بیوگرافی علیرضا سلیمی لایف کوچ و مدرس موفقیت

دکتر علیرضا سلیمی آوانسر

بیوگرافی نوعی سبک در ادبیات است که هدفش شرح و توصیف بخشی از زندگی یک فرد می باشد. در این نوع سبک نوشتاری سعی می شود ابعادی آموزنده یا انگیزه‌بخش از زندگی یک فرد بیان شود. بیشتر زندگی نامه ها بر اساس یادداشت ها و سخنان شخصی یک فرد بوده و به فهرست کردن اطلاعات در مورد یک شخص مانند محل تولد، سالروز تولد و تاریخ رخدادها محدود نمی‌شود بلکه معمولا به مشکلات، شادی ها و فراز و فرودهای زندگی آن شخص می پردازد.

شما با خواندن بیوگرافی احساس می کنید که خود آن فرد در مقابل شما نشسته و تمام پیچ و خم های زندگی خود را برای شما تعریف می کند. ما در این مجموعه مقالات در ایران فاندر سعی می کنیم کارآفرینان موفق ایرانی را معرفی و خلاصه ای از زندگینامه آنها را برای شما بازگو کنیم.

شاید هر سری انتخاب یک فاندر موفق ایرانى براى ما یکى از سخت ترین کارها باشد اما مفتخریم تا اعلام کنیم که علیرضا سلیمی عزیز برای الگو گرفتن، یکی از انتخاب های ما خواهد بود. دکتر سلیمی با انرژی بالا، صدای جذاب، لحن گیرا و مطالب علمی، مخاطب را روی صندلی خود میخکوب می کند. واقعا حیف است که ما یک گنج گران بهایی در کشور خود داشته باشیم و نتوانیم او را به طور کامل بشناسیم.

علیرضا تا حد زیادی علم، انرژی و شادی در سخنرانی‌های خود دارد و سخت ترین مطالب علمی بروز دنیا به آسان ترین شکل ممکن که در روح و ذهن مخاطبان ایرانی قرار بگیرد، بیان می‌کند. از این رو ما به او لقب «نابغه انگیزشی ایران» را می دهیم.

رسالت ما در ایران فاندر این است که دلیل عدم موفقیت هیچ فردى در کسب و کار اینترنتی به علت نبود دانش نباشد. کاش ما راهبرانی شبیه علی‌رضا سلیمی را در کشور بیشتر داشته باشیم و همیشه برای ترویج مسیر درست، از کارآفرینان نوپا حمایت و پشتیبانی کنیم.

شرح مختصر
علیرضا سلیمی آوانسر
متولد : ۱۳۵۳/۰۷/۰۱
محل تولد : تبریز (روستایی به نام آوانسر در نزدیکی شهر ورزقان) اصالتاً مرز ارس
محل سکونت : تهران
میزان تحصیلات : کارشناس علوم تمرین، کارشناس ارشد فیزیولوژی، دکتری تخصصی علم تمرین از آلمان

نظر دکتر سلیمی درباره پرسنال برندینگ و ثبت بیوگرافی: (مدت زمان صوت: ۰۰:۵۵)

زندگی نامه دکتر علیرضا سلیمی لایف کوچ بین المللی و دکتری علم تمرین از آلمان

علیرضا در خانواده ای به دنیا آمد که فراز و نشیب های بسیاری را تجربه کرده است. زمانی که روس ها به ارس حمله کرده و آذربایجان را از ایران جدا می کنند، بخش اعظمی از فامیل ها و دارایی شان، آن طرف رود ارس می ماند که این موضوع باعث می شود خانواده علیرضا به ارومیه مهاجرت کنند و او دوران کودکیش را در ارومیه سپری می کند.

خاطرات دوران دبستان او با جنگ تحمیلی همراه شده بود و هر روز هواپیماهای عراقی برای بمباران شهرهای ایران می آمدند که اکثراً مسیر هوایی شان از شهر ارومیه می گذشت. یکی از تفریحات علیرضا دیدن هواپیمای عراقی، شکستن دیوارهای صوتی و همچنین خالی کردن بمب ها توسط آنها بود.

او دوران کودکی خود را در جنگ سپری کرد اما از همان دوران رویاهای بزرگی در سر داشت که هنوز هم به آنها فکر می کند.

معرفی دکتر علیرضا سلیمی آوانسر
سرگذشت دکتر سلیمی

علیرضا دوران ابتدایی را در دبستان رهبر شهر ارومیه گذراند و همیشه سر صف دعای صبحگاهی می خواند. از آنجایی که مادرش هر روز او را به مدرسه می برد، یک روز در راه برگشت به خانه، صدایی از بلندگوی مدرسه می شنود که خیلی دلنشین بوده و با نگاه به داخل مدرسه می بیند که صدای پسرش است! هم تعجب می کند و هم از خوش صدا بودن پسرش بسیار خوشحال می شود.

