بیوگرافی ژان بقوسیان بنیانگذار سایت مدیر سبز

ژان بقوسیان مدیر سبز

بیوگرافی نوعی سبک در ادبیات است که هدفش شرح و توصیف بخشی از زندگی یک فرد می باشد. در این نوع سبک نوشتاری سعی می شود ابعادی آموزنده یا انگیزه‌بخش از زندگی یک فرد بیان شود. بیشتر زندگی نامه ها بر اساس یادداشت ها و سخنان شخصی یک فرد بوده و به فهرست کردن اطلاعات در مورد یک شخص مانند محل تولد، سالروز تولد و تاریخ رخدادها محدود نمی‌شود بلکه معمولا به مشکلات، شادی ها و فراز و فرودهای زندگی آن شخص می پردازد.

شما با خواندن بیوگرافی احساس می کنید که خود آن فرد در مقابل شما نشسته و تمام پیچ و خم های زندگی خود را برای شما تعریف می کند. ما در این مجموعه مقالات در ایران فاندر سعی می کنیم کارآفرینان موفق ایرانی را معرفی و خلاصه ای از زندگینامه آنها را برای شما بازگو کنیم.

شاید هر سری انتخاب یک فاندر موفق ایرانى براى ما یکى از سخت ترین کارها باشد اما مفتخریم تا اعلام کنیم که ژان بقوسیان عزیز برای الگو گرفتن، یکی از انتخاب های ما خواهد بود. استاد بقوسیان فردی بسیار اثرگذار در صنعت آموزش ایران می باشد و دانش پذیران بسیار موفقی را تحویل جامعه مدرسین کشور کرده است. ایشان همیشه سعی بر این داشته که آموخته های خود را به زبان بسیار ساده در اختیار عموم قرار دهد.

بسیاری از افراد، آقای بقوسیان را مرد پشت‌صحنه مدرسان موفق ایران می دانند، از این رو ما به او لقب «استاد استادان» را می دهیم. رسالت ما در ایران فاندر این است که دلیل عدم موفقیت هیچ فردى در کسب و کار اینترنتی به علت نبود دانش نباشد. کاش ما راهبرانی شبیه ژان بقوسیان را در کشور بیشتر داشته باشیم و همیشه برای ترویج مسیر درست، از کارآفرینان نوپا حمایت و پشتیبانی کنیم.

شرح مختصر
ژان بقوسیان
متولد : ۱۳۵۵
محل تولد : محله مجیدیه تهران
وضعیت تأهل : متأهل
شغل پدر : استاد دانشگاه، محقق و عضو هیئت علمی
تعداد فرزندان خانواده پدری : ۴ فرزند (۲ خواهر و ۲ برادر)
میزان تحصیلات : فوق‌لیسانس الکترونیک و مدرک MBA بازاریابی از WWS مالزی

زندگی نامه ژان بقوسیان مدیرعامل و مؤسس وبسایت مدیر سبز

آقای ژان به عنوان یکی از اساتید برتر بازاریابی اینترنتی، در یک خانواده فرهنگی و علمی بزرگ شده، از این رو بیشترین آیتمی که از لحاظ تعداد در خانه آنها پیدا می شد، کتاب بوده است. در دهه ۶۰، پدر او دایره المعارف های تقریباً ۴۰ جلدی داشت که چندین کتابخانه به خود اختصاص داده بودند. این موارد باعث شد که یکی از تفریحات ژان از کودکی، کتاب باشد. البته در دوران دبستان کتاب هایی که می خواند، اغلب کتاب های غیردرسی بودند.

از آنجایی که رشته پدرش شیمی بود، به همین دلیل انواع مختلف مواد شیمیایی در خانه آنها وجود داشت. ژان یادگرفته های خود از کتاب ها را به واقعیت تبدیل می کرد و گاهی اوقات آزمایشات خطرناکی انجام می داد. این موضوع باعث شد در کودکی، حداقل ۲ بار به خود صدمه شدید وارد کند.

ژان بقوسیان می گوید: یک روز ظهر که همه خواب بودند، همراه برادرم به اتاق کار پدر رفتیم و محلولی ناشناخته ای را از شیشه خارج و سپس مشغول ترکیب آن با سایر محلول ها شدیم. در حال آزمایش بودیم که یکدفعه منفجر شد و همه جا آتش گرفت؛ با آب خواستیم آتش را مهار کنیم اما شعله ور تر شد. در این حادثه دست ها و پاهایم سوخت و چند روزی در بیمارستان بستری شدم.

او شاگردی زرنگ و درسخوان بود و همیشه دنبال جواب سوالاتی می گشت که شاید از دیدگاه دیگران، بی معنی یا بدیهی محسوب می شد. یکبار در دوران دبیرستان، وقتی معلم درباره عدسی و موضوعات مرتبط با آن توضیح می داد، او سوالات زیادی پرسید و معلم احساس کرد که قصد ژان اذیت کردن او است. در حالی که اصلاً اینطور نبود، او فقط می خواست مباحث را عمیق و پایه ای تر بیاموزد که در نهایت این کنجکاوی ها باعث اخراجش از سر کلاس شد.

ژان در نهایت به این نتیجه رسید که در مدرسه چیز خاصی گیرش نمی آید، از این رو در دوران دبیرستان تصمیم گرفت با مدیر مدرسه صحبت کند تا دیگر سر کلاس ها حاضر نشود! خوشبختانه مدیر مدرسه قبول کرد و او در طول هفته، تنها ۱ تا ۲ روز به مدرسه می رفت و چیزی که معلم در یک هفته می خواست آموزش دهد را در عرض ۲ ساعت در خانه یاد می گرفت.

در همان موقع بود که از طرف مدرسه به دانشگاهی در بلژیک معرفی شد تا در آنجا در رشته الکترونیک ادامه تحصیل دهد ولی نرفت و در ایران رشته الکترونیک را تا فوق لیسانس ادامه داد. ایشان در رشته الکترونیک دانشگاه خواجه‌نصیرالدین طوسی تهران درس خوانده و جزو کسانی بود که در پایان هر ترم، ده ها نسخه از جزوه هایش کپی می شد و اگر چیزی را در جزوه هایش اشتباه می نوشت، ده ها نفر در امتحان غلط می نوشتند.

 • اولین تجربه کسب درآمد

در ۶ سالگی با برادرش فرفره درست می کرده و می فروختند اما مادرش مخالف این قضیه بود و می گفت: این کار شما آبرویمان را می برد، اما پدرش موافق این قضیه بود و می خواست تجربه پول درآوردن را از بچگی یاد بگیرند. داستان فرفره ها هم از این قرار بود که او و برادرش برای فروش بیشتر تصمیم گرفتند، ۲ عدد کاغذ رنگی متفاوت را به هم بچسبانند و فرفره های ۲ رنگ درست کنند که در نهایت کاملاً موفقیت آمیز و نتیجه بخش بود.

کودکی استاد بقوسیان
کودکی استاد بقوسیان

پدر ژان بقوسیان کارآفرین نبود اما یک محقق و فرد علمی بود که از کودکی به بچه هایش آموزش می داد تا روی پای خودشان بایستند. در دروران کودکی هر چیز بزرگی که می خواستند برای خودشان بخرند، پدرشان می گفت: هر چقدر پول جمع کنید، من هم همانقدر روی پول شما می گذارم تا چیزی که می خواهید را بخرید. این موضوع باعث شد که آنها الکی پولشان را خرج نکنند و مقداری از آن را سرمایه گذاری نمایند.

دومین تجربه کسب درآمد: زمانی که کامپیوتر تازه وارد ایران شده بود، او و برادرش به کمک پدرشان، تولید کاست های کومودور را شروع کردند! ژان و برادرش خیلی زود فهمیدند که مردم علاقمند به بازی های اورجینالی هستند که دارای جلدهای رنگی و بسیار شیکی می باشند. آن موقع دستگاه چاپ زیراکس رنگی وجود نداشت، از این رو آنها برای تولید جلدهای رنگی خود، پیش یک عکاس می رفتند تا با نور خوب، عکس رنگی از آنها بگیرد و ظاهر کند.

هم‌سن و سال های ژان، پول تو جیبی خود را از پدرشان می گرفتند اما او از دوران دبیرستان، تدریس خصوصی می کرد و درآمد خوبی هم داشت. ایشان در دوران دانشگاه، زمانی که استاد کتابی را معرفی می کرد، اصل کتاب را می خرید چون وضع مالی خوبی داشت و سعی می کرد پول خود را خرج یادگیری اش کند.

درآمد از عکاسی: ژان یک روز به طور اتفاقی به محل عکاسی یکی از اقوام شان می رود و می بیند که در تاریکخانه شان، تنها یک لامپ قرمز، آگراندیسور و مایعات ظهور دارند و با آنها عکس ظاهر کرده و چاپ می کنند. این کار آنقدر برایش جذاب بوده که تصمیم به یادگیری عکاسی می گیرد و با گرفتن مقداری پول از خانواده، کاغذهای عکاسی، مایع های ظاهر کننده و حتی یک آگراندیسور می خرد و یکی از اتاق های خانه شان را به تاریکخانه تبدیل می کند. در نهایت ایشان از کار عکاسی نیز درآمد خوبی به دست می آورد.

علاقه به ساز و موسیقی: پدر او با اینکه محقق بود ولی به موسیقی علاقه داشت و چند ساز را در حد مبتدی یاد گرفته بود. ژان بقوسیان تقریباً ۱۲ ساله بود که اولین کیبورد خود را به نام کاسیو ct-680 خرید و احساس کرد که به راحتی می تواند هر آهنگی را که گوش می دهد، با فشار چند دکمه بر روی کیبورد، بنوازد. اما در واقعیت، ساعت ها برای یافتن دکمه مورد نظر خود وقت می گذاشت.

این مقاله را حتما بخوانید:  بیوگرافی آریا کیوکسر یوتیوبر، گیمر و استریمر ایرانی

بعد از اینکه متوجه شد که بدون یادگیری اصولی، نمی تواند ادامه دهد؛ یک مدرس خوب خوب گرفت که قلاً از انقلاب با افراد مشهور کار کرده بود. با تدریس آن شخص، می تواند کیبورد زدن را به صورت حرفه ای یاد بگیرد و حتی یک روز مجبور می شود در عروسی یکی از اقوام‌شان، با خواننده هماهنگ کرده و کیبورد بزند.

