آموزش تولید محتوای ویدیویی از فیلمبرداری تا تدوین (رایگان)

انواع مختلف تولید محتوا ویدیو

تولید محتوای ویدیویی چیست و ویدیو مارکتینگ یعنی چه؟ بگذارید با این سوال شروع کنیم: آیا می دانستید یک سوم کل فعالیت آنلاین کاربران اینترنت، صرف تماشای ویدیو می شود! کاربران عاشق تماشای آنلاین ویدیوها هستند! خواه یک ویدیوی رسانه اجتماعی باشد یا یک تبلیغ یا یک ویدیوی پرزنتیشن! پس ویدئو در انواع فرمت ها، عالی عمل می کند.

همانطور که همه می دانیم ویدئو در سال های اخیر رشد زیادی داشته است و مشاغل بیشتری از آن برای تبلیغ خود و تنوع بخشیدن به محتوای خود استفاده می کنند. از آنجایی که مخاطبان به دنبال تنوع بوده و حق انتخاب بین انواع محتوا ها دارند، ظرفیت ارتباطی ویدیو به ناشران راه‌های جدیدی برای متمایز شدن ارائه کرده است.

ویدئو همچنین دارایی شگفت انگیزی برای بهبود نرخ تبدیل است. مطالعات نشان داده اند که تنها با قرار دادن یک ویدیو در صفحه فرود خودتان، می توانید نرخ تبدیل خود را تا ۸۰ درصد افزایش دهید. بله افزودن یک ویدیو به ایمیل شما می تواند نرخ کلیک تان را بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ درصد افزایش دهد. افرادی که ویدیو را تماشا می کنند نیز ۶۴ درصد بیشتر احتمال دارد که یک محصول را آنلاین بخرند. اگر بخواهیم بازهم این آمار چشمگیر را ادامه دهیم، همه آمارها به نفع ویدیو خواهد بود.

بنابراین همانطور که می بینید، ویدیو باید بخش اساسی از استراتژی بازاریابی شما باشد. چون نه تنها نرخ تبدیل را افزایش می دهد، بلکه تعامل در رسانه های اجتماعی و وب سایت و وبلاگ شما را نیز بهبود می بخشد و می تواند به شما کمک کند که از دیگران متمایز شوید. یکی از بهترین راه‌ها برای متمایز شدن از دیگر افراد، تولیدمحتوای منحصر به فرد و جذاب است.

بنابراین تولید اولین ویدیوهای خود را از همین حالا شروع کنید تا سال آینده را با شکوه شروع کنید. به عبارت دیگر، اکنون زمان آن است که کسب و کار شما یک استراتژی محتوای ویدیویی برنده ایجاد کند. آنچه در ویدیوهای شما وجود دارد به شما بستگی دارد.

سایت ایران فاندر با انتشار این مطلب می خواهد به مخاطبان پرشور خود کمک کند تا با یافتن بینندگان مناسب و تبلیغ کارآمد ویدیوهای تولیدی شان، از این دارایی های تجاری ارزشمندشان نهایت استفاده را ببرند.

اهمیت تولید محتوای ویدیویی چیست؟

مطمئناً متوجه افزایش سریع محتوای ویدیویی (به انگلیسی: Video Content) تولید شده توسط همه برندها و وبسایت های مورد علاقه خودتان شده اید. محتوای ویدیویی برای الگوریتم‌های اجتماعی اهمیت بیشتری پیدا کرده اند، به همین دلیل است که تولید محتوای ویدیویی جذاب باید جنبه مهمی از استراتژی بازاریابی محتوایی شما باشد.

استراتژی بازاریابی محتوا یعنی اینکه در هنگام تولید محتوای الکترونیکی به مخاطبان و هدف تولید محتوای خودتان توجه کرده و از طریق محتوای خود ارزش ارائه دهید.

تأثیر کمپین های ویدیویی بر جذب مخاطب
اهمیت برگزاری کمپین های ویدیویی

اما فقط به حرف ما استناد نکنید! ۷۸ درصد از بازاریابان می گویند که محتوای ویدیویی بازگشت سرمایه خوبی برای آنها دارد. چون:

 • آگاهی از برند را ایجاد می کند
 • به ارتباط با مشتریان کمک می کند
 • نرخ تبدیل ها را افزایش می دهد
 • و…

در حالی که تولید محتوای متنی برای غواصی عمیق در یک موضوع و افزایش ارتباط جستجو عالی است، بازاریابی ویدیویی یا ویدیو مارکتینگ روشی مؤثر برای ایجاد ارتباط است.