علیرضا سلیمی می گوید: «خیلی جالب است وقتی کلاس اول و دوم بودم، از بچه های کلاس پنجم می ترسیدم، رفته رفته که بالاتر رفتم و وارد کلاس چهارم و پنجم شدم، دیدم که خودم از آنهایی هستم که همه از من می ترسند!

به این مسأله خیلی اعتقاد دارم که اگر می خواهید در جامعه روی پای خودتان بایستید، باید قوی باشید. انسانی که قوی باشد، عزت نفسش بالا می رود. وقتی متوجه شوید که کسی نمی تواند به شما زور بگوید، آنجا دو راه وجود دارد: اول اینکه انتخاب می کنید که بقیه به شما زور نگویند. دوم اینکه انتخاب می کنید جلو زورگویی ها را بگیرید و به بقیه هم کمک کنید.

این مقاله را حتما بخوانید:  بیوگرافی سعید گل محمدی بنیانگذار کالج بین المللی PCC

دوران شیرین دبستان، راهنمایی و دبیرستان خیلی سریع گذشت. یکی از عواملی که از بدو ورود به دبیرستان، ذهن هر جوانی مشغول می شود، افق ورود به دانشگاه است. اکثر دانش آموزران از دوران دبستان در زنگ تفریحات از دانشگاه و رشته های تحصیلی صحبت می کنند. من همیشه به خاطر اینکه در مدرسه شاگرد اول بودم، احساس می کردم که حتماً باید یک دانشگاه و رشته خوبی قبول شوم. این موضوع باعث می شد روز به روز امیدوارتر شوم.

زمانی که سخت برای کنکور درس می خواندم و آمادگی کامل برای قبولی در یکی از دانشگاه‌های برتر کشور را داشتم، مادر عزیزم یک هفته قبل از کنکور پر گشود و آسمانی شد. اتفاقی تلخ که مسیر زندگیم را عوض کرد و من نمی دانستم با چنین بحران بزرگی چگونه برخورد کنم. دیگر توانی برای شرکت در کنکور نداشتم بنابراین دفترچه خدمت را پر کردم و در روز ۲۲ دی ۱۳۷۱ راهی سربازی شدم.»

بهترین لایف کوچینگ ایران
سلیمی – لایف کوچینگ اورجینال

سربازی رفتن علیرضا چالش های خیلی زیادی به همراه داشت. نمی توانست باور کند که دوست هایش در دانشگاه باشند و او در پادگان قدم رو برود. آنجا فهمید که چقدر در زندگیش عقب افتاده است و دو راه بیشتر برایش باقی نمانده بود: یا تا آخر عمرش عقب می ماند و یا باید جبران کند.

یک نیرویی به او می گفت که می تواند جبران کند. به همین خاطر تصمیم گرفت شبانه روز در شرایط سخت پادگان درس بخواند. بعد از ۱۵ ماه یک خبر بسیار خوبی به او رسید که برادرش با روزنامه قبولی اش در کنکور، پشت در پادگان ایستاده بود. او از شنیدن این خبر خیلی خوشحال شد و سریع خدمت سربازی خود را تسویه حساب و وارد دانشگاه ارومیه شدم.

 • اولین تجربه درآمدی دکتر علیرضا سلیمی

اولین تجربه کسب درآمد توسط او در دوران کودکی بود که جلوی مغازه پدرش بیسکویت، پفک، تخمه و… می فروخت و با پول هایی که جمع می کرد چیزی برای خودش می خرید. همچنین دومین درآمد او نیز بر می گردد به دوران دانشگاه، به صورت آماتوری کار دانشجویی انجام می داد و ماهیانه ۱۰ تا ۱۲ هزار تومان درآمد داشت.

 • سفر به آلمان

بعد از اینکه در کارشناسی ارشد رشته فیزیولوژی دانشگاه شهید بهشتی تهران قبول شد؛ در رشته خودش همیشه رتبه اول بود و از دانشجویان نمونه به شمار می رفت. ایشان اولین قرارداد کار حرفه ای خود را با باشگاه ثنان تهران بست که اولین درآمدش از آنجا ۵۰۰ هزار تومان بود، این در حالی بود که استاد دانشگاه او آنموقع ۱۲۰ هزار تومان حقوق می گرفت.

علیرضا با ۲ قرارداد ۵۰۰ هزار تومانی که بسته بود، حدود ۱ میلیون تومان پول داشت و با آن یک خط موبایل خرید که در آن زمان برای خیلی از افراد، داشتن موبایل یک رویا بود. درحالی که او تمام درآمدش را برای خرید موبایل خرج کرد.

او هنگامی که به پایان تحصیلاتش در کارشناسی ارشد رشته فیزیولوژی نزدیک شد، تصمیم گرفت مثل اکثر دانشجویان شهید بهشتی در دوره دکتری هم شرکت کند. زمانی که در آزمون دکتری قبول شد، تصمیم گرفت برای تحصیل به کشور آلمان برود. در حالی که نمی دانست که در کشورهای خارجی چه چیزی های حائز اهمیت است.

رفتن علیرضا سلیمی به آلمان نقطه عطفی برایش بود زیرا علاوه بر تحصیل در رشته جدید علم تمرین، توانست در دوره های دیگر (بهبود فردی) نیز شرکت کند و دانشش را بالاتر ببرد. او دوره های رشد فردی و روش های تمرین موفقیت را در مؤسسه جورج لوآی آکسبورگ که از قوی ترین مراکز رشد فردی در اروپا است، گذراند. همچنین دوره های علم تغییرات پایدار را در ماقیلقن سوئیس و دورهای تغییرات مثبت را نیز در دانشگاه لایپزیک (Leipzig) آلمان سپری کرد.

علیرضا که مسلط به زبان های آلمانی، انگلیسی، ترکی استانبولی، عربی و آذری است، با طرح های پژوهشی خود توانست در بوندس لیگا (Bundesliga) و مدتی در کنار یورگن کلینزمن (Jurgen Klinsmann) مهاجم و مربی سابق فوتبال آلمان حضور داشته باشد.

ورزشکاران آلمانی در کنار سلیمی
سلیمی در کنار ورزشکاران آلمانی

این تجارب ارزشمند باعث شد که خیلی سریع به تیم ملی دعوت شده و جزو جوان‌ترین کوچ های تیم ملی والیبال ایران شود. اولین تجربه جهانی او بازی مقابل آمریکا و بعد آن با برزیل بود. علیرضا دبیر سابق اتاق فکر وزارت ورزش و جوانان و هم اکنون عضو کمیته آموزش و پژوهش فدراسیون والیبال و پرورش اندام است.

از آنجایی که در زندگی انسان چالش هایی خیلی زیادی وجود دارد، در زندگی علیرضا هم این چالش ها بوده است. او وقتی تصمیم گرفت مقطع پی‌اچ‌دی (PhD) را در خارج از ایران ادامه بدهد، یکی از چالش های او یاد گرفتن زبان انگلیسی بود.

برای اینکه به او اجازه اعزام بدهند، شرط شان این بود که حتماً بایستی نمره زبان انگلیسی اش خوب باشد؛ او به مدت ۲ سال درگیر یادگیری زبان شد و توانست نمره قبولی امتحان تافل را بیاورد و خیالش راحت شد. حتی دانشگاهی که پذیرشش را داد، پذیرفت که علیرضا به انگلیسی در آنجا درس بخواند درحالی که کشور آلمان بود و به زبان آلمانی صحبت می کردند.

بعد از گذراندن ترم اول و دوم که با تمامی همکاران به زبان انگلیسی صحبت می کرد و مشکل ارتباطی نداشت؛ ناگهان وقتی زمان ارائه پروپوزالش رسید، متوجه شد که باید به زبان آلمانی ارائه دهد که این موضوع برایش غیرممکن بود و قابل درک نبود.

دکتر سلیمی ورزشکار و مربی
سلیمی – ورزشکار و مربی زندگی

علیرضا سلیمی به عنوان یک بیزینس کوچ و لایف کوچ حرفه ای، کوچینگ را فقط در ورزش تجربه کرده بود و با خود فکر می کرد کوچینگ یعنی یک مربی ورزش! فکر نمی کرد که کوچینگ می تواند به او کمک کند تا زبان یاد بگیرد. سرانجام نشانه ها دست به دست هم دادند و علیرضا با کوچینگ کشور آلمان آشنا شد و نکته جالبش اینجا بود که یکی از مراکز بسیار قوی کوچینگ در شهری قرار داشت که او در آنجا زندگی می کرد.

