آموزش تدوین استراتژی سئو سایت | ثبت درخواست مشاوره

طراحی استراتژی سئو سایت ایران فاندر

استراتژی سئو سایت یک برنامه دقیق برای بهبود رتبه بندی یک وب سایت در موتورهای جستجو و افزایش ترافیک ارگانیک است. تحقیقات نشان داده اند که سئو نسبت به تبلیغات پولی ۲۰ برابر کلیک بیشتر و ۱۵۰ درصد نرخ بازگشت سرمایه (ROI) بیشتری دارد.

یکی از بزرگ‌ترین چالش هایی که شرکت های بزرگ هنگام توسعه استراتژی SEO با آن مواجه هستند، مقیاس پذیری یا توسعه پذیری است. سئو می تواند با تلاش های روابط عمومی شما برای بهبود احساسات برند ادغام شود.

در این مقاله دقیقاً نحوه ایجاد و اجرای یک استراتژی مؤثر سئو سایت را به صورت گام به گام یاد خواهید گرفت. در واقع اجرا و به کارگیری این رویکردها به سایت ایران فاندر کمک کرد تا بازدیدکنندگان ارگانیک وبسایت خود را تا ۲ برابر در هر ماه افزایش دهد.

استراتژی سئو چیست؟ تدوین برنامه سئو سایت

استراتژی سئو سایت (به انگلیسی: SEO Strategy) یک برنامه دقیق برای بهبود رتبه بندی یک وب سایت در موتورهای جستجو به منظور جذب بیشتر ترافیک ارگانیک است.

این طرح و برنامه باید چندین رکن اساسی از جمله سئو تکنیکال، استراتژی محتوا، سئو داخلی، لینک بیلدینگ و تجربه کاربری را مدنظر قرار بدهد.

استراتژی سئو چیست
استراتژی seo چیست؟

به زبان ساده: استراتژی SEO در مورد ارائه ارتباط و ارزش فوق العاده به جستجوگران است.

اما روی دیگری از سکه سئو وجود دارد که اغلب نادیده گرفته می شود و آن هم محافظت از برند (brand protection) است. اتخاذ یک رویکرد کل نگر برای بهینه سازی موتور جستجوی سازمانی (Enterprise search engine optimization) همچنین تضمین می کند که در جستجوهای مرتبط با برند، مدیران یا محصولات شما مثبت باقی می مانند.

یکی از مزایای اصلی یک استراتژی SEO موفق این است که برند شما را در هر مرحله از سفر مشتری به جستجوگران ارائه می دهد. در نتیجه شرکت شما بدون توجه به جایگاه آنها در قیف خرید، به منبعی قابل اعتماد و آشنا برای مصرف کنندگان و مشتریان تبدیل می شود.

در واقع یک مطالعه و تحقیق انجام شده توسط Forrester Consulting نشان داد که مشتریانی که از طریق سئو به دست می آیند، وفادارتر و تعاملی تر ازسایر مشتریان هستند. در نتیجه آنها به ارزش طول عمر مشتری بالاتر (CLV) منجر می شوند.

نکته: CLV یا Customer Lifetime Value یکی از مهمترین داده های آماری است که از طریق آن می توان بخشی از برنامه تجربه مشتری را پیگیری و ردیابی کرد. در واقع با این معیار می توان ارزش کل یک مشتری در تمام دوره رابطه او با سازمان را اندازه گیری کرد. این کار در توسعه استراتژی هایی برای جذب مشتریان جدید و حفظ مشتریان موجود بسیار مؤثر و کارآمد است.

آیا خواهان یک استراتژی بازاریابی سئو هستید که بر دسته بندی محصول یا خدمات شما تسلط داشته باشد؟ اگر آری! بیایید باهمدیگر این کار را شروع کنیم!

چرا داشتن استراتژی سئو سایت مهم است؟

دلایل مهمی که چرا نیاز به استراتژی سئو داریم؟

 1. به نقل از Sparktoro: نتایج ارگانیک ۲۰ برابر بیشتر از تبلیغات پولی در SERP های گوگل کلیک دریافت می کنند.
 2.  به نقل از Terakeet: سئو، مشتریان را با ۷۵ درصد CAC (هزینه جذب مشتری جدید) کمتر از هر کانال پولی دیگر جذب می کند.
 3. به نقل از خود Google: شرکت ‌ها از جستجوی گوگل (Google Search) 5 برابر ارزش بیشتری نسبت به تبلیغات گوگل (Google Ads) دریافت می کنند.

در دنیای جستجو، ما اغلب موارد قابل تحویل یا تحویل دادنی ها را با استراتژی ترکیب می کنیم. اما باید بدانید که فهرست کلمات کلیدی، توصیه های آن‌پیج یا انجام ممیزی های سئو فنی نمونه هایی از استراتژی های سئو نیستند. بلکه آنها بخش ها و مراحلی از یک برنامه کلی هستند.

تصادفاً این سردرگمی نیز یکی از دلایل شکست اکثر استراتژی های بهینه سازی موتور جستجو است. به عبارت دیگر آنها بیش از حد پراکنده هستند و به جای یک تصویر بزرگ بر متریک ها و معیارهای جداگانه و سطح پایین متمرکز هستند.

تکنیک های انجام استراتژی سئو – چگونه یک استراتژی SEO ایجاد کنیم؟

قبل از شروع استراتژی تان، به دنبال طراحی یک استراتژی سئو کامل و بی نقص نباشید. وقتی یک استراتژی سئو سایت را توسعه می دهید، مراحل بسیار بیشتری از آنچه در یک چک لیست اولیه SEO  وجود دارد، را باید طی کنید.

در این بخش ما به جای ارائه یک الگوی استراتژی SEO که شما را در مسیر اشتباه قرار می دهد، به اصول کلیدی که باید در هنگام ایجاد یک استراتژی جستجوی ارگانیک در نظر بگیرید، نگاهی می اندازیم.

مراحل تدوین استراتژی سئو سایت
مراحل طراحی استراتژیک سئو سایت

۱- اهداف سئو را تعیین کنید
(
Set SEO goals)

تعیین اهداف قبل از راه اندازی یک طرح ابتکاری برای بهینه سازی موتور جستجو (SEO) بسیار مهم است. به هر حال بدون داشتن اهداف مشخص، فعالیت های سئوی شما ROI یا نرخ بازگشت سرمایه قابل اندازه گیری نخواهند داشت. همچنین مهم است که نتایج و پیامدهای حاصله از سئو را با معیارهای سطح بالا همانند درآمد مرتبط کنید.

با شناسایی نتایج بازاریابی هدف خود شروع کنید و سپس برای تعیین اهداف پروسه خودتان به عقب بازگردید:

 • آیا می خواهید فروش اینترنتی را افزایش دهید؟ برای کدام واحدهای تجاری، محصولات و خدمات می خواهید این کار را بکنید؟
 • آیا سعی می کنید سهم بازار را در بخش های خاصی از مخاطبان افزایش دهید؟ کدام بخش ها؟ چگونه میزان دسترسی خود را اندازه گیری می کنید؟
 • آیا می خواهید ترافیک وب سایت بیشتری داشته باشید؟ چقدر ترافیک؟ چگونه ترافیک ورودی به یک صفحه را در مقایسه با سایر صفحه ها ارزش گذاری می کنید؟
 • آیا به دنبال ایجاد تبدیل از طریق بازاریابی تولید تقاضا (demand generation marketing) یا تولید سرنخ هستید؟ چگونه تبدیل ها و میکرو تبدیل ها را اندازه گیری خواهید کرد؟ چند مورد را باید ببینید و تا چه زمانی؟

۲- مقیاس پذیری سئو را در نظر بگیرید
(
Consider SEO scalability)

یکی از بزرگ‌ترین چالش هایی که شرکت های بزرگ هنگام توسعه استراتژی سئو سایت با آن مواجه هستند، مقیاس‌پذیری است. شاید سایت شما هزاران صفحه داشته باشد یا هیچ پهنای باندی برای رسیدن به اهداف تولید محتوای SEO خود نداشته باشید. یا شاید در لینک سازی ها مشکل دارید.