ویدئو یک رسانه محتوایی قدرتمند برای داستان سرایی است و می تواند تأثیر زیادی بر موفقیت کمپین های تبلیغاتی و تلاش های بازاریابی محتوا داشته باشد. همچنین به عنوان یک راه مؤثر برای برقراری روابط رضایت بخش تر و عمیق تر بین شما و مخاطبان هدف شما عمل می کند.

برای اثبات این واقعیت که ویدیو نقش مهمی در استراتژی بازاریابی محتوایی شما ایفا می کند، در اینجا چند آمار کلیدی را ذکر می کنیم:

 • محتوای ویدیویی ۸۰ درصد از کل ترافیک اینترنت مصرف کننده را تشکیل می دهد.
 • ویدیوهای رسانه‌های اجتماعی در مقایسه با تصاویر و متن ترکیبی، ۱۲۰۰ درصد اشتراک گذاری بیشتری ایجاد می کنند.
 • ۸۷ درصد از بازاریابان آنلاین از محتوای ویدیویی استفاده می کنند.
 • حجم مصرف ویدیو در موبایل هر سال ۱۰۰ درصد افزایش می یابد.

به عادات مرور خود فکر کنید. هر چند وقت یکبار مجبور به تماشای یک ویدیو می شوید، حتی اگر از همان ابتدا قصد انجام آن را نداشته باشید؟ آیا تا به حال یک ویدیوی سرگرم کننده، عجیب و غریب و در عین حال آموزنده بارگذاری کرده اید، در حالی که نشسته اید و در حال خوردن یک میان وعده هستید، یا مدت زمان کوتاهی را در سرکار به استراحت می پردازید؟

هر فرد به طور متوسط ​​روزانه بیش از یک ساعت و نیم ویدئوکلیپ آنلاین تماشا می کند. بنابراین منطقی است که با استفاده از ویدئو، خود را مقابل دید این افراد قرار دهید.

مزایای تولید محتوای ویدیویی برای رسانه های اجتماعی چیست؟

استراتژی محتوا بدون استفاده از محتوای ویدیویی ناقص است. چرا؟ خوب، همانطور که قبلاً اشاره کردم، ویدئو روشی مؤثر برای ایجاد آگاهی از برند، تعامل با مخاطبان و تبدیل بینندگان به سرنخ یا فروش است.

مزایای تولید محتوا ویدیویی
مهمترین کاربردهای ساخت ویدیو

۱- ویدئو باعث ایجاد آگاهی از برند می شود
(Video Builds Brand Awareness)

بیشتر محتوایی که تولید می کنید احتمالاً در یک مکان منتشر می شود. محتوای نوشتاری (مانند مقالات وبسایت) و آشنایی با اصول مقاله نویسی برای سایت در تدوین و بهبود استراتژی بازاریابی شما بسیار مهم است، اما اغلب فقط برای زیرمجموعه تعریف شده ای از مخاطبان ایده آل شما جذابیت دارد.

این احتمال وجود دارد که محتوای نوشتاری خود را در کانال های مختلف رسانه های اجتماعی به اشتراک بگذارید. اما نقطه ضعف تأسف بار این است که محتوای نوشته شده به طور کامل به اشتراک گذاشته نمی شود. با اینکه اسنیپت ها یا تکه هایی از یک مقاله یا پست وبلاگ شما، توییت ها و واکنش ها فوق‌العاده ای در فیسبوک و اینستاگرام ایجاد می کنند، اما تمام سعی شما بر این باشد که کل مقاله شما کلیک خور باشد و کل آن به اشتراک گذاشته شود.

با این حال محتوای ویدیویی در پلتفرم ها تبادل پذیرتر و قابل مبادله تر است. ویدیویی که در یوتیوب آپلود شده، می تواند توسط بینندگانی که حتی در زندگی خود حتی یک بار هم از یوتیوب بازدید نکرده اند، تماشا شود. می توان آن را در یکی از صفحات وب سایت جاسازی کرد، به صورت بومی در یک پست رسانه اجتماعی لینک داد و پخش کرد و به راحتی توسط هر تعداد بیننده به اشتراک گذاشت.