آنجا بود که مزایای کوچینگ به او کمک کرد تا بداند که نتوانستن ها، ریشه هایش در خودمان است. یعنی ما نتوانستن ها را می سازیم، در حالی که وجود انسان بر اساس توانستن ساخته شده است. این باور روز به روز در وجود او به یقین تبدیل شد که نمی شود و نمی توانم، نداریم؛ بلکه می شود و می توانیم! بنابراین شروع به یادگیری زبان آلمانی کرد و در کمتر از ۶ ماه توانست زبان آلمانی را حتی بهتر از خود آلمانی ها یاد بگیرد.

این موفقیت باعث شد که دولت آلمان به او درخواست تدریس در دانشگاه را بدهد. علیرضا با یک کلاس شروع کرد و موقعی که می خواست به ایران برگردد، ۱۳ واحد درسی در آن دانشگاه تدریس می کرد و با اینکه یک فرد غیرآلمانی بود توانست امتیازهای بسیار بالایی را در زمینه تدریس در آلمان کسب کند.

دکترسلیمی در کنار مهدی صفایی و ایگور کلاکویچ
دکتر سلیمی – مهدی صفایی – ایگور کلاکویچ

بزرگترین فیدبکی که در دانشگاه دریافت می کرد این بود که دانشجوهایش به او می گفتند: مطالب را خیلی خوب به زبان آلمانی توضیح می دهید. این موضوع رفته رفته باعث پیشرفت او شد و تصمیم گرفت در کشور آلمان دوره برگزار کند و استقبال زیادی از دوره های او شد.

 • شروع سخنرانی در ایران

علیرضا سلیمی از همان ابتدا به مباحث موفقیت علاقه داشت و هر جا دوره ای برگزار می شد، در آن شرکت می کرد! یک روز در تالار اندیشه معلم تهران دوره ای برگزار شد و او به عنوان شرکت کننده در آنجا حضور پیدا کرد؛ متوجه شد که سخنران همایش تپق می زند و گفته هایش یادش می رود. از آنجایی که علیرضا خودش آن مباحث را درک می کرد و می دانست که فرد سخنران چه می گوید، موقع خارج شدن از تالار به سمت برگزار کننده رفت و به او گفت که یک سخنرانی می شناسد که تازه از آلمان آمده است که اگر در این تالار با او سخنرانی برگزار کنید، رکورد همه سخنرانی ها را می شکند.

علیرضا در همایش های بین المللی
سلیمی در همایش آنتونی رابینز و گرنت کاردونه

اسم و شماره تماسش را به آن شخص برگزار کننده داد و تأکید کرد که مطمئن نیست جوابش را بدهد یا نه!

آن شخص بعد از چند روز به علیرضا زنگ زد و گفت که شما را یک آقا معرفی کرده و ما دوست داریم با شما همکاری کنیم! در کمتر از ۱۰ دقیقه به توافق رسیدند و اولین دوره خود را تحت عنوان قهرمان زندگی برگزار کرد. وقتی برای سخنرانی رفته بود، آنجا با برگزارکننده سلام و احوال پرسی کرد، آن فرد به علیرضا گفت که چی شد این استاد نیامد؟ ۱۰ دقیقه دیگر سخنرانی شروع می شود! و علیرضا به او گفت که نگران نباش الان می آید، آلمانی ها به زمان خیلی حساس هستند. در حالی که خبر نداشت خود علیرضا سلیمی سخنران همان جلسه است!!

 • از سال ۱۳۹۰ به صورت حرفه ای کار سخنرانی و برگزاری دوره های آموزشی را شروع کرد.
 • در سال ۱۳۹۴ نگاهش کلاً به صنعت آموزش تغییر کرد.
 • در سال ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۷ به مدت ۲ سال، حتی یک روز خالی نداشت و هر روز بلا استثنا روی سن بود.
 • متأسفانه بعد از شروع اپیدمی کرونا، از اسفند سال ۱۳۹۸ روند کاری اش تغییر کرد.
این مقاله را حتما بخوانید:  بیوگرافی محمد رضا حسن زاده مرد حافظه جهان

او می گوید: صادق، خالص و مفید بودن اساس زنده بودنم است و دوست دارم بی شیله پیله از درست ترین و مفیدترین راه ممکن لحظه هایم را سپری کنم. مهم نیست که من چه کسی هستم، مهم این است که در هر لحظه ام آیا این ۳ ویزگی دارم یا نه:

 1. آیا این انسان در هر لحظه اش خالص است یا نه؟
 2. در هر لحظه اش صادق است یا نه؟
 3. در هر لحظه اش مفید است یا نه؟

چند مورد از ویژگی های دکتر سلیمی مدیرعامل شرکت کهکشان موفقیت

 • داشتن اخلاق کاری قوی
 • با انرژی و پرقدرت بودن
 • داشتن علم کافی در سخنرانی
 • سمینارهای او بسیار شاد است و اجازه نمی دهد که انرژی مخاطبین پایین بیاید.
 • مهم‌ترین قسمت سخنرانی ایشان مطالب علمی و به روز است.

دوره ها و سمینارهای آموزشی دکتر سلیمی

 1. دوره افزایش اعتماد به نفس (روش های نوین بازسازی و افزایش اعتمادبنفس شما)
 2. دوره تکنیک های ارتباطات، مدیریت فکر و طراحی سرنوشت
 3. دوره اصول علمی استراحت، ریکاوری و خواب
 4. دوره شناخت احساسات برای موفقیت فردی
 5. دوره تکنیک‌های مدیریت احساس و هوش هیجانی
 6. دوره مدیریت عمر و زمان (راهی برای رسیدن به نقطه اوج موفقیت شما)

برخی از اعتقادت، تفکرات و سخنان علیرضا سلیمی

 • انسان فقط به اندازه لیاقت ها و شایستگی های خودش رشد می کند، اگر انسانی بیشتر از لیاقت خودش رشد کند، آن رشد محسوب نشده بلکه فاجعه است زیرا بعداً متوجه می شود که آن رشد، بیچاره اش می کند.
 • امروزه به این باور رسیده ام که اگر انسان روی خودش کار کند، خودش را بشناسد، روی خودش سرمایه گذاری کرده و خودش را ارزشمند کند، واقعاً شایستگی هایش بالا می رود و آنجا این هستی است که او را به آن چیزی که لیاقتش را دارد می رساند.
 • اگر به گذشته برگردم، دوست دارم ایمان، یقین و دیدگاهی که امروزه به آن رسیده ام را بیشتر در زندگیم به جریان دربیاورم.
 • همیشه فکر می کردم اگر با افراد بزرگ و معروف ارتباط ایجاد کنم، آنها می توانند من را به جایگاه های بالاتری برسانند؛ در حالی که اصلاً اینطور نیست!
 • موفقیت قابلیتی است که باعث بهتر شدن می شود، پس در وجود هر انسانی این قابلیت وجود دارد و هر چیزی را می تواند بهتر کند. هر انسانی که قابلیت بهتر شدن پیدا می کند، انسان برتری است.
 • انسان ها بد نیستند فقط بلد نیستند.
 • ریشه چالش های زندگی و کسب و کار، عدم آگاهی است.
 • برای موفقیت باید پرواز کردن آموخت، پروازی که انتها ندارد.
 • موفقیت مسابقه‌ای است که با خود دارید، امروزتان بهتر از دیروز و فردایتان بهتر از امروز باشد.
 • مسئولیت تمام کارهایمان بر عهده خودمان است.
 • جهان هستی فراوانی بی انتهایی دارد که این فراوانی درون ما هم وجود دارد.

راه های ارتباطی با آقای علیرضا سلیمی:

اینستاگرام : dralirezasalimi

تلگرام: successuniversity@

آدرس سایت شخصی: dralirezasalimi.com

آدرس سایت کهکشان موفقیت: successgalaxy.ir

شماره تماس ها: ۰۹۳۵۹۱۵۳۹۹۷ – ۰۲۱۸۸۶۲۲۸۵۸ – ۰۹۱۰۳۵۳۶۴۶۸

ایمیل: info@successgalaxy.ir

پیام سایت ایران فاندر به مخاطبان: همراهان عزیز ایران فاندر، موفقیت در پیش است زیرا غیر ممکن لغتی است که در دیکشنری فاندرهای ایرانی یافت نمی شود. امیدواریم با خواندن یک داستان دیگر از کارآفرینان موفق ایرانی که با وجود محدودیت ها و موانع فراوان، در ایران خودمان رشد کرده و به موفقیت رسیده اند، شما هم بتوانید تحولی بزرگ در زندگی خود و مردم ایجاد کنید.
رای دهید

تیم تولید محتوا

این مطلب توسط تیم تولید محتوای ایران فاندر تهیه شده است. ما در تلاش برای توسعه وب فارسی هستیم تا بهترین مقالات در هر زمینه ای را برای وبسایت ها تهیه کنیم. کیفیت محتوای این صفحه توسط متخصصین و کارشناسان ما بررسی و تایید شده است.

سفارش تولید محتوا
اینستاگرام سایت ایران فاندر

2 دیدگاه برای “بیوگرافی علیرضا سلیمی لایف کوچ و مدرس موفقیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن چت
1
پریسا رحیمی
سلام، چطور می تونم کمکتون کنم؟