آموزش ادیت ویدیو با کامپیوتر (تصویری) + ۱۰ ویرایشگر فیلم

نحوه ادیت فیلم با گوشی و کامپیوتر

آموزش ادیت ویدیو و یادگیری نحوه استفاده از نرم افزارهای ویرایش ویدیو می تواند باعث اطمینان خاطر شما از این موضوع شود که با مخاطبان خودتان تعامل و ارتباط بیشتری برقرار کنید و علاقمندان به ویدیوهای حرفه ای را جذب نمایید.

برای یک بازاریاب ویدیویی، ادیت فیلم ممکن است مهمترین بخش پس از تولید آن باشد. ادیت ویدیو به لطف در دسترس بودن انواع نرم افزارهای رایگان و به اشتراک گذاری اطلاعات در وب برای آماتورها قابل دسترس تر است.

از ثبت خاطرات خانوادگی گرفته تا آنلاین کردن کل کسب و کارها، اکنون خیلی از افراد بیشتر از هر وقت دیگری به دنبال یادگیری نحوه ساخت و ادیت ویدیو هستند. بدون شک عصر حاضر زمان عالی برای انجام این کار است. چرا؟ چون اکثر مردم اکنون یک دوربین باکیفیت و با قابلیت های متعدد در جیب خود دارند. البته فیلمبرداری تنها یک بخش از این پروسه و فرآیند است و یادگیری نحوه ویرایش ویدیو نیز در طول این مسیر، مهم و مفید خواهد بود.

یادگیری و آموزش نحوه ادیت ویدیو می تواند یک راه بی پایان باشد که هر چقدر در طول مسیر پیش بروید، بازهم گزینه ها و رویکردهای بیشتری برای انتخاب و یادگیری وجود دارد. سایت ایران فاندر به دلیل درخواست های زیاد کاربران سایت خودش و ارزش نهادن به آنها اقدام به گردآوری و ترجمه این راهنما در مورد آموزش ادیت ویدیو از معتبرترین سایت های خارجی کرد.

این سایت می خواهد تا مسیر یادگیری و آموزش سئو ویدیو و همچنین ادیت فیلم را یک مسیر جدید هیجان‌ انگیز برای مخاطبان عزیز خود سازد. چون رسالت ما در ایران‌ فاندر این است که دلیل عدم موفقیت هیچ فردى در کسب و کار اینترنتی به علت نبود دانش نباشد.

همیشه به یاد داشته باشید که رضایت کاربران این سایت همیشه در اولویت اول مدیران و کارکنان آن قرار دارد. پس در ادامه مطلب با ما همراه باشید و با پیشنهادات و انتقادات سازنده خودتان ما را در این مسیری که در پیش گرفته ایم، یاری کنید.

آموزش ادیت ویدیو مقدماتی

چگونه ادیت ویدیو را یاد بگیریم؟ در ابتدای امر می تواند کاری سخت و طاقت فرسا باشد اما مسلط شدن در آن قطعاً کاری قابل دستیابی است. طیف گسترده ای از نرم افزارهای ادیت ویدیو برای آسان تر کردن ویرایش فیلم های شما هم اکنون در دسترس هستند.

چه به دنبال یک ادیتور دراپ اند دراگ (کشیدن و رها کردن) ساده باشید یا یک نرم افزار ویرایش کاملاً حرفه‌ای، می توانید اغلب آن را با قیمتی شگفت ‌انگیز و مقرون‌ به ‌صرفه تهیه کنید.


حتی اگرچه تجهیزات گسترده ای برای ادیت فیلم در دسترس است، آموختن تمام ترفندها و نکات ویرایش ویدیو در یک راهنما تقریباً غیرممکن است.
با این حال شما پس از خواندن این راهنمای جامع، نحوه انتخاب و ویرایش اولین ویدیوی خود در یک نرم افزار ویرایش ویدیو که می توانید در رایانه های PC و Mac استفاده کنید را یاد خواهید گرفت. در ضمن با بهترین نکات و ترفندهای انجام این کار آشنا خواهید شد که همه این موارد به تنهایی برای دستیابی به تسلط در ویرایش ویدیو کافی می باشند.

از آنجایی که خواندن این مطلب ممکن است کمی زمان ببرد، سعی کرده ایم تا اطلاعات را به ۴ قسمت تقسیم کنیم تا طبق نیازتان به آن قسمت ها مراجعه کرده و اطلاعات آن بخش ها را دریافت نمایید:

 1. نکاتی که قبل ازشروع کار باید بدانید
 2. انتخاب نرم افزار برای ادیت ویدیوها
 3. بهترین نکات ویرایش ویدیو برای مبتدیان و حرفه ای ها
 4. آموزش ادیت ویدیو با پریمیر

نکاتی که قبل از شروع ادیت فیلم باید بدانید

پس از تولید فیلم باید آماده باشید و دقیقاً بدانید که با فوتیج هایی که گرفته اید، چه کاری می خواهید انجام دهید. شما حتی باید اموزش سئو ویدیو را ببینید. گاهی اوقات مدل یک دوربین یا کامپیوتر می تواند بر انتخاب نرم افزار ادیت ویدیو تأثیر بگذارد، زیرا اگر فیلمی که ویرایش می‌کنید یک فرمتی داشته باشد که نرم افزار شما از آن پشتیبانی نمی کند، قطعاً باید یک نرم افزار دیگری را پیدا کنید.

فوتیج ها فایل های خام ویدیویی هستند که توسط دوربین های فیلم برداری و یا مدار بسته و… گرفته شده اند اما هیچگونه جلوه ویژه ای روی آنها صورت نگرفته است.

ادیت ویدیو می تواند به اندازه ساخت آن، ساده یا پیچیده باشد. اما اگر از همان ابتدا و ترجیحاً قبل از شروع ضبط هر فیلمی برای آموزش خودتان وقت بگذارید، این فرآیند را بسیار لذت بخش تر خواهید یافت. حالا محصول نهایی تولید شده تان هر چقدر هم می خواهد پیچیده باشد.

۳ نکته مهم قبل از شروع کار

۱- چه نوع ویدیوهایی را قرار است ادیت کنید؟

انواع مختلف ویدیوها الزامات و نیازمندی های متفاوتی دارند. آیا می خواهید یک فیلم کوتاه بسازید یا فیلمی بسازید که بیش از بیست دقیقه طول بکشد؟ آیا این یک ویدیوی بازی، یک فیلم آموزشی یا یک فیلم هنری تجربی است؟ دانستن اینکه دقیقاً چه نوع ویدیویی را می خواهید بسازید، به شما کمک می کند تا جستجوی نرم‌افزار ادیت ویدیو را محدودتر کنید. همچنین به شما این امکان را می دهد که قبل از شروع ویرایش، بدانید که به کدام ابزار ویرایش نیاز دارید.

شاید شما فقط یک حلقه فیلم برجسته ای از تعطیلات خانوادگی خود را جمع آوری کرده و فقط نیاز است که بخش های مورد علاقه خودتان را از بخش های طولانی ضبط شده، کات کرده و آنها را با هم ترکیب کنید. یا شاید بخواهید در مورد آموزش ادیت ویدیو برای یوتیوب با استفاده از گوشی، فیلم هایی را برای این پلتفرم آماده کرده و با کاربران خود به اشتراک بگذارید. یا ممکن است یک مستند کامل چند ساعته بسازید و باید در مورد مرتب سازی، گرافیک های رایانه ای که باید ایجاد کنید و اضافه کردن جلوه های ویژه مطالبی را یاد بگیرید.