یک برنامه واقعاً مقیاس پذیر SEO  خیلی عمیق تر از افزونه ها و سابسکریپشن نرم افزار شخص ثالث است. سایت ایران فاندر  برخی از ساده ترین و قابل فهم تذین فناوری‌های SEO را برای تعیین فرصت‌های سهم بازار، ساده سازی تحقیقات کلمات کلیدی، مدیریت دسترسی به بلاگرها و وبلاگ نویسان و گزارش‌دهی در برابر اهداف را توسعه داده است.

حتی بهترین مدیران سئو در جهان برای تسلط بر چندین بخش در صنعت شما، نیاز به پشتیبانی دارند. سایت ایران فاندر با تکیه بر حدود یک دهه تجربه خود، مجموعه ای از فناوری های بی نظیر را برای درک چشم انداز جستجو و ارائه داده ها برای ایجاد و اندازه گیری استراتژی های مؤثر برای افزایش بازگشت سرمایه از جستجوی ارگانیک ارائه می دهد. مجموعه فناوری های اختصاصی ما برای ارائه نتایج، برای مشتریان ما بسیار مهم است.

موتورهای جستجو همانند گوگل دروازه ورود به وب هستند. وقتی مردم قصد خرید محصولی را دارند، درباره مارک های تجاری تحقیق می‌کنند یا وقتی سؤالی دارند به Google اعتماد می‌کنند تا پاسخ کامل را در یک لحظه ارائه دهد. راه حل‌های جستجوی ارگانیک و فناوری های اختصاصی سایت ایران فاندر، زمانی که مخاطبان شما آماده اقدام هستند؛ برند شما را در مرکز توجه آنها قرار می‌ دهد.

فناوری ما کارایی بی‌ نظیری را به پیشرفته ترین فرآیندهای SEO صنعت تزریق می کند. تیم ما از این کارآیی ها برای به حداکثر رساندن تأثیر و در عین حال کنترل کامل و کاهش ریسک استفاده می کند.

یکپارچه سازی و استانداردسازی برای مقیاس پذیری استراتژی سئو سایت کسب‌ و کار شما بسیار مهم هستند. برای دست یابی به این هدف، همکاری بین بخشی با توسعه وب، مدیریت برند، مدیریت محصول و فروش، پیشگامی و رهبری می کنند. سیلوها، پروسه ها و سیستم های مستند سازی شده را حذف کنید و نرم افزارها و پلتفرم های قوی و مقیاس پذیر را نصب نمایید.

در یک شرکت بزرگ، آگاه نگه داشتن مدیران و سایر بخش ها از میزان پیشرفت نسبت به اهداف تعیین شده بسیار مهم است. داشبوردها به شما این امکان را می دهند که گزارش سئوی خود را به هر تعدادی که نیاز به اطلاع از این گزارش دارند، مقیاس بندی کنید. به راحتی می توان داده ها را از ابزارهایی همانند Google Analytics ،SEMRush ،Google Search Console یا Ahrefs و غیره استخراج کرد.

۳- تحلیل رقابتی را اجرا کنید
(
Execute a competitive analysis)

تجزیه و تحلیل رقابتی فرآیند ارزیابی رقابت شما به منظور بهبود استراتژی SEO سایت شما است. رتبه بندی جستجوی ارگانیک رقبای خود، ریویوهای آنلاین، استراتژی وبلاگ و پروفایل های بک لینک را تجزیه و تحلیل کنید. سپس در بحر تجربه کاربری، رسانه های اجتماعی، بخش های مخاطب هدف، USP های متمایز فرو روید و آنها را نیز آنالیز نمایید.

می توانید با انجام ممیزی سئو تکنیکال، تحلیل خود را بیشتر پیش ببرید. سلامت سایت، اجرا و پیاده سازی سئو تکنیکال، سرعت بارگذاری صفحه و سازگاری با موبایل یا موبایل فرندلی بودن را هم بررسی کنید.

صد البته که تحلیل رقابتی شما باید شامل آنالیز رقبای اصلی شما هم باشد. با این حال بسیار مهم است که رقبای آنلاین خود را نیز در این تحلیل بگنجانید. وبسایت هایی که صفحه اول گوگل را برای کلمات کلیدی سئوی هدف شما اشغال کرده اند، تحلیل نمایید؛ حتی اگر رقبای مستقیم شما هم نباشند! به عنوان مثال یک نشریه صنعتی ممکن است تهدیدی برای رتبه بندی صفحه نتایج موتور جستجو (SERP) شما باشد.

دلیل اینکه چرا باید بر رقبای خودتان تمرکز دوگانه داشته باشید، روشن است. شما باید در رتبه بندی بالاتر از رقبای آنلاین و همچنین رقبای اصلی خودتان باشید تا بیشترین ترافیک جستجو را جذب کنید.

۴- تحقیق کلمات کلیدی و تجزیه و تحلیل موضوع را انجام دهید
(
Do keyword research and topic analysis)

تحقیق و یافتن کلمات کلیدی اساس هر استراتژی سئو سایت قوی است. این موضوع ممکن است بدیهی به نظر برسد اما تولید محتوا و صفحات وبی که مخاطبان شما واقعاً در جستجوی آن هستند، بسیار مهم است. معمولاً برندهای بزرگ محتواهایی را بیش از حد تولید می کنند که عبارات کلیدی خاصی را هدف قرار نمی دهند یا یک عبارت را به طور مکرر هدف قرار می دهد.

تحقیق صحیح کلمات کلیدی می تواند به جلوگیری از این اشتباه کمک کند و بازده SEO بیشتری را ارائه دهد.

با تحقیقات پیشرفته کلمات کلیدی، می توانید موضوعات را به طور کامل پوشش دهید، بدون اینکه کلمات کلیدی را کنیبالیزیشن نمایید و ارزش آنها را کاهش دهید. این به معنای ترافیک بیشتر وب سایت، تعامل بیشتر و افزایش نرخ تبدیل است.

اگر هنگام جستجوی یک کلمه کلیدی، دو یا چند صفحه از یک سایت در نتایج گوگل نمایش داده شود، این صفحات در حال رقابت و بلعیدن یکدیگر خواهند بود! و این یعنی کنیبالیزیشن یا همان همنوع خواری کلمات کلیدی

۵- کلمات کلیدی مناسب را پیدا کنید
(
Find right keywords)

چگونه کلمات کلیدی مناسب را برای تقویت استراتژی SEO سایت خود پیدا می کنید؟ در این بخش لیست کاملی از ابزارها و فرآیندهایی وجود دارد که می توانید از آنها برای یافتن تأثیرگذارترین عبارات جستجو استفاده کنید.

 1. از ابزارهای قوی و جامع SEO مانند Ahrefs ،Moz و SEMRush برای داده های مرتبط با کلمات کلیدی و از ابزارهای اختصاصی تحقیق کلمات کلیدی مانند KWFinder،io و Soovle استفاده کنید.
 2.  نه تنها عبارات اصلی، بلکه کلمات کلیدی دم بلند یا لانگ تیل را نیز بررسی کنید.
 3. گوگل سرچ کنسول را چک کنید تا ببینید کدام کلمات کلیدی در حال حاضر ترافیک ارگانیک را به سمت سایت شما هدایت می کنند. در نتیجه می توانید فرصت های بهینه سازی را شناسایی کنید.
 4. صفحه اول و دوم گوگل را مرور کنید تا هدف جستجوی کاربر را درک نمایید.
 5. Google Search Trends را بررسی کنید تا ترندهای رو به رشد و فصلی بودن کلمات را مشاهده کنید.
 6. برای فاش کردن ایده‌های مرتبط با کلمات کلیدی، به ویژگی‌های autocomplete و  people also ask یا همان جستجوهای مرتبط گوگل رجوع کنید.
 7. یک ابزار سئو مانند Answer The Public را امتحان کنید تا کوئری هایی مانند عبارات چرا و چگونه را کشف و بررسی کنید.
 8. از سوالات BuzzSumo برای کشف سوالات مرتبط میلیون ها پست انجمن، آمازون، کوآرا و سایر وب سایت ها استفاده کنید.
 9. و همچنین استفاده از مخزن عمیق بازخورد مشتریان شرکت خود را فراموش نکنید. می توانید از اطلاعات حاصل از نظرسنجی ها، ریویوها، چت های زنده، ربات های چت، رسانه های اجتماعی، نظرات وبلاگ، تماس های فروش، تماس های پشتیبانی مشتری و غیره نهایت بهره را ببرید.
کارشناسان سایت ایران فاندر با تسلط بر مجموعه ای از ابزارهای پیشرفته، سهم استفاده نشده ای از این کلمات را شناسایی می کنند، نیازهای محتوا را پیش بینی کرده و کارایی تحقیق کلمات کلیدی را افزایش می دهند. در صورت تمایل به بخش تماس با ما این سایت مراجعه کنید.

