نکات کلیدی جهت آموزش روابط عمومی دیجیتال به مبتدی ها

روابط عمومی دیجیتال

روابط عمومی دیجیتال، پسر روابط عمومی سنتی است؛ تنها تفاوتی که با آن دارد این است که با عقاید پدر هم راستا نبوده و از فرامین او سرپیچی می کند. امروزه خیلی از برندهای هوشمند از تاکتیک روابط عمومی دیجیتال به عنوان نوعی تبلیغات استفاده می کنند. این نوع روابط عمومی باعث دیده شدن تجارت شما در دنیای دیجیتال می شود و شما می توانید با این کار به مشتریان هدف خود دسترسی داشته باشید. اگر بتوانید استراتژی های آن را به خوبی اجرا و پیاده کنید، می توانید تأثیر خوبی برندسازی خود داشته باشید.

اگر تمایل دارید با این نوع تبلیغات آشنا شده و بدانید که اصلاً این نوع روابط عمومی چیست و چه تفاوتی با نوع سنتی آن دارد، شامل چه مواردی می باشد، هدف آن چیست و استفاده از آن چگونه می تواند به برند شما سود برساند و… تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

تعریف روابط عمومی دیجیتال چیست؟

روابط عمومی دیجیتال (به انگلیسی: Digital PR) یک نوع استراتژی است که با استفاده از روش های آنلاین، آگاهی افراد از برند تجاری شما را افزایش می دهد. از بسیاری جهات این نوع روابط عمومی شبیه روابط عمومی سنتی است اما فرصت هایی را برای دسترسی به مخاطبان بسیار گسترده تر فراهم می کند که تنها با روش های آفلاین نمی توان به آنها دسترسی پیدا کرد. این نوع روابط عمومی برای اینکه تأثیرگذاری بیشتری داشته باشد، به استراتژی های مبتنی بر اینترنت مانند بهینه سازی سایت برای موتور جستجو، بازاریابی محتوا، اینفلوئنسر مارکتینگ، استفاده از رسانه های اجتماعی و… متکی می باشد.

روابط عمومی دیجیتال یک استراتژی قدرتمند است که می تواند حضور و رویت آنلاین یک برند را ارتقا بخشد. با این نوع تاکتیک تبلیغاتی می توان اطلاعات ساکن یا راکد را به ارتباط پویا تبدیل کرد و شرکت ها به وسیله آن می توانند در هر ساعت از شبانه روز مستقیماً با مخاطبان هدف خود ارتباط داشته باشند. با برقراری ارتباط و به اشتراک گذاری اطلاعات، برندها می توانند گفتگویی را با تمرکز بر روی هدف شان شروع کنند و خیلی سریعتر از گذشته اخبار و اطلاعات را به مخاطبان هدف خود انتقال دهند.

تفاوت روابط عمومی دیجیتال با روابط عمومی سنتی!

روابط عمومی سنتی و دیجیتال یک هدف مشترک دارند و آن هم کمک به بهبود و ارتقای اعتبار مشتری و افزایش رویت آنها در میان مخاطبان هدف است. هر دوی این استراتژی ها برای شناساندن بیشتر برند می باشند و تفاوت اصلی بین آنها، انتخاب روش هایی است که برای تحقق این هدف استفاده می شود.

تفاوت روابط عمومی دیجیتال و سنتی
تفاوت روابط عمومی سنتی با دیجیتال

هدف روابط عمومی دیجیتال ایجاد ارزش تجاری با استفاده از ابزارهای دیجیتالی می باشد. ایجاد یک برند قدرتمند در عصر دیجیتال که تعداد رقبا به طور مداوم در حال رشد است می تواند چالش برانگیز باشد اما روش های بسیار متنوعی وجود دارد که می تواند برای افزایش قابلیت رویت و رقابت همچنان به کار گرفته شود.

روابط عمومی سنتی نوعی استراتژی است که برای معرفی شدن در نشریات چاپی بایستی با روزنامه نگاران ارتباط برقرار کنید. زمانی هدف یک روزنامه نگار متخصص در روابط عمومی سنتی این بود که مشتریان خود را در روزنامه ها، مجلات، رادیو و تلویزیون وارد کرده و با تبلیغ آنها کسب درآمد کند. برخی از افرادی که در روابط عمومی سنتی تخصص دارند، اکنون به روابط عمومی دیجیتال روی آورده اند چراکه این نوع روابط عمومی معمولاً نسبت به حالت آفلاین، مخاطبان یا بینندگان بیشتری را جذب و پیدا می کند. البته کوچ کردن از روابط عمومی سنتی به دیجیتال می تواند بسیار سخت و چالش برانگیز باشد. لازم به ذکر است که برخی از اشکال سنتی روابط عمومی هنوز هم ممکن است مورد استفاده قرار بگیرد.