اشتراک گذاری محتوای ویدیویی نه تنها آسان است، بلکه به کارگیری آن نیز آسان است.

اگر تا به حال به دنبال راهنمای «چگونه یک کاری را انجام دهیم» گشته اید، اگر بله! احتمالاً متوجه شده اید که دنبال کردن دستورالعمل ها از طریق ویدیو به جای متن آسان تر است.

شما می توانید با تولید محتوای ویدیویی بخش های خاصی از مخاطبان خود را جذب کنید، مخاطبانی که به غیر از این روش نمی توانستند با برند شما ارتباط برقرار کنند. کسانی که از خواندن متنفرند، اما از تماشای فیلم نه! شما می توانید از طریق ویدیو با افرادی که قبلاً با آنها ارتباطی نداشتید، ارتباط برقرار کرده و برند خودتان را به آنها بشناسانید.

ویدیوها برای افرادی با سبک‌های مختلف یادگیری و ترجیحات محتوایی گسترده و متنوع، جذاب هستند. به همین دلیل، بازاریابان ویدیویی متوجه افزایش ۵۴ درصدی آگاهی از برند از این طریق شده‌اند.

۲- ویدیوها تبدیل ها را افزایش می دهند
(Videos Boost Conversions)

مهم نیست که چقدر به نوشته های خود جان می بخشید، تماشای صحبت شما و ارائه همان کلمات و ایده ها به صورت ویدیویی تجربه متفاوتی برای همه افراد است.

جان بخشی یا شخصیت بخشی به اشیاء (personalization) یکی از صور خیال است که شاعران و نویسندگان برای روح بخشیدن به نوشته های خودشان از آن استفاده می نمایند.

انسان ها موجودات بصری هستند و این موضوع ثابت گشته است؛ تماشای یک ویدیو به نوعی شبیه به گفتگوی دوستانه است. ارائه نشانه های بصری و تفاوت های ظریف، اعتماد به شما را تقویت کرده و به بینندگان کمک می کند تا با شما ارتباط برقرار کنند.

این برای برند شما چه معنایی دارد؟ افزایش نرخ تبدیل، همین!

تولید محتوای ویدیویی شخصی تر از تولید محتوای  متنی است. مشتریان بالقوه نگاهی اجمالی به اینکه شما چه کسی هستید، می اندازند! آنها می توانند چهره‌ای برای برند شما ایجاد کنند. برای مخاطبان شما راحت تر است که از این طریق با شما ارتباط برقرار کنند. این کار باعث افزایش سطح اعتماد آنها می شود که نهایتاً منجر به افزایش احتمال تبدیل آنها به سرنخ و به تبع آن افزایش فروش می شود.

باور نمی کنید؟ بهتر است بدانید که پس از تماشای ویدیوی یک برند، ۸۱ درصد از افراد متقاعد می شوند که یک محصول یا خدمات را بخرند.

۳- تولید محتوای ویدیویی به سئوی ارگانیک کمک می کند
(Video Content Helps Organic SEO)

اگرچه ممکن است در ابتدا جور دیگری فکر کنید، ایجاد و به اشتراک گذاری محتوای ویدیویی تأثیر مثبتی بر سئوی ارگانیک شما دارد.

زمانی که شما یک محتوای ویدیویی را در وبسایت خود جاسازی می کنید، موتورهای جستجو مانند گوگل فرض می کنند که محتوای شما بیشتر به جستجوی کاربر مرتبط است. در واقع اگر وب سایت شما در صفحات خود از ویدیوها هم استفاده کند، ۵۳ برابر بیشتر احتمال دارد که در نتایج برتر گوگل ظاهر شوید.

و این به معنای سهولت هدایت بازدیدکنندگان به وب سایت شما است. شما فقط برای اینکه با مراجعه به وب سایت سازنده ویدیو و جستجوی ویدیوهای بیشتر، سفرتان را تکمیل کنید، چند بار به یک ویدیوی مفید یا خنده داری که برای شما ارسال شده است، لینک داده اید!؟

تولید محتوا ویدیوئی همچنین سئوی ارگانیک را تقویت می کند زیرا می تواند زمان ماندگاری کاربر را در سایت افزایش دهد. ثابت شده است که ماندگاری کاربرعاملی است که بر رتبه بندی گوگل تأثیر می گذارد و این است تاثیر تولید محتوای ویدیویی رسانه های اجتماعی بر سئو!