یوتیوبری برای کسانی علاقمند به یادگیری آن هستند، چندان سخت نیست زیرا با خواندن مقاله آموزش یوتیوبری در عرض نیم ساعت چهارچوب فعالیت در یوتیوب را خواهند دانست!

پس خروجی نهایی شما‌، نوع و نحوه فیلمبراری، نرم‌افزار ویرایش ویدیویی که انتخاب می‌کنید و نحوه برخورد شما با کل فرآیند را تعیین خواهد کرد.

۲- می خواهید نرم افزار ادیت ویدیو چه قابلیت هایی داشته باشد؟

هر بخش از نرم افزار ویرایش ویدیو دارای نوعی منحنی یادگیری است و بین تعداد ویژگی هایی که نرم افزار دارد و میزان آموزش هایی که برای یادگیری نرم افزار باید ببینید، ارتباط مستقیمی وجود دارد.

به این فکر کنید که آیا می خواهید اصول اولیه را فقط با یک مدل ویرایش دراپ اند درگ و یک منحنی یادگیری نسبتاً کم عمق یاد بگیرید یا می خواهید برای یادگیری یک نرم‌افزار پیچیده‌تر (اما با ویژگی‌های غنی‌تر) وقت بگذارید و روی آموزش خودتان سرمایه گذاری کنید.

۳- آیا کامپیوتر شما می تواند ویرایش ویدئو را انجام دهد؟

آیا قرار است تمام ویرایش ویدیوی شما روی کامپیوتر انجام شود؟ اگر آری! آیا کامپیوتر شما قادر به انجام ویرایشی است که می خواهید انجام دهید یا خیر! همانطور که ممکن است انتظار داشته باشید، هر چه بخواهید افکت های پیچیده تری را به ویدیوی خود اضافه کنید (مثلاً جلوه های ویژه رایانه ای)، شما به سخت افزار قدرتمندتری نیاز خواهید داشت.

عملکردی که رایانه شما قادر به انجام آن است می تواند دامنه انتخاب گزینه های نرم افزار ویرایش ویدیویی را که در اختیار دارید، به شدت محدود کند. همه مجموعه‌های حرفه‌ای ویرایش ویدیو مانند Final Cut و Adobe Premiere فهرستی از الزامات فنی دارند که اگر می خواهید از آنها برای ویرایش ویدیوهای خود استفاده کنید، کامپیوتر شما باید یک مدلی باشد که بتواند از آنها پشتیبانی کند.

یک نکته مهم: مدت هاست که در این مورد بحث هایی انجام شده که بهترین سیستم عامل برای ویرایش ویدئو کدام است؟ واقعیت فعلی این است که به استثنای تعداد نسبتاً کمی از برنامه ها که فقط در یک سیستم ‌عاملی همانند Apple Final Cut Pro X در دسترس هستند، بین انتخاب ویندوز یا مک برای ویرایش ویدیو، تفاوت قابل‌ توجهی وجود ندارد.

پیکربندی های دسکتاپ برای رایانه های شخصی در طول سال ها قدرتمندتر شده اند، اما گفته می شود که کامپیوترهای مک همچنان گزینه بسیار بهتری برای ویرایش ویدیو هستند، زیرا سیستم‌ عامل مک برای بهبود عملکرد اجزای سخت ‌افزاری رایانه بهینه شده است. Mac Pro اگرچه گران است، اما یکی از بهترین انتخاب ها برای ادیت فیلم و ویدیو است.

با این حال این تفاوت ها فقط برای ادیتورهای حرفه ای ویدیو که روی پروژه های سخت کار می کنند، مهم است. ادیتورهای مبتدی می توانند از هر دو کامپیوتر PC و Mac استفاده کنند که برای ویرایش ویدیوها، عملکرد متفاوت قابل توجهی ندارند.

مشخصات کامپیوتر توصیه شده برای ویرایش ویدئو

در آموزش ادیت ویدیو اول باید بدانیم انجام اقدامات اولیه ویرایش ویدیو مانند کوتاه کردن یا برش ویدیوها، افزودن موسیقی یا اعمال جابجایی بین عکس‌ ها و… نیازی به داشتن یک کامپیوتر با اجزای پیشرفته ندارد. شما بعد از حرفه ای شدن در این کار، باید برای تهیه تجهیزات بهتر تلاش و هزینه کنید. اما تا زمانی که بر تکنیک های اصلی ویرایش ویدیو مسلط نشده اید، می توانید از هر رایانه شخصی یا Mac برای ویرایش ویدیوهای خود استفاده کنید.

بهترین راه برای فهمیدن اینکه کامپیوتر شما چه مشخصاتی داشته باشد، این است که به نرم افزاری که می خواهید برای ویرایش فیلم استفاده کنید، نگاه کنید. چرا که نرم افزارهای کم قدرت به سخت افزار کم قدرت تری نیاز دارند.

تجهیزات لازم در آموزش ادیت ویدیو
تجهیزات لازم برای تدوین فیلم

موارد زیر را به عنوان یک قاعده کلی در نظر بگیرید!

۱- سی پی یو یا پردازنده (Processor)

فرآیند رندرگرفتن ویدیو یکی از سخت ترین کارها در هر کامپیوتر است که می تواند ساعت ها طول بکشد. یک CPU قدرتمند می تواند این زمان را کوتاه تر کرده و نرم افزار ویرایش ویدیوی شما را قادر به اجرای سریعتر کند.

پردازنده های اینتل از سری Core i5 و Core i7 به طور گسترده ای به عنوان بهترین CPU برای ویرایش ویدیو پذیرفته شده اند، زیرا آنها انتقال فیلم ها، اعمال فیلترها و افکت ها یا رندرگرفتن را بسیار روان تر می کنند. برای افرادی که بودجه کمی دارند، AMD Ryzen 5 به دلیل عملکرد خوبی که نسبت به قیمت پایین اش دارد، می تواند کاربردی باشد. به هر حال اگر می خواهید به طور مداوم ویدیوها را ادیت کنید، مطمئن شوید که بهترین پردازنده را در اختیار دارید.

۲- مموری یا حافظه رم (RAM Memory)

اکثر محصولات نرم افزاری ویرایش ویدیو، برای اجرای صحیح به بیش از ۴ یا ۸ گیگابایت حافظه رم نیاز ندارند. با این حال کار با فایل های ویدیویی بزرگ می تواند سرعت کامپیوتر شما را به میزان قابل توجهی کاهش دهد و حتی آن را در یک لحظه تعیین کننده از کار بیندازد. بنابراین برای جلوگیری از هدر رفتن ساعاتی که روی ادیت کار کرده اید، باید تا آنجا که ممکن است حافظه رم داشته باشید.

در حالی که برخی از نرم افزارها حداقل به ۴ گیگابایت رم نیاز دارند، اما مموری حداقل ۸ گیگابایت یا بیشتر، بهتر خواهد بود. اگر شما می خواهید یک ویرایش ویدیویی پیچیده یا با وضوح بسیار بالا (۴K+) را انجام دهید، مموری ۱۶ گیگابایت، بیشتر به دردتان خواهد خورد. اکثر مک ها و رایانه های شخصی دارای حافظه رم ۳۲ گیگابایتی هستند، اما اگر تازه شروع به آموزش ادیت ویدیو کرده اید، به این مقدار حافظه رم نیاز نخواهید داشت.