۶- کلاسترها یا خوشه های موضوعی را در استراتژی سئوی خود ایجاد کنید
(
Build topic clusters into your SEO strategy)

این مقاله را حتما بخوانید:  آموزش مقاله نویسی برای سایت + 7 بخش مقاله مدرن

از اتخاذ رویکرد محدود در تحقیقات خود اجتناب کنید. کلمات کلیدی تکی (Single keywords) برای یک برنامه عملکرد بالای سئو کاملاً ضروری هستند. با این حال به همان اندازه مهم است که موضوعات فراگیری را که در نوشتن آنها متخصص و شایسته کسب رتبه بالای SERP هستید، شناسایی کنید.

خوشه های موضوعی یک راه عالی برای استفاده از موضوعات بسیار گسترده از طریق صفحات پیلار مانند این پست وبلاگ هستند.

همانطور که ممکن است متوجه شده باشید، استراتژی سئو سایت یک موضوع سطح بالا یا یک صفحه پیلار است که به موضوعات فرعی زیادی می پردازد. این موضوعات فرعی در مدل پیلار- کلاستر، صفحات خوشه ای نامیده می شوند. صفحات پیلار به طور گسترده یک موضوع را پوشش می دهند و برای کسب اطلاعات بیشتر به سایر منابع عمیق لینک می دهند.

قدرت خوشه های موضوعی چند وجهی است. شما می توانید طیف کاملی از یک گروه کلیدواژه از عبارات با حجم بالا گرفته تا کلمات کلیدی بسیار خاص را پوشش دهید. اتخاذ یک استراتژی لینک سازی حرفه ای داخلی به شما کمک می کند تا عمق پوشش دهی خودتان را به موتورهای جستجو منتقل کنید و ارزش لینک مادر را بین محتواهای والد مرتبط انتقال دهید.

۷- محتوا را با هدف جستجو تراز کنید
(
Align content with search intent)

هدف جستجو یکی از حیاتی ‌ترین جنبه های استراتژی سئو سایت در تحقیق کلمات کلیدی است زیرا از هدف جستجوی گوگل پشتیبانی می کند. به عبارت دیگر گوگل قصد دارد در سریع ترین زمان ممکن، مرتبط ترین محتوا را در اختیار کاربران قرار دهد.

یک کلمه کلیدی ممکن است حجم جستجوی بالایی داشته باشد. با این حال ممکن است هدف کاربر از جستجوی آن، چیزی باشد که با محتوا، تجارت، محصولات یا خدمات شما ناسازگار است. در آن صورت رتبه‌بندی شما تقریباً غیرممکن خواهد بود و هر کاربری که وارد آن صفحه شود به احتمال زیاد بدون اینکه تبدیلی صورت گیرد، فوراً از آن خارج خواهد شد و این کار نرخ پرش یا بانس ریت سایت شما را افزایش خواهد داد.

چگونه می توانید درک گوگل از هدف جستجو را رمزگشایی کنید؟

کلمه کلیدی مورد نظر خود را جستجو کنید و ۱۰ تا ۲۰ نتیجه برتر را تجزیه و تحلیل کنید. آیا آنها پژوهش محور، مبتنی بر راه حل یا متمرکز بر برند هستند؟ به عنوان مثال اگر نتایج با مقالات how-to یا نحوه انجام کاری پر شده باشد، ایجاد صفحه مطالعه موردی ممکن است به شما کمکی نکند.

وقتی یک کوئری مرتبط با مراقبت از پوست، نتایجی را از Wikipedia ،WebMD ،Mayo Clinic ،Healthline و سایر سایت های مرتبط نشان می‌دهد، صفحه محصول کرم مراقبت از پوست شما هنوز آن چیزی نیست که کاربر می‌خواهد یا نیاز دارد.

اگر نتایج نشان داده شده به وضوح برای یک چیزِ متفاوتی است، بهتر است به طور کلی به دنبال فرصت های جایگزین باشید.

روی انجام هدف جستجو با صفحات مقصد خود تمرکز کنید و اصلاً جای هیج اشتباهی ندارید. همراستایی هدفِ کلیدواژه با صفحه، یک استراتژی برنده ای از کلیدواژه را ایجاد می کند زیرا بهترین تجربه کاربر را ارائه می دهد.

۸-  عنوان ها را متمایز و جذاب بنویسید تا CTR را در صفحات نتایج موتورهای جستجو افزایش دهید
(Differentiate titles to boost SERP CTR)

مهم است که پیام خود را در SERP متمایز کنید تا CTR یا همان نرخ کلیک صفحه خودتان را افزایش دهید. دستیابی به رتبه صفحه اول گوگل یک چیز است و رتبه بندی عالی برای کلیک کردن جستجوگران روی آن یک چیز دیگر!

هر دو مهم هستند. رتبه بندی ضعیف به معنای عدم دید و عدم قابلیت مشاهده است، و رتبه بندی بدون کلیک سوزن کسب و کار شما را به حرکت وا نمی دارد.  عدم کلیک می تواند به Google نشان دهد که اطلاعات شما مرتبط نیست.

آنچه در صفحه اول گوگل برای کلمات کلیدی مورد نظر شما ظاهر می شود را مرور کنید. پیام ابلاغی آنها را ارزیابی کنید و ببینید که آیا اساساً همه آنها یک چیز را می گویند؟ آیا تشخیص یک نتیجه از نتیجه دیگر برای جستجوگر دشوار است؟ اگر در SERP تمایزی وجود ندارد، از زبان قانع کننده تری استفاده کنید که همچنان با قصد برجسته شدن همسو باشد.

چگونه استراتژی seo تأثیرگذار بسازیم
چرا نیاز به استراتژی سئو داریم؟

استراتژی SEO در سرتاسر قیف تبدیل

به یاد داشته باشید که هنگام توسعه استراتژی سئو سایت خودتان، کل قیف تبدیل را در نظر بگیرید. حتی اگر یک برند خرده فروشی آنلاین بزرگ را مدیریت می کنید، سئو فروشگاه اینترنتی شما باید فراتر از صفحات محصول و دسته بندی باشد. به این فکر کنید که نیازهای مشتریان شما در طول سفرشان چگونه تغییر می کند.

 • به MoFu، BoFu و ToFu فکر کنید.

شما در طول قیف خرید بایستی اطلاعات مرتبط، مفید و یک تجربه عالی را برای مخاطبان خود ارائه دهید (ToFu, MoFu, BoFu). چه مشتریان جدید در حال تحقیق درباره عبارت های کلی باشند، چه سؤالات خاص تری در اواسط قیف بپرسند، یا برندها و محصولات را در انتهای قیف مقایسه کنند، برند شما باید وجود داشته باشد. مطمئن باشید اگر حضور نداشته باشید، رقبای شما برای پر کردن جای خالی وارد عمل خواهند شد.

 • نگاشت درد مشتری به کلمات کلیدی در طول سفر اشاره دارد.

چگونه می توانید چنین قیف طولانی و عمیقی را به طور مؤثر پوشش دهید، در حالی که ممکن است سفر مشتری ماه ها طول بکشد؟

نقاط درد مشتری را کشف کنید. سپس کلمات کلیدی را به هر نقطه درد در قیف خرید نگاشت کنید. در نهایت به ترس‌ ها و نگرانی ‌هایی که افراد را از اقدام به عمل باز می ‌دارد، رسیدگی کنید.