 • اولین کسب و کار حرفه ای

جریان از این قرار است که یک روز دانشجوهای دانشگاه خواجه نصیر، آگهی می زنند که به یک دانشجوی الکترونیک نیاز دارند و ژان پیش آنها می رود و قبول می کند که در شرکت آنها به صورت ساعتی شروع به کار کند. او در آن شرکت، برنامه نویسی میکروکنترلر انجام می داده، کد می نوشت و مدار طراحی می کرد. از آنجاکه صاحبان شرکت، خودشان در این حوزه خیلی حرفه ای تر بودند، به ژان هم در پیشرفت کارهایش کمک می کردند.

در کنار کار کارمندی خود، تصمیم می گیرد تا کسب و کار خود را راه بیندازد و خوشبختانه مدیران آن شرکت، یک اتاق به او اجاره می دهند و اولین شرکت خود را در آنجا استارت می زند. بعد از یک سال تصمیم می گیرد که کاملاً مستقل شده و کسب و کار خود را به تنهایی شروع کند. ژان با برادرش وارد حوزه کارهای کامپیوتری (مثل برنامه نویسی، نرم افزار و…) می شوند و حدود ۱۰ سال در آن حوزه سخت کار می کنند. او می گوید: «بسیار موفق بودیم، به طوری که با درآمد ماهیانه آن می توانستیم یک یا دو خانه در بهترین مناطق تهران بخریم.» باید بدانید که آقای ژان بقوسیان، تاکنون در هیچ مصاحبه ای به طور شفاف، از دلایل جمع شدن این کسب و کار موفق چیزی نگفته است.

بنیانگذار شرکت مدیر سبز
شرکت بازارسازان مدیر سبز قرن
 • شروع مقاله نویسی حرفه ای

او از کودکی رویای داشتن یک مجله را داشت که خودش سردبیر آن مجله باشد. از آنجاکه از دوران دبیرستان، مقاله می نوشت و همچنین به کامپیوتر تسلط داشت و در رشته الکترونیک درس خوانده بود؛ موضوع بیشتر مقالاتی که می نوشت، در زمینه کامپیوتری بودند.

اولین مقاله اش را برای مجله شبکه نوشت اما از لحاظ نگارشی و ویراستاری افتضاح بود. تا حدی که آقای پور رستمی مدیر و مسئول مجله که الان هم از دوستان خوب ژان محسوب می شود، از ویراستارشان برای ویرایش دوباره آن کمک گرفت. حتی ویراستارشان گفته بود که ژان دیگر مقاله ننویسد چون هیچ کلمه ای در متن باقی نمانده، همه را خط زده و آن را از اول نوشته است.

با این اتفاق، آقای ژان بقوسیان فهمید که آموزش های مدرسه و دانشگاه، به هیچ دردی نمی خورند زیرا با اینکه در ادبیات، انشاء و نگارش فارسی نمرات عالی گرفته بود اما نمی توانست یک مقاله درست و حسابی بنویسد. از این رو خیلی سریع، یادگیری ویراستاری و نگارش فارسی را شروع و با راهنمای اساتید، کتاب «غلط ننویسم» را خواند. خوشبختانه بعد از ۱ سال توانست نوشتن را از اول یاد بگیرد و در نتیجه مقالات او بدون ویرایش چاپ می شد. این یک دستاورد بزرگ برای ژان بود، چون زبان اصلی که ایشان حرف می زند ارمنی است، از این رو یاد گرفتن اصول زبان فارسی برایش کمی سخت بود اما خوشبختانه تا به امروز، با ۵ مجله همانند موفقیت و خلاقیت همکاری داشته است.

 • شروع تولید محتوا

تنها محتوایی که ژان تا آن زمان دیده بود، محتوای درس و مشقش بود اما بعدها موفق به تولید محتوای صوتی و ویدیویی شد! داستان از آنجایی آغاز می شود که به صورت اتفاقی یک پکیج آموزشی خارجی به دستش رسید که درباره بازاریابی اطلاعات (Information marketing) بود. در این دوره آموزشی یک جمله بسیار اثرگذار یاد گرفت که تاکنون از هیچ منبع دیگری دیده یا نشنیده بود.

در این دوه گفته شده بود: با ساختن ویدیو، صوت و PDF در حوزه ای که بلد هستید و دیگران کمتر بلدند (حتی متخصص نیستید و فقط بلد هستید) می توانند پول در بیاورند. این ایده برای ژان همانند یک رویا، بسیار جذاب بود و نتیجه اش این شد که تصمیم گرفت تا آخر عمرش تنها کاری که کند، تولید محتوا و آموزش باشد، و این کار را خیلی سریع شروع کرد.

اولین تصمیمی که گرفت، این بود که پول مختصری به یک طراح سایت بدهد تا همان سایت غیر فعالِ شرکت قبلی را به سایت مدیر سبز تبدیل کند و در هزینه هایی که بایستی پرداخت می کرد، صرفه جویی نمایند.