آیا می‌خواهید رتبه سایت شما در نتایج برتر گوگل قرار بگیرد؟ شما با آموزش سئو از پایه می توانید با افزایش ورودی های هدفمند، میزان فروش وبسایت خود را افزایش دهید.

نکته: محتوای ویدیویی هوش را از سر مخاطب سایت می برد. اگر یک محتوای ویدیویی تولید کنید که ارزش اشتراک گذاری را داشته باشد! یعنی محتوایی که جذاب است، شانس خوبی وجود دارد که بتوانید محتوای خود را در کانال های رسانه های اجتماعی به اشتراک گذاشته و ویرال کنید.

۶ نوع محتوای ویدیویی – انواع محتوای ویدئویی و نحوه تولید آنها

یکی از چالش های ساخت یک ویدیو برای رسانه های اجتماعی این است که بدانید چه نوع محتوای ویدیویی برای شما مؤثر و کاربردی است. چالش دیگر این است که چگونه می توانیم آنها را تولید کنیم! با این فرض که قادریم جزئیات فنی و ادیت ویدیو را مدیریت کنیم.

انواع مختلف تولید محتوا ویدیو
انواع محبوب ویدیو مارکتینگ

۶ نوع اثبات شده و در عین حال محبوب محتوای ویدیویی و نحوه ساخت و تولید آنها عبارتند از:

۱- ویدئوی زنده
(Live Video)

پخش زنده راهکاری است که به سرعت در حال رشد برای تولید محتوای ویدیویی است. آن سرگرم کننده، تعاملی و غالبا خام است یعنی به بینندگان فرصت می دهد یک نظر به برند شما بیندازند تقریباً تمام پلتفرم‌های اصلی شبکه های اجتماعی همچون اینستاگرام، فیس‌بوک، یوتیوب، توییچ (Twitch) و… ابزاری را برای تولید ویدیوی زنده دارند.

۸۰ درصد از مخاطبان ترجیح می دهند به جای خواندن یک وبلاگ، ویدیوی زنده ای را از یک برند تماشا کنند، اما در کدام نوع از انواع محتوا می توان از ویدیو استفاده کرد؟

 • وبینارها (Webinars)
 • سمینارها (Seminars)
 • پشت صحنه (Behind the Scenes)
 • آموزش زنده (Live training)
 • مصاحبه و پرسش و پاسخ (Interviews and Q&As)
 • معرفی محصولات (Product introductions)
 • تورها (Tours)
 • sneak peeks
 • و…

پخش زنده راهی برای برند شماست تا در مورد موضوعات مرتبط با مخاطبان خود صحبت کنید. علاوه بر این مخاطبان خود را تشویق کنید تا از طریق رسانه‌های اجتماعی با شما تعامل برقرار کنند. می توانید چت های گذشته را برای ایجاد انبوهی از محتوای مفید همیشه سبز بایگانی نمایید که همگی سئو سایت شما را افزایش می دهند.

این مقاله را حتما بخوانید:  آموزش جامع تولید محتوای صوتی از ضبط تا انتشار (رایگان)

نکاتی برای تولید محتوای ویدیویی زنده ی جذاب:

مجموعه ای از نکات و ترفندها برای ایجاد محتوای زنده وجود دارد که در سراسر پلتفرم های پخش، قابل اجرا هستند:

 • زمان پخش زنده را از قبل به مخاطبان خود بگویید.
 • فقط زمانی پخش زنده داشته باشید که اتصال اینترنتی قوی داشته باشید.
 • توضیحی آموزنده و جذاب درباره آنچه پخش می کنید، بنویسید.
 • از مخاطبان خود بخواهید در پخش زنده شما مشترک شوند یا اعلان های پخش را روشن کنند.
 • با همه بینندگان احوالپرسی کنید و با آنها ارتباط برقرار نمایید.
 • برای مدت زمان طولانی تری پخش زنده داشته باشید.
 • پخش خود را با یک پایان مشخص و قطعی به اتمام برسانید.
 • اغلب به صورت لایو برگزار کنید و انواع پخش های خود را با هم ترکیب کنید.