۳- کارت گرافیک (Graphics Card)

اینکه آیا به کارت گرافیک نیاز دارید یا نه! به نرم افزار شما و کاری که می خواهید انجام دهید، بستگی دارد. برای برخی از نرم افزارها واقعاً به کارت گرافیک نیاز ندارید. شما در ابتدا نمی توانید متوجه اهمیت کارت گرافیک در فرآیند ویرایش ویدیو شوید، زیرا کارهای گرافیکی ادیت ویدیو را انجام نخواهید داد.

این مقاله را حتما بخوانید:  آموزش کار با سیمیلاروب (similarweb) جایگزین رتبه بندی الکسا

حتی اگر قصد ایجاد جلوه های سه بعدی یا ویژه را ندارید، باید توجه داشته باشید که کامپیوتری که روی آن کار می کنید، دارای کارت گرافیکی با قابلیت عملکرد بالا باشد. توأمان کردن یک کارت گرافیکی با یک پردازنده قدرتمند و داشتن بیش از ۱۶ گیگابایت حافظه رم، تضمین می کند که تقریباً برای هر کار ویرایش ویدیویی آماده هستید.

اگر قرار است رندر بیشتری انجام دهید، یا اگر از DaVinci Resolve (که به طور خاص برای استفاده از یک GPU ساخته شده است) استفاده می کنید، حداقل به یک کارت گرافیک RX 570  یا GTX 1650 نیاز خواهید داشت.

۴- فضای ذخیره سازی هارد دیسک (Hard drive space)

گاهی اوقات سایز یک فایل ویدیویی به خصوص ویدیوی ۴K می تواند بیش از چند گیگابایت باشد. ویدیوهایی هم که در نرم افزار ویرایش ویدیو، ادیت کرده اید به فضای ذخیره سازی مناسب نیاز دارند. اکثر ادیتورهای حرفه ای ویدیو از یک هارد اکسترنال درایو (external hard drive) که چندین ترابایت فضای ذخیره سازی دارد، برای پروژه های ادیت ویدیوی خود استفاده می کنند. علاوه بر این شما برای نصب یک نرم افزار ویرایش ویدیو به ۲ تا ۴ گیگابایت فضای خالی روی هارد دیسک کامپیوتر خودتان نیاز دارید.

درایوهای هارد دیسک (Hard Disk Drive) یا همان HDD خوب هستند اما استفاده از درایوهای حالت جامد (Solid State Drives) یا همان SSD سریعتر و لذت بخش تر خواهد بود. اگر قرار است ویدیوهای زیادی را ضبط و ادیت نمایید، بیشترین فضای ذخیره سازی را که می‌توانید داشته باشید، تهیه کنید.

۵- مانیتور (Monitor)

توانایی دیدن فایل های ویدئویی در یک صفحه نمایش بزرگ می تواند به شما کمک کند تا حتی کوچکترین اشتباهات را تشخیص دهید. ادیتورهای حرفه ای اغلب از دو مانیتور هنگام کار بر روی یک پروژه استفاده می کنند، اما افرادی که به تازگی در حال آموزش ادیت ویدیو هستند فقط به یک نمایشگر با کیفیت بالا نیاز دارند. اندازه مانیتور نیز مهم است. بنابراین استفاده از مانیتورهایی که بیش از بیست اینچ دارند، ممکن است شما را قادر به ساخت فیلم های بهتری بکند.

۶- سایر موارد و ملاحظات (Other computer considerations)

به غیر از موارد فوق، چند مورد دیگر نیز وجود دارد که باید در نظر بگیرید. به دلیل اندازه فایل های ویدیویی، شما می‌خواهید ویدیوهای‌تان سریعتر در کامپیوتر باز یا بسته شوند. USB 3.1 USB-C و Thunderbolt درگاه های نسبتاً سریعی را برای انتقال به دستگاه های ذخیره‌سازی دیجیتال و برعکس به شما می‌دهند.

اگر قرار است ویدیوها را به صورت آنلاین آپلود کنید، اتصال سریع به اینترنت می تواند به شما کمک کند. هیچ ‌کدام از این موارد کاملاً ضروری نیستند، اما اگر مجبورید با گزینه ‌ای کندتر کار کنید، باید انتظار داشته باشید که زمان زیادی را در انتظار انتقال فایل های‌تان سپری کنید.

آموزش ادیت ویدیو: بهترین نرم افزارهای ادیت و میکس فیلم حرفه ای

نرم افزارهای بسیاری برای ویرایش ویدیو وجود دارند. برخی از آنها برای اهدف خاص، واقعاً بهتر و کاربردی تر بوده اما پاسخ های درست یا غلط کمی وجود دارد که استفاده از کدام نرم افزار ادیت ویدیو بهتر خواهد بود!

واقعیت این است که بهترین نرم افزار، نرم افزاری است که شما راحت تر از آن استفاده می کنید. برخی از نرم‌افزارها را می توانید به سرعت انتخاب کنید، اما ممکن است گزینه های آن محدود باشد. یادگیری نحوه کار کردن با برخی از نرم افزارها زمان می برد اما باید بدانید که این کار، فرصت های نامحدودی را در اختیار شما قرار می دهند. طیف و حوزه خودتان را مشخص نمایید و و برای یادگیری نرم افزاری که انتخاب می کنید، وقت بگذارید. مطمئن باشید که زمانی که با یک ادیتور یا ویرایشگر راحت باشید، نتیجه زمان صرف شده برای آموزش تان را خواهید دید!

بهترین نرم افزار ادیت ویدیو برای کامپیوتر
بهترین نرم افزارهای ویرایشگر فیلم

معرفی ۱۰ نرم افزار محبوب ادیت ویدیو

۱- Adobe Premiere Pro

ادوبی پریمیر پرو استاندارد صنعتی برای ویرایش ویدیو است که توسط شرکت ادوبی ارائه شده است. آن یک مجموعه ای ازنرم افزارهای شنیداری و دیداری دیجیتال بوده و مقدار زیادی از ویژگی ها را داشته و تقریباً هر کاری که بخواهید انجام دهید، مستقیماً در Premiere Pro یا از طریق ادغام با سایر برنامه های Creative Cloud امکان پذیر است.

به دلیل محبوبیت بسیار زیاد پریمیر، محتوای بسیار زیادی همانند آموزش های یوتیوب، وبلاگ ها و غیره در دسترس است تا نحوه استفاده از آن را به شما آموزش دهد.

۲- Adobe After Effects

افتر افِکتس واقعاً برنامه‌ای برای ویرایش ویدیوها نیست اگرچه از نظر تئوری می توانید از آن برای ویرایش کامل خود استفاده کنید. آن یک نرم افزار کروماکی، اصلاح حرکت، انیمیشن و ایجاد جلوه های بصری، موشن گرافیک و… است که می توان در پروسه پسا-فیلم سازی و تولیدات تلویزیونی از آن استفاده کرد.

اگر می خواهید گرافیک یا جلوه های ویژه خود را بسازید، After Effects گزینه بسیار ارزشمند و قدرتمندی برای این کار است.

۳- CyberLink PowerDirector

پاور دایرکتور شبیه نرم افزار ویدیو استودیو آلتیمیت است و مقدمه‌ ای برای ویرایش ارائه می کند و در عین حال مجموعه ای از ابزارهای عمیق را در اختیار کاربر می گذارد. هدف این نرم افزار آن است که با ساده کردن اصول اولیه آموزش ادیت ویدیو، شکاف بین مبتدیان و حرفه ای ها را پر کند.