 • شکل گیری کسب و کار مدیر سبز

بلاخره سایت مدیر سبز با وردپرس طراحی شد و ژان بقوسیان که هیچ کسب و کاری نداشت و در خانه بود، مقاله نویسی را شروع کرد. او سرعت عمل پایینی داشت و از صبح تا شب، به زور ۱۰۰۰ کلمه مقاله می نوشت! هم اکنون به چیزی که خیلی علاقه دارد، تولید محتوای ویدیویی است و بیشتر عاشق حرکت های خاص دوربین، طراحی های خاص صحنه‌ها و… می باشد.

استاد بقوسیان در کنار احمد روستا و علیرضا آزمندیان
ژان بقوسیان – احمد روستا – علیرضا آزمندیان

ایده نام سایت مدیر سبز از کجا بود؟ ژان می گوید که تا حدی اتفاقی بوده و آنموقع که می خواست یک دامنه برای سایتش انتخاب کند، ۳۰ یا ۴۰ اسم نوشته بود و یکی یکی آنها را چک می کرد، خیلی از دامنه ها اشغال شده بودند و ۵ یا ۶ دامنه خالی بود که آنها را گرفت. حوزه کاری اش بیشتر مرتبط به مدیران بود اما اول کار دوست نداشت که مدیریت آموزش دهد و صرفاً می خواست برای مدیرها یاد دهد که چگونه مقاله بنویسند و از خود ویدیوهای اصولی و باکیفیت بگیرند.

اینگونه شد که اسم مدیر سبز را انتخاب کردند: اول به خاطر اینکه از کودکی به رنگ سبز علاقه داشت و دوم اینکه مدیران مخاطب او بودند. سبز کلاً در طبیعت، نشانه‌ی رویش و رشد تدریجی و همیشگی است و این ایده به نظر او خیلی جالب بود که یک مدیر سبز و مداوم در حال یادگیری باشد.

آقای ژان معتقد است که هر کسب و کاری در اولین روزها، بنابه دلایلی پر از اضطراب و چالش است! شاید فکر کنید از لحاظ روحی و روانی مطمئن نیستید که کارتان جواب می دهد یا خیر؟ و در شک و تردید هستید و هر کاری که می کنید، با عزم راسخ نیست. در ابتدای کار بیشترین چیزی که به آن باید فکر کنید، این است که باید ادامه بدهید؛ قبول می کنم که هیچ اضطرابی ترسناک تر از این نیست که ندانید کدام راه درست است و کدام غلط.

او بعد از اینکه مدیرسبز را شروع کرد، علاوه بر داشتن اضطرابِ درست و نادرست بودن کار، اضطراب دیگری هم داشت! اظطراب اینکه چند ماه قبل، یک کسب و کار موفق داشت ولی یک دفعه آن را از دست داد و به جایی رسید که هیچ درآمدی نداشت. برایش ترسناک بود که با پولی که در دست داشت، کار تازه ای را شروع کند. به خود می گفت: آیا ارزش این را دارد که برای خرید یک قطعه یا دوربین هزینه کنم؟ شاید وسایل موردنیاز خود را بخرم و شروع به تولیدمحتوا کنم ولی نتوانم آنها را به فروش برسانم و پس اندازم تمام شود. همچنین یک اضطراب بزرگ دیگر برای ژان این بود که به افراد زیادی پیشنهاد همکاری می داد اما به دلیل اینکه او مدرک الکترونیک داشت، به او اعتماد نمی کردند. بله تنهایی در اول کار، تجربه تلخی برایش بود.

از نظر ژان بقوسیان، راز موفقیت در کسب و کار فقط تلاش و بهبود مداوم می باشد. او می گوید: طوری در جامعه جا افتاده است که مثلاً اگر کسی در اینستاگرام موفق است، حتماً یک ترفند خاصی می داند. بله بیشترین سوالی که از من می پرسند، این است که دوربینم چه مدلی است؟ گلدان پشت سرم را از کجا خریده ام و اسم آن کاکتوس چییست؟ واقعاً این چیزها در موفقیت یک کسب و کار اهمیت ندارد و یا حداقل در اوایل کار مهم نیست. پس لطفاً بعد از اینکه در کارتان حرفه‌ای تر شدید، از بهترین تجهیزات استفاده کنید.

ژان معتقد است که اساس یک کسب و کار خوب، استفاده از ابزار عالی می باشد. حتی اغلب وسایلی که در دفتر خود دارد، از جمله تجهیزات ویدیویی، هیچکدام در ایران وجود ندارند و همه‌ی آنها را به زحمت از کشورهای مختلف همچون آمریکا و کانادا خریداری کرده است. او می گوید اگر همه‌ی این ابزارها را هم داشته باشید، باز هم هیچ اتفاقی خاصی نمی افتد زیرا تلاش و پشتکار، حرف اول را می زند. برخی از افراد در ایران یک ابزار بنام آیفون در دست دارند اما جز زنگ زدن و رفتن به اینستاگرام و اینترنت، هیچی از آن نمی دانند! پس ابزار خیلی خوب است، به شرط اینکه از اکثر امکاناتش استفاده کنید و ایده‌آل‌گرا نباشید.