برای مثال در بالای قیف، مشتریان احتمالی ممکن است به جای راه حل، به دنبال علائم و نشانه ها باشند. بنابراین منطقی است که پست های وبلاگ اطلاعاتی (informational blog posts) منتشر کنید که به آنها کمک می کند علت اصلی مشکل خود را درک کنند.

یا شاید آنها در تلاش هستند تا با شرکت در یک دوره آموزشی، روی آموزش خودشان سرمایه گذاری کنند اما دقیقاً مطمئن نیستند که از کجا شروع کنند. در این مورد توجه آنها را با یک قطعه سرگرم کننده از محتوای مرتبط مثل «آموزش افزونه رنک مث (نصب، فعال سازی و تنظیمات)» یا «طراحی سایت آموزشی آنلاین و مجازی (نمونه کار و قیمت)» جلب کنید.

در وسط قیف، مشتریان بالقوه شروع به تعامل با برندها یا فروشندگان مختلف می کنند. در این مرحله، مشتری ممکن است به دنبال محتوای پیشرفته تر و دقیق تر یا اطلاعات خاص محصول مثل «۱۰ دوره برتر آموزش طراحی سایت با وردپرس (بهترین اساتید)» باشد.

در انتهای قیف، مشتری ممکن است در حال مقایسه گزینه ها و گرفتن تصمیم نهایی باشد. پس شاید بتوانید با یک ارائه یک ماتریس مقایسه رقابتی یا نظرات مشتریان، آنها را از خط پایان عبور دهید.

استراتژی برندسازی شده و برندسازی نشده سئو سایت

در ابتدای سفر، مشتریان ممکن است شرکت خاصی را در ذهن نداشته باشند. در نتیجه آنها تمایل به جستجوی کلمات کلیدی عمومی و برندسازی نشده دارند تا ابتدا درباره موضوع یا حوزه محصول بیشتر بدانند.

زمانی که شخصی شروع به بررسی شرکت های خاص می کند، اغلب جستجوهای چند برندی انجام می دهد. آنها ممکن است نام محصول، نام شرکت یا ریویوهای محصول را جستجو کنند. یا ممکن است به دنبال مقالات مقایسه ای بین راه حل های رقابتی باشند. این نوع جستجوهای برندسازی شده نه تنها باید اطلاعات لازم را برای پاسخ به سؤال جستجوگر ارائه دهند، بلکه نیاز به ایجاد اعتماد در فرد دارند.

تصور کنید یکی از مشتریان شما زمانی که با رتبه بندی های ۲ ستاره ای مواجه می شود، آماده خرید است. اما دیدن انبوهی از بازخوردهای منفی در بخش نظرات، احتمالاً باعث می شود که آنها تجدید نظر کرده و به بررسی گزینه های دیگر روی بیاورند. علاوه بر این احتمالاً تبلیغات دهان به دهان منفی (آنلاین و آفلاین) منتشر می شود و به فروش آینده لطمه می زند.

اگر می‌خواهید سهم بازار را به حداکثر برسانید، استراتژی سئو سایت شما باید کوئری های برندسازی شده و برندسازی نشده را در نظر بگیرد. برای این کار باید روی نقاط قوت خود سرمایه گذاری کنید!

یک استراتژی بسیار مؤثر برای برتری در نتایج جستجوی ارگانیک این است که روی نقاط قوت خود سرمایه گذاری کنید. چگونه؟ در دسته بندی هایی که قبلاً رتبه خوبی دارید، تلاش تان را دو برابر کنید.

به جای انتخاب چند عبارت نامرتبط با حجم جستجوی بالا، به عبارت هایی فکر کنید که قبلاً در آنها رتبه خوبی گرفته اید و همین طور ادامه دهید تا زمانی که بر حوزه های بیشتری مسلط شوید. هدف قرار دادن مجموعه های بزرگی از گروه هایی از کلیدواژه که باهم همپوشانی دارند، به شما کمک می کند تا در حین انتقال تخصص خود به موتورهای جستجو، قیف را اشباع کنید.

خوب فکر کنید که اگر در بازی شطرنج عالی هستید، احتمالاً به راحتی می توانید شطرنج شش ضلعی را یاد بگیرید و به آن هم مسلط شوید. همچنین ممکن است بتوانید در بازی ژاپنی شوگی نیز ستاره شوید. همه اینها بازی های استراتژی هستند.

با این حال اگر بخواهید از بازی شطرنج به فوتبال یا بسکتبال روی بیاورید، کارتان بسیار دشوارتر خواهد بود. در واقع صرف نظر از مهارت های برتر خود در شطرنج، می توانید در ورزش جدید ناموفق باشید.

تمرکز خود را در جایی قرار دهید که Google برند شما را در آن زمینه مرتبط و معتبر می‌شناسد. مشاهده نتایج تدریجی از طریق اثر هاله ای (halo effect) بسیار سریع‌تر و آسان‌تر خواهد بود. به این ترتیب، می توانید به ساخت یک اکوسیستم هدفمند برای کسب رتبه برتر در آن حوزه ادامه دهید قبل از اینکه به سایر حوزه های چالش برانگیز بپردازید.

تعریف اثر یا خطای هاله ای در ویکی پدیا:

اثر یا خطای هاله ای به تمایلی گفته می‌شود که در آن یک فرد، شرکت، نشان تجاری یا محصول، به دلیل مثبت بودن در یک زمینه، در سایر زمینه‌ها نیز مثبت تلقی می‌شود.

استراتژی سئو تکنیکال سایت

استراتژی کلمات کلیدی به تنهایی به شما کمک نمی کند که SERP ها را از آنِ خودتان بکنید. وب سایت شما باید از نظر فنی و تکنیکال نیز سالم و برای موتورهای جستجو بهینه شده باشد. این موضوع ممکن است بدیهی به نظر برسد، اما اغلب بزرگترین مانع برای برندهای بزرگ است.

ابزارهایی مانند Deep Crawl، Screaming Frog و OnCrawl می‌توانند به شما در کشف مسائل فنی مهم سئو کمک کنند.

موانع داخلی و پهنای باند توسعه می تواند بروزرسانی های ضروری فنی را از مسیر خود منحرف کند و باعث شود تیم‌های سئو بدون فونداسیون مناسب، به لینک سازی روی بیاورند. در نتیجه، مشکلات فنی باعث ایجاد مشکلاتی در خزیدن، برابری پیوند (Link equity) و تجربه کاربر می شود. این بدان معناست که الگوریتم های موتورهای جستجو به احتمال کمتری سایت شما را رتبه بندی می کنند.

برابری پیوند یک عامل رتبه‌بندی موتور جستجو بوده و به آن ارزش و اعتباری اشاره دارد که از لینک دهی یک صفحه به صفحه‌ دیگر منتقل می شود.

موتورهای جستجو اغلب در خزیدن URL های یک صفحه بی اهمیت در وب سایت های بزرگ و پیچیده گم می شوند. اگر فایل های log یا گزارش خود را بخاطر کارایی و اثربخشی بودجه خزش آنالیز کنید، ممکن است متوجه صفحات قابل ایندکسی شوید که بدون بازدید ربات‌های موتور جستجو رها می شوند یا صفحات غیرقابل ایندکسی که درخواست های ربات را می بلعند.

یا ممکن است متوجه شوید که صفحات با زمان بارگذاری طولانی‌تر در جستجوی ارگانیک، ضعیف عمل می کنند. شاید ساختار URL شما مشکل دارد. یا محتوای ترکیبی دارید، جایی که برخی از محتوای لینک داده شده در یک صفحه مانند HTTPS  بقیه سایت نیست. شاید وجود صفحات خطای ۴۰۴ افزایش یافته باشد. ممکن است نقشه‌های سایت XML شما با URLهای قدیمی یا از بین رفته مشکل داشته باشند.

این مقاله را حتما بخوانید:  پیش فروش (Pre-sale) یعنی چه؟ تکنیک پیش فروشی محصولات

سئو تکنیکال پایه و اساس استراتژی سئو سایت یا بهینه سازی موتور جستجوی شما است و باید در اولویت قرار گیرد. با یک زیرساخت فنی قوی، محتوا و بک لینک های شما تأثیر بسیار بیشتری بر نتایج جستجوی ارگانیک شما خواهند داشت.

استراتژی سئو محتوای سایت

 • ۶۷ درصد از بازاریابان معتقدند که سئو بهترین راه برای بهبود عملکرد محتوا است.
 • ۳ جایگاه و رتبه برتر در گوگل، ۴۵ درصد محتوای طولانی تری از محتوای جایگاه ۲۰ام دارند.
 • ۷۳ درصد از خریداران B2B قبل از خرید، ۳ تا ۷ قطعه محتوای منتشر شده یک برند را مطالعه می کنند.

به گفته آندری لیپاتسف (Andrey Lipattsev)، استراتژیست ارشد سابق کیفیت جستجوی گوگل، محتوای باکیفیت یکی از سه فاکتور برتر رتبه بندی سئو است. تولید محتوای متنی خوب در وب سایت و جلب توجه مخاطبان از طریق آن، می تواند واقعاً چالش برانگیز باشد. اما محتوای عالی چیست؟ و چگونه می توانید یک استراتژی محتوا ایجاد کنید که بر ابتکارات کلیدی کسب و کار شما تأثیر بگذارد؟

پاسخ: استراتژی محتوای خود را بر اساس چارچوب سئو بسازید.

یعنی:

 • فرصت ها را با تحقیق کلمات کلیدی، آنالیز رقابتی و فرصت های کشف نشده محتوا پیدا کنید.
 • طرح کلی برای تولید محتوایی که هدف تحقیق را برآورده می کند و توانایی رتبه بندی را دارد، داشته باشید.
 • پس از نوشتن متن بر اساس رهنمودهای ارائه شده ما در آموزش مقاله نویسی برای سایت، آن را برای تحقیق ویرایش و بهینه سازی می کنیم.
 • بر عملکردتان نظارت داشته و رویکردتان را در طول زمان اصلاح نمایید.

در سایت ایران فاندر ما از طیفی از مهارت های تحقیق، توسعه استراتژیک، معماری اطلاعات (IA) و قابلیت‌های انتشار کامل برای تأثیرگذاری بر صفحات در سراسر وب‌سایت و در سراسر قیف فروش استفاده می‌کنیم. ما چشم انداز و دورنمای جستجو را در بازار شما تجزیه و تحلیل می کنیم تا موضوعات بهینه برای هدف اصلی آن جستجوها و انواع قالب محتوایی مورد نیاز برای رتبه بندی همانند صفحات محصول، پست های وبلاگ یا محتوای طولانی را شناسایی کنیم.

یک رویکرد متمرکز بر سئو در بازاریابی محتوا نه تنها به گوگل درکی از مرتبط بودن موضوع شما می دهد، بلکه به شما کمک می کند تا دقیقاً زمانی که مخاطبان شما به دنبال پاسخ هایی مرتبط با موضوعی خاص هستند، یک تجربه برتر مشتری ارائه دهید. در نتیجه شما هزاران بک لینک قدرتمند به دست خواهید آورد و در عین حال مشتریان خود را راضی خواهید کرد.

استراتژی سئو داخلی سایت

حتی شگفت انگیزترین محتوای دنیا نیز اگر به درستی برای کلمات کلیدی جستجو شده توسط افراد بهینه سازی نشده باشد، ترافیک ارگانیک به همراه نخواهد داشت. اما بهینه سازی داخل صفحه موضوع گسترده ای است که همه چیز از متن جایگزین تصویر (alt text) و متن لنگر گرفته تا هدف جستجو را پوشش می‌دهد.

مهمترین سیگنال های رتبه بندی سئو داخلی عبارتند از: برچسب عنوان صفحه، H1  و ساب هدینگ ها.

با این حال استراتژی سئو سایت شما باید فراتر از هدینگ ها و متا تگ ها باشد. همچنین باید هدف جستجو، موجودیت های مرتبط، عمق و وسعت پوشش و به خصوص لینک سازی داخلی را نیز در نظر بگیرید. درست است که توضیحات متا یک سیگنال مستقیم برای رتبه بندی نیست، اما همچنان می توانید با نوشتن جذاب متا دیسکرپشن از نرخ کلیک ناشی از SERP بهره مند شوید.

اشتباه نکنید! این یک تعهد بزرگ است که به تخصص، فناوری و پروسه ها نیاز دارد. تیم محتوای ایران فاندر از تعدادی از ابزارهای سئو حرفه ای برای توسعه و اصلاح محتوا استفاده می کند. همچنین فناوری انحصاری خود را برای پر کردن شکاف هایی دارد که این ابزارها پوشش نمی دهند.

استراتژی لینک سازی خارج از صفحه

سئوی خارج از صفحه که سئوی خارج از سایت نیز نامیده می شود، به هر اقدامی گفته می شود که خارج از وب سایت ها برای بهبود سئوی آن سایت انجام می شود. سئو خارجی اغلب شامل لینک بیلدینگ، نوشتن رپورتاژ آگهی یا مصاحبه و انتشار در وب سایت های شخص ثالث می شود.

گوگل به آنچه دیگران درباره برند شما فکر می کنند ارزش قائل است، بنابراین بهینه سازی داخل صفحه کافی نیست. شما باید به موتورهای جستجو ثابت کنید که دیگران به برند شما به عنوان یک مرجع نگاه می کنند. برای به حداکثر رساندن واقعی نتایج جستجوی ارگانیک خود، باید به وبسایت‌ها و تأثیرگذاران با کیفیت بالا و معتبر دسترسی استراتژیک داشته باشید.

این را به خاطر داشته باشید: همه لینک ها یکسان ایجاد نمی شوند. چرا که یک بک لینک مرتبط از CNN با دامین آتوریتی سنگین ۹۵ خیلی خیلی ارزشمندتر از ۱۰۰ بک لینک کسب شده از فروشگاه پیتزا می باشد.

پیج رنک یا همان رتبه صفحه و اعتماد نیز بسیار مهم است. با این حال باید مطمئن شوید که وبسایت های لینک دهنده مرتبط با برند شما باشند. مثلاً اگر یک وب سایت تدریس خصوصی ریاضی از یک شرکت بیمه‌ی خودرو بک لینک بگیرد، انگار یک پرچم قرمز بزرگ به خاطر دستکاری لینک گرفته است. و بله زمانی که دستکاری کشف شد، شرکت توسط گوگل جریمه می شود.

در نهایت پروفایل بک لینک خود را متنوع کنید. دریافت ۱۰۰ بک لینک از یک وب سایت به اندازه دریافت ۱۰۰ بک لینک از ۱۰۰ دامنه منحصر به فرد و با کیفیت بالا ارزشمند نیست. بنابراین باید به دنبال مقیاس‌پذیری پروسه لینک سازی خود باشید.

استراتژی جستجوی موبایلی

بر اساس آمار ارائه شده توسط Statista، جستجوی موبایلی اکنون ۵۹ درصد از کل جستجوهای ارگانیک در گوگل را به خود اختصاص داده است که در مقایسه با ۵ سال پیش، ۴۵ درصد افزایش یافته است. و این روند به سرعت در حال رشد است.

با افزایش محبوبیت تلفن های هوشمند و جستجوی موبایلی، منطقی است که گوگل به سمت مدل موبایل فرندلی بودن حرکت کرده است. این بدان معنی است که اکنون برای شما بسیار مهم است که یک سایت ریسپانسیو طراحی کنید که به اندازه کافی علاوه بر نمایش در دسکتاپ برای موبایل و تبلت و… هم بهینه شده باشد. در غیر این صورت باید این ریسک را به جان بخرید که نه تنها به نتایج موبایلی موتور جستجو بلکه به نتایج موتور جستجوی دسکتاپ و لپ تاپ آسیب وارد می کنید.

چگونه می توانید مطمئن شوید که وب سایت شما برای موبایل بهینه شده است؟

یک وب سایت واکنش گرا بسازید که به راحتی در گوشی های هوشمند قابل مشاهده باشد و به سرعت بارگیری شود. اگر محتوای موبایلی شما با دسکتاپ متفاوت است، ارزیابی کنید که آیا محتوای سئو شده شما به اندازه کافی کلمه کلیدی مورد نظر شما را پوشش می دهد یا خیر.

در نهایت با استفاده از Mobile-Friendly Test tool، مشاهده کنید که گوگل چگونه موبایل فرندلی بودن سایت شما را می بیند. شما در گوگل سرچ کنسول می توانید از ویژگی قابلیت Mobile Usability گوگل برای کشف هر گونه خطای احتمالی موبایلی استفاده کنید. اگر از ابزارهای توسعه دهنده در مرورگرهای وب مطلع هستید، می توانید بدون اینکه صفحه را ترک کنید ارائه محتوای خود را در نماهای مختلف تلفن همراه، بررسی کنید!

استراتژی سئو ویدیو

یوتیوب به عنوان دومین موتور جستجوی محبوب جهان، یک جستجوگر شبکه‌های اجتماعی است. بیش از یک میلیارد کاربر، روزانه بیش از یک میلیارد ساعت ویدیو تماشا می کنند. با این سطح تأثیر، باید به سئو ویدیو توجه خاصی بکنید.

برتری یوتیوب یک راهی حیاتی برای گردآوری ابتکارات اجتماعی، جستجو و محتوای شما فراهم می نماید. اما این ارزش بسیار فراتر از بهبود دید در میان بخش های مخاطب هدف شما در YouTube است.

یک استراتژی موثر سئو ویدیو در سایت به محتوای شما کمک می کند تا در SERP های گوگل هم دارای جایگاه شود. در نتیجه استراتژی بازاریابی دیجیتال شما مزایای بیشتری از تولید و بهینه سازی ویدیو خواهد داشت.

چگونه در سئو ویدیو برنده می شوید؟

 • با ابزارهایی مانند YouTube Suggest ،YT Cockpit ،vidIQ ،KeywordTool.io و Tubics تحقیقات پیشرفته کلمات کلیدی ویدیویی را شروع کنید.
 • هنگامی که کلمات کلیدی خود را تعیین کردید، ویدیوهای عالی بسازید که بهتر از ویدیوهای رقیب برای موضوعات مورد نظر شما هستند.
 • سپس عنوان، توضیحات، ابرداده و برچسب ها را بهینه کنید.
 • با قرار دادن رونوشت ویدیو در صفحه و با پیاده سازی سایت مپ ویدیویی، بهینه سازی خود را افزایش دهید.
 • به یاد داشته باشید که ویدیو را در سایت خود قرار دهید و مطمئن شوید که ویدیو با صفحه ای که در آن قرار دارد] مرتبط است تا تجربه کاربری مثبتی ارائه دهید.
آیا دوست دارید در مورد ویدیو مارکتینگ، اطلاعات بیشتری کسب کنید؟ سایت ایران فاندر با انتشار آموزش تولید محتوای ویدیویی از فیلمبرداری تا تدوین (رایگان) و ۱۲ ترفند برای ساخت کلیپ فوق حرفه ای با دوربین و موبایل خواسته است تا به مخاطبان پرشور خود کمک کند تا با یافتن بینندگان مناسب و تبلیغ کارآمد ویدیوهای تولیدی شان، از این دارایی های تجاری ارزشمندشان نهایت استفاده را ببرند.

استراتژی جستجوی صوتی

محبوبیت جستجوی صوتی به سرعت در حال افزایش است. Comscore طی مطالعاتی به این نتیجه رسید که تا پایان سال ۲۰۲۱ حدود ۵۰ درصد جستجوها از طریق جستجوی صوتی انجام ‌شده است. و طبق انتظارها خرید مبتنی بر صوت تا پایان همین سال به ۴۰ میلیارد دلار رسید. بهشاد بهزادی از گوگل تأیید کرد که جستجوی صوتی سریع‌ترین نوع جستجوی در حال رشد است.

جستجوی صوتی به افراد اجازه می دهد تا با استفاده از دستورات شفاهی به جای تایپ عبارت های جستجو در دستگاه، با فناوری تعامل داشته باشند. فناوری مبتنی بر صدا و جستجوی صوتی در حال تبدیل شدن به روشی برای کشف اطلاعات در اینترنت است.

 • بهینه سازی برای جستجوی صوتی مانند بهینه سازی برای جستجوی سنتی نیست.
 • دستگاه های هوشمند بر زبان ساده، واضح و طبیعی تکیه دارند.
 • جستجوی صوتی در مورد ارائه بهترین پاسخ است، بنابراین کلمات کلیدی دم بلندی را هدف قرار دهید که واقعاً می توانید بر آنها تسلط داشته باشید.
 • به گفته بینگ، جستجوهای صوتی اغلب به شکل جملات هستند و میانگین جستجو بین ۶ تا ۱۰ کلمه است.
برای برتری در سئوی صوتی، از ابزارهایی مانند  BuzzSumo Question Analyzer استفاده کنید تا متداول ترین سؤالات آنلاین را در صدها هزار فروم از جمله وب سایت های Q&A ،Amazon ،Reddit و Quora شناسایی کنید.

استراتژی سئو محلی سایت

سئوی محلی یا لوکال سئو که عبارت است از بهینه سازی یک وبسایت برای یافته شدن در نتایج جستجوی محلی، حوزه مهمی است که اگر خرده فروش یا ارائه دهنده خدمات با مکان های فیزیکی هستید، باید در استراتژی سئو سایت خود بگنجانید. همچنین مهم است که اگر بازار شما از نظر جغرافیایی و منطقه ای رونق دارد، این نوع استراتژی را در دستور کار خود قرار دهید.

سئو محلی هنگامی که موضوع تبدیل واقعی علاقه به فروش  مطرح می شود، بسیار مهم است.

طبق گفته خود گوگل، ۴۶ درصد از کل جستجوهای گوگل دارای هدف محلی هستند. و طبق گزارش انجمن جستجوی محلی (Local Search Association) از موتورهای جستجو برای یافتن اطلاعات کسب و کار محلی بیشترین استفاده می شود.

طوری که ۸۷ درصد از پاسخ دهندگان نظرسنجی، از موتور جستجو برای یافتن یک کسب و کار محلی استفاده کرده اند. طبق تحقیقات انجام شده در Forrester تا پایان سال ۲۰۲۱، دستگاه های تلفن همراه بیش از ۱٫۴ تریلیون دلار در فروش محلی تأثیر گذاشته بودند.

برای برتری در سئو محلی، حساب Google My Business خود را همراه با بسیاری از سایتهای فهرست محلی آنلاین از جمله Yelp ،Citysearch و فهرست‌های محلی مشابه به روز نگه دارید. NAP (نام، آدرس و شماره تلفن) را در همه فهرست های محلی داشته باشید.

صفحات و محتوای خود را برای محتوای محلی همانند نام ایالت، شهر و حتی محله بهینه کنید. همچنین می توانید جستجوهای «نزدیک من یا near me» را برای پوشش محلی بیشتر، بهینه کنید.

ریویوها همچنین می توانند نقش مهمی در نتایج تلاش های جستجوی محلی شما داشته باشند. به  گفته Qualtrics حدود ۸۲ درصد از مصرف کنندگان قبل از خرید یک محصول، حداقل یک نظر یا ریویوی آنلاین را مطالعه می کنند. پس توصیه می کنیم حتماً حتماً طرح و برنامه ای برای نظرخواهی از مشتریان راضی و خوشحال خودتان داشته باشید.

استراتژی سئو بین المللی سایت

در صورتی که کسب و کار شما جهانی است، برنامه سئوی شما باید شامل بهینه سازی سایت برای مناطق مختلف هدفتان در سراسر جهان باشد. سئو بین المللی فرآیند بهینه سازی وب سایت شما به گونه ای است که موتورهای جستجو نسخه کشوری و نسخه زبانی مناسب سایت شما را برای جستجوگران در مکان های مختلف ارائه دهند.

این مقاله را حتما بخوانید:  7 مورد از موثرترین روش های تبلیغات کدامند؟

برای دستیابی به سایتی که بسیار بهینه شده است، از یک ساختار URL مناسب بین المللی استفاده کنید تا کشور و زبان آن قابل مشاهده باشد. البته هر نسخه از سایت باید به زبان یا زبان های محلی نیز باشد.

برای بهینه سازی بیشتر، تگ‌های hreflang را اجرا و پیاده سازی کنید تا به Google کمک کنید تا بفهمد کدام زبان در یک صفحه خاص باید استفاده شود؛ آن زمانی که محتوای مشابه یک صفحه در سایر نسخه های بین المللی سایت استفاده می شود. این کار کمک می کند تا اطمینان حاصل شود که Google نسخه زبان صحیح سایت را در SERP برای جستجوهای مختلف در سراسر جهان نمایش می دهد.

برندسازی، سئو و معروفیت

برندسازی و سئو ممکن است همیشه به طور مستقیم به هم مرتبط نباشند، اما موارد زیادی وجود دارد که شهرت و معروفیت قوی یک برند، نتایج جستجوی ارگانیک آن برند را نیز افزایش می دهد. یک برند قوی می تواند منجر به کسب طرفداران بیشتری شود. هرچه برند شما طرفداران بیشتری داشته باشد، بیشتر در مورد برند شما صحبت می کنند، با آن درگیر می شوند، محتوای مرتبط را به اشتراک می گذارند و به شما لینک می دهند.

اگر همه چیز بین شما و رقبای خاص برابر باشد، قوی ترین برند اغلب بیشترین ترافیک و بک لینک ها را دریافت می کند، که این امر به نوبه خود می تواند سیگنال قدرتمندی را به گوگل ارسال کند که برند معتبر است.

به رشد سریع Airbnb فکر کنید. آنها از طریق برندسازی ماهرانه، کاملاً متعهد به عکاسی و طراحی جذاب بوده اند. این برند که در داستان سرایی مهارت دارد، هر زمان که فرصت داشته باشد، داستان های میزبان و مهمان را ارائه می دهد. در نتیجه Airbnb که یک سایت میزبانی خدمات اقامتگاه های اجاره‌ای، کابین‌ها، خانه‌های ساحلی، خانه‌های منحصربه‌فرد در سرتاسر جهان است، توانسته توجه همه رسانه ها، تأثیرگذاران و مردم را به خود جلب کند.

همه اینها به تقویت حضور آنلاین برند و نتایج جستجوی ارگانیک کمک می کند. اگر برند بسیار محبوب Airbnb را در گوگل جستجو کنید، با بیش از ۱ میلیارد و ۵۶۰ میلیون نتیجه مواجه می شوید. در طول دهه گذشته، این برند بیش از ۳۸ میلیون بک لینک کسب کرده است که یک مانع بزرگ برای رقبای این سایت است.

UX و SEO

مطمئناً هدف شما از سئو این است که صفحات و محتوای خود را در SERP های گوگل رتبه بندی کنید. با این حال اگر جستجوگران از آنچه که در سایت شما پیدا می کنند، ناامید شوند؛ بانس ریت یا نرخ پرش شما افزایش می یابد.

اگر گوگل تشخیص دهد که صفحه شما جستجوگران را راضی نمی کند، ممکن است رتبه صفحه شما را در SERP پایین بیاورد. برعکس اگر کاربران روی صفحه شما کلیک کنند و اقدامی انجام دهند، گوگل می خواهد سایت شما را بیشتر به جستجوگران نشان دهد.

هدف نهایی گوگل ارائه مرتبط ترین و مفیدترین نتایج برای جستجوگران است. بدین منظور تعامل با وب سایت مورد نظر، عاملی در ارزیابی گوگل در مورد این است که چه چیزی باید رتبه بندی شود و چه چیزی نباید رتبه بندی شود!

بنابراین تجربه کاربری را به بخشی کلیدی از استراتژی سئو سایت خود تبدیل کنید. مطمئن شوید که هدف جستجو را برآورده کرده اید و به نحوه تعامل مثبت با بازدیدکننده سایت فکر کنید. در صورت امکان از نرم افزار تجزیه و تحلیل رفتاری برای تجزیه و تحلیل داده های کلیک و اسکرول و کال تو اکشن های تست A/B استفاده کنید.

توسعه استراتژی بازاریابی و سئو سایت

بسیاری از شرکت ها ابتدا یک استراتژی بازاریابی ایجاد می کنند که با ابتکارات، کمپین ها و دارایی ها تکمیل می‌شود و سئو را به عنوان یک پسااندیشه در نظر می گیرند. سپس آنها سعی می کنند آنچه را که قبلا توسعه داده اند، بهینه نمایند.

در عوض با استفاده از داده های جستجو به عنوان یک موتور بینشی، سئو می تواند در فرآیند توسعه استراتژی بازاریابی به عنوان یک قطب نمای قدرتمند در بالادست عمل کند. به جای بهینه سازی کمپین های کاملاً آماده، مخاطبان و اطلاعات حاصل از دورنمای رقابتی شما باید یک استراتژی‌ای را به جریان بیندازد که در همه کانال ها در سراسر قیف به کار می گیرید.

این رویکرد به شما این امکان را می دهد که پرسونای هر خریدار و قطعه محتوایی را با کانال بازاریابی ایده آل، اعم از پولی، اجتماعی یا ارگانیک هماهنگ کنید.

یکپارچه سازی بازاریابی

برای به حداکثر رساندن ارزش تلاش های سئوی خود، به دنبال یکپارچه سازی یا ادغام بهترین شیوه های SEO خود با سایر ابزارهای بازاریابی باشید. سئو می تواند به شما کمک کند تا شهرت آنلاین، جستجوی پولی، روابط عمومی، رسانه های اجتماعی، وب سایت و موارد دیگر را تقویت کنید. و کل بازاریابی شما از جمله سئو، زمانی سود خواهد رساند که بازاریابی خود را به صورت جامع بنگرید.

برای مثال شما می توانید روی جستجوی ارگانیک برای کلمات کلیدی تمرکز کنید که برای ایجاد یک بازگشت سرمایه بازاریابی مناسب با جستجوی پولی بسیار گران هستند. و یا اینکه می توانید از جستجو و تبلیغات پولی برای به دست آوردن ترافیک برای یک کلمه کلیدی خاص استفاده کنید.

وقتی نوبت به سئو و روابط عمومی می‌رسد، می توانید کلمات کلیدی مرتبط را در مکان های روابط عمومی بکار ببرید تا به طور طبیعی ارزش سئو را انتقال دهید. در نتیجه سئو، عملکرد بهتر آنلاین و بازگشت سرمایه را از برنده های روابط عمومی تقویت می کند.

علاوه بر این آنالیز سئو سایت و تجزیه و تحلیل بهینه سازی موتور جستجو بینش های ارزشمندی را برای تیم روابط عمومی فراهم می کند. اموزش سئو به عنوان بخشی از ابتکارات روابط عمومی، موقعیت عمیق تری را در مورد ارزش وب سایت ها، بلاگرها و اینفلوئنسرها اضافه می کند.

و روابط عمومی بخش مهمی از سئوی خارج از صفحه است. همانطور که با خبرنگاران و انتشارات ارتباط برقرار می کنید، شما فرصت های جدیدی را برای کسب بک لینک های ارگانیک از وب سایت های با کیفیت بالا فراهم می نمایید.

پیگیری و ردیابی معیارهای سئو و KPI ها

شاخص های کلیدی عملکرد (KPI) را از قبل تعریف کنید تا فقط معیارهای عملکرد SEO را که بر اهداف شما تأثیر می گذارد، ردیابی و پیگیری نمایید. KPIها را بر اساس قانون ۸۰/۲۰ در نظر بگیرید. یعنی روی ۲۰ درصد فعالیت هایی که ۸۰ درصد نتایج شما را به همراه دارند، تمرکز کنید.

به عنوان مثال آیا همه تبدیل های شما از وبلاگ یا وبسایت شما ناشی می شود؟ یا شاید ناشی از صفحات برتر دسته بندی محصولات شما باشد؟ معیارهایی را که نشان می دهد صفحات برتر شما چگونه کار می کنند، با دقت دنبال کنید تا بتوانید استراتژی محتوای SEO را برای بهبود آنها اجرا و پیاده سازی نمایید.

KPI های رتبه بندی کلمات کلیدی عبارتند از:

 • رتبه بندی کلمات کلیدی در صفحه اول (Page One Keyword Rankings): ردیابی تعداد رتبه بندی های صفحه اول گوگل به شما کمک می کند تا سهم بازار را به دست آورید، رقبا را در رتبه بندی جستجو، پایین تر بکشید و ترافیک را جذب کنید.
 • رتبه بندی کلمات کلیدی در صفحه دوم (Page Two Keyword Rankings): این عبارات جستجو کاندیدهای اصلی برای فشار هماهنگ سئو برای انتقال آنها به صفحه اول هستند. اگر به دنبال حوزه ای برای اولویت بندی هستید، باید تمرکز خودتان را روی بهینه سازی این صفحات بگذارید.
 • کل رتبه بندی کلمات کلیدی (Total Keyword Rankings): مشابه موارد فوق، درک چشم‌انداز رتبه بندی کلی به شما کمک می‌کند تا بدانید کجا باید تلاش های خود را اولویت بندی کنید و در کجا به بازه زمانی طولانی‌تری نیاز دارید. با این کار می توانید برای شروع مشاهده نتایج ترافیک برنامه ریزی کنید.
 • کل سهم بازار ارگانیک (Total Organic Market Share): رتبه بندی ها خوب هستند، اما چقدر از سهم بازار را از طریق رتبه بندی خود کنترل می کنید؟ از چندین نقطه داده همراه با فناوری داخلی برای محاسبه سهم بازار موجود در مقابل مجموع فرصت های ارگانیک موجود بهره بگیرید.
دریابید که کدام فاکتورهای رتبه بندی گوگل می توانند شما را در صفحه اول قرار دهند! اگر می خواهید در SERP ها برنده شوید، باید بدانید که چگونه فرصت سهم بازار را برای برند خودتان ارزیابی کنید.

سایر KPIهای مفید سئو عبارتند از:

 • جلسات ارگانیک (Organic Sessions): این KPI ارزش همه آن رتبه بندی کلمات کلیدی را نشان می دهد. یعنی ترافیک!
 • بازدیدهای منحصر به فرد صفحه فرود از ترافیک ارگانیک (Landing Page Unique Visits from Organic Traffic): این یک چیز است که بدانید چقدر ترافیک ارگانیک دریافت می کنید. اما درک صفحات خاصی که مستقیماً چنین ترافیکی را دریافت می کنند، چیز دیگری است و به شما کمک می کند تا تلاش های سئو را با اولویت های بازاریابی کلی خود هماهنگ کنید. اینجاست که مشاوره سئو به درد شما می خورد.
 • جلسات ارگانیک در هر منطقه جغرافیایی (Organic Sessions per Geographic Region): این داده ها می توانند به شما کمک کنند تا ببینید از نظر جغرافیایی کجا قوی و کجا ضعیف هستید. این کار به شما کمک می کند تا در صورت نیاز توجه خود را به سمت ایجاد آگاهی از بازار معطوف کنید.
 • میانگین صفحات در هر جلسه (Average Pages per Session): این KPI به شما کمک می کند تا کیفیت و سطوح تعامل بازدیدهای ارگانیک خود را درک کنید.
 • دامنه های ارجاع‌ دهنده (Referring Domains): بک لینک‌ها یکی از مهم ترین فاکتورهای رتبه بندی در سئو می باشند. بنابراین واضح است که پیشرفت شما در ایمن سازی بک لینک های جدید و با کیفیت بالا از وب‌سایت های معتبر، بسیار مهم است.

KPIهای تبدیل و سرنخ عبارتند از:

 • تبدیل ها (Conversions): یک تبدیل می تواند هر چیزی باشد، از ثبت نام در لیست پستی گرفته تا مشاهده ویدیو و درخواست مشاوره سئو یا گفتگو با تیم فروش! انواع مختلف تبدیل ها را دنبال کنید تا تصویر واضحی از این موضوع داشته باشید که چرخ سئو چگونه برای شما می چرخد.
 • بازاریابی سرنخ های واجد (Marketing Qualified Leads): مثل تبدیل ها، MQL های حاصل از تبدیل های ارگانیک خود را ردیابی کنید. این یکی از مهم‌ترین شاخص های کلیدی عملکرد برند شما است که باید روی آن متمرکز شوید، زیرا چیزی است که چرخ کسب و کار شما را به حرکت وامی دارد.
 • ارزش تبدیل ها و MQL ها (Value of Conversions and MQLs): تبدیل ها و MQL ها هر کدام یک ارزش خاصی برای کسب و کار شما دارند. ارزش پولی هر کدام را تعریف کنید تا در محاسبه ROI کلی ابتکارات سئوی‌تان، عملکرد موفقی داشته باشید.

ترندهای سئو: نگاه به آینده

برای موفقیت در سئو، نمی‌توانید فقط آن را تنظیم کرده و بعد رهایش کنید. شما باید به طور مداوم سایت خود را بهینه کنید، محتوای با ارزش را منتشر کنید و بک لینک های قابل اعتماد را ایمن کنید. علاوه بر این، همیشه آماده سرمایه گذاری بر روی ترندهای جدید سئو باشید. مثلاً جستجوی صوتی چند سال قبل اینقدر رایج نبود.

با در نظر گرفتن این موضوع، به مناطق مهم در حال رشد همانند جستجوی موبایلی، جستجوی صوتی، ویدئو و استراکچر دیتا توجه بکنید.

برای مطلع شدن از رویدادهای آتی، حتماً هر سال در کنفرانس دولوپرهای  I/O  گوگل شرکت کنید یا ویدیوهای آن را تماشا کنید. I/O مخفف ورودی/خروجی (input/output) و همچنین شعار نوآوری در فضای باز است. در طول این رویداد، گوگل نگاهی اجمالی به آینده ارائه می دهد و محصولات، ویژگی ها و فناوری های جدید را نشان می دهد. این امر به شما کمک می کند تا مسیرهای کلی را ببینید که گوگل به آن سمت حرکت می کند.

با گسترش گسترده دستگاه های متصل، نظارت بر رفتار جستجوگر با استفاده از انواع مختلف دستگاه ها در محیط ها و موقعیت های مختلف نیز مهم خواهد بود. برای مثال جستجوی صوتی از طریق داشبورد خودروی شما ممکن است فراتر از آن چیزی باشد که معمولاً هنگام صحبت در مورد جستجوی Google در لپ تاپ یا تلفن هوشمند به آن فکر می کنیم. چیزی که تغییر نخواهد کرد اصول اولیه است. یعنی ارائه یک تجربه کاربری عالی که با هدف جستجو مطابقت دارد بدون توجه به اینکه فرد در کجای قیف است.

در انجام تکنیک های سئو برای همه شما موفقیت آرزومندیم. یادتان هم باشد که هر کجایی از مسیرتان، خدای نکرده به مشکلی برخوردید یا هر سوالی در این زمینه داشتید، کارشناسان مجرب و کارآزموده ایران فاندر حامی و پشتیبان شما هستند.

منبع معتبری که در نوشتن این مطلب از آن بهره گرفته ایم: terakeet.com و backlinko.com

تیم تولید محتوا

این مطلب توسط تیم تولید محتوای ایران فاندر تهیه شده است. ما در تلاش برای توسعه وب فارسی هستیم تا بهترین مقالات در هر زمینه ای را برای وبسایت ها تهیه کنیم. کیفیت محتوای این صفحه توسط متخصصین و کارشناسان ما بررسی و تایید شده است.

سفارش تولید محتوا
اینستاگرام سایت ایران فاندر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن چت
1
پریسا رحیمی
سلام، چطور می تونم کمکتون کنم؟