ایجاد ویدیوی زنده در یک قانون ساده خلاصه می شود: واقعی باشید.

محتوای زنده ای را ارائه دهید که مخاطب شما به آن اهمیت می دهد و به آنها نشان دهید که شما هم به آنها اهمیت می دهید. با آنها درگیر شوید، به بازخوردها پاسخ دهید و بپذیرید که محتوای زنده لازم نیست کامل باشد! فقط باید جالب باشد.

۲- ویدیوی آموزشی
(Tutorials)

آیا تا به حال آشپزی را با دستور آشپزی مکتوب یا چاپی امتحان کرده اید؟ اگر اینطور است، به خوبی می دانید که این دستور آشپزی ها اغلب پاره یا لکه دار شده اند یا گم می شوند. اگر هم این طور نشوند، پیگیری هر مرحله در حین مخلوط کردن مواد، زمان بندی همه چیز و به خاطر سپردن مدت زمانی که برای پختن نیاز است، بازهم مشکل است.

حالا آن را با یک آموزش ویدیویی مقایسه کنید که نه تنها با شما صحبت می کند، بلکه به شما نشان می دهد که چه کاری را باید گام به گام انجام دهید. تعداد زیادی آموزش آنلاین برای انجام همه کارها از پخت کیک گرفته تا بازسازی موتور ماشین وجود دارد.

ویدئوهای آموزشی یکی از سه نوع تولید محتوای ویدیویی بسیار مؤثر هستند. آنها یک راه عالی برای ارزش آفرینی برای خوانندگان شما با سرمایه گذاری بر تخصص صنعت شما برای آموزش و انتقال برخی مهارت ها هستند.

نحوه ساخت فیلم های آموزشی:

سه مرحله کلیدی برای ایجاد ویدیوهای آموزشی جذاب و مفید وجود دارد:

 1. با نوشتن یک فیلمنامه ویدیویی و تمرین ارائه خود، آماده شوید.
 2. هدف ویدیو را شناسایی کنید و به آن پایبند باشید.
 3. اصیل باشید و شخصیت را منتقل کنید.
ارائه یک آموزش خوب در قالب فیلم می تواند به عنوان محتوای همیشه سبزی باشد که مخاطبان شما مکرراً به آن روی می آورند. حتی پس از اینکه شخصی، محتوای ضبط شده شما را را برای حل مشکل خود مشاهده کرد، آموزش ها به راحتی در بین مجموعه ای از بینندگان به اشتراک گذاشته می شود.

۳- محتوای ویدیویی پشت صحنه
(Behind-the-Scenes Video Content)

ما انسان ها موجودات کنجکاوی هستیم و دوست داریم نحوه انجام کارها بویژه برندهای های محبوب و مورد علاقه مان را بدانیم. یک ویدیوی پشت صحنه می تواند بینش و چشم اندازی را در مورد شرکت شما به مخاطب ارائه دهد و وفاداری، اعتماد و تعامل را بهبود بخشد.

محتوای پشت صحنه یک راه ایده آل برای نشان دادن آنچه در پشت صحنه می گذرد، به مخاطب شماست. آن یک نوع محتوایی است که در آن پرده را کنار می زنید و تمام اعضای تیم تان که پشت تولید محصول یا خدمات شما هستند و دقیقاً نحوه انجام کارتان را برای تولید چیزی با کیفیت نشان می دهید.

بارها و بکررات گفته شده که چگونه تولید محتوای ویدیویی می تواند باعث ایجاد اعتماد برای برند شما شود. ساخت یک ویدیو از پشت صحنه یک راه ایده آل برای جان بخشی شرکت شما با به نمایش گذاشتن فرهنگ شرکت، فرآیند خلاقانه و برجسته کردن شخصیت هایی است که برند شما را به برند شما تبدیل می کنند.