 • توسعه کسب و کار مدیر سبز

تابه‌حال ژان در مدیر سبز حدود ۱۲۰ عدد محصول تولید کرده و تنها ۴۰ موردش روی سایت باقی مانده است. محصولاتی زیادی داشته که کاملاً شکست خورده اند اما محصولاتی هم داشته که همه از آن راضی بوده اند اما بعد از گذشت ۳ سال، قدیمی شده و از سایت برداشته شده است. باید همین اول کار بدانید که یک محصول شکست می خورد و یکی دیگر به خوبی فروخته می شود، پس انتظارات خود را مدیریت کنید.

این مقاله را حتما بخوانید:  بیوگرافی حمیدرضا محتشمی روانشناس و مدرس موفقیت
ژان بقوسیان مدیر سایت مدیر سبز
رشد کسب و کار مدیر سبز

ژان توضیح می دهد: آقای مارک زاکربرگ (Mark Zuckerberg) موسس فیسبوک، سخن بسیار ارزشمندی دارد و می گوید که هیچ کسی با چند عدد ماهی کوچکی که گرفته، عکس نمی گیرد بلکه با یک عدد ماهی بزرگ و خاص عکس می گیرد. همه ما اغلب در کسب و کار دنبال ماهی کوچک هستیم، نه بزرگ!

اگر من به عنوان یک مدرس، به چند میلیون پول نیاز داشته باشم، باید چه کنم؟ یک وبینار درست می کنم، ایمیل مارکتینگ و اینستاگرام مارکتینگ انجام می دهم و سرانجام وبینارم پر می شود و آن پولی که نیاز داشتم، به جیبم می آید. حالا ساختن یک وبینار، چقدر زمان می برد؟ تقریباً ۲ ساعت زمان می برد تا ایده ای را پیدا کنید، ۱۰ اسلاید را پشت سر هم بچسبانید، برای آن عکس هایی پیدا کنید و در نهایت وبینار خود را برگزار نمایید. اما نکته مهم اینجاست که برگزاری وبینار و یا ساخت محصولات ۱ یا ۲ ساعته، همانند ماهی های کوچکی هستند که اگر ۱۰۰ عدد از آن ماهی ها را هم داشته باشید، نمی توانید به آن افتخار کنید!

باید در کسب و کار دنبال ماهی های بزرگ باشید! ماهی های بزرگ، خیلی زحمت و زمان بیشتری می برند ولی همان یک محصول می تواند کسب و کارتان را متحول کند.

خلق دوره جامع کارخانه تولید اطلاعات

ژان بقوسیان حدود ۹ سال پیش، دوره ای به نام کارخانه تولید اطلاعات را طراحی و تولید کرده است که ایده ی آن، هنگام قدم زدن در جنگل های شمال به فکرش رسید. او به این فکر می کرد که باید چه نوع محصول تاپ، پر حجم و بزرگی تولید کند تا فروش خیلی خوبی داشته باشد، اما خیلی زود به این نتیجه رسید که هر محصولی را هم بخواهد تولید کند، باید کلی تحقیق و مطالعه انجام دهد، اما تنها چیزی که از لحاظ ساخت و طراحی هیچ وقتی از او نمی برد، تولید یک محصول آموزشی است که در آن کارهایی که هر روز در شرکت مدیر سبز انجام می دهد را توضیح می دهد.

اصلی ترین محصول ژان بقوسیان به نام کارخانه تولید اطلاعات است که بیشتر با این محصول حضوری و غیرحضوری شناخته شده اند. این دوره حدود ۱۰۰ ساعت حضوری است که فیلم های ضبط شده آن نیز در سایت مدیر سبز موجود می باشد.

ایشان با اینکه سعی می کرد هر روز یک مقاله منتشر کند، ولی گاهی اوقات به علت حجم کاری بالا نمی توانست این کار را انجام دهد. او به نحوه آموزش دادن خود اهمیت زیادی می دهد چون جلب رضایت مشتری واقعاً برایش در اولویت است؛ به همین دلیل هم بیشتر وقت خود را صرف چک کردن سرفصل های دوره خود می کند تا تکمیل تر نماید.

ژان طی سال ها کارهایی انجام داده بود که شاید از دیدگاه خودش خیلی بدیهی و ساده بودند اما برای مخاطبانش، قضیه فرق می کرد! او نمی خواست آموزش هایی را ارائه دهد که پیش نیاز لازم دارند، بلکه می خواست آموزش هایی بسازد که برای همه مفید بوده و از مقدماتی تا پیشرفته باشد. بالاخره اولین ورژن های دوره کارخانه تولید اطلاعات را در ۱۰ جلسه‌ ۳ ساعته طراحی کرد. در طول سال ها این دوره تکمیل‌تر شده و امروز به بیش از ۱۰۰ ساعت رسیده که محتوای آن فقط آموزش هایی هستند که روزانه خودش در شرکت انجام می دهد.

خوشبختانه دوره کارخانه تولید اطلاعات تا به امروز بسیار موفق عمل کرده و یک دوره یکساله خیلی مفصل می باشد. شاید خیلی از شما فکر کنید که ژان از سال ها قبل این دوره را طراحی کرده بود؛ در حالی که هر سال، جلسات آن را از اول طراحی می کند و اگر هیچ تغییری هم انجام ندهد، حداقل از اول تا آخر، تک به تک موارد را چک می کند و در صورت لزوم آپدیت می نماید. بله او خیالش از این موضوع راحت است که ورژن جدید، متفاوت از ورژن قدیمی می باشد.

ژان بقوسیان می گوید: اگر ما یک دوره افتضاحی را تولید کنیم و ۱۰ سال روی بهبود آن محصول کار کنیم، موفق تر از کسی خواهیم بود که ۱۰ سال برای طراحی یک دوره زمان می گذارد تا یک محصول عالی به بازار ارائه دهد! مت مولنوگ (Matt Mullenweg) بنیانگذار وردپرس می گوید: اگر می خواهید یک محصول عالی به بازار ارائه دهید، فراموشش کنید؛ چون دیر است و خیلی قبل تر از این باید به بازار ارائه می دادید. اگر تاکنون صبر کرده اید که عالی شود، مطمئن باشید دیگران کار نصف و نیمه شما را خیلی وقت پیش تمام کرده اند.

دانش پذیران دوره کارخانه تولید اطلاعات
دانش پذیران مدیر سبز

برخی اساتید صاحب نام که در دوره کارخانه تولید اطلاعات شرکت کرده اند:

 1. محمد پیام بهرام پور (بیشتر از یک نفر)
 2. حسین عباس منش
 3. علی حاج محمدی (همیار وردپرس و ژاکت)
 4. علی صابریان (خانه سرمایه)
 5. حسن میر ابوطالبی (وان کلیک)
 6. حسین یاغچی (سردبیر مجله خلاقیت)
 7. مهران منصوری فر (مدیر وب)
 8. علیرضا سخنوران (زین پس)
 9. فرید طاهری (نیک آموز)
 10. امیر شریفی (پرورش آموز)
 11. حسین اقبالی نسب (روانشناس سبز)
 • یکه تازی در بازار

اگر بخواهید اولین شخص حوزه کاری خودتان باشید، اولین شرط این است که به آن حوزه علاقمند باشید چون بعضی چیزها با پول هیچ توجیهی ندارند. مثلاً می خواهید یک لایو استریم باکیفیت برگزار کنید و اگر به این کار علاقمند باشید، برای به ثمر نشستن آن، ساعت ها زمان می گذارید و ۱۰۰ تست مختلف انجام می دهید. شاید این موضوع انگیزاننده مالی برای شما نداشته باشد اما علاقه می تواند به شما انگیزه بدهد. پس اگر می خواهید پیشتاز باشید، علاقه داشتن می تواند به شما کمک کند زیرا کار کردن برایتان تفریح خواهد شد.

نکته دوم اینکه علاوه بر علاقه، داشتن وسواس بسیار بالا در جزئیات هم باعث پیشتازی می شود. در واقع درباره هر محصول یا خدمتی که داریم، باید از خودمان بپرسیم که آیا می شود نسخه‌ی کامل تر و حرفه‌ای تر از آن را ارائه داد؟! خیلی از صاحبان کسب و کارها می دانند که پاسخ مثبت است ولی به خودشان زحمت نمی دهند تا محصول خود را از اول طراحی کرده و تغییراتی در آن اعمال کنند.

من در صنعت آموزش سعی کرده ام بر حسب علاقه خودم کار کنم و پا به پای کشورهای پیشرفته جهان به پیش بروم. شاید این مورد یک مقدار برای دیگران حالت تدافعی ایجاد کند ولی بارها پیش آمده است که ایده ای را در اینترنت جستجو کرده و چیزی راجبش پیدا نکرده ام اما یک ماه بعد در یوتیوب، یک فرد مدعی برای اولین بار در آمریکا یک ویدیو گذاشته و آن ایده را مطرح کرده است. حتی من کتابی با نام افزایش عملکرد به چاپ رساندم و چند ماه بعد فردی در آمریکا قسمتی از آن را دقیقا در کتاب خودش آورده بود، همه به من گفتند که شما از او کپی کردید ولی در واقع تاریخ نشر کتاب او چند ماه بعد از من بوده است.

این مقاله را حتما بخوانید:  بیوگرافی ماکان آریا پارسا بنیانگذار گروه بین الملل پارس پندار نهاد
ژان در کنار سهیل شهیدی و محمد سیدا
استاد بقوسیان – محمد سیدا – سهیل شهیدی

استاد ژان بقوسیان می گوید که باید معیارهای خودمان را بالا ببریم و به این فکر کنیم که اولین متخصص دنیا در حوزه ی خودمان باشیم. این دیدگاه بسیار مخربی است که به خود بگوییم: در ایران نمی شود و در اینجا نمی توانیم… با قدرت می گویم که ما در ایران می توانیم ایده هایی بدهیم و کارهایی انجام دهیم که در دنیا انجام نمی دهند. در نهایت زمانی می رسد که شما در مورد یک موضوع در حال تحقیق هستید و آنطرف دنیا هم یک نفر دیگر در مورد موضوع شما تحقیق می کند. او ساعت ۱۰ شب خسته می شود و شما به خود می گویید که تا ۳ نصف شب ادامه می دهم که همین رویکرد در ۲ ماه باعث می شود، به دستاوردی برسید که مدعی ترین فرد دنیا نتوانسته به آن برسد.

داشتن ایده های عالی و پیشتاز بودن، خیلی به هوش، سواد و تحصیلات دانشگاهی تان بستگی ندارد. کافیست آنقدر بر روی حوزه ی کاری خود تمرکز کنید که هیچ کس به آن میزان، حال و حوصله ی تمرکز، زحمت کشیدن و وقت گذاشتن برای آن را نداشته باشد.

انتقاد استاد بقوسیان از خودش: خصوصیتی دارم که باید آن را اصلاح کنم و آن این است که خیلی راحت انتقاد را قبول نمی کنم! البته این انتقاد پذیر نبودن در برابر افراد ناآگاه است! شاید خیلی ها بسیار سطحی به این مسئله نگاه کنند و بگویند که به خاطر وجود کسب و کار مدیر سبز مغرور ام و حاضر نیستم از افراد معمولی، چیزی را گوش داده و یا انتقادی را قبول کنم. باید بدانید دلیل انتقاد پذیر نبودن من، از اینجا شکل گرفته است: فرض کنید یک استودیو بسیار حرفه ای آماده کرده و کلی انرژی صرف کرده ام تا تجهیزات درجه یک را در آن بچینم ولی یک نفر که در طول عمر خود اصلاً دوربین دستش نگرفته، به من می گوید که دوربین تان به هیچ دردی نمی خورد! این موضوع باعث ناراحتی من می شود زیرا حداقل ۱۰ شب تا صبح نخوابیده ام تا بهترین حالت یک کار را پیدا کنم، اما یک نفر بدون هیچ دانش، تخصص و زحمتی، خیلی راحت در یک نگاه سطحی، آن را قضاوت می کند.

کتاب هایی که توسط ژان بقوسیان نوشته یا ترجمه شده است:

لیست کتاب هایی که خود ایشان نوشته اند: (برخی از این کتاب ها با همکاری اشخاص دیگری نوشته شده است)

 1. مدرس مرجع
 2. افزایش عملکرد
 3. بازاریابی عصبی
 4. شکستن مرزهای فروش
 5. شکستن مرزهای عملکرد
 6. شکستن مرزهای موفقیت
 7. شکستن مرزهای کنکور
 8. چک بوک سیستم سازی
 9. کتاب سیب
 10. پروژه‌های کاربردی اکسل برای کارمند و مدیر توانمند

لیست کتاب هایی که ترجمه کرده اند: (تقریبا اکثر این کتاب ها اثر برایان تریسی می باشد)

 1. مدیریت زمان
 2. فروش موفق
 3. ساخت کسب و کار فوق‌العاده
 4. خلاقیت و حل مسئله
 5. رهبری کسب ‌و کار
 6. موفقیت فردی
 7. کتاب مذاکره برایان تریسی
 8. واگذاری کارها
 9. انگیزش
 10. مذاکره
 11. بازاریابی
 12. استراتژی کسب و کار
 13. مدیریت
 14. استخدام و اخراج
 15. درآمد رویایی
 16. جلسات موثر
 17. تبدیل رویا به ثروت
 18. مدیریت فروش

۷ کتاب برتر بازاریابی از دیدگاه مدیر سبز

 1. مثل آمازون باشید (Be like Amazon)
 2. از خوب به عالی (From good to great)
 3. اسیر در قلاب (Captured in the hook)
 4. گاو بنفش (Purple cow)
 5. مُسری (Contagious)
 6. اثرگذاری (influence)
 7. ۲۲ قانون تغییرناپذیر بازاریابی (The 22 Immutable laws of Marketing)

چند مورد از ویژگی های ژان بقوسیان

 • از بچگی به موسیقی، عکاسی، فیلمبرداری و تولید محتوا علاقه شدیدی داشت.
 • فردی عملگرا می باشد.
 • یک درون گرای محترز، بسیار محترم و صادق است.
 • صداقت برای او حرف اول را می زند.
 • جزو منظم ترین مدرسان ایران است، در کارهایش طبق برنامه پیش می رود و دارای انضباط فردی فوق العاده ای می باشد.
 • بین زندگی شخصی و کسب و کار خود تعادل دارد و به این معتقد است که مسأله کار و زندگی باید از هم تفکیک شده باشند.
 • اهل شوآف نبوده و تا زمانی که آموخته ی خود را اجرا و عملی نکند، به شاگردانش نمی گوید.
 • خیلی اهل رفیق بازی نیست. بیشتر سرش به کار خودش مشغول می باشد و مدام در حال یادگیری چیزهای جدید است.
 •  با اینکه خیلی حرف ها و فحش ها پشت سر مدرسان وجود دارد، اما می توان گفت: ژان کم فحش‌خورترین استاد در صنعت آموزش ایران می باشد.
 • او یکی از دلایل موفقیت در کسب و کارش را نداشتن شریک می داند و به داشتن شریک در کار اعتقادی ندارد.
 • بخاطر برند شخصی و سازمانی قوی که دارد، همیشه در حال رشد و توسعه است.
 • بحث درآمد برای او اولین اولویت نمی باشد.
احسان ملکی و محمدرضا عابدینی سایت مدیر سبز
محمدرضا عابدینی و احسان ملکی – باشگاه وردپرس

توصیه های استاد ژان بقوسیان مرد پشت‌صحنه مدرس های موفق ایران

 • او خیلی به ایده ها و تحولات یک شبه اعتقاد ندارد و سعی کرده که از ریسک های بزرگ، کارهای عجیب ‌و‌ غریب و حرکت های یک شبه دوری کند زیرا یاد گرفته است که انجام کارهای کوچک روزانه، حتماً نتیجه خواهد داد و منجر به یک اتفاق بزرگ و یک کسب و کار موفق خواهد شد.
 • چیزی که در این سال ها فهمیده ام این است که افراد باید آنقدر بگردند تا کار مورد علاقه خود را به صورت اتفاقی پیدا کنند. لازم است بدانید که صرفاً داشتن یک کسب و کار، هنر نیست! پس بهتر است خیلی ها در شغل کارمندی خود بمانند.
 • او معتقد است که یک کارمند عالی، وظیفه شناس و منظم، به شرکت و جامعه‌ی خود سود می رساند. این کارمند بسیار ارزشمند تر از کارآفرینی می باشد که وظیفه اش را به خوبی انجام نمی دهد و صرفاً دوست دارد پشت میز و روی یک صندلی بنشیند و بگوید که من یک کسب و کار دارم، پس آدم برتری هستم.
 • علاقه شدید به کسب نتیجه در کار، عامل مهمی در پیشبرد کسب و کار است، علی‌الخصوص در اوایل که هیچ پول و کمک آنچنانی ندارید. خانواده، دوستان و همه بدبین هستند و می گویند که چه کار می کنید؟ چند وقتی است که به یک جایی می روید و می آیید، آیا درآمدی هم کسب می کنید؟ مشتری پیدا کردید؟ آیا کسی شما را می شناسد؟ واقعاً تحمل این موارد تا به نتیجه برسیم، کار سختی است.
 • خیلی ها بلدند که یک ویدئو اینستاگرامی یک دقیقه ای خوب درست کنند ولی همین افراد نمی توانند فیلم سینمایی تولید کنند چون خیلی پیچیدگی دارد و پروژه ی بزرگ تری است. یک راز موفقیت کسب و کارهای بزرگ این است که مدیران و کارکنان آن کسب و کار حاضر هستند دنبال پروژه های بزرگ بروند. پروژه ها در حدی بزرگ هستند که اگر آنها را به رقیبان بگویند، اصلاً قدمی در عملی کردن آن بر نمی دارند زیرا به دنبال دردسر و زحمت نیستند.
 • جمله ای که ژان به آن اشاره می کند، این است که دنبال ماهی های بزرگ بروید، نه تعداد زیادی از ماهی های کوچک! چون هیچ کسی با ماهی های کوچکی که صید کرده، عکس نمی گیرد بلکه با یک ماهی بزرگ عکس می گیرد.
 • باید بدانید در هر کسب و کاری که هستید، نباید خودتان را با افراد باتجربه آن کسب و کار مقایسه کنید. هر وقت از همان کسب و کار به درآمد رسیدید، سعی کنید تجهیزات تان را بهتر کرده و بعد دست به مقایسه بزنید.

راه های ارتباطی و شماره تماس ژان بقوسیان :

اینستاگرام مدیر سبز: modiresabz

اینستاگرام ژان بقوسیان: john.boghossian

آدرس سایت: modiresabz

شماره های تماس: ۲۲۶۵۰۴۵۴- ۲۲۶۵۰۴۵۴- ۲۲۶۵۰۴۵۲

شماره فکس: ۸۹۷۸۳۱۲۷

ایمیل: modiresabz@gmail.com

تلگرام: modiresabz

آدرس: تهران، خیابان ولیعصر، امانیه – امکان مراجعه حضوری فقط با هماهنگی قبلی وجود دارد.

پیام سایت ایران فاندر به مخاطبان: همراهان عزیز ایران فاندر، موفقیت در پیش است زیرا غیر ممکن لغتی است که در دیکشنری فاندرهای ایرانی یافت نمی شود. امیدواریم با خواندن یک داستان دیگر از کارآفرینان موفق ایرانی که با وجود محدودیت ها و موانع فراوان، در ایران خودمان رشد کرده و به موفقیت رسیده اند، شما هم بتوانید تحولی بزرگ در زندگی خود و مردم ایجاد کنید.
۳.۳/۵ - (۳ امتیاز)

تیم تولید محتوا

این مطلب توسط تیم تولید محتوای ایران فاندر تهیه شده است. ما در تلاش برای توسعه وب فارسی هستیم تا بهترین مقالات در هر زمینه ای را برای وبسایت ها تهیه کنیم. کیفیت محتوای این صفحه توسط متخصصین و کارشناسان ما بررسی و تایید شده است.

سفارش تولید محتوا
اینستاگرام سایت ایران فاندر

7 دیدگاه برای “بیوگرافی ژان بقوسیان بنیانگذار سایت مدیر سبز

 1. آیدین گفته:

  مقاله‌ای با قلم روان و شیوا
  با محتوای مفید و کابردی
  در طول مطالعه‌ی مقاله چندین بار مجبور شدم بخشی از مطلب برای آینده‌ی خودم یا فرزندم کپی کنم و در یک فایل ورد ذخیره کنم.
  از سایت شما و نویسنده‌ی مقاله سپاسگذارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن چت
1
پریسا رحیمی
سلام، چطور می تونم کمکتون کنم؟