آموزش به زبان ساده: تعریف سئو تکنیکال یا سئو فنی چیست؟

آموزش سئو تکنیکال به زبان ساده

اگر محتوای کاربرپسند جذابی را تولید کنید، می توانید بهترین سایت را داشته باشید. اما سوال این است که اگر سئوی فنی سایت تان بهم ریخته باشد، بازهم این قضیه صادق است؟ متأسفانه باید بگوییم در این صورت، رتبه نخواهید گرفت! روال بدین صورت است: گوگل و سایر موتورهای جستجو باید سایت شما را پیدا کرده، آن را بخزند و صفحات آن را ایندکس کنند. اینجاست که سئو تکنیکال اهمیت پیدا می کند.

اما این فقط ظاهر قضیه است! چون حتی اگر گوگل همه محتوای سایت شما را ایندکس کند، بازهم کارتان تمام نمی شود و سایت باید از نظر سئوی فنی یا همان تکنیکال، ایرادی نداشته باشد. یعنی صفحات امن داشته باشد، سریع بارگذاری شود، برای موبایل بهینه سازی شده و محتوای تکراری نداشته باشد و هزاران مورد دیگر که باید رعایت شوند.

البته منظور ما این نیست که برای اینکه سایت شما رتبه بگیرد، باید از نظر سئوی تکنیکال بی نقض باشید اما با بهینه سازی سایت از نظر فنی، گوگل راحت تر می تواند به محتوای سایت شما دسترسی پیدا کند و در نتیجه سایت‌تان شانس بیشتری برای رتبه گرفتن دارد.

لازم به ذکر است: به علت طولانی بودن متن و راحتی شما در یادگیری این مبحث، ما این مطلب را به ۶ قسمت اصلی تقسیم کرده ایم تا بتوانید به نحو احسن هر بخش را بیاموزید.

سئو تکنیکال (Technical SEO) چیست؟

معمولا وقتی حرف از سئوی وب سایت می‌شود، ذهن ما به سمت کارهای فنی مورد نیاز برای بهبود سایت می‌رود. فکر می‌کنیم لازم است فرآیند بسیار پیچیده‌ای را طی کنیم تا وبسایت‌مان به نقطه‌ای از تعادل برسد و بعد از آن هم باید سراغ بک‌لینک گرفتن، رپورتاژ رفتن، تبلیغات در گوگل و … برویم.

اما حقیقت ماجرا این نیست. سئوی تکنیکال یا همان فرایندهای فنی که روی وب‌سایت انجام می‌دهیم، کار پیچیده ای نیست و می توان به‌راحتی آن را فراگرفت. یا حداقل راجع به آن اطلاعات کافی دریافت کرد تا در زمان مناسب، از نیازهای وب‌سایت خود آگاه باشیم.

سئو تکنیکال (به انگلیسی: Technical SEO) یک بخش بسیار مهم از مراحل سئو سایت و مربوط به سئوی داخلی سایت می باشد که هیچ ربطی به محتوا ندارد. این نوع سئو بیشتر به زیرساخت وبسایت ها، استاندارد بودن قالب و راحتی ایندکس شدن صفحات آنها برای موتورهای جستجو می پردازد و سایت را برای ایندکس شدن و خزش راحت ‌تر موتورهای جستجو بهینه سازی می کند.

حتی اگر محتواهای ارزشمندی تولید کنید و سئوی داخلی و خارجی سایت خودتان را هم به خوبی انجام بدهید، مطمئن باشید که وجود یک ایراد فنی کوچک می تواند باعث رتبه نگرفتن یا دیده نشدن وبسایت شما در صفحه نتایج موتور جستجو شود.

۱۰ نکته مهم در سئو تکنیکال:

 • موبایل فرندلی یا موبایل پسند بودن سایت
 • ایجاد و بهینه سازی سایت مپ XML
 • افزایش سرعت بارگذاری سایت
 • رفع خطاهای سایت
 • بهبود لینک های داخلی
 • استفاده از کلمات کلیدی در Alt تصاویر
 • استفاده از تگ کنونیکال جهت جلوگیری از صفحات تکراری
 • استفاده از پروتکل SSL برای وب سایت
 • بررسی و رفع خطاهای ایندکس سایت که در سرچ کنسول گزارش داده می‌شود
 • یافتن و رفع لینک های شکسته در صفحات سایت

آموزش سئو تکنیکال در ۶ بخش

بخش اول: راهکارهای بهبود سئوی تکنیکال سایت
سئوی تکنیکال فقط مربوط به ایندکس شدن و خزیدن نیست.

تکنیک هایی برای بهبود سئوی فنی سایت
بهبود سئوی سایت

برای بهینه سازی فنی و تکنیکال سایت خودتان، باید موارد زیر را مدنظر قرار دهید: (البته مواردی هم وجود دارند که شاید در اینجا ذکر نشده باشند)

 • جاوااسکریپت ها
 • نقشه XML
 • ساختار سایت (معماری سایت) و مسیریابی
 • ساختار URL
 • محتوای کم
 • محتوای تکراری
 • تگ های HFRAND
 • تگ های کنونیکال
 • صفحات ۴۰۴
 • ریداکرکت های ۳۰۱

ساختار سایت اولین قدم در انجام هر چه بهتر سئوی تکنیکال است؛ حتی قبل از خزیدن و ایندکس شدن! چرا؟

 • چون اکثر مشکلات خزش و ایندکس شدن سایت، به خاطر طراحی ضعیف ساختار سایت رخ می دهد. بنابراین اگر این مرحله را درست انجام دهید، دیگر لازم نیست نگران ایندکس شدن صفحات سایت خودتان باشید.
 • ساختار سایت بر تمام کارهایی که برای بهینه سازی سایت انجام می دهید، تأثیرگذار است. مثل: URL ها، نقشه سایت، robots.txt و…

بنابراین می توان گفت که یک ساختار قوی می تواند بقیه کارهای سئو تکنیکال را ساده تر کند. با این فرضیه به سراغ یادگیری ساخت یک ساختار خوب برای سایت می رویم.

۲ ویژگی برای داشتن یک ساختار خوب برای سایت

۱- منظم و ساده

منظور از ساختار سایت، نحوه ساماندهی صفحات در وبسایت است. به طور کلی ساختار سایت باید ساده باشد، یعنی صفحات سایت باید نهایتاً چند لینک از هم فاصله داشته باشند. چرا این مسئله مهم است؟ وقتی سایت ساختار بندی ساده ای داشته باشد، گوگل و سایر موتورهای جستجو، راحت تر می توانند تمام صفحات سایت را بخزند. انجام این کار برای یک وبلاگ یا یک سایت فروشگاهی ساده، کار سختی نیست. اما برای یک سایت فروشگاهی آنلاین با ۲۵۰ هزار صفحه محصول، می تواند تبدیل به یک مشکل بزرگ شود.

علاوه بر ساده بودن، سایت باید ساختار منظمی داشته باشد. معمولاً ساختار به‌هم‌ریخته باعث ایجاد صفحات یتیم (orphan page) می شود که به مشکلات مربوط به آی دی و ایندکس شدن صفحات دامن می زند.

نکته: صفحات یتیم صفحاتی از سایت مان است که از صفحات دیگر به آنها هیچ لینکی نداده باشیم.

۲- URL ثابت

لازم نیست مسئله URL ها (آدرس صفحات سایت) را بیش از حد بزرگ کنید، به ویژه اگر یک سایت کوچک را مدیریت می کنید. URL شما باید از یک ساختار منطقی و ثابت پیروی کنند. با این کار، کاربران سایت متوجه می شوند دقیقاً در کدام قسمت از سایت شما قرار دارند. قرار دادن صفحات در دسته بندی های مختلف، به گوگل کمک می کند تا اطلاعات بیشتری در مورد صفحات موجود در هر دسته بدست آورد. مثلا صفحه ای که در آدرس خودش seo/seo_technical را دارد به گوگل می فهماند این صفحه در دسته سئو، شاخه سئو تکنیکال قرار می گیرد و موضوعی مرتبط با این شاخه دارد.

مسیریابی بردکرامب چیست و چرا باید از آن در سایت خودمان استفاده کنیم؟

این روزها همه می دانند که مسیریابی بردکرامب (berdcramb navigation) یکی از از مناسب ترین راه حل ها برای بهبود سئو سایت است. چون بردکرامب ها به طور خودکار، لینک های داخلی به صفحات دسته بندی و زیر صفحات سایت اضافه می کنند. این کار به یکپارچه سازی سایت ها کمک زیادی می کند. لازم به ذکر است که گوگل هم URL ها را در صفحات نتایج جستجو به صورت مسیریابی بردکرامب تغییر داده است. بنابراین منطقی به نظر می رسد که ما هم در سایت خودمان از مسیریابی بردکرامب استفاده کنیم.

بردکرامب (مسیر راهنما) در لغت به معنی خرده نان است و برگرفته از داستان هانسل و گرتل است. یادتان است که این خواهر و برادر از خرده نان ها برای مسیریابی خانه شان استفاده می‌کردند. هنگام استفاده از بردکرامب در سایت، در واقع از صفحه اصلی به سایر صفحات سایت، خرده نان می ریزیم تا کاربرانی که از صفحه نتایج جستجوی گوگل به یکی از صفحات داخلی سایت مان وارد می شوند، مسیر اصلی رسیدن به صفحه اصلی را بیابند و بدانند در کجای سایت قرار دارند.

مزایای استفاده از بردکرامب:

 • بهبود تجربه کاربری (UX)
 • درک بهتر سلسله مراتب صفحات سایت
 • درک موقعیت کنونی کاربر در سایت
 • کاهش نرخ خروج از سایت (Bounce Rate)
 • افزایش زمان ماندگاری کاربر در سایت (Dwell Time)

نحوه اضافه کردن بردکرامب به سایت:

 • نصب افزونه هایی مثل: Breadcrumb NavXT و Crumb و Woocomnerce Breadcrumb
 • بدون استفاده از افزونه و با استفاده از کدهای HTML

بخش دوم: خزیدن، رندر گرفتن، ایندکس شدن
خزیدن، رندر گرفتن و ایندکس کردن سه کاری هستند که موتورهای جستجو برای دستیابی به محتوای سایت ما انجام می‌دهند.

خزیدن، رندر گرفتن و ایندکس کردن سایت
ربات های خزنده گوگل

اگر بتوانیم فرآیندهای مربوط به خزیدن، رندر گرفتن و ایندکس کردن را تسهیل کنیم، در حقیقت به موتورهای جستجو این فرصت را داده‌ایم تا اطلاعات بهتری از وب‌سایت ما استخراج کنند و بتوانند خواسته مخاطبین احتمالی وب‌سایت ما را برطرف نمایند. از این رو می‌توان گفت خزیدن، رندرگرفتن و ایندکس کردن مهمترین فرآیندهایی هستند که باید در سئو تکنیکال به آنها توجه شود.

در این قسمت قصد داریم کار موتورهای جستجو را راحت کنیم تا بتوانند به راحتی کل سایت ما را بخزند و ایندکس کنند. ما به شما نشان می دهیم که چگونه مشکلات مربوط به خزیدن را پیدا و رفع کنید و چطور اسپایدرهای موتور جستجو را به صفحات موجود در بخش های عمیق تر وبسایت خود بفرستید. ۴ مرحله برای انجام هر چه بهتر این کار وجود دارد:

این مقاله را حتما بخوانید:  برای افزایش رایگان فالوور اینستاگرام چه کنم؟ [20 ترفند تضمینی]

۱- رفع مشکلات ایندکس نقطه ای

اولین قدم پیدا کردن تمام صفحاتی است که موتورهای جستجو در خزیدن آنها مشکل دارند. ۴ راه برای یافتن صفحات مشکل دار سایت و حل مشکل آنها وجود دارد:

اولین مکانی که باید جستجو کنید بخش Coverage report در سرچ کنسول گوگل (Google Search Console tool) است. این بخش گزارش صفحاتی را به شما نشان می دهد که برای رندرگیری یا ایندکس شدن با مشکل مواجه شده اند.

Screaming frog معروف ترین خزنده کل جهان است. بنابراین بعد از حل مشکلات موجود در Coverage، توصیه می کنیم یک بار هم با Screaming frog سایت خودتان را بخزید.

Ahrefs یک ابزار بررسی سایت از نظر سئو به نام Ahrefs site audit دارد. جالب ترین ویژگی این ابزار این است که اطلاعات کلی از سلامت کلی سئو تکنیکال سایت به شما می دهد. همچنین سرعت بارگذاری در کل سایت را به همراه مشکلات HTML سایت بررسی می کند.

جت سئو یک ابزار ایرانی است که این امکان را دارد تا در صفحات سایت شما بخزد و مشکلات ناشی از خزش را به شما گزارش دهد. همچنین گزارشی از خرابی صفحات مختلف وبسایت و مسائل مربوط به سئوی فنی و تکنیکال را به شما ارائه می دهد.

هر کدام از این ۴ ابزار، معایب و مزایای خاص خودشان را دارند. بنابراین اگر یک وبسایت بزرگی با بیش از ۱۰ هزار صفحه را مدیریت می کنید، توصیه ما به شما این است که از هر ۴ ابزار در کنار یکدیگر استفاده کنید تا هیچ چیزی را از قلم نیندازید.

۲- ایجاد لینک های داخلی در صفحات موجود در عمق سایت

تقریباً می توان گفت که صفحه اصلی همه سایت ها، ایندکس می شوند. صفحات عمیق صفحاتی هستند که چند لینک از صفحه اصلی فاصله دارند و این صفحات در سایت هستند که باعث ایجاد مشکل می شوند. اگر ساختار سایت شما ساده یا فلت باشد، چنین مشکلی پیش نمی آید. صفحات زیر مجموعه باید حداکثر ۳ یا ۴ کلیک با صفحه اصلی، فاصله داشته باشند.

در هر صورت یک یا چند صفحه عمیق هستند که باید ایندکس شوند و هیچ چیزی به اندازه لینک داخلی نمی تواند به حل این مشکل کمک کند. به ویژه اگر آن صفحه ای که از آن لینک می دهید، اعتبار یا آتوریتی بالایی داشته باشد و دائما خزیده شود.

۳- استفاده از نقشه سایت XML

در عصری که صفحات سازگار با موبایل و اپ، اول از همه ایندکس می شوند؛ آیا گوگل برای پیدا کردن URL های سایت، هنوز هم به نقشه سایت نیاز دارد؟ بله اخیرا مشخص شده که نقشه های سایت XML، دومین منبع مهم برای یافتن URL محسوب می شوند. حتما می پرسید اولین منبع مهم کدام است؟ از نظر کارشناسان سئو تکنیکال، لینک های داخلی و خارجی اولین منبع مهم یافتن URL ها می باشند.

اگر می خواهید از درستی عملکرد نقشه سایت تان مطمئن شوید، باید به سراغ سایت مپ (Sitemaps) در سرچ کنسول بروید. در آنجا شما می توانید نقشه سایتی را که گوگل برای سایت شما می بیند، مشاهده کنید.

۴- URL Inspection

آیا یک URL در سایت شما هنوز ایندکس نشده است؟ برای فهمیدن این موضوع می توانید از بخش URL Inspectiont سرچ کنسول کمک بگیرید. این بخش نه تنها علت ایندکس نشدن یک صفحه را بیان می کند بلکه در آن می توانید مشاهده کنید که گوگل، کل صفحات ایندکس شده را چگونه رندر گرفته است. به این ترتیب می توانید مطمئن شوید گوگل قادر به خزیدن تمام صفحه بوده و می تواند آن را ایندکس کند یا خیر!

بخش سوم: محتوای ضعیف و تکراری
اگر برای هر صفحه از سایت خودتان یک محتوای تازه و خاص می نویسید، دیگر نباید نگران مشکل محتوای تکراری باشید!

تأثیر محتوای تکراری و ضعیف بر سئو تکنیکال
محتوای تکراری و محتوای ضعیف

به نظر شما محتوای ضعیف (Thin Content) و محتوای تکراری (Duplicate Content) چیست و چرا یک موضوع مهمی در سئو تکنیکال می باشد؟ محتوای ضعیف و تکراری ممکن است در هر سایتی وجود داشته باشد، مخصوصاً اگر وبسایت شما محصول‌ محور باشد. اگر تنوعی از رنگ ها، اندازه ها و… از هر محصول را داشته باشید، امکان ایجاد محتوای تکراری افزایش می یابد. از طرف دیگر لازم است با ابزارهایی کار کنید که به شما کمک کنند تا محتوای تکراری سایت خود را بیابید و مطمئن شوید که محتوای شما از جای دیگری کپی نشده است. از این رو این قسمت می تواند به شما کمک کند تا راه حل هایی را برای جلوگیری از ایجاد محتوای تکراری در سایت‌تان پیدا کنید.

محتوای تکراری از نظر فنی ممکن است در هر سایتی رخ بدهد و بر روی رتبه سایت، اثرات مخربی بر جا بگذارد. در این بخش به شما نشان خواهیم داد که چگونه با مشکلات محتوای تکراری و ضعیف سایت تان مقابله کنید.

معرفی ۲ ابزار بسیار مهم برای سئوکاران به منظور پیدا کردن محتوای تکراری و ضعیف:

 • ابزار Roven tools: سایت تان را اسکن کرده، محتوای تکراری یا ضعیف را پیدا کرده و سپس صفحاتی که نیاز به بروزرسانی دارند را به شما اطلاع می دهد.
 • سایت Ahrefs: این سایت یک بخش به نام content quality دارد که به شما این قابلیت را می دهد تا در صفحات مختلف سایت خود، محتوای تکراری را پیدا کنید.

تمام تمرکز این دو ابزار بر روی پیدا کردن محتوای تکراری موجود در سایت است. اما باید بدانید محتوای تکراری می تواند شامل محتوای کپی شده از سایر سایت ها هم باشد. برای اینکه مطمئن شوید محتوای سایت تان کاملاً منحصر به فرد است، استفاده از Copyscape را پیشنهاد می دهیم که متعلق به کمپانی Batch search است. یک راه دیگر هم این است که بخشی از متن محتوایی که فکر می کنید کپی است را در گوگل سرچ کنید و ببینید که سایت دیگری قبلاً آن را نوشته است یا خیر!

به این نکته هم توجه داشته باشید که اگر دیگران، محتوای شما را کپی کرده و آن را در سایت خودشان قرار داده اند، این محتوای تکراری مشکل آنهاست، نه شما! شما فقط باید نگران کپی های روی سایت خودتان باشید، نه دیگران!

صفحات نوایندکس با محتوای غیریونیک

اکثر سایت ها چند صفحه با محتوای تکراری دارند که اشکالی هم ندارد! البته زمانی اشکالی ندارد که آن صفحات تکراری، ایندکس شده باشند. در غیر این صورت، راه حل چیست؟ یک تگ noindex به آن صفحات اضافه کنید. این تگ به گوگل و سایر موتورهای جستجو این پیام را می دهد که آن صفحه را ایندکس نکنند.

برای اینکه از صحت وجود تگ نوایندکس، اطمینان حاصل کنید به شما استفاده از URL Inspection در گوگل سرچ کنسول را پیشنهاد می دهیم. کافیست URL خودتان را در این بخش وارد کرده و بر روی Test live URL کلیک کنید. اگر گوگل همچنان صفحه مورد نظر را ایندکس کند، با عبارت URL is available to Google مواجه می شوید، یعنی تگ نوایندکس به درستی وارد نشده است. اما اگر عبارت explodent by noindex tag را مشاهده کردید، یعنی تگ نوایندکس در حال انجام وظیفه است. البته معمولاً ما به ندرت دوست داریم با چنین پیغام خطایی مواجه شویم!

بسته به بودجه خزش (crawl budget) سایت تان، ممکن است چند روز تا چند هفته طول بکشد تا گوگل صفحاتی را که نمی خواهید ایندکس شود، دوباره بخزد. به همین دلیل توصیه می کنیم تب explodent را در قسمت coverage بررسی کنید تا مطمئن شوید که صفحات نوایندکس از فهرست حذف شده اند. روش دیگر این است که همه اسپایدرهای موتور جستجو را از خزیدن آن صفحه منع کنیم که این کار از طریق فایل robots.txt امکان پذیر است.

استفاده از URL های کنونیکال

اکثر صفحاتی که محتوای تکراری دارند؛ یا باید تگ نوایندکس بگیرند و یا محتوای تکراری آنها با یک محتوای تازه و یونیک، جایگزین شوند. اما یک روش سومی هم وجود دارد و آن استفاده از URL های کنونیکال است. URL های کنونیکال برای صفحاتی که محتوای بسیار مشابه با یک صفحه دیگر دارند و فقط از برخی جهات جزئی باهم متفاوت هستند، می تواند بسیار ایده‌آل باشد.

تگ رل کنونیکال (به شکل rel=canonical) برچسبی است که به موتورهای جستجو می گوید که اعتبار این صفحه را به صفحه دیگر انتقال دهد. استفاده درست از این تگ می تواند تا حدود زیادی مشکل محتوای تکراری در سایت شما را رفع کند. بهتر است بدانید که از این تگ می توانید در صفحه اورجینال هم استفاده کنید.

این مقاله را حتما بخوانید:  آموزش تدوین استراتژی سئو سایت | ثبت درخواست مشاوره

برای مثال فرض کنید که شما یک سایت فروشگاهی دارید و کلاه می فروشید. شما یک صفحه ساخته اید که در آن صفحه فقط انواع و اقسام کلاه های کابویی را برای فروش گذاشته اید. بسته به نحوه نصب سایت‌تان، هر سایز، رنگ و تنوع کلاه ها می تواند یک URL جدید ایجاد کند که این اصلاً خوب نیست. خوشبختانه با استفاده از تگ کنونیکال می توانید به گوگل بگویید که نسخه اصلی صفحه محصولات شما کدام است و اینکه بقیه صفحات، فقط تنوعی از همان یک صفحه هستند.

بخش چهارم: سرعت صفحه، سرعت وبسایت
یکی از فاکتورهایی است که تأثیر بسزایی در بهبود رتبه سایت در موتورهای جستجو دارد!

افزایش سرعت سایت با سئو فنی
افزایش سرعت سایت

در این بخش قصد داریم راجع به سرعت صفحه صحبت کنیم که موضوع مهمی در سئو تکنیکال می باشد. در این بخش ۳ راه حل برای بهبود سرعت سایت ارائه شده است که می تواند به شما کمک کند.

بهبود سرعت صفحه یکی از معدود استراتژی های سئو است که می تواند به طور مستقیم بر رتبه سایت شما اثرگذار باشد. البته این طور هم نیست که اگر سایتی سریع لود شود، می تواند به سرعت به صفحه اول گوگل برسد. برای این منظور به بک لینک هم نیاز خواهیم داشت اما باید بدانید که بهبود سرعت بارگذاری سایت می تواند اثر قابل توجهی بر ترافیک طبیعی سایت شما داشته باشد.

۳ روش ساده برای افزایش بارگذاری سایت

۱- کاهش اندازه صفحه وب

مطمئناً درباره Cache ،Lazy loading و CSS مطالبی را شنیده اید، با این حال افراد زیادی در مورد معیار مهم در سرعت صفحه، صحبت یا تحقیق نمی کنند. کارشناسان ایران فاندر در مطالعات خود درباره سرعت صفحات بزرگ، متوجه شدند که بین سرعت بارگذاری صفحه و اندازه آن، بیشتر از هر عامل دیگری ارتباط وجود دارد.

وقتی پای سرعت صفحه در میان باشد، هیچ چیزی اتفاقی و بی حساب و کتاب رخ نمی دهد. شما می توانید تصاویر را فشرده کنید و کش سایت‌تان را فعال کنید اما اگر صفحات‌تان بزرگ باشد، بارگذاری آنها طول خواهد کشید. باید بدانید که اکثر سایت هایی که از تصاویر با وضوح بالا استفاده می کنند، صفحاتی با سایز بزرگ هستند و این یعنی لود آنها طول می کشد.

می توانیم تصمیم بگیریم با این بارگذاری های کُند و آهسته کنار بیاییم و به جای آن، یک صفحه بسیار زیبا از نظر ظاهری داشته باشیم تا یک صفحه سریع ولی با تصاویر تار! این یک انتخاب است و هر انتخابی هم، هزینه خودش را دارد. هر چند این مسئله حتماً روی رتبه ما در گوگل پیج اسپید اینسایتس (Google PageSpeed Insights) اثر منفی می گذارد اما بهبود سرعت سایت باید برای شما در اولویت باشد. شما باید هرکاری می توانید انجام دهید تا اندازه صفحات سایت‌تان را کاهش دهید.

هاست یا سرور خوب می تواند سرعت بارگیری صفحات سایت شما را بالا ببرد. یکیاز معروفترین ابزارهایی که می توانید با آن سرعت سایت خود را بسنجید، جی تی متریکس (GTmetrix) است.

بد نیست بدانید:

Cache: حافظه نهان کامپیوتر یا حافظه پنهان پردازنده

لود تنبل (Lazy loading): روشی برای افزایش سرعت سایت و نمایش بهتر تصاویر

CSS: زبان برنامه نویسی که استفاده از آن باعث می شود کدهای برنامه نویسی شما تمیزتر دیده شوند.

۲- اندازه گیری زمان بارگذاری با CDN و بدون آن

یکی از کشفیات عجیب ما در ایران فاندر در تحقیقی که درباره سرعت صفحه داشتیم این بود که CDN ها یا همان شبکه تحویل محتوا (Content Delivery Network) با بدتر شدن سرعت بارگذاری سایت، ارتباط دارند! دلیل آن هم شاید عدم نصب صحیح CDN ها باشد.

پس اگر سایت شما از CDN استفاده می کند، توصیه می کنیم سرعت سایت خود را با CDN و بدون آن تست کنید. این کار را می توانید از طریق وبسایت webpagetest.org انجام دهید. بهتر است بدانید که شبکه تولید محتوا وظیفه دارد که محتوا و اطلاعات سایت شما را به سرورِ نزدیکِ بازدیده کننده برساند و در آنجا توزیع کند.

۳- کاهش اسکریپت های ثالث

هر اسکریپت ثالثی که روی صفحه باشد، به طور متوسط تا ۳۴ میلی ثانیه به سرعت بارگذاری آن صفحه می افزاید. بعضی از این اسکریپت ها مثل گوگل آنالیتیکس را نیاز داریم اما اگر بعضی از آنها را حذف کنید، هیچ لطمه ای به سایت وارد نمی شود.

بخش پنجم: معرفی چند ابزار کاربردی برای سئو تکنیکال
۷ ابزار وجود دارد که با دانستن و به کارگیری آنها می توانید سئو فنی سایت خود را بهبود بخشید.

ابزارهای کاربردی برای سئو تکنیکال
ابزارهای مهم برای سئو فنی

در این بخش قصد داریم در مورد چند ابزار کاربردی برای سئو تکنیکال و مباحثی همچون ریدایرکت ها، تنظیم داده‌های ساختاربندی شده، تگ Hreflang، استفاده از نقشه سایت XML و نوایندکس کردن صفحات تگ و دسته‌بندی و… صحبت کنیم. این قسمت می‌تواند به شما در جهت یافتن راه‌حل‌هایی برای بهبود سئو و رتبه سایت‌تان کمک کند.

 • برای سایت های بین اللملی از تگ hreflang استفاده کنید

آیا سایت شما هم چند نسخه از هر صفحه دارد که هر کدام به یک زبان نوشته شده است؟ اگر اینطور باشد، تگ hreflang می تواند کمک بزرگی به شما بکند. این تگ تنها یک مشکل دارد و آن هم این است که نصب آن مشکل بوده و مستندات گوگل در مورد نحوه استفاده از آن، چندان ساده و واضح نیست.

 • از ابزار  Aleyda Solis’s Hreflang Generator Tool استفاده کنید

این ابزار ساخت Hreflang را برای چند کشور، زبان و منطقه تا حدودی ساده می کند. خیلی از ابزارهای بررسی سئوی سایت، امکان بررسی Hreflang را برای شما فراهم کرده اند. شما با تحلیل وب سایت خودتان در آنها، می توانید وضعیت این تگ را نیز بررسی کنید.

 • لینک های مرده (Dead Link) سایت‌تان را پیدا کنید

اگر چند تا لینک خراب یا مرده روی سایت تان داشته باشید، آسیبی به سئوی سایت شما وارد نمی شود. در واقع گوگل حتی می گوید که لینک های مرده از نظر سئو مشکلی ایجاد نمی کنند اما آن چیزی که مهم است، لینک های خراب داخلی هستند. لینک های خراب داخلی، خزیدن سایت و پیدا کردن صفحات را برای ربات های گوگل دشوار می سازند.

به همین دلیل توصیه می کنیم در بررسی و بهبود سئوی سایت خودتان، حتماً لینک های خراب را هم شناسایی و اصلاح کنید. لینک های خراب سایت تان را می توانید با هر ابزار بررسی سئو مثل SEMrush ،ahrefs یا screaming frog پیدا کنید. همانطوری که می بینید با اجرای تمام این کارها دیگر مشکلی در سئو تکنیکال سایت باقی نمی ماند.

 • تنظیم داده های ساختاریافته یا استراکچر دیتا (structured data)

نشانه گذاری اسکیما اثر مستقیمی بر سئوی سایت ندارد بلکه اثر آن جانبی است. در واقع در مطالعه ای که در مورد معیارهای رتبه موتور جستجو انجام شد، هیچ ارتباطی بین اسکیما و رتبه های صفحه اول پیدا نشد.

به عبارت دیگر استفاده از اسکیما می تواند به بعضی از صفحات شما ریچ اسنیپت (Rich snippets) بدهد. چون ریچ اسنیپت ها در صفحات نتایج جستجو برجسته هستند به طور خودکار نرخ کلیک را هم افزایش می دهند.

 • نقشه سایت XML معتبری ایجاد کنید

اگر یک سایت بزرگی را مدیریت می کنید، پیگیری تمام صفحات در نقشه سایت دشوار خواهد بود. در واقع خیلی از نقشه های سایت حتی صفحاتی با کد وضعیت ۳۰۱ یا ۴۰۴ دارند. با توجه به اینکه هدف اصلی ایجاد نقشه سایت، نمایش همه صفحات زنده به موتورهای جستجو است، باید صد در صد لینک هایی که در نقشه سایت نمایش داده می شوند مربوط به صفحات زنده و فعال باشند. به همین دلیل توصیه می کنیم نقشه سایت تان را از طریق Map Broker XML Sitemap Validator راه اندازی کنید تا بتوانید ردیف های خراب یا ریدایرکت شده را پیدا کنید.

 • صفحات تگ و دسته بندی را نوایندکس کنید

اگر سایت شما با استفاده از وردپرس طراحی شده باشد، جداً توصیه می کنیم صفحات تگ و دسته بندی را نوایندکس کنید، مگر اینکه این صفحات ترافیک بالایی داشته باشند. این صفحات معمولاً فایده خاصی برای کاربران ندارند و ممکن است باعث مشکلات محتوای تکراری شوند.

اگر در وردپرس از افزونه یوآست استفاده می کنید، می توانید این صفحات را خیلی راحت با یک کلیک، نو ایندکس کنید. فقط کافیست در قسمت پیشرفته افزونه یواست سئو گزینه خیر (NO) را در قسمت به موتورهای جستجو اجازه نمایش نوشته در نتایج جستجو را می دهید؟ (?Allow search engines to show this post in search results) تیک بزنید.

 • مشکلات استفاده از موبایل را بررسی کنید
این مقاله را حتما بخوانید:  طراحی سایت آموزشی آنلاین و مجازی (نمونه کار و قیمت)

در این دوره زمانه دیگر نیازی نیست که بگوییم باید سایت تان را برای موبایل هم بهینه سازی کنید. حتی سایت های سازگار با موبایل یا موبایل فرندلی هم می توانند دچار مشکل شوند. معمولاً پیدا کردن این مشکلات، دشوار است مگر اینکه کاربران به شما ایمیل بزنند و به خاطر مشکلات خودشان شکایت کنند.

شما می توانید با سرچ کنسول گوگل (Google Search Console Tools) در بخش Coverage یک گزارش از نحوه عملکرد سایت خودتان را برای موبایل دریافت کنید. اگر گوگل متوجه شود که صفحه ای از سایت شما برای موبایل بهینه نیست به شما اطلاع می دهد. در این گزارش حتی جزئیات و مشکل آن صفحه را مشاهده خواهید کرد و بدین وسیله خواهید دانست که کجای آن را دقیقاً باید اصلاح کنید. در صورتی که در گزارش دریافتی تان خطایی راجع به موبایل فرندلی نبودن دریافت نکردید، پس کارتان درست است.

بخش ششم: معرفی کسب و کارهایی که توانسته اند با استفاده از سئوی تکنیکال، تغییری در نرخ تبدیل خود ایجاد کنند.
بسیاری از اوقات استفاده از راهکارهای سئو تکنیکال، به راحتی به ما کمک می‌کند ورودی سایت ما افزایش پیدا کند.

افزایش بازدیدکنندگان سایت
نمونه افزایش بازدیدکنندگان سایت

باید بگوییم که ما می توانیم با استفاده از سئو تکنیکال و تکیه بر ورودی های به وجود آمده از آن، و همچنین استفاده از تکنیک‌های فروش، نرخ تبدیل خود را بهبود بخشیده و سهم خود را در بازار افزایش دهیم. در این بخش، چند مثال از کسب‌ و کارهایی آورده ایم که توانسته‌اند با استفاده از سئوی تکنیکال، تغییری در نرخ تبدیل خود به وجود آورند. توصیه می‌کنیم این قسمت را به دقت مطالعه بفرمایید.

طبعاً راهکارهای ارائه شده، ممکن است برای شما هم مفید باشند. در این بخش ۴ مطالعه موردی را با هم بررسی می کنیم و شما خواهید دید که چطور رتبه گوگل آنها با مواردی همچون استفاده از داده های اسکیما مثل اسکیمای پاسخ به پرسش های متداول (FAQ) و لینک سازی داخلی، ارتقا پیدا کرده است. این ۴ مطالعه بدین شرح می باشند:

مطالعه موردی ۱: استفاده از لینک سازی داخلی درست و افزایش ۲۵۰ درصدی ترافیک

تیم بک لینکو (Backlinko) در مورد یکی از مشتریان خود متوجه شدند که آنها از لینک داخلی در سایت خودشان استفاده نکرده اند! و در اندک لینک های داخلی هم که داشتند از انکرتکست مناسبی استفاده نکرده بودند. این مشتری به مدت ۳ ماه با شرکتی کار می کرد که طی این مدت سایت را از محتوای باکیفیت پر کرده بود. با این حال ترافیک و رتبه سایت او هیچ تغییری نکرده بود.

بک لینکو با بررسی سایت این مشتری متوجه شد که هیچکدام از این محتواهای عالی به همدیگر لینک نشده اند و حتی بدتر از آن اینکه، این محتواها از لینک سازی خارجی نیز بی بهره بودند. اینجا بود که محتواها را اولویت بندی کرده و لینک های داخلی را به آنها اضافه کردند. همین کارها در هفته اول افزودن لینک های داخلی، منجر به افزایش ۲۵۰ درصدی ترافیک شد.

مطالعه موردی ۲: استفاده از اسکیمای داده و دو برابر شدن ترافیک صفحه از گوگل

یکی از خوانندگان سایت بک لینکو بعد از خواندن یکی از مقالات این سایت به فکر بهبود سئوی سایت خودش افتاد. مهم ترین کلید واژه او «بهترین لپ تاپ های بازی زیر ۵۰۰ دلار» بود. این یک کلیدواژه طولانی بود با این حال سرچ زیادی داشت. به همین دلیل برای این مخاطبِ بک لینکو ارزش داشت که وقت خود را صرف رتبه گرفتن برای این عبارت کند. او وقتی نگاهی به صفحه نتایج جستجوی این عبارت کلیدی انداخت، متوجه موقعیت هایی برای استفاده از سئو تکنیکال و بهبود رتبه سایت خودش شد.

او متوجه شد در تگ عنوان اکثر صفحات رتبه بالا، هم ماه و هم سال دیده می شوند. با اینکه اکثر این صفحات بروزرسانی هم نشده بودند و فقط همان ماه را به تگ عنوان خودشان اضافه کرده بودند ولی بازهم در رتبه های اول گوگل قرار داشتند. این همان فرصتی بود که این شخص کشف کرده بود.

اضافه کردن ماه فعلی به تگ عنوان می توانست نرخ کلیک طبیعی را افزایش دهد و گوگل هم به طور واضح این ترفند و حقه را نادیده می گرفت. اما اگر گوگل متوجه می شد که صفحه او در این تاریخ، بروزرسانی شده حتما می توانست شاهد اثر قابل توجهی در رتبه خودش باشد. او برای اینکه به گوگل نشان دهد که صفحه اش واقعاً بروزرسانی شده، تاریخ را به بالای پست اضافه کرد و همچنین اسکیما را به تاریخ انتشار و تاریخ بروزرسانی تغییر داد. (استفاده از اسکیمای تاریخ انتشار و تاریخ بروزرسانی)

جالب است بدانید این تغییرات، سایت این شخص را به قسمت ریچ اسنیپت گوگل رساند و این ریچ اسنیپت علاوه بر افزایش رتبه برای کلیدواژه مورد نظر، ترافیک آن صفحه را تا بیش از ۲۰۰ درصد افزایش داد.

مطالعه موردی ۳: نجات یک سایت از فاجعه ای بزرگ با رفع مشکلات سئو تکنیکال

نیل شث یکی از همکاران سئوکارِ بک لینکو است که رتبه سایت مشتری او به طور کامل افت کرده بود. مشخص شد که مشتری، سایت خودش را به آخرین نسخه مجنتو جابجا کرده و با این فاجعه روبرو شده بود.

البته این جابجایی با یکسری تغییرات در سایت همراه بود. مثلاً برخی URL هایی که ترافیک هم داشتند، حذف شده بودند، بدون اینکه اثر آن بر سرچ طبیعی در نظر گرفته شود. این امر باعث شد سایتی که ماهی ۳۰ هزار بازدیدکننده داشت فقط طی ۲ ماه به ماهی ۳ هزار بازدیدکننده برسد. وقتی نیل شث، سایت را از نظر سئو بررسی و مشکلات آن را کشف کرد، متوجه مشکلات سئو تکنیکال در سایت شد. مثل:

 • وجود صفحاتی که هیچ لینک داخلی به آنها داده نشده بود یا به اصطلاح صفحات یتیم بودند
 • صفحاتی به صفحات نوایندکس، کنونیکال شده بودند
 • صفحاتی که به یک صفحه دیگر، ریدایرکت شده بودند و خودِ آن صفحه مجدداً به یک صفحه دیگر، ریدایرکت شده بود
 • وجود لینک های داخلی و خارجی خراب
 • وجود صفحاتی در نقشه سایت که نباید ایندکس می شدند
 • عدم بهینه سازی خوب تگ های عنوان و توضیحات

در هفته های اول بعد از شروع حل این مشکلات مربوط به سئو تکنیکال، رشد ترافیک طبیعی سایت افزایش یافت. در واقع از تاریخ جولای ۲۰۱۹ تا اکتبر همان سال، ترافیک طبیعی سایت تا ۲۲۸ درصد رشد داشت.

مطالعه موردی ۴: افزایش تعداد کلیک ها تا ۱۵٫۲۳ درصد با استفاده از اسکیمای FAQ

این مطالعه درباره یک وبلاگ نویس است که از شگفتی های سفرش با یک ون می نوشت. یکی از صفحات مهم او عنوانی به نام «راهنمای بیمه RV در سال ۲۰۲۰» داشت. برندهای معروف در کلیدواژه هایی مثل «بیمه RV» رتبه گرفته بودند؛ بنابراین شانس این مرد وبلاگ نویس برای اینکه رتبه صفحه خودش را به بالای این سایت ها برساند، بسیار ناچیز بود.

آنجا بود که فهمید لزومی ندارد در جایگاهی بالاتر از رقبای بزرگ خودش که برندهای معروف هستند، قرار بگیرد. او می توانست برای کلیک بیشتر، از اسکیمای FAQ (پاسخ به پرسش های متداول) استفاده کند. به همین دلیل او این اسکیما را به بخش FAQ صفحه مورد نظر خود اضافه کرد و به این وسیله موفق به گرفتن ریچ اسنیپت شد. همین یک شانس، ترافیک این صفحه از سایت او را از گوگل تا ۱۵٫۲۳ درصد افزایش داد.

ریچ اسنیپت ها همان اطلاعات اضافی همانند نشان دادن ستاره ها، تصاویر، پرسش و پاسخ ها، قیمت و… هستند که همراه با اطلاعات سایت در نتایج جستجوی گوگل نشان داده می شوند.

و اما سخن آخر

این تمام آن چیزی است که می توان راجع به سئو تکنیکال ارائه داد. حالا ما مشتاق هستیم از شما یاد بگیریم. کدام نکته از این نکات را اول از همه اجرا می کنید؟ آیا قصد دارید سرعت سایت تان را بهبود دهید؟ یا می خواهید لینک مرده خودتان را پیدا کنید؟ این مقاله می تواند برای دوستان شما هم مفید باشد، پس با ارسال لینک آن برای دوستان خود، در تحلیل و بررسی وبسایت شان به آنها کمک کنید. خوشحال می شویم تجربیات خودتان را در این زمینه هم با ما به اشتراک بگذارید.

رای دهید

تیم تولید محتوا

این مطلب توسط تیم تولید محتوای ایران فاندر تهیه شده است. ما در تلاش برای توسعه وب فارسی هستیم تا بهترین مقالات در هر زمینه ای را برای وبسایت ها تهیه کنیم. کیفیت محتوای این صفحه توسط متخصصین و کارشناسان ما بررسی و تایید شده است.

سفارش تولید محتوا
اینستاگرام سایت ایران فاندر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن چت
1
پریسا رحیمی
سلام، چطور می تونم کمکتون کنم؟