به این فکر کنید که برند شما چه نوع محتوای ویدیویی می تواند تولید کند تا با مخاطبان‌تان ارتباط داشته باشد یا از رقبای‌تان متمایز باشد؟

چگونه می توان فیلم های مؤثر پشت صحنه تولید کرد:

در اینجا ۵ ایده وجود دارد که باید هنگام ایجاد محتوای پشت صحنه برند خود در نظر بگیرید:

 1. روی تیم، مشتریان یا مخاطبان خود تمرکز کنید و یک ارتباط انسانی ایجاد کنید.
 2. به مخاطبان خود اجازه دهید به جنبه هایی از تاریخچه و سنت های منحصر به فرد برند شما نگاهی داشته باشند.
 3. محصولات یا خدمات خود را به نمایش بگذارید و از این فرصت برای درخواست بازخورد و ایده استفاده کنید.
 4. یک تیزر برای یک محصول یا خدمات جدید خودتان تولید کنید.
 5. یک کانال رسانه اجتماعی خاص را به محتوای انحصاری پشت صحنه اختصاص دهید.
شما می توانید با بررسی محصولات و توضیح ویژگی ها و مزایای خاص یک محصول خودتان، آن را با سایر محصولات موجود مقایسه کنید. این کار باعث می شود مخاطب از تمامی جوانب محصول مورد نظر آگاه شود و خریدی با خیال راحت و مطمئن را تجربه کند.

۴- فیلم های پرسشی یا توضیحی
(Explainer Videos)

محصول یا خدمات شما چه کاری انجام می دهد؟ چه مشکلاتی را برای مخاطب مورد نظر شما حل می کند؟ چگونه به آنها کمک می کند و چرا باید در ازای آن، پول نقدی که به سختی به دست آورده اند را به شما بدهند؟

ثابت شده که احتمال خرید یک محصول یا خدمات پس از تماشای یک ویدیو در مورد آن، به ویژه در مقایسه با خواندن یک متن نوشته شده در مورد آن، بیشتر است.

یک ویدیوی توضیحی یک ویدیوی کوتاه برای توصیف برند، محصول یا خدمات شما است. این کار راهی برای برقراری ارتباط با مخاطبان شما و دادن ایده به آنها درباره کاری که انجام می دهید، است.

در چند ثانیه اول دقیقاً توضیح دهید که شرکت شما چیست و چه کاری انجام می دهد و چه ارزشی برای مخاطبان برند به ارمغان می آورد.

نکاتی برای تولید یک محتوای ویدیویی توضیح دهنده:

 • کلید ایجاد یک ویدیوی توضیحی مفید این است که محصول یا خدمات خود را به سادگی و به طور مختصر توضیح دهید. طول ایده آل یک ویدیوی توضیحی بین ۶۰ تا ۹۰ ثانیه است، بنابراین بر انتقال یک پیام کلیدی در این مدت زمان کوتاه تمرکز داشته باشید.
 • مشابه فیلم های آموزشی، می توانید از قبل یک اسکریپت یا متن آماده بنویسید. به خاطر داشته باشید که در یک ویدیوی توضیحی باید در یک دقیقه حدود ۱۵۰ کلمه گفته شود، بنابراین متن را کوتاه نگه دارید.
 • مشکلاتی که مخاطبان شما با آن مواجه هستند را شناسایی کنید، چگونه محصول یا خدمات شما آن مشکل را حل می کند. نحوه عملکرد محصول یا خدمات خود را توضیح دهید و با یک فراخوانی برای اقدام، کارتان را به پایان برسانید.

۵- ویدیوهای پرسش و پاسخ
(Q&A’s)

ویدیوی پرسش و پاسخ این فرصت را برای شما فراهم می کند تا به سرعت به سوالات مطرح شده توسط مخاطبان خود پاسخ دهید. این نوع تولید محتوای ویدیویی یک فرمت عالی برای ایجاد اعتبار و در عین حال ارائه خدمت به یک هدف واقعی است.

حدس می زنیم برای پیدا کردن فردی معروف در حوزه آشپری یا هر حوزه دیگری تلاش زیادی می کنید، تصور کنید حالا این توانایی را داشته باشید که یک سرآشپز معروف در یک ویدئوی پرسش و پاسخ آموزنده، سرگرم کننده و آموزشی به سوالات مربوط به آشپزی شما پاسخ دهد؟

توجه داشته باشید که این پرسش‌ ها از طریق تعاملات در رسانه های اجتماعی جمع‌آوری می شوند. ساخت یک ویدیوی کوتاه پرسش و پاسخ به این سوالات به شیوه ای جذاب و آموزنده می تواند مزایای استفاده از این سرویس را نشان دهد.

نکاتی مهم برای تولید یک ویدیوی پرسش و پاسخ

 • ویدئوهای پرسش و پاسخ به شما این فرصت را می دهد که محتوای ویدئویی مرتبط با برند خود تولید کنید. با یکسری از ویدیوها شروع کنید که به سوالات متداول مشتریان پاسخ می دهد.
 • خلاق باشید و مخاطبان خود را از طریق رسانه های اجتماعی درگیر کنید. برای این کار می توانید ایونت های برنامه ریزی شده پرسش و پاسخ را میزبانی کنید. مخاطبان شما در این ایونت ها سؤالاتی را می پرسند که برند شما می تواند در قالب تولید یک محتوای ویدیویی به آن سوالات پاسخ دهد.
 • تولید این نوع ویدیو یک راه عالی برای اهمیت دادن به مخاطبانی است که به برند شما اهمیت می دهند، در حالی که همزمان با افرادی که امیدوارید محصولات یا خدمات شما را بخرند یا از آنها استفاده کنند، در تعامل هستید.
نکته خیلی مهم: در ساخت ویدیوهای پرسش و پاسخ به این نکته توجه داشته باشید که حداقل باید دو نفر در فیلم شما نقش آفرینی کنند. یک نفر به عنوان مصاحبه کننده و نفر دیگری به عنوان پاسخگو.

۶- فیلم های ایونت
(Event Videos)

وقتی صحبت از تولید محتوای ویدیویی می شود، شرکت در یک رویداد یا همان ایونت، مشابه پیدا کردن یک گلدان طلا در انتهای یک رنگین کمان است. با توجه به اتفاقات زیادی که در یک رویداد رخ می دهد، مهم است که تا آنجا که می توانید توجه مخاطبان خود را به برند خودتان متمرکز کنید.

برنامه ریزی یا برگزاری مصاحبه ها و توصیفات موردی با شرکت‌کنندگان هیجان زده، راهی عالی برای جلب حمایت از برند شما و ترغیب آنها برای به اشتراک گذاری آن محتوا در رسانه‌های اجتماعی است.

ساخت کلیپ حرفه ای خوش ساخت ایونت نیازی به بازاریابی یک محصول ندارد. با این حال یک ویدیویی که بهترین بخش یک رویداد را برجسته می کند، می تواند اطلاعات زیادی را در مورد شرکت، محصول و فرهنگ شما منتقل کند. اگر ساخت ویدیو به خوبی انجام شود، می تواند این اطلاع رسانی را به گونه ای انجام دهد که منحصر به فرد باشد و از طریق ویدیوهای تجاری دیگر قابل انتقال نباشد.

این شکل از محتوا نه تنها یک گنجینه واقعی از محتوای ویدیویی ایجاد می کند، بلکه می تواند یک نوع انگیزشی را برای حضور شما در یک کنفرانس یا نمایشگاه تبلیغاتی ایجاد کند.

ترفندها و تکنیک های تولید ویدئوهای رویداد:

قبل از برگزاری یک رویداد، روی نشان دادن اینکه چرا مخاطبان باید در آن شرکت کنند، تمرکز کنید. سوالات زیر را در نظر بگیرید:

 • آنها از حضور در این رویداد چه مزایایی را می توانند انتظار داشته باشند؟
 • آیا این راه خوبی برای آنها برای رشد کسب و کار خود یا یادگیری اسرار و نکات صنعت و حوزه فعالیتی شان است؟
 • آنچه در این رویداد ارائه می دهید چگونه به مخاطبان شما کمک می کند؟
 • آیا برای مخاطبان‌تان ملاقات با شما یا کارکنان‌تان اهمیت و ارزش دارد؟
اگر بعد از برگزاری رویداد، یک ویدیو خلاصه از ایونت‌تان تولید کنید، کسانی که نتوانستند در آن شرکت کنند، همچنان می‌توانند طعم رویداد را بچشند. از چنین خلاصه ای برای شرکت در بحث های آنلاین رویداد استفاده کنید. یا ویدیوی خلاصه را به سازمان دهنده رