آموزش افزونه رنک مث (نصب، فعال سازی و تنظیمات)

افزونه سئو رنک مث

رنک مث یا یوست سئو؟ کدامیک بهتر و محبوب تر است؟ می خواهید در بازی سئو برنده باشید و سئوی سایت وردپرسی خودتان را آسان کنید؟ دیگر لازم نیست برای اینکه سایت شما مطابق با بهترین رویه عمل ها باشد، آن را به صورت دستی پیکربندی کنید. رنک مث یک افزونه همه چیز تمام سئو و قدرتمندترین راه برای افزودن بهترین ابزارهای سئو وبسایت شما است.

این افزونه شما را از بیشمار ساعت کار تکراری نجات می دهد و بهینه سازی پست ها را آسان می کند تا در واقع بتوانید سایت خود را در رتبه بالاتر قرار دهید. آیا این مختصر توضیح کافی نیست که به اهمیت این افزونه وردپرسی پی ببرید؟

بعد از عرضه نسخه پرمیوم این ابزار (rank math pro) طراحان و مدیران وبسایت ها، قابلیت های ویژه ای برای متحول ساختن و کنترل سئو سایت داخلی خودشان یافتند. آنها می توانند با استفاده از این پلاگین، کسب و کار و درآمد خودشان را ارتقا دهند. شما می توانید نسخه رایگان این افزونه را هم نصب کنید و شاهد نتایج شگفت انگیزی در رتبه محتواهای خود در نتایج جستجو باشید.

سایت ایران فاندر همین ابتدای کار بر این موضوع تأکید دارد که تنها نمی توان فقط با نصب افزونه سئو، امیدوار به بهینه سازی موتورهای جستجو و کسب رتبه بالاتر در نتایج جستجو بود! ما حتی در دوره آموزش طراحی سایت وب آفرینان نکاتی درباره سئو به شما می گوییم که قابل شناسایی با این افزونه و مشابهات آن نیستند.

اگر شما تحقیق درستی از کلمات کلیدی نداشته باشید، لینک سازی داخلی و خارجی اصولی نداشته باشید و ده ها مورد دیگر را رعایت نکنید! مخصوصاً یک محتوای باکیفیت، جذاب و کاربرپسند ننویسید، حتی اگر بهترین افزونه های سئو را روی سیستم خودتان هم نصب کنید، نمی توانید امیدوار به کسب نتیجه و تغییر شرایط فعلی سایت خودتان باشید.

مطالب و نکات گفته شده در آموزش اصول تولید محتوای متنی از ۰ تا ۱۰۰ (رایگان) و اصول مقاله نویسی برای سایت را دنبال کنید تا مطمئن شوید محتوای وب سایت شما رتبه ای را می گیرد که لیاقت و شایستگی آن را دارد.

رنک مث چیست؟ افزونه سئوی وردپرس

رنک مث (به انگلیسی: Rank Math) یک افزونه بهینه سازی موتورهای جستجو برای سایت های وردپرس است که بهینه سازی محتوا را با پیشنهادات داخلی بر اساس بهترین رویه عمل های پذیرفته شده راحت تر می کند.

این افزونه که به تازگی نسخه پرمیوم آن هم (rank math pro) وارد بازار شده، تنظیمات مهم SEO را به راحتی عرفی سازی می کند، آن همچنین کنترل می نماید که کدام صفحات قابل ایندکس شدن بوده و شما می خواهید وبسایت تان چگونه با استراکچردیتاها در نتایج جستجو ظاهر شود.

سئو سایت با رنک مث
آنالیز سئو سایت با رنک مث

Rank Math به شما کمک می کند با سئوپسند ساختن وبسایت خودتان و کسب رتبه ای که لیاقت و شایستگی محتواهای شما را دارد، مورد توجهی قرار گیرید که شایسته آن هستید. به جرأت می توان گفت که این افزونه یکی از بهترین، جالب ترین و مفیدترین افزونه های رایگان SEO وردپرس است.

سئو سایت سازگارترین و طولانی مدت ترین منبع ترافیکی است که می توانید بر آن مسلط شوید. شروع به کار و بهینه سازی وب سایت شما با این افزونه ممکن است کمی طول بکشد، اما به مرور زمان، می تواند ترافیک زیادی را برای شما به ارمغان بیاورد.

برای همین است که اموزش سئو حرفه ای برای تمام وبمسترها و آنهایی که علاقمند به دیده شدن در گوگل و جذب مشتری از طریق گوگل می باشند، یک ضرورت انکارناپذیر است.

چه کارهایی می توان با پلاگین Rank Math انجام داد؟

 • تمام امکانات و ابزارهایی که برای راه اندازی وب سایت های موفق نیاز دارید، در اختیار شماست.
 • دارای بیش از ۱۵ ماژول داخلی است که می توانید براساس نیازهای خود آنها را فعال و پیکربندی کنید.
 • برای حفظ موفقیت SEO خود، رتبه بندی کلمات کلیدی را بسنجید و ردیابی کنید.
 • بر اساس ۳۰ فاکتور شناخته شده، یک تجزیه و تحلیل دقیق سئو انجام دهید.
 • تنها با یک کلیک از سایر افزونه های SEO یک انتقال یکپارچه داشته باشید.
 • این افزونه با ادیتورهای کلاسیک و گوتنبرگ وردپرس کاملاً سازگار است.
 •  دارای پیشرفته ترین اسکیما ساز جهان بوده و با پشتیبانی از بیش از ۲۰ نوع اسکیما (از جمله FAQ و How to) می توانید در ریچ اسنیپت های صفحات وب ظاهر شوید.
 • قابلیت سئوی خودکار تصاویر و سازگاری و ادغام و هماهنگی کامل با گوگل انلیتیکس را دارد.
 • کاربری آسان با تنظیمات پیشرفته، سازگار با همه قالب های وردپرس و قابلیت بروزرسانی از پیشخوان وردپرس را دارا بوده و مورد تأیید متخصصان سئو می باشد.
 • امکان پیگیری لحظه ای رتبه سایت و رتبه کلمات کلیدی در پست ها وجود دارد.
 • با نصب جادویی افزونه می توانید راه اندازی سریع داشته باشید.
 • و…