این مقاله را حتما بخوانید:  کلاس مجازی یا آنلاین چیست و چه فایده ای برای ما دارد؟

با رشد اینترنت، راه های بیشتری وجود دارد که می توان از آنها برای ارتقای تجارت و رونق کسب و کار استفاده کرد. امکانات گسترده بازاریابی از جمله مصاحبه با انتشارات آنلاین و استفاده از قدرت تعاملی رسانه های اجتماعی برای رشد و شناخته شدن بیشتر برند و… این نوع روابط عمومی را از پدر سنتی خود متمایز کرده است.

شما انتخاب های نامحدودی در رابطه با اینکه با چه کسانی تجارت کنید، دارید. شما اگر از روابط عمومی به شکل دیجیتالی آن استفاده نکنید، به راحتی در رقابت غرق می شوید. باید یک برند کاملاً مشخص و باارزش برای مجزاسازی خودتان از رقبا ایجاد کنید تا در مسیرهای آنلاین که در آن بازارهای هدف، اطلاعات دریافت می کنند و به دنبال راه حل هستند، قابل مشاهده باشید.

روابط عمومی دیجیتال شامل چه ویژگی هایی می شود؟

روش ها و امکانات تبلیغات آنلاین تقریباً بی انتها می باشد. کسب و کارها باید فراتر از فرصت های چاپی ببینند و با مخاطبان هدف خود به صورت آنلاین تعامل داشته باشند. آژانس های روابط عمومی دیجیتال بهترین نوع روابط عمومی سنتی را با تمرکز بر گرایشات جدید در بازاریابی محتوا، مدیریت شبکه های اجتماعی و… ترکیب می کنند.

متخصص این نوع روابط عمومی از طیف گسترده ای از تاکتیک ها برای بهبود و ارتقای حضور مشتری در وب استفاده می کند. از جمله:

 • آماده سازی و تولید محتوای آنلاین
 • ایجاد ارتباط با روزنامه نگاران و وبلاگ نویسان یا بلاگرها برای پوشش خبری و مطبوعاتی رویدادها به صورت آنلاین
 • تنظیم و بهبود پروفایلینگ کسب و کارها در شبکه های اجتماعی
 •  انتشار مقالات در سایت‌های مرتبط و معتبر
 • اشتراک گذاری اینفوگرافیک و ویدئو
 • بهینه سازی مطالب با ایجاد بک لینک های مناسب. این کار با دادن لینک مستقیم و غیر مستقیم توسط وبلاگ سایت های پر بازدید، به رتبه بندی بهتر جستجوی شما کمک می کند.
 • افزایش همکاری با اینفلوئنسر ها، بلاگرها و ولاگرها برای دستیابی به اهداف تجاری
 • انتشار محتوای با کیفیت برای جلب اعتماد و وفاداری بیشتر
 • و…

چگونه روابط عمومی دیجیتال می تواند به برند شما سود برساند؟!

هنگامی که یک کمپین روابط عمومی دیجیتال را آغاز می کنید، سعی خواهید کرد تا حضور آنلاین و سطح آگاهی از برند خود را افزایش دهید. یک کمپین متمرکز می تواند تفاوت زیادی در ایجاد هویت آنلاین شما و آنچه برند شما را منحصر به فرد می کند، ایجاد کند.

فواید روابط عمومی دیجیتالی
فواید روابط عمومی دیجیتال

برخی از راه هایی که این نوع روابط عمومی می تواند به برند شما سود برساند عبارتند از:

 • افزایش بازدید از وب سایت: از آنجا که برند تجاری شما به صورت مکرر و در کانال های مختلف آنلاین تبلیغ می شود، افراد بیشتری شروع به بازدید از وب سایت شما می کنند.
 • بهبود بهینه سازی موتور جستجو: هنگامی که محتوای شما در سایت هایی با قدرت بالا منتشر می شود که به وب سایت شما لینک می دهند، رتبه بندی SEO شما برای کلمات کلیدی مورد نظرتان بهبود می یابد. با بهبود رتبه بندی سئو شما، بازدید و لیدهای (افراد راغب و متمایل به کسب و کار و خدمات یا محصولات) وبسایت شما افزایش می یابد و در نتیجه فروش شما نیز بیشتر می شود.
 • کسب اعتبار به عنوان منبع مرجع و معتبر در حوزه خود: انتشار مقالات با کیفیت بالا در سایت های معتبر، اعتبار شما را به عنوان یک مرجع قابل اعتماد، بهبود می بخشد و وفاداری به برند تجاری شما را افزایش می دهد.
 • تولید لیدها و افزایش فروش: با استفاده از استراتژی روابط عمومی دیجیتال، برند تجاری شما خیلی بیشتر در مقابل مخاطبان هدف و علاقه مند، تکرار می شود. همچنین این کار منجر به ایجاد لیدهای جدید که از وب سایت شما بازدید می کنند می شود و در نهایت فروش شما را افزایش می دهد.
 • بهبود تصویر برند شما و افزایش اعتماد: مخاطبان هدف شما شروع به شنیدن چیزهای بیشتر و خوب درباره برند شما می کنند و آنوقت تعداد بیشتری از کامنت های مثبت را مشاهده می کنید.

کافیست محتوای خود را بازآفرینی کنید!

بازاریابی محتوا بخش مهمی از یک کمپین روابط عمومی دیجیتال است. هرچه محتوای شما بیشتر به اشتراک گذاشته شده و دیده شود، اعتبار و جایگاه شما به عنوان یک مرجع افزایش می یابد.

جهت بازآفرینی محتوای خود برای هدفی متفاوت، محتوایی که قبلاً نوشته اید را می توانید به شکل دیگری از محتوا تبدیل کرده و در بستر دیگری به اشتراک بگذارید. به عنوان مثال یک مقاله از سایت مان را می توانیم با اضافه کردن اطلاعات جدید و سپس تبدیل آن به نوع دیگری از محتوا از جمله موارد زیر بازآفرینی کنیم:

 • عکس نوشته
 • اینفوگرافیک
 • یک پست وبلاگ مهمان
 • یک مقاله در روزنامه محلی یا نشریه تجاری
 • یک کلیپ کوتاه
 • پادکست آموزشی

به این ترتیب می توان یک محتوا را به انواع دیگری از محتوا تبدیل کرد و همه آنها را برای ارتقا و افزایش اعتبار شما به اشتراک گذاشت. این مسئله به سادگیِ بازنویسیِ محتوا نیست، بلکه باید به آن ارزش افزوده ای اضافه شود.

قدرت رسانه های اجتماعی چقدر است؟

به قطعیت می توان گفت در یک کمپین روابط عمومی دیجیتال، هیچ چیزی قدرتمندتر از رسانه های اجتماعی نیست. از طریق رسانه های اجتماعی می توانید با مشتریان و اینفلوئنسرها ارتباط برقرار کنید، استراتژی رقبای خود را بررسی کنید و به طور مداوم در مورد جایگاه خود صحبت کنید.

رسانه های اجتماعی
قدرت رسانه های اجتماعی

همچنان که به نوشتن و انتشار محتوای با کیفیت مشغول می باشید، به تبلیغ آن در رسانه های مختلف اجتماعی نیز ادامه دهید و دیگران را نیز به اشتراک و تبلیغ آن ترغیب کنید. ارزش و اطلاعاتی را ارائه دهید که ارزش اشتراک گذاری و جای بحث داشته باشد.

بخاطر داشته باشید که شبکه های اجتماعی به شما این امکان را می دهد تا به گونه ای با مخاطبان هدف خود ارتباط برقرار کنید که هرگز با استفاده از کانال های مختلف روابط عمومی سنتی نمی توانستید این کار را انجام دهید. در رسانه های اجتماعی شما این فرصت را دارید که به جای فروش مداوم، توجه مخاطبان خود را جلب کنید، تأثیرگذار باشید و با ظرافت آنها را متقاعد به خرید کنید. در ضمن شما فرصت این را دارید که به خواسته ها و نیازهای آنها گوش فرا دهید، یاد بگیرید که تاکنون چه اطلاعات، محصولات یا خدماتی را نتوانسته اند پیدا کنند تا آنها را برای مخاطبان خود فراهم سازید.

این مقاله را حتما بخوانید:  +60 ابزار سئو رایگان برای تحلیل SEO (جامع و بهترین لیست)

بخش عمده ای از کاربران اینترنت در شبکه های اجتماعی فعال هستند، یعنی این دقیقاً همان جایی است که برند شما باید شناخته شود. تعامل و برقرای ارتباط با افراد در جایی که راحتی بیشتری دارند، به طور طبیعی باعث ایجاد نام و شهرت شما می شود.

