.

این اطلاعات را از کجا بدست می آورید؟

گوگل بخشی از این اطلاعات را در یک رویداد مطبوعاتی  به اشتراک گذاشته  است. دو نفر از مدیران برتر جستجوی گوگل به نام های آمیت سینگهال و بن گومز پس از یک رویداد ویژه، جزئیات بیشتری از آن را بازگو کرده اند. امیدواریم این اطلاعاتی که ما در قالب پرسش و پاسخ و بر اساس آن مکالمات به شما ارائه دادیم، برایتان مفید بوده باشد. اگر دوست داشتید، می‌توانید در بخش نظرات، دانسته های خودتان را درباره این الگوریتم با ما به اشتراک بگذارید.

آینده مرغ مگس خوار گوگل چیست؟

پردازش زبان طبیعی و هوش مصنوعی: بسیاری از کارشناسان حدس می زنند که تحولات در زمینه پردازش زبان طبیعی یعنی فرآیندی که توسط آن ماشین ها می توانند به طور موثر گفتار انسان را تجزیه و تفسیر کنند، به نیروی محرکه ای در پیشرفت جستجوی معنایی تبدیل خواهد شد.

فقط باید دقت کنید که گوگل از زمان معرفی الگوریتم مرغ مگس خوار تا چه حد دقیق شده است. پس می توان حدس زد که پردازش زبان طبیعی بخش عمده ای از برنامه های گوگل برای جستجو باقی خواهد ماند. همه نشانه ها نه تنها به تحقیق و توسعه بیشتر در پردازش زبان طبیعی، بلکه به جفت شدن این فناوری با سیستم های هوش مصنوعی پیشرفته اشاره می کنند.

گوگل هم زمان را تلف نمی کند. خرید محصول نرم‌افزار ناوبری Waze به مبلغ ۱٫۱ میلیارد دلار توسط این شرکت و ادغام بعدی آن در گوگل نشان می دهد که نتایج جستجوی بی درنگ و مبتنی بر مکان برای Google اولویت بالایی دارد. استخدام آینده پژوه و فن‌شناس مشهور Ray Kurzweil در سال ۲۰۱۲ نیز نشانه ای قوی از برنامه‌های گوگل برای آینده تلاش های مهندسی آن بود.

به بیان ساده، اگر گوگل و سایر موتورهای جستجوی معنایی قرار است نیازهای ما را برآورده کنند، باید آنچه را که می گوییم، حوزه ای که در آن اطلاعات خود را می خواهیم، ​​و کجا و چه زمانی آن را می خواهیم، ​​درک کنند.

فراتر رفتن از جستجوی معنایی با اینترنت اشیا: بنابراین اگر جستجوی معنایی بتواند به ما کمک کند تا دقیقاً آنچه را که نیاز داریم با حداقل تلاش پیدا کنیم، گام منطقی بعدی چیست؟ البته برای اینکه دنیای اطراف ما به طور شهودی به نیازهای ما پاسخ دهد. این همان چیزی است که اینترنت اشیا در مورد آن است.

فرض کنید می خواهید برای سفر به آمستردام برنامه ریزی کنید. با استفاده از فرمان های صوتی، به دستیار مجازی خود دستور می دهید تا در حین انجام، هماهنگی‌های لازم را انجام دهد. هوش مصنوعی Google میلیون‌ها محاسبه را انجام می دهد تا بهترین کرایه، تاریخ های مناسب را بر اساس تقویم شما محاسبه کند، هزینه‌های رزرو پرواز و هتل شما را به طور خودکار پرداخت کند و به شما اعلان دهد که بر همه چیز نظارت شده است!

منابع معتبری که در نوشتن این مطلب از آنها استفاده کرده ایم: wordstream.com و searchengineland.com
رای دهید

تیم تولید محتوا

این مطلب توسط تیم تولید محتوای ایران فاندر تهیه شده است. ما در تلاش برای توسعه وب فارسی هستیم تا بهترین مقالات در هر زمینه ای را برای وبسایت ها تهیه کنیم. کیفیت محتوای این صفحه توسط متخصصین و کارشناسان ما بررسی و تایید شده است.

سفارش تولید محتوا
اینستاگرام سایت ایران فاندر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن چت
1
پریسا رحیمی
سلام، چطور می تونم کمکتون کنم؟