چرا باید از افزونه رنک مث استفاده کنم؟

این افزونه بازی را به نفع شما تغییر می دهد! می توان گفت Rank Math یک افزونه ای شگفت انگیز است که می تواند خیلی از انتظارات شما را برآورده کند. چون:

 • استفاده آسان (Easy to use)

درست  مثل وردپرس که وبلاگ نویسی را آسان کرده، رنک مث نیز انجام سئو را آسان کرده است. با یک لی آوت و صفحه آرایی بصری و حق انتخاب ها و گزینه های بسیار مشخص، شما هرگز در یک دو راهی قرار نخواهید گرفت.

 • بهترین در رقابت (Better than the competition)

در حالی که بقیه افزونه های SEO می توانند فقط یک یا دو کار را انجام دهند، افزونه Rank Math همه آنها را انجام می دهد. این افزونه همه موارد مربوط به سئو داخلی اعم از افزودن اطلاعات متا، ایجاد نقشه سایت، انجام ریدایرکت ها یا افزودن اسکیما و… را شامل می شود.

 • عملکرد پیشرفته (Advanced performance)

Rank Math کنترل کاملی بر همه جنبه های SEO داخل صفحه را به شما می دهد. می توان گفت آن بهترین آنالیزگر سئو می باشد چون با انجام ممیزی محتوا و ممیزی فنی در وب سایت شما، بیشترین مزیت و بهره مندی از انجام سئو را به شما می دهد. شما می توانید همه موارد را به صورت دستی یا با استفاده از آیتوپایلوت (کنترل خودکار)، ایندکس یا نوایندکس کنید.

 • پیکربندی خودکار (Auto configuration)

فرایند ترسناک راه اندازی سئو را کنار بگذارید و اجازه دهید Rank Math خودش وب سایت شما را پیکربندی کند! افزونه رنک‌مث به اندازه کافی هوشمند است تا بعد از معرفی نوع سایت تان، بتواند تشخیص دهد که چه نوع تنظیمات SEO برای وب سایت شما مناسب است. در حالی که بسیاری از گزینه ها را به طور خودکار پیکربندی می کند، تحقیقات صنعتی را نیز در نظر می گیرد.

 • پیگیری رتبه یا رنک کلمه کلیدی در گوگل (GOOGLE keyword rank tracking)

چرا از افزونه یا سرور دیگری استفاده می کنید وقتی می توانید همه چیز را در رنک‌مث محفوظ نگه دارید. شما می توانید کلمات کلیدی و موقعیت آنها در موتورهای جستجو را توسط این افزونه پیگیری نمایید.

حتی اگر یک سایت نوپا داشته باشید و به تازگی اقدام به بهینه سازی سایت خودتان برای موتورهای جستجو کرده اید، با فعال کردن ردیاب رتبه در این پلاگین تان می توانید بفهمید که وبسایت شما در صحنه رقابت چگونه عمل می کند. کلمه کلیدی خود را اضافه کرده و چگونگی رتبه بندی آن را در SERPs توسط این افزونه مشاهده نمائید.

 • کودکس کامل اسکیما (Full schema CODEX)

اسکیما مهم است، به ویژه اکنون که جستجوی صوتی بخشی جدایی ناپذیر از جستجوی Google می باشد. شما باید با نشانه گذاری اسکیما درک مطالب تان را برای گوگل آسان کنید و رنک مث انجام این کار را آسان تر کرده است. شما می توانید ریچ اسنیپت ها را با استفاده از پشتیبانی کامل اسکیما توسط Rank Math برای وب سایت خود فعال کنید.

شما با استفاده از افزونه Rank Math و فقط با چند کلیک می توانید نشانه گذاری اسکیما یا همان استراکچر دیتاها را به محتوای خودتان اضافه نمایید. با دادن اطلاعات اضافی درباره وب سایت خودتان به موتورهای جستجو و کاربران تان، محتوای شما می تواند در SERP ها برجسته باشد.

 • مستندسازی تفصیلی (Detailed documentation)

با استفاده از مقالات گسترده دانش محوری که در این پلاگین وجود دارد، هنگام استفاده از رنک‌مث هرگز احساس گیر کردن نمی کنید! چرا؟ چون پاسخ تمام سوالات فنی خود را می توانید در مستندسازی ارائه شده توسط این افزونه دریافت کنید.

 • فقط با یک کلیک می توانید تنظیمات را از Yoast SEO و AIO SEO به این افزونه انتقال دهید (Click Import From AIO SEO and Yoast SEO plugin )
این مقاله را حتما بخوانید:  سفارش ثبت بیوگرافی در گوگل [مشاوره رایگان + قیمت مناسب]

برای انتقال تمام تنظیمات مربوطه افزونه یوست سئو و AIO SEO Pack به Rank Math تنها کاری که بایستی انجام دهید، فقط یک کلیک کردن است.

 • بهینه سازی تا ۵ کلمه کلیدی (Upto 5 Keyword Optimization)

رنک‌مث به شما امکان می دهد پست های خود را تا حداکثر ۵ کلمه کلیدی بهینه سازی کنید تا ترافیک نامحدودی را جذب کنید.

 • گوگل سرچ کنسول (Google Search Console)

با استفاده از این افزونه می توانید مسائل و مشکلات مربوط به سئو تکنیکال را دقیقاً در وردپرس با یکپارچه سازی Rank Math’s Search Console  شناسایی کنید.

 • سریعترین لینک ساز (Fastest Link Builder)

لینک سازی داخلی را بدون زحمت، ایجاد و مدیریت کنید و ترافیک و بازدید از این طریق را به مهمترین صفحات سایت خودتان افزایش دهید.

 • پشتیبانی ۲۴*۷ (۲۴*۷ support)

همیشه و در ۳۶۵ روز سال می توانید برای حل مشکلات خود به کارکنان پشتیبانی این افزونه اعتماد کنید. این افزونه با پشتیبانی ۲۴ ساعته در ۷ روز هفته، حتی به نادرترین مشکلات شما نیز پاسخ می دهد. پس اگر در استفاده از این افزونه با مشکلی مواجه شدید، هرگز نهراسید! چون پشتیبانی فوق العاده ای را برای همه کاربران خود ارائه می دهد.

 • رایگان (Free)

آیا می خواهید بهترین چیزها را بدانید؟ همه اینها کاملاً رایگان است. سازندگان این افزونه کاملاً به قابلیت های آن اعتقاد داشته و می خواهند تا آنجایی که می توانند به مردم کمک کنند.

چه کسانی می تواند از رنک مث استفاده کنند و سود ببرند؟

 • وبلاگ نویسان یا بلاگرها (Bloggers)

وبلاگ نویسان و بلاگرها می توانند زمان بیشتری را صرف رشد وبلاگ و زمان کمتری را برای بهینه سازی وبلاگ خود اختصاص دهند، چون این افزونه دارای یک لینک ساز ابتکاری و چک کننده خطاهای ۴۰۴ می باشد

آیا از این موضوع اطلاع داشتید که آموزش بلاگری و اینکه چگونه بلاگر شویم به یکی از موضوعات ترند این روزهای ایران و خیلی از کشورهای جهان تبدیل شده است!

 • فروشگاه های تجارت الکترونیک (eCommerce Stores)

این فروشگاه ها می توانند با ویژگی meta robots موجود در Rank Math، صفحات محصول خود را با داده های ساختار یافته یا همان استراکچر دیتاها (structured data) بهینه کرده و ترافیک را به صفحات مهم شان هدایت کنند.

 • سایت های نیچ (Niche Sites)

سایت های معتبر و دارای رتبه برتر به راحتی با پشتیبانی رنک‌مث از اسکیما می توانند درآمد خود را چندین برابر افزایش دهند.

 • کسب و کارها (Businesses)

راهکارهای گران قیمت SEO را با سادگی و قدرت Rank Math جایگزین کرده و علاوه بر صرفه جویی در هزینه ها، ترافیک و مشتریان بیشتری به دست آورید.

 • کسب و کار های محلی (Local Businesses)

کسب و کار های محلی با بهینه سازی کل وب سایت خود با ویژگی های قدرتمند سئوی Rank Math می توانند با سایت های بزرگ، رقابت کنند.

 • وب سایت های خبری (News Websites)

وب سایت های خبری می توانند با استفاده از ویژگی سایت مپ های اخبار  Rank Math که استفاده از آن خیلی راحت است، سریع ایندکس شوند و شاهد ترافیک بیشتری به وبسایت خودشان باشند.

 • استارتاپ ها (Startups)

سئوی قدرتمند Rank Math را استراتژی جذب مشتری خود قرار دهید و سرمایه ارزشمندی را در این پروسه ذخیره کنید.

 • املاک و مستغلات (The Real Estate)

پیمانکاران و نمایندگان املاک و مستغلات می توانند با قابلیت SEO  رنک مث و با دستیابی به مشتریان هدفمند، تجارت خود را به میزان قابل توجهی توسعه دهند.

 • هنرمندان و عکاسان (Artists & Photographers)

هنرمندان و عکاسان با آوردن بازدیدکنندگان هدفمند به وب سایت خود با ویژگی های سئوی Rank Math قادر به افزایش آتوریتی و پایگاه مشتری خود خواهند بود.

 • دایرکتوری ها یا فهرست راهنما (Directories)

دایرکتوری ها می توانند از قابلیت های سئوی Rank Math برای بهینه سازی پست های سفارشی و افزایش چشمگیر بازدیدکنندگان استفاده کنند.

 • همه وب سایت های وردپرسی (Any WordPress Website)

وبمستران صرف نظر از  هر نوع سایت وردپرسی که دارند، رنک‌مث یک نوع افزونه سئو وردپرس است که می تواند به آنها کمک کند با استفاده از قدرت سئو، بازدیدکنندگان سایت خود را افزایش دهند.

6 افزونه برتر سئو وردپرس
۶ پلاگین برتر سئو وردپرس

دلایل نصب Rank Math PRO روی وبسایت ها
مختصری از ویژگی های رنک مث پرو

بسیاری از افرادی که در ساخت این افزونه شگفت انگیز مشارکت داشتند، وبلاگ نویسان برجسته ای بودند. تجربه آنها در وبلاگ نویسی محرکی بود که آنها را تهییج کرد تا ساخت رنک‌مث را با هدف کمک به وبلاگ نویسان سراسر جهان با محصولات وردپرس باکیفیت شروع کنند.

آنها در حرفه وبلاگ نویسی خود از صدها محصول مختلف استفاده می کردند که بسیاری از آنها درجه یک بودند. اما تنها چیزی که آنها هرگز راه حل کاملی برای آن پیدا نکرده بودند، SEO بود.

بسیاری از افزونه های سئو برای وردپرس وجود داشت که ویژگی های زیادی داشتند و به خوبی ساخته شده بودند اما همه این افزونه ها برخی از ویژگی های اساسی دیگر را نداشتند.

سال ۲۰۱۸ بود که طراحان Rank Math تصمیم گرفتند که این مشکل را یکبار برای همیشه حل کنند. آنها قصد داشتند افزونه سئویی را برای وردپرس ایجاد کنند که از نظر ویژگی ها، قابلیت استفاده و سرعت از سایر افزونه های SEO برتر باشد و این گونه بود که رنک‌مث متولد شد.

طی سه سال، آنها با کامل تر کردن این افزونه باعث شدند تا این افزونه آخرین افزونه سئویی باشد که وبمسترهای وردپرسی استفاده می کنند. رنک‌مث بسیار پیشرفته تر است، ویژگی های بیشتری دارد و از هر افزونه SEO دیگری قدرتمندتر است.

رنک مث همانند یک مشاوره سئو مشکلاتی از سئو سایت شما را حل می کند که شما حتی نمی دانستید که وجود داشته اند. به عنوان مثال این افزونه دارای ردیاب رتبه بندی کلمات کلیدی داخلی است که موقعیت پست شما را در SERP ها دنبال می کند. نه تنها این مورد، بلکه هنگامی که پست های شما برای اولین بار در نتایج جستجو ظاهر می شود، برای شما ایمیل می فرستد. پس می توان گفت این افزونه مزیت بی سابقه ای برای بهینه سازی پست های شما در مورد کلمات کلیدی جدید به شما ارائه می دهد.

برخی دیگر از ویژگی های افزونه رنک مث عبارتند از:

۱- تجزیه و تحلیل پیشرفته سئو (Advanced SEO Analysis)

مزیت: پیشنهاد بهترین تنظیمات ممکن

افزونه Rank Math دارای یک ابزار تجزیه و تحلیل و آزمایش پیشرفته SEO است. این ابزار بیش از ۲۰ آزمایش و تست سئو را در وب سایت شما انجام می دهد و بهترین تنظیمات را برای دستیابی به بیشترین بازدید به شما توصیه می کند.

۲- داشتن یک ویزارد نصب آسان (Easy to follow Setup Wizard)

مزیت: اجرا و راه اندازی راحت و در مدت زمان کوتاه

این افزونه به علت دارا بودن یک ویزارد نصب و پیکربندی گام به گام، عملاً خودش می تواند خودش را پیکربندی کند و سئوی سایت های وردپرسی را انجام دهد. پس از نصب پلاگین Rank Math  تنظیمات سایت شما را تأیید کرده و تنظیمات ایده آلی را برای داشتن بهترین عملکرد توصیه می کند. این ویزارد سپس به صورت مرحله به مرحله، سئوی سایت شما، پروفایل شبکه های اجتماعی، پروفایل های وبمستر و سایر تنظیمات SEO را برای سایت شما تنظیم می کند.

۳- رابط کاربری ساده و تمیز  (Clean & Simple User Interface)

مزیت: های لایت کردن اطلاعات مهم برای بهبود سریع سئو محتوا

رنک‌مث برای ارائه اطلاعات مناسب در زمان مناسب به شما طراحی شده است. این افزونه یک رابط کاربری ساده اما قدرتمندی دارد که بعد از آنالیز محتوا، اطلاعات مهم آنها را های لایت کرده تا شما با استفاده از این اطلاعات، بتوانید سئوی محتوای خود را فوراً بهبود بخشید. پس می توان گفت انجام کارهای بیشتر در کمترین زمان با المانهای بصری، مزیت داشتن این رابط است.

همچنین با استفاده از این افزونه شما می توانید نحوه نمایش پست خود را در SERP ها و حتی نحوه پیش نمایش آن را هنگام اشتراک گذاری در رسانه های اجتماعی مشاهده کنید.

۴- انجام ریدایرکشن های پیشرفته (Advanced Redirection Manager)

مزیت: انجام راحت و آسان ریدایرکت ها

رنک مث به شما امکان می دهد صدها تغییر مسیر یا ریدایرکت را تنها با چند کلیک تنظیم و مدیریت کنید. شما می توانید ریدایرکت های انفرادی را به ریدایرکت های ۳۰۱ یا ۳۰۲ تغییر دهید.

۵- پیگیری رتبه بندی وبسایت در چند هفته یا چند ماه اخیر (Keep an Eye on Position History)

این مقاله را حتما بخوانید:  چگونه دیجیتال مارکتینگ کنم؟ 7 ابزار مخصوص بازاریابی دیجیتال

مزیت: اطلاع از تکنیک های مفید SEO

اگر عادت دارید اغلب روش های جدید سئو را آزمایش کنید یا فقط می خواهید بدانید وب سایت شما در یک بازه زمانی چگونه عمل کرده است، پس این مزیت می تواند برای شما بسیار مفید باشد.

۶- کنترل خطای ۴۰۴ (۴۰۴ Monitor)

مزیت: شناسایی تمامی لینک های شکسته

لینک های شکسته به سختی یافت و اصلاح می شوند. کنترل پیشرفته ۴۰۴ افزونه رنک‌مث، تمام خطاهای ۴۰۴ موجود در سایت شما را پیدا می کند و به شما امکان می دهد آنها را تنها با چند کلیک ریدایرکت کنید.

۷- دارا بودن یک ماژول داخلی پیشرفته تجزیه و تحلیل سئو (Built-In Advanced SEO Analytics Module)

مزیت: پیگیری رتبه بندی کلمات کلیدی و خطاهای موتور جستجو

این افزونه اطلاعات ارزشمندی را از سرچ کنسول Google درست در پیشخوان ادمین وردپرسی شما ارائه می دهد. شما می توانید علاوه بر مشاهده رتبه کلمات کلیدی تان، وضعیت نقشه سایت و مسائل ایندکس سازی را نیز مشاهده کنید.

۸- اضافه کردن نشانه گذاری اسکیما از سایر وبسایت ها (Import Schema Markup from Other Websites)

مزیت: برتری در رقابت با رقبای خود

اضافه کردن نشانه گذاری اسکیما از تمامی صفحات یا URL های وبسایت خود یا سایر وبسایت های اینترنتی می تواند یک مزیت برتر برای رقابت با رقبای شما باشد. شما بعد از وارد کردن این اسکیماهای آماده می توانید مطابق با ترجیحات خودتان، تغییراتی در آنها ایجاد کنید و در رقابت با رقبای خود برتری یابید.

۹- عنوان انبوه و ویرایشگر توضیحات (Bulk Title and Description Editor)

مزیت: بروزرسانی یکجای تمام تیترها و متادیسکرپشن

کلمات کلیدی در عنوان تأثیر قابل توجهی در SEO دارند. ویژگی ویرایش انبوه رتبه ریاضی به شما امکان می دهد همه عناوین و توضیحات پست خود را به صورت انبوه به روز کنید و در وقت و هزینه شما صرفه جویی شود.

۱۰- اعتبارسنجی نشانه گذاری اسکیما (Schema Markup Validation)

مزیت: در حال اضافه کردن اسکیمای خود، اعتبار خود را تأیید کنید.

به راحتی نشانه گذاری اسکیمای خود را با ابزار اعتبارسنجی نتایج غنی Google که دقیقاً داخل پیشخوان یا داشبورد WP شما وجود دارد، بررسی کنید. همه چیز خودکار انجام می شود و شما می توانید به سرعت ترافیک وب سایت خود را افزایش دهید بدون این که تمام وقت خود را صرف سئوی دستی کنید!

۱۱- اسکیماساز نهادینه شده (Custom Schema Builder)

مزیت: افزودن چند نوع اسکیما از یک پنجره واحد

اسکیماهای سفارشی بسازید و تنها با چند کلیک، چند نوع اسکیما را به یک پست اضافه کنید. برای ایجاد نمودارهای پیچیده اسکیمایی با افزونه رنک مث نیازی به دانش برنامه نویسی ندارید.

۱۲- الگوها و قالب های اسکیما با شرایط نمایش (Schema Templates with Display Conditions)

مزیت: سفارشی سازی و خودکار کردن اسکیمای کل وب سایت

از شرایط نمایش برای نشان دادن اسکیما در جایی که می خواهید آنها را در وب سایت خود نشان دهید (به صورت تکی، در بایگانی یا کل وب سایت) استفاده کنید. قالب های Schema را ایجاد کرده و آنها را با یک کلیک در پست ها قرار دهید. ویژگی ها و گروه های ویژگی را اضافه کنید و همه آنها را با چند کلیک جمع آوری نمایید.

۱۳- امکان ادغام با گوگل وبمستر و گوگل آنالیتیکس  (Google Analytics and Google Webmaster Integration)

مزیت: امکان مشاهده تمامی متریک ها و پارمترهای وبسایت از طریق نمودارها

بدون اینکه نیازی به ترک پیشخوان سایت خودتان داشته باشید، می توانید آمار وب سایت گوگل آنالیتیکس خودتان را زیر نظر داشته باشید و تمامی متریک ها و پارمترهای وبسایت را از طریق نمودارها مشاهده کنید.

هنگام ادغام رنک مث با ابزارهای وبمستر Google می توانید وضعیت ایندکس وب سایت و سایر داده های رتبه بندی خودتان را دریافت کنید. سپس این داده ها درست در داخل بخش ادمین وردپرس شما ارائه می شوند.

۱۴- رتبه بندی کلمات کلیدی برای پست ها (Ranking Keywords for Posts)

مزیت: آشنایی با تمام کلمات کلیدی که در هر محتوا رتبه گرفته اند.

غالباً آشنایی با تمام کلمات کلیدی که در هر محتوا رتبه گرفته اند، می تواند بسیار مفید باشد چون می توانید با به کار بردن این کلمات کلیدی در محتوای خود، آنها را بازنویسی و بروزرسانی کرده و از این طریق رتبه محتوای مورد نظر خودتان را ارتقا دهید.

۱۵- سئو عکس به صورت خودکار (Automated Image SEO)

مزیت: برچسب گذاری خودکار عکس ها

تصاویری که به درستی و به صورت مناسب بهینه سازی شده باشند، برای سئو تصاویر وردپرس ضروری هستند. این افزونه به طور خودکار تصاویر را با تگ های ALT و تگ های عنوان برچسب گذاری می کند تا SEO شما را بهبود بخشد.

۱۶- دارابودن ردیاب رتبه (Rank Tracker)

مزیت: ردیابی کلمات کلیدی و موقعیت آنها در موتورهای جستجو

حتی اگر یک سایت نوپا باشید و به تازگی اقدام به بهینه سازی سایت خودتان برای موتورهای جستجو کرده اید، با فعال کردن ردیاب رتبه در پلاگین تان می توانید بفهمید که وبسایت شما در صحنه رقابت چگونه عمل می کند.

۱۷- داشتن یک اسکمیاساز پیشرفته (The Most Advanced Schema Generator)

مزیت: برجسته کردن محتوای شما در SERP ها با بهبود CTR ها

شما با استفاده از افزونه رنک مث و فقط با چند کلیک می توانید نشانه گذاری اسکیما را به محتوای خودتان اضافه نمایید و اطلاعات اضافی درباره وب سایت خودتان به موتورهای جستجو و کاربران تان بدهید.

۱۸- پشتیبانی از ریچ اسنیپت ها (Multiple Rich Snippet Support)

مزیت: افزودن ریچ اسنیپت ها به محتوا

استفاده از متا تگ های صحیح هرگز با پشتیبانی Rich Snippet بومی Rank Math آسان تر نبوده است. رنک‌مث می تواند ریچ اسنیپت های اخبار، مقاله، وبلاگ، دستور غذایی، ویدئو و متا تگ های بیشتری را با کلیک یک دکمه به محتوای شما اضافه کند.

۱۹- پشتیبانی ووکامرس (WooCommerce Support)

مزیت: جذب ترافیک و بازدید بیشتر از طریق بهینه سازی صفحات

همه ویژگی های فوق العاده این افزونه محدود به وبلاگ ها نیست. وب سایت های تجارت الکترونیک همچنین می توانند از رنک‌مث برای بهینه سازی صفحات محصول خود استفاده کنند و ترافیک بیشتری جذب نمایند.

۲۰- سایت مپ های خبری (News Sitemap)

مزیت: ایجاد یک نقشه سایت گوگل پسند

اگر یک سایت خبری دارید، ویژگی نقشه سایت خبری در Rank Math را دوست خواهید داشت. این ویژگی یک سایت مپ خبری سازگار با گوگل ایجاد می کند و به شما امکان می دهد آن را تنها در چند ثانیه ارسال کنید.

۲۱- سایت مپ ویدیو (Video Sitemap)

مزیت: انجام سئو ویدیو و ارسال محتواهای ویدیویی تولیدی تان به چندین موتور جستجو

ویژگی نقشه سایت ویدیویی افزونه رنک مث به ایندکس شدن سریع ویدیوهای شما کمک می کند. تنها با چند کلیک می توانید یک نقشه سایت ویدیویی سازگار ایجاد کنید و آن را به چندین موتور جستجو ارسال نمایید.

۲۲- بهینه سازی سئو محلی (Local SEO Optimization)

مزیت: بهره مندی از مزایای قرار گرفتن در رتبه بندی برتر منطقه ای

کسب و کارهای محلی می توانند از ویژگی های بهینه‌سازی SEO محلی Rank Math استفاده کنند. استفاده از این ویژگی ها تضمین می کند که وب سایت منطقه ای شما برای کلمات کلیدی مورد نظر شما در رتبه های گوگل قرار می گیرد و این لیست همچنان ادامه دارد.

Yoast SEO یا Rank Math؟
تفاوت های افزونه رنک مث و یوست سئو

Rank Math
رنک مث
اولین بار در اواخر سال ۲۰۱۸ بود که توسط تیم توسعه دهنده‌ ی MyThemeShop معرفی شد
آمار جمعیتی: کم
سابقه: کم
امکانات: زیاد
فضای بصری: زیاد
پشتیبانی: خوب
حسابرسی: بسیار خوب
تحلیل کننده محتوا: بسیار خوب
اعتمادسازی: بسیار خوب
Yoast SEO
یوست سئو
ولین بار در سال ۲۰۱۰ و توسط شخصی هلندی به نام ژوست دِ والک (Joost De Valk) رونمایی شد
آمار جمعیتی: زیاد
سابقه: زیاد
امکانات: متوسط
فضای بصری: کم
پشتیبانی: بسیار خوب
حسابرسی: متوسط
تحلیل کننده محتوا: متوسط
اعتمادسازی: بسیار خوب
رنک مث چیست و چه فرقی با یواست سئو دارد
رنک مث vs یوست سئو

پاسخ به ۲۲ سوال متداول درباره پلاگین rank math

۱- آیا رنک مث، رایگان است؟

بله همه ویژگی های فعلی گفته شده در این مطلب به صورت رایگان در حال حاضر ارائه شده است. البته به تازگی نسخه پرمیوم آن هم (rank math pro) وارد بازار شده که امکانات و قابلیت های بیشتری نسبت به نسخه رایگان دارد.

۲- آیا می توانم از Rank Math در بیش از یک وب سایت استفاده کنم؟

بله می توانید از نسخه رایگان آن در هر تعداد از وب سایت که می خواهید، استفاده کنید.

این مقاله را حتما بخوانید:  آموزش سئو عکس در وردپرس + بهینه سازی تصویر برای گوگل

۳- آیا Rank Math بهتر از Yoast است؟

رنک‌مث ویژگی هایی را ارائه می دهد که در هیچ افزونه SEO دیگری موجود نیست.

۴- آیا می توانم رنک‌مث را قبل از خرید، تست و امتحان کنم؟

بله! می توانید نسخه رایگان Rank Math را بارگیری کرده و آن را در وب سایت خود نصب کنید تا همه ویژگی های آن را تجربه کنید.

۵- چگونه رنک‌مث را نصب و بارگیری کنم؟

همه چیز در این افزونه به صورت خودکار است. شما می توانید بانصب این پلاگین به سرعت ترافیک وب سایت خود را بدون صرف تمام وقت خود برای انجام سئو به صورت دستی افزایش دهید! روی لینک زیر کلیک کنید، یک اکانت ایجاد کنید یا وارد آن شوید. دکمه دانلود به شما نشان داده می شود.

۶- آیا می توانم رنک مث را سفارشی سازی کنم؟

بله این افزونه به عنوان یک افزونه SEO انعطاف پذیر طراحی شده است که راه های مختلفی را برای پیکربندی سئو وب سایت شما ارائه می دهد. با استفاده از این گزینه ها می توانید افزونه را به دلخواه خود سفارشی کنید..

۷- رنک‌مث با چه افزونه هایی سازگار است؟

Rank Math با استفاده از دستورالعمل های دقیق توسعه افزونه وردپرس طراحی شده است و بنابراین با همه افزونه ها سازگار است. با این حال اگر از افزونه SEO دیگری استفاده می کنید که همه کارهایی که رنک‌مث می تواند انجام دهد را انجام می دهد، ممکن است نتایج غیر منتظره ای دریافت کنید. توصیه می کنیم برای کسب بهترین نتایج، سایر افزونه های فعال سئو سایت خودتان را غیرفعال یا حذف کنید.

۸- آیا به کلید لایسنس نیاز دارم؟

خیر! برای استفاده از نسخه رایگان رنک‌مث، نیازی به کلید لایسنس نیست.

۹- اگر رنک مث را نصب کنم، وب سایت من کند نمی شود؟

نه خیر! رنک‌مث برای حداکثر عملکرد بهینه شده است و به همین دلیل است که استفاده از آن سرعت وب سایت شما را کاهش نمی دهد. برعکس وبسایت شما با نصب Rank Math   شانس خوبی دارد که بهتر از همیشه عمل کند. زیرا این افزونه کار چندین افزونه را انجام می دهد و هنگامی که افزونه های غیر ضروری را از وب سایت خود حذف کردید، مطمئناً عملکرد وب سایت شما بهتر خواهد شد.

۱۰- در صورت نصب Rank Math آیا باید سایر افزونه های SEO را حذف کنم؟

بله این کار ترجیح داده می شود. رنک‌مث به گونه ای طراحی شده است که همه چیز مربوط به سئو را انجام می دهد و به همه چیز SEO  اهمیت می دهد. اگر از افزونه های دیگر سئو  همزمان با رنک مث در وب سایت خود استفاده کنید، نه تنها بر عملکرد وب سایت شما تأثیر منفی می گذارد بلکه اگر هر دو افزونه با هم کار کنند، می توانند نتایج غیر منتظره سئو را ایجاد کنند.

۱۱- من در حال حاضر از یک افزونه SEO استفاده می کنم آیا می توانم از Rank Math توأمان با آن افزونه استفاده کنم؟

شما می توانید، اما ما آن را توصیه نمی کنیم. رنک‌مث دارای تمام ویژگی هایی است که در یک افزونه SEO  به آن نیاز دارید. اگر هنوز ترجیح می دهید از افزونه دیگری به خاطر یک ویژگی خاص آن افزونه استفاده کنید، می توانید این کار را انجام دهید. اما توصیه می کنیم که این عملکرد را در رنک‌مث غیرفعال کنید تا از مشکلات احتمالی جلوگیری به عمل بیاورید.

۱۲- آیا می توانم تنظیمات SEO خود را از افزونه دیگری به رنک مث منتقل کنم؟

بله! رنک‌مث دارای ویژگی داخلی برای انتقال تنظیمات سئو از محبوب ترین افزونه های SEO مانند Yoast SEO ،AIO SEO pack  و… است. پس از نصب Rank Math و اجرای ویزارد نصب، یک مرحله اختصاصی را مشاهده خواهید کرد که در آن می توانید همه تنظیمات SEO پلاگین های قبلی خود را به رنک‌مث انتقال دهید.

۱۳- در صورت تغییر به رنک‌مث، آیا رتبه های خود را از دست خواهم داد؟

خیر! هنگامی که Rank Math را نصب می کنید، تنظیمات شما به صورت یکپارچه از افزونه قبلی SEO  شما به رنک‌مث انتقال می یابد. پس از اتمام فرآیند، موتورهای جستجو حتی متوجه تغییری در وب سایت شما نمی شوند.

۱۴- شرایط و الزامات فنی استفاده از رنک‌مث کدامند؟

Rank Math  برای پشتیبانی از اکثر پیکربندی های فنی ایجاد شده است. یک راهنمایی ساده این است که اگر  می توانید از آخرین نسخه وردپرس استفاده کنید، پس قادر به استفاده از رنک‌مث هم خواهید بود. هنگامی که فرآیند راه اندازی این پلاگین را آغاز می کنید، این افزونه یک بررسی سازگاری را برای تأیید اینکه آیا سرور شما می تواند آن را اجرا کند یا نه، انجام می دهد. برای بهترین عملکرد و سازگاری باید از PHP 7 به بالا استفاده کنید.

۱۵- آیا می توانم از رنک‌مث در وب سایت WordPress.com استفاده کنم؟

بله! شما باید بیزینس پلن یا طرح کسب و کار را در WordPress.com انتخاب کنید. افزونه رنک مث به طور کامل از وب سایت های وردپرس میزبانی خود پشتیبانی می کند.

۱۶- آیا از نسخه رایگان Rank Math می توانم پشتیبانی دریافت کنم؟

به طور حتم! با وجود اینکه افزونه به صورت رایگان در اختیار شما قرار داده می شود اما این افزونه پشتیبانی همه جانبه ای در اختیار شما قرار می دهد.

۱۷- در چه مدت زمانی می توانم پاسخ سوالاتم را دریافت کنم؟

تیم پشتیبانی Rank Math هفت روز هفته و به صورت ۲۴ ساعته تمام سوالات شما را پاسخ می دهند. می توانید انتظار داشته باشید که در عرض چند دقیقه، پاسخ سوالات‌تان را دریافت کنید.

۱۸- آیا می توانم از رنک‌مث در پروژه های تجاری استفاده کنم؟

بله! می توانید از نسخه رایگان آن در هر پروژه تجاری که مناسب به نظر می رسد، استفاده کنید.

۱۹- آیا برای استفاده از Rank Math باید هر سال هزینه ای پرداخت کنم؟

خیر! استفاده از نسخه رایگان و ویژگی های آن نیازی به پرداخت هیچ هزینه ای ندارد.

۲۰- چگونه می توانم رنک مث را به روز رسانی کنم؟

۳ راه برای آپدیت پلاگین سئو وردپرس رنک‌مث وجود دارد:

 • می توانید آخرین نسخه را از حساب com. خود بارگیری کرده و در وب سایت خود بارگذاری کنید.
 • شما می توانید Rank Math را همانند سایر افزونه های وردپرسی فقط با یک کلیک آپدیت کنید.
 • گزینه به روزرسانی خودکار در خود افزونه وجود دارد.

۲۱- آپدیت ها هر چند وقت یکبار ارائه می شوند؟

برنامه زمانی ثابت برای به روز رسانی وجود ندارد. اگر یک اشکال مهم پیدا شد، معمولاً برای رفع فوری آن مشکل، بروزرسانی ارائه می شود. اگر یک ویژگی جدید هم به افزونه اضافه شد، به روز رسانی منظم اتفاق می افتد، اما نه در زمان مشخص! شما به به محض انتشار به روزرسانی، آن را داخل ادمین وردپرسی تان مشاهده خواهید کرد.

۲۲- افزونه رنک مث از چه گزینه های پرداخت، پشتیبانی می کند؟

این افزونه از PayPal و کارت های اعتباری برای پرداخت همه محصولات پشتیبانی می کند.

نتیجه گیری

حتی اگر وب سایت خود را به تازگی راه اندازی کرده اید، باید بدانید که موفقیت هر کسب و کار آنلاین به ترافیک  و تعداد بازدید آن بستگی دارد. بدون ترافیک حتی اگر بهترین وب سایت جهان را داشته باشید اما باز هم امکان شکست وجود دارد. چون بدون مراجعه افرادی به وب سایت شما برای استفاده از محتوای شما، وب سایت شما ارزش تجاری کمی دارد.

بیشتر وبمستران و صاحبان وب سایت بر طراحی یک وب سایت با ظاهر زیبا، نصب بهترین افزونه ها و جذاب ترین محتوا تمرکز می کنند. اما اگر تلاشی برای جذب ترافیک انجام نشود، تمام این تلاش ها هدر می رود. سئو ثابت ترین منبع ترافیک است با این حال غالب افراد فکر می کنند سئو دشوار است و بنابراین روی آن کار نمی کنند.

ولی اکنون با نصب افزونه رنک مث روی سایت وردپرسی خودتان SEO برای شما همانند تکمیل یک پازل ساده است که می توانید آن را حل کنید. در یک کلام Rank Math  نهایی ترین بسته  سئو است که برای حل مشکلات SEO شما یکبار برای همیشه طراحی شده است. هم اکنون زمان تصمیم گیری است.

منبع معتبری که در نوشتن این مطلب از آن استفاده کرده ایم: rankmath.com

رای دهید

تیم تولید محتوا

این مطلب توسط تیم تولید محتوای ایران فاندر تهیه شده است. ما در تلاش برای توسعه وب فارسی هستیم تا بهترین مقالات در هر زمینه ای را برای وبسایت ها تهیه کنیم. کیفیت محتوای این صفحه توسط متخصصین و کارشناسان ما بررسی و تایید شده است.

سفارش تولید محتوا
اینستاگرام سایت ایران فاندر

3 دیدگاه برای “آموزش افزونه رنک مث (نصب، فعال سازی و تنظیمات)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن چت
1
پریسا رحیمی
سلام، چطور می تونم کمکتون کنم؟