این نرم افزار دارای قابلیت سرعت بالای پردازش پروژه در زمان تحویل فایل خروجی می باشد که میزان فشار وارده به قطعات سیستم را کاهش می دهد. همچنین می تواند فیلم های دو بعدی را به سه بعدی تبدیل کنید. این نرم افزار همچنین قابلیت تشخیص چهره انسانی را نیز دارا می باشد.

۴- Apple iMovie

زمانی که Apple iMovie برای اولین بار در سال ۲۰۱۰ معرفی شد،با ارائه یک ویرایشگر بصری که استفاده از آن آسان بود، توانایی سازندگان ویدیوی خانگی را برای ترکیب و ادیت ویدیو متحول کرد. اگر بگوییم که این نرم افزار یکی از نرم افزارهایی بود که قابلیت ویرایش فیلم ها را برای کاربران روزمره به ارمغان آورد، گزاف نگفته ایم.

اپل به توسعه iMovie ادامه داده است اما با اینکه مجموعه کاملی از ویژگی‌ های Premiere Pro یا Final Cut Pro X را در اختیار شما قرار نمی دهد، اما قابلیت‌های زیادی دارد که در یک نرم‌افزار فوق العاده آسان که قرار هم هست رایگان شود، برای شما فراهم نموده است. لازم به ذکر است که برای استفاده از این نرم افزار نیاز به یک سیستم مک دارید! چون یکی از اپلیکیشن های قدرتمند و در عین حال ساده‌ی iOS است.

۵- Apple Final Cut Pro X

فاینال کات پرو ایکس که هم اکنون فاینال کات پرو نام دارد فقط برای محصولات اپل و سیستم عامل macOS در دسترس است. این نرم افزار یک برنامه تدوین حرفه ای ویدیو  را ارائه می دهد که سعی می کند تعادلی بین عملکرد حرفه ای و قابلیت دسترسی ایجاد کند. این نرم افزار توسط شرکت اپل در سال ۲۰۱۱ به بازار عرضه شد.

آخرین ورژن آن یک انتخاب بحث برانگیزی از استفاده از رویکرد جدول زمانی یا تایم لاین غیرسنتی انجام داده است که برخی از ویرایشگران و ادیتورهای حرفه ای و با تجربه را ناامید کرده است. اما به طور کلی Final Cut Pro X ویژگی های قدرتمندی را برای کاربران مک ارائه می دهد.

۶- Blackmagic DaVinci Resolve

داوینچی ریزالو توسط شرکت Blackmagic ( که یک تولیدکننده حرفه‌ای تجهیزات سینمایی مثل دوربین، تجهیزات استودیویی و نرم‌افزار است) به بازار معرفی شد. این نرم افزار به عنوان ابزاری برای اصلاح و ادیت رنگ شروع به کار کرد، اما با گذشت زمان نهایتاً به یک ویرایشگر ویدیوی کاملاً قدرتمند تبدیل شده است که قادر به انجام کارهایی از جمله ویرایش جدول زمانی، تصحیح رنگ، افکت ها و حتی ویرایش صدا و ایجاد جلوه های بصری می باشد.

داوینچی ریزالو به لطف نسخه رایگانی که ویژگی های بیش از اندازه ای را برای همه کاربران ارائه می دهد، به طور فزاینده ای محبوب شده است.

۷- Corel VideoStudio Ultimate

کورل ویدیواستودیو آلتیمیت برای مبتدیان طراحی شده است و مسیر ورود به ویرایش ویدیو را آسان تر و هموارتر ساخته است. این نرم افزار بسیار قدرتمند، کاربرپسند و خیلی ساده برای آموزش ادیت ویدیو توسط مبتدیان به شمار می رود. آن یک چیدمان آسان دارد و به مبتدیان کمک می‌کند تا مستقیماً به ویرایش بپردازند. اما افراد مبتدی همچنان که در این حوزه مهارت می یابند، می توانند از تعدادی از گزینه های پیشرفته تر این نرم افزار استفاده کنند.

این نرم افزار قابلیت دریافت فایل های صوتی از دوربین های دیجیتال، ویرایش فیلم، میکس فیلم و عکس، افکت گذاری و صداگذاری، ساخت فیلم های سه بعدی، ساخت DVD با بهترین کیفیت و منوهای زیبا، ضبط صدا با فرمت های مختلف، تبدیل فرمت های صوتی و تصویری به یکدیگر، ساخت کلیپ حرفه ای تبلیغاتی و… را دارد.

۸- Lightworks

لایتوورک مثل داوینچی ریزالو یکی دیگر از مجموعه‌های ویدئویی سطح بالا و حرفه ای است که ابزارهای پیشرفته و سخاوتمندانه رایگانی را ارائه می‌دهد. شما طیف وسیعی از ابزارها را در نسخه رایگان دریافت می‌کنید اما محدودیت‌هایی هم در ارائه خروجی دارید.

این نرم افزار قوی و حرفه ای شاید برای مبتدیان در آموزش ادیت ویدیو مناسب نباشد اما از اکثر فرمت هایی همچون MP4, MKV, MPG و AVI پشتیبانی می کند. همچنین قابلیت برش و سانسور، صداگذاری، تنظیم نور و رنگ و ادغام چند فیلم را دارد.

۹- Shotcut

شات کات ابتدا در نوامبر ۲۰۰۴ توسط چارلی یتس، هم بنیانگذار MLT و توسعه دهنده اصلی این شرکت طراحی شد اما نسخه فعلی آن یک بازنویسی کامل است که توسط Dan Dennedy، یکی دیگر از هم بنیانگذاران MLT و رهبر فعلی آن انجام شد.

این نرم افزار یک ویرایشگر ویدیوی اپن سورس و رایگان برای افرادی است که می خواهند از سطح ابتدایی ترین ادیتورها به درجه حرفه ای برسند اما برای این کار به یک ویرایشگر کاملاً ویژه نیاز ندارند. این نرم افزار یک رابط کاربری مناسب برای ادیتورهای جدید و مجموعه ای غنی از ویژگی ها ارائه می دهد، اگرچه برای پروژه های خیلی پیچیده مناسب نمی باشد. شات کات به لطف FFmpeg از صدها فرمت و کودکس صوتی و تصویری و از وضوح تصویر تا ۴K  پشتیبانی می کند.

۱۰- HitFilm Express

هیت فیلم اکسپرس یک نرم افزار حرفه ای ویرایش ویدئو است که مجموعه ای چشمگیر از ویژگی ‌ها را با تمرکز ویژه بر قابلیت ‌های پیشرفته جلوه‌ های ویژه ارائه می‌دهد که در یک بسته طراحی شده بصری وجود دارند. نسخه رایگان مجموعه ابزار چشمگیری را ارائه می دهد اما شما همچنین می توانید از طریق افزونه های ممتاز یا بسته های حرفه ای مختلف با قابلیت های بیشتر، آن را ارتقا دهید.

هیت فیلم اکسپرس دارای افکت های از پیش ساخته شده سه بعدی، درجه بندی رنگ حرفه ای، شبیه ساز particle پیشرفته و… است و می تواند از رزولیشن ۴K  پشتیبانی نماید. تمامی ابزارهایی که شما در آموزش ادیت ویدیو نیاز خواهید داشت، در مکان هایی با دسترسی ساده قرار گرفته و یک رابط کاربری جامع و کاربر پسند دارد.

۱۶ نکته جادویی ویرایش ویدیو برای مبتدیان و حرفه ای ها

ساخت یک ویدیو می تواند یک کار پیچیده با چند مرحله ای باشد که هر کدام چالش های خاص خودشان را خواهند داشت. اگر شما برای ویرایش آماده نباشید، فرآیند ادیت ویدیو می‌تواند خسته‌کننده باشد.

در این قسمت قصد داریم نکاتی را برای شما بیان کنیم که با انجام آنها می توانید این فرآیند را آسان تر و لذت بخش تر کنید. همانند فیلمبرداری، این مرحله نیز مستلزم ترکیب خوبی از خلاقیت و دانش فنی است.

این مقاله را حتما بخوانید:  بهینه سازی سرعت سایت | راهنمای جامع مبتدیان و حرفه ای ها
آموزش ویرایش فیلم با موبایل و pc
آموزش ادیت ویدیو کلیپ

شما با آموزش و یادگیری تکنیک های ادیت ویدیو می توانید در کارتان موفق تر عمل کرده و با گذشت زمان به یک فرد حرفه ای در این حوزه تبدیل شوید. اگرچه این نکات دقیقاً به شما نحوه ساخت فیلم ها و کلیپ های حرفه ای را یاد نمی دهند یا حتی به شما آموزش نمی دهند که چگونه کلیپ های ویدیویی خود را ویرایش کنید، اما می توانند زمان ادیت فیلم هایتان را به نصف کاهش داده و در پایان به شما کمک کنند تا خروجی بهتری داشته باشید.

۱- از قبل برنامه ریزی کنید و طبق برنامه شات بگیرید (Plan ahead and shoot according to plan)

بسته به آنچه که در حال شات گرفتن هستید، این کار ممکن است امکان پذیر نباشد. مثلاً اگر در حال جمع آوری فیلم های خانگی از اتفاقات و رویدادها هستید، تا حدودی محدود خواهید بود. اما اگر می توانید حداقل در مورد ایجاد یک طرح کلی از آنچه می خواهید شات بگیرید، فکر کنید! به چه نوع فوتیج متفاوتی نیاز دارید؟ سعی کنید از برگشت به عقب و فیلمبرداری مجدد بخشی از فیلم تان که فراموش کرده اید، خودداری کنید. این کار باعث مفیدتر و کارآمد تر شدن کارها می شود.

۲- در مورد استراتژی مدیریت فایل تصمیم بگیرید (Decide on a file management strategy)

احتمالاً فایل های مختلف زیادی از جمله کلیپ های ویدیویی، گرافیک و جلوه های ویرایش شده همانند صفحه های عنوان، کاورها و غیره، فایل های صوتی و احتمالاً موارد دیگر برای گنجاندن در ترکیب نهایی خود خواهید داشت. همه چیز را مرتب نگه دارید تا بتوانید در زمان استفاده به سرعت و به راحتی آنها را پیدا کنید. اگر محتوای صوتی بخشی از استراتژی بازاریابی محتوایی شماست، مقاله آموزش جامع تولید محتوای صوتی از ضبط تا انتشار (رایگان) می تواند برای شما مفید باشد.

۳- نرم افزار مناسب را انتخاب کنید (Choose the Right Software)

سومین گام در بهبود فرآیند ادیت ویدیو، انتخاب نرم افزار مناسب برای خود و کارتان است. این نرم افزارها معمولاً همه آن چیزهایی را ارائه می دهند که برای انجام ویرایش های استاندارد ویدیو نیاز دارید. اما ممکن است یکی از آنها را به دلیل قابلیت استفاده، رابط دیجیتال و ویژگی های مناسب، ترجیح دهید. نکته کلیدی در اینجا این است که به جای جدیدترین و پیشرفته ترین نرم افزار موجود ادیت ویدیو، انتخاب کنید چه چیزی برای شما و سبک ویرایش شما مناسب است.

۴- از یک کامپیوتر پرسرعت استفاده کنید (Use a Fast Computer)

شما می‌توانید هر برند یا مدل رایانه ای را که می‌خواهید انتخاب کنید، به شرطی که به اندازه کافی سریع باشد که بتوانید فایل های بزرگ را ذخیره کنید. آن همچنین باید به شما امکان دهد تا بیشتر روی کار ویرایش خود تمرکز کنید، بدون اینکه نگران رندرگرفتن کند باشید.

برای آشنایی با مشخصات کامپیوتر توصیه شده برای ادیت ویدئو می توانید به همین بخش این مقاله رجوع نمایید.

۵- فیلم های آموزش ادیت ویدیو را تماشا کنید (Watch Video Editing Tutorials)

یوتیوب، وبلاگ ها و وب سایت های آموزشی پر از آموزش های مفید برای ایجاد محتوای ویدیویی عالی هستند. بسیاری از آموزش هایی که در آنجا خواهید دید، رایگان بوده و باعث می شود در دسترس افراد بیشتری قرار بگیرند. همانطور که به دنبال آموزش هایی برای دستیابی به ظاهر خاص و تکمیل وظایف خاص خود هستید، نسخه نرم افزاری مورد استفاده خود را هدف قرار دهید.

۶- فایل های پروژه ای بگیرید (Get the Project Files)

هنگام آموزش، بسیاری از ادیتورهای مبتدی ویدیو ترجیح می دهند از فایل های پروژه ای مشابه مربیان آموزش استفاده کنند. این کار به آنها کمک می کند که مراحل را به درستی یاد بگیرید. زیرا کار آنهادقیقاً شبیه نمونه نسخه ی نمایشی خواهد بود. بسیاری از آموزش ها به شما این امکان را می دهند که فایل های پروژه خود را دانلود کنید.

۶- به راحتی روی جلوه ها مانور بدهید (Go easy on the effects)

افزودن افکت‌ها مانند اضافه کردن ادویه و چاشنی به غذا است! افکت های زیادی وجود دارد که شما را در انجام کارتان توانمندتر می سازند. افزودن جلوه های بیشتر به این معنی است که به آموزش بیشتری نیاز است اما شما از این پروسه هراس نداشته باشید و تا آنجا که می توانید با افکت ها به ویدیوهای خودتان رنگ و لعاب بدهید.

۷- در مورد انتخاب موسیقی فیلم وسواس به خرج دهید (Carefully consider your music choices)

فقط بر روی تصاویر تمرکز نکنید؛ موسیقی شما هم باید به خوبی تصاویرتان باشد. مثلاً اگر در حال ساختن یک فیلم درام هستید، فقط با آهنگ های مناسب می توانید در لحظات کلیدی، احساسات خاصی را از مخاطبان خود تحریک کنید.

موسیقی می‌تواند تأثیر ویدیوی شما را بالا ببرد، اما نباید آن قدر زیاد باشد که حواس‌ بیننده را از اصل فیلم پرت کند. اگر ویدیوهای خود را به صورت عمومی مثلاً در یوتیوب به اشتراک خواهید گذاشت به پیامدهای کپی رایت موسیقی انتخاب خودتان هم  فکر کنید. موسیقی های بدون حق انحصاری کپی رایت امن ترین انتخاب است.

شما همچنین با آشنایی با بهترین سایت ها برای دانلود عکس رایگان می توانید به راحتی عکس استوک، فوتیج، موزیک، وکتور، آیکون و… را از آنها به رایگان دانلود کنید و در کاورهای ویدیوهای تان استفاده نمایید.

۸- از قانون ۳۲۱ پیروی کنید (Obey the 321 Rule)

در ادامه آموزش ادیت ویدیو بهتر است بدانید که درست همانطور که کارگران نجاری از ابتدا یاد می گیرند که دو بار اندازه گیری و یک بار برش انجام دهند! ادیتورهای ویدیو هم از هر برنامه ای که استفاده می کنند، باید قانون ۳۲۱ را تمرین کنند. این قانون بیان می کند که ۳ نسخه از هر چیزی را که تولید می‌کنید، حداقل در۲ مکان مختلف، سیو کنید. یکی از آن مکان ‌ها هم باید مجزا از مکان ‌های دیگرتان باشد.

۹- روند داستانی در پیش بگیرید و مثل یک داستان ویدیوتان را ادیت کنید (Edit for a Story)

یکی از مهمترین نکات این مقاله این است که هدف خلاقانه خود را به خاطر بسپارید: روایت یک داستان عالی!

فراتر از اصول اولیه پیش بروید! یعنی فوتیج های اضافی را حذف کنید و ترتیب کلیپ ‌های خود را اصلاح کنید. شما باید از این فرصت استفاده کنید تا فیلم خود را از نظر زیبایی شناختی دلپذیر و به طور چشمگیری جذاب کنید تا احساسات درست را برانگیخته و پیام مورد نظر خود را به طور مؤثر منتقل کنید. به جای اینکه فقط یکسری افکت اضافه کنید تا بینندگان خود را تحت تاثیر قرار دهید، از دانش عملی و فنی خود برای دستیابی به این هدف استفاده کنید.

شما می‌توانید به سادگی از استوری‌ بورد مورد استفاده در طول فیلمبرداری پیروی کنید، اما ممکن است مواقعی پیش بیاید که کارگردان یا خود شما تصمیم بگیرید تغییراتی را در جریان از پیش تعیین شده، تغییر صحنه، جلوه ها و سایر عناصر ویرایشی به منظور بهبود داستان اعمال کنید.

۱۰- یک گردش کاری کارآمد داشته باشید (Maintain an Efficient Workflow)

حتی با یک سیستم کامپیوتری و نرم افزار فوق سریع ویرایش، برای تبدیل شدن به یک ادیتور حرفه ای و کارآمدتر، باید سیستماتیک و منظم باشید. یکی از راه های بهبود گردش کار، سازماندهی پروژه ها و فایل های خود در پوشه هایی است که میتوانید بارها و بارها از آنها استفاده کنید. پوشه هایی مجزا برای پروژه ها، فیلم ها، فایلهای صوتی، تصاویر و گرافیک های خود ایجاد کنید. طوری که بتوانید در آنها زیر بخش ها و پوشه های بیشتری ایجاد کنید.

راه دیگری که می‌توانید سریع ‌تر کار کنید، استفاده از هارد دیسک‌های اکسترنال (external hard drives) برای ذخیره فیلم های‌تان است تا بتوانید حافظه بیشتری از کامپیوتر خود را آزاد کنید.

توصیه می کنیم هارد دیسک هایی را انتخاب کنید که می توانند از طریق USB 3.0 یا Thunderbolt متصل شوند تا بتوانید انتقال سریعتر فایل را انجام دهید. همچنین در نظر بگیرید که RAM خود را بیشتر برای ادیت اختصاص دهید. یک ماوس بازی تهیه کنید چون به شما امکان می دهد، عملکردهای ویرایش خاصی را برای دکمه های آن تنظیم کنید.

۱۱- از میانبرهای صفحه کلید استفاده کنید (Utilize Keyboard Shortcuts)

در آموزش ادیت ویدیو ما همیشه توصیه می کنیم که به خاطر داشته باشید که اکثر برنامه‌های ویرایش به شما امکان می دهند از میانبرهای صفحه کلید برای انجام طیف وسیعی از عملکردهای ادیت درون برنامه ای استفاده کنید. به راحتی می توانید مجموعه های مختلف میانبرها را برای برنامه های نرم افزاری مانند Adobe After Effects، Premiere Pro، Final Cut Pro، Media Composer و DaVinci Resolve مرور کنید، به خاطر بسپارید و سفارشی کنید.

اگر کمی پول بیشتری برای خرج کردن دارید، گزینه ساده تر خرید یک صفحه کلید ویرایش یا حداقل یک جلد صفحه کلید ویرایش قابل تعویض (editing keyboard or at least a replaceable editing keyboard cover) است که قبلاً نمادهای میانبر صفحه کلید را در خود دارند. اینها معمولاً مخصوص نرم افزار هستند، بنابراین لازم نیست نگران مشکلات سازگاری با نرم افزار ویرایش خود باشید.

۱۲- اصطلاحات مهم را یاد بگیرید (Learn Important Terms)

در صنعت ویرایش ویدیو باید با سایر تدوینگرها یا مشتریان ویدیو ارتباط برقرار کنید، به این معنی که باید زبان تخصصی که بسیاری از آنها استفاده می کنند را یاد بگیرید. برای کسانی که برخی از اصطلاحات مورد استفاده را نشنیده اند، شاید ادیت ویدیو غیرممکن باشد. به همین دلیل است که باید آنها را زودتر یاد بگیرید. برخی از اصطلاحات عبارتند از:

 • Jump Cuts: برش پرشی یا جامپ کات برش بخش هایی از فوتیج برای رد شدن از لحظات خسته کننده یا قابل پیش بینی و حفظ علاقه بصری است.
 • J Cut: صدا قبل از ویدیو است یعنی قبل از به پایان رسیدن کلیپ اول، صدایی از کلیپ دوم شنیده می شود و بعد تصویر کلیپ دوم نمایش داده می شود.
 • L Cut : ویدیو قبل از صدا قرار پخش می شود. یعنی با شروع نمایش کلیپ ۲ همچنان صدای کلیپ ۱ پخش می شود.
 • مونتاژ : دنباله ای از کلیپ ها که گذر زمان را نشان می دهد و معمولاً برای تغییر شکل یا توسعه شخصیت استفاده می شود.
 • Cutting on Action: برش در زمانی که سوژه در حال حرکت است. یعنی می توانید در یک شات، سوژه را از زاویه های مختلف نشان دهید تا صحنه ای جذاب تر و روان تر ایجاد کنید.
 • Match Cut یا Match Action : برش دادن دو نما یا صحنه مشابه از لحاظ بصری
 • Cross Cut: روایت چندین داستان در یک قاب
 • Cutaways: اضافه کردن قطعات انتقالی که شامل سوژه یا اکشن اصلی می باشد تا محیط اطراف را نشان دهید و به صحنه معنا بخشید یا به تنش دراماتیک کمک کنید.

اینها فقط تعداد کمی از اصطلاحات هستند و مطمئناً برش‌ها و اصطلاحات دیگری برای یادگیری وجود دارد. تنها کاری که باید انجام دهید این است که برای مطالعه و تحقیق خودتان وقت بگذارید.

۱۳- رنگ کلیپ های خود را تصحیح کنید (Color Correct Your Clips)

رنگ یک عنصر اصلی طراحی است که می تواند برای برجسته کردن موضوعات خاص، برانگیختن احساسات خاص و تنظیم حال و هوا یا فضای صحنه شما دستکاری شود. خوشبختانه برنامه ها و نرم افزارهای امروزی ویرایش ویدیو، گزینه های زیادی از ویرایش رنگ را در اختیار ما قرار می دهند که قبلاً فقط با عکس ها امکان پذیر بود.