اینستاگرام با بیش از ۴۰ میلیون کاربر ایرانی، خارق العاده ترین بستر برای ارتباطات نزدیک با مشتریان است. باید آگاه باشید که هیچ بستری برای شما ۴۰ میلیون مخاطب را یکجا به ارمغان نمی آورد.

بیشتر بدانید: ۵ راه قابل‌اعتماد برای کسب درآمد از اینستاگرام (رایگان و بدون‌سرمایه)

چه تفاوتی بین بازاریابی و روابط عمومی دیجیتال وجود دارد؟

باید بگوییم تفاوت آشکاری بین بازاریابی آنلاین و روابط عمومی دیجیتال وجود ندارد. به طور کلی بازاریابی یا مارکتینگ به طور خاص بر روی فروش متمرکز است در حالی که تمرکز روابط عمومی روی این است که برداشت مثبتی از برند تجاری ایجاد کند.

هدف روابط عمومی دیجیتال آن است که در مورد برند شما و آنچه آن را منحصر به فرد می کند، صحبت کند. در واقع هدف آن بیشتر برای افزایش بازدید و آگاهی می باشد، در حالی که بازاریابی سعی می کند افراد بیشتری را به مشتری تبدیل کند.

با بازاریابی، شما مستقیماً یک محصول یا خدمات را تبلیغ می کنید ولی با روابط عمومی دیجیتالی، شما در حال تبلیغ برند یا خود شرکت هستید. اصل اساسی این نوع روابط عمومی ترویج و تبلیغ به منظور افزایش آگاهی از برند است. قبل از بازاریابی، ایجاد ارتباطات و کسب شهرت و معروفیت ضروری است. در حالت ایده آل روابط عمومی دیجیتال و بازاریابی باید با هم کار کنند تا هر دو استراتژی مکمل همدیگر باشند.

اولین قدم، شروع یک کمپین است!

چه انتخاب کنید که روابط عمومی دیجیتال را خودتان انجام دهید و چه آن را به یک آژانس روابط عمومی دیجیتال بسپارید، مهم این است که شروع به کار کنید. هنگامی که شروع به بهره گیری از قدرت اینترنت برای ساختن نام تجاری خود کردید، می توانید آنچه را که مفید است و آنچه را که مفید نیست، تجزیه و تحلیل نموده و در صورت لزوم تغییراتی ایجاد کنید.

داشتن یک تصویر واضح از مخاطبان مورد نظر یکی از مهمترین کارهایی است که باید انجام دهید. اگر به وضوح نمی دانید مخاطبان شما چه کسانی هستند، وقت آن است که اقدام به این کار نمایید. شما می توانید برای شناختن افرادی که به برند تجاری شما علاقه مند هستند، از نظر سنجی و تعامل در شبکه های اجتماعی استفاده کنید.

تعیین کنید که اهداف شما چیست و بهترین راهکار برای افزایش آگاهی از برند و سوق دادن کاربران برای بازدید از سایت شما چه می باشد! به تولید محتوای معتبر ادامه دهید و با اینفلوئنسرها و بلاگرهای برتر در حوزه فعالیت خودتان رابطه برقرار کنید.

اینکه شما چقدر وقت برای روابط عمومی دیجیتال می گذارید، می تواند عاملی مهم در تصمیم شما برای انجام تنهایی آن کار یا برون سپاریش باشد. البته ممکن است بخواهید تمام یا بخشی از آن را برون سپاری کنید. آگاه باشید که هرچه از استراتژی های این نوع روابط عمومی بیشتر استفاده کنید، احتمال زیادتری وجود دارد تا اعتبار برند خود را ارتقا داده و کسب و کار خود را با موفقیت رشد دهید.

رای دهید

تیم تولید محتوا

این مطلب توسط تیم تولید محتوای ایران فاندر تهیه شده است. ما در تلاش برای توسعه وب فارسی هستیم تا بهترین مقالات در هر زمینه ای را برای وبسایت ها تهیه کنیم. کیفیت محتوای این صفحه توسط متخصصین و کارشناسان ما بررسی و تایید شده است.

سفارش تولید محتوا
اینستاگرام سایت ایران فاندر

1 دیدگاه برای “نکات کلیدی جهت آموزش روابط عمومی دیجیتال به مبتدی ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن چت
1
پریسا رحیمی
سلام، چطور می تونم کمکتون کنم؟