اکثر تدوینگران ویدیو دو کار انجام می‌دهند:

 • تصحیح رنگ برای اطمینان از سازگاری رنگ های فیلم های شما در هر صحنه
 • درجه بندی رنگ برای دادن ظاهر متفاوت به فیلم های شما
این مقاله را حتما بخوانید:  درخواست آنالیز سئو سایت + ابزارها و چک لیست ارزیابی SEO

این موارد زمانی ضروری هستند که می خواهید بیشتر صحنه های شما تا حد امکان واقعی به نظر برسند یا صحنه‌های خاصی را از سایر صحنه ها متمایز کنید.

۱۴- متن و گرافیک را اضافه کنید (Add Text and Graphics)

بسته به نوع فیلم خود، ممکن است مجبور باشید متن بیشتری را به غیر از عنوان و تیتراژ فیلم اضافه کنید. معمولاً آنها را ساده نگه دارید، با یک فونت sans-serif تمیز و سفید که توجه زیادی را به خود جلب نمی کند.

اما اگر نیاز به اضافه کردن گرافیک های پر زرق و برق دارید، می توانید آنها را با استفاده از نرم افزار ویرایش خود ایجاد کنید. Adobe After Effects یک انتخاب محبوب برای ایجاد برخی از بهترین گرافیک های حرکتی است. اگر هنوز یاد نگرفته اید که چگونه با دست خودتان این متن ها و گرافیک ها را بسازید، همیشه می توانید قالب های آماده افترافکت را از RocketStock دریافت کنید.

۱۵- نسخه های وب را منتشر کنید (Export Web Versions)

هنگامی که ویدیوی شما تمام و آماده منتشر شدن شد، تمایل طبیعی اکثر ادیتورها این است که آن را با بیشترین وضوح تصویر انتشار دهند. اگر قرار است فیلم های شما در سینماها و صفحه های نمایش اولترا اچ دی پخش شود، قطعاً این کار، عالی است. اما برای نسل امروزی که پروژه‌های ویدیویی معمولاً به صورت آنلاین و در رسانه های اجتماعی به بازار عرضه می‌شوند، باید نسخه های کوچک تر و باکیفیت تر را نیز برای پخش، آماده و منتشر کنید.

هنگام نشر در دنیای وب، هدف شما باید ایجاد فایلی باشد که کیفیت بالای خود را بدون حجیم کردن آن برای آپلود و مشاهده آنلاین حفظ کند. اگر در مورد این تنظیمات برای استفاده مطمئن نیستید، نگران نباشید. سایت‌هایی مانند یوتیوب، فیس‌بوک و Vimeo همگی مواردی را توصیه می‌کنند تا به شما در تغییر اندازه مناسب فایل‌تان کمک کنند.

۱۶- به طور منظم استراحت کنید (Take regular breaks)

هم برای سلامت ذهنی و هم برای سلامتی چشمانتان در فواصل کارتان کمی استراحت کنید. بعد از اینکه برای مدت طولانی به کامپیوتر خیره شدید، چشمان شما می تواند خسته شود و همه چیز  یکسان به نظر برسد.

آیا می دانستید که می توانید در اینستاگرام بلاگری کنید و پول در بیاورید؟ آموزش بلاگری و اینکه چگونه بلاگر شویم به یکی از موضوعات ترند این روزهای ایران و خیلی از کشورهای جهان تبدیل شده است!

آموزش گام به گام ادیت ویدیو با یریمیر

پیچ و مهره های فرآیند ادیت ویدیو به طیف گسترده ای از عوامل از جمله نوع ویدیویی که تولید می کنید، نرم افزاری که انتخاب می کنید، فرآیند خلاقانه شما و… بستگی دارد. ما در این قسمت از آموزش ادیت ویدیو یک روش کلی برای ادیت ویدیو را به شما ارائه می دهیم که سعی کرده ایم جزئیات آن بر اساس نیاز شما باشد. برای همین یک نمونه از ادیت را در نرم افزار ادوبی پریمیر که محبوب ترین نرم افزار موجود در بازار است، انجام دهیم.

آموزش نرم افزار ادوبی پریمیر
آموزش ادیت ویدیو با پریمیر

۱- ایجاد یک پروژه و وارد کردن فوتیج (Create a Project and Import Footage)

وقتی برای اولین بار تدوینگر ویدیوی خود را باز می کنید و می خواهید پروسه ادیت خود را شروع می کنید، باید در مورد چند چیز تصمیم بگیرید.

بدیهی است که در ابتدا باید یک نام برای آن انتخاب کنید. اکثرادیتورهای ویدیو، پوشه ای به نام پروژه ایجاد می کنند تا همه فایل های‌شان را در آن نگهداری کنند. اگر قرار است فقط یک یا دو ویدیو بسازید، فقط یک نام توصیفی برای آن انتخاب کنید تا بتوانید بفهمید که در مورد چیست.

اما اگر قرار است به طور مرتب ویدیو بسازید، راهی برای سازماندهی پروژه های خود بیابید تا با ایجاد پروژه های بیشتر و بیشتر، بتوانید همه چیز را استبل نگه دارید.

علاوه بر این باید تصمیم بگیرید که می خواهید ویدیوی نهایی شما چه تنظیمات پروژه ای (عمدتاً وضوح و نرخ فریم) داشته باشد. ساده‌ترین روش این است که به نرم افزار تدوین و ادیت خود اجازه دهید به طور خودکار بر اساس فوتیجی که وارد می‌کنید تصمیم بگیرد. اما اگر نیازهای خاصی دارید که با فایل منبع شما مطابقت ندارد، خودتان این کار را انجام دهید.

هنگامی که پروژه شما نصب و باز شد، تمام فیلم ها و سایر فایل های رسانه ای خود را به تدوینگر خود وارد کنید. برای اکثر مجموعه های ویرایش، می‌توانید گزینه import را در منوی navigation انتخاب کنید. در بسیاری از نرم افزارهای تدوین فیلم هم می توانید به سادگی فایل ها را مستقیماً به برنامه بکشید و رها کنید.

۲- سازماندهی رسانه خود (Organize Your Media)

اگر فقط چند تا کلیپ و شاید یک قطعه موسیقی دارید، درگ کردن تمام رسانه خود به داخل ویرایشگر کافی است. اما برای پروژه های پیچیده تر، سازماندهی خوبِ همه چیز می تواند بسیار ارزشمند باشد.

نرم افزار تدوین ویدیو باید به شما این امکان را بدهد که یک سیستم پوشه (که اغلب Bins نامیده می‌شود) ایجاد کنید تا فایل های خود را به همان روشی سازماندهی نمایید که کامپیوتر شما با فایل های روی هارد دیسک انجام می‌دهد. نحوه سازماندهی Bins  به خود شما و پروژه شما بستگی دارد.

برای یک پروژه ساده، احتمالاً می توانید یک bin برای فایل های ویدیویی، یکی برای فایل های صوتی و موسیقی و یکی برای گرافیک ایجاد کنید. اگر پروژه پیچیده تری با صحنه های مختلف دارید، ممکن است همه چیز را بیشتر تقسیم کنید تا هر صحنه همه دارایی های خود را در یک مکان داشته باشد.

۳- تماشای فوتیج  و علامت گذاری آن (Watch and Mark Footage)

در این قسمت از آموزش ادیت ویدیو به صورت مختصر و کوتاه نکات مهم در علامت گذاری فوتیج را تشریح می کنیم. ابتدا تمام فیلم های خود را تماشا کنید و قسمت هایی را که قرار است استفاده کنید، انتخاب نمایید. ساده ترین راه برای انجام این کار این است که کلیپ های مناسب را با قرار دادن نقاط داخل و خارج در قسمت هایی از کلیپی که می خواهید استفاده کنید، علامت گذاری کنید. در اکثر برنامه ها میانبرهای صفحه کلید برای افزودن این علامت ها وجود دارد که معمولاً کلیدهای I و  O می باشند.

مطمئن شوید که هر کلیپی که می خواستید استفاده کنید را علامت گذاری کرده باشید. حذف کلیپ هایی که بعداً تصمیم می‌گیرید که آنها را نمی‌خواهید، آسان است. اما اینکه مجبور شوید که هر کلیپ را دوباره به دنبال لحظه‌ای که قبلا علامت گذاری نکرده‌اید، تماشا کنید؛ می تواند بسیار آزار دهنده تر و زمان برتر باشد.

۴- کات کردن و قرار دادن فوتیج (Cut and Place Footage)

اکنون قسمتی می رسد که منتظرش بودید: مونتاژ ویدیوی خود! برای انجام این کار به کلیپ هایی که قبلاً علامت‌گذاری کرده اید، رفته و آنها را به جدول زمانی (timeline) درگ کنید. جدول زمانی شما دقیقاً همان چیزی است که به نظر می رسد. یعنی یک خط طولانی از همه کلیپ های شما که از ابتدا تا انتها ردیف شده اند.

به خاطر داشته باشید که همیشه می توانید کلیپ ها را در تایم لاین مرتب کنید، بنابراین اگر یکی را خیلی زود یا خیلی دیر در جایی درگ کردید که در برش نهایی نمی‌خواهید، مشکل بزرگی نیست. دوباره می توانید کلیپ را به همان جایی درگ کنید که می خواهید.

۵- پاک کردن جدول زمانی خود (Clean Up Your Timeline)

به احتمال زیاد اولین تلاش شما برای جمع کردن تمام فوتیج های‌تان آنطور که می خواهید، خوب در نخواهد آمد. آنچه را که مونتاژ کرده‌اید، تماشا کنید و به دنبال راه‌هایی برای بهتر کردن آن باشید.

برخی از مشکلات متداول که باید مراقب آنها بود عبارتند از: مشکلات زمان بندی (به ویژه اینکه بخش های خاصی طولانی باشند) و تغییر نامناسب یا نامطلوب بین برش ها یا صحنه ها.

نکات ظریف و سلیقه شخصی زیادی وجود دارد که باعث می شود ویدیوی شما خوب از آب دربیاید. با خیال راحت به ویدیوهای دیگر نگاه کنید یا حتی به موسیقی گوش دهید تا برای سرعت کلی ویدیو خود از آنها الهام بگیرید.

۶- اضافه کردن افکت ها  (Add Effects)

در حالی که تا این مرحله کل ویدیو حداقل مونتاژ شده است، زمان آن رسیده که هر افکتی همچون انتقال، گرافیک، پوشش و فیلترهای مختلف را که نیاز دارید، برای بهبود ظاهر ویدیوی خودتان، اضافه کردن درجه بندی رنگ و تمیز کردن صدا و… روی آن قرار دهید. عملکرد هوشمندانه در استفاده از جلوه ها می تواند ویدیوی شما را بسازد یا خراب کند.

۷- انتشار  و به اشتراک گذاری(Export And Share)

مرحله نهایی بعد از اضافه کردن افکت ها در آموزش ادیت ویدیو با پریمیر، انتشار و به اشتراک گذاری ویدیوی خودتان است. بسیاری از مردم آن را به طور مستقیم در یک پلت فرم آنلاین مانند YouTube یا Facebook به اشتراک می گذارند. بسیاری از  نرم افزارهای تدوین و ادیت فیلم، تنظیماتی را برای بهینه سازی آن پلتفرم ها یا حتی پست کردن مستقیم برای شما تعبیه کرده اند.

انتشار ویدیو در وب سایت شخصی خود یا اشتراک گذاری فیلم با مشتریان یا خانواده در درایوهای فلش یا دیسک راه دیگری برای به اشتذاک گذاری است. باید مطمئن شوید که بهترین فرمت ها و تنظیمات فایل را در طول فرآیند انتشار انتخاب کرده اید. رایج ترین تنظیم کنونی انتشار فیلم به عنوان یک فایل mp4. با فشرده سازی H.264 است (اگر چه احتمالاً  H.265 فضای کارآمدتری به عنوان استاندارد ویدیو می باشد)

چیزهای زیادی برای ساخت و ادیت یک ویدیو وجود دارد. از ضبط فیلم های ویدیویی عالی و صدای با کیفیت بالا گرفته تا جمع آوری و یافتن کانال‌های مناسب برای اشتراک گذاری آنها، قطعات زیادی وجود دارد که باید آنها را کنار هم قرار دهید. خوشبختانه برای همه کسانی که به دنبال شروع ساخت و تدوین ویدیو هستند، ابزارهای بیشتری وجود دارد که شروع را آسان تر از همیشه می کند.

سوالات متداول در مورد ادیت حرفه ای فیلم

۱- بهترین نرم افزار برای ادیت عکس و فیلم در گوشی های اندرویدی و اپل چیست؟

نرم افزار اینشات یک اپلیکیشن موبایلی است که می توان آن را بر روی گوشی های موبایل آیفون و اندروید نصب کرد و از آن برای ادیت حرفه ای فیلم و عکس استفاده نمود.

۲- برای اینکه یک تدوینگر حرفه ای فیلم شویم، چه مراحلی را باید طی کنیم؟

علاقه داشتن، آموزش دیدن و یادگیری مخصوصاً یادگیری نرم افزارهای فتوشاپ، پریمیر یا ادیوس یا هر دو و افترافکت، وارد میدان شدن و دنبال کردن اخبار روز سینما، دیدن تیزر و فیلم های مختلف و شروع فیلمبرداری و نهایتاً وارد بازار کار شدن و کار کردن به عنوان یک دستیار در کنار یک تدوین گر حرفه ای یا یک شرکت فیلم سازی و تیزر سازی و کسب تجربه

۳- بهترین برنامه ادیت فیلم حرفه ای برای کامپیوتر کدام است؟

برنامه Filmora Video Editor، برنامه iMovie، برنامه MPEG Streamclip،برنامه Avidemux، برنامه AVS Video Editor، برنامه FFmpeg و برنامه Windows Movie Maker هفت نرم افزار ویرایش فیلم برتر برای کامپیوتر می باشند که ما در بخش معرفی نرم افزارهای ادیت ویدیو برخی از آنها را معرفی کرده ایم.

شما بگویید که از چه ابزارهایی برای تدوین و ادیت ویدیوهای خودتان استفاده می کنید. چه تجارب مفیدی در این زمینه دارید که ما در اینجا ذکر نکرده ایم. خوشحال می شویم دانسته های خودتان را با ما و مخاطبان سایت ما در بخش نظرات به اشتراک بگذارید.

منابع معتبری که در نوشتن این مطلب از آن استفاده گرده ایم: filmora.wondershare.com و borrowlenses.com و adorama.com
رای دهید

تیم تولید محتوا

این مطلب توسط تیم تولید محتوای ایران فاندر تهیه شده است. ما در تلاش برای توسعه وب فارسی هستیم تا بهترین مقالات در هر زمینه ای را برای وبسایت ها تهیه کنیم. کیفیت محتوای این صفحه توسط متخصصین و کارشناسان ما بررسی و تایید شده است.

سفارش تولید محتوا
اینستاگرام سایت ایران فاندر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن چت
1
پریسا رحیمی
سلام، چطور می تونم کمکتون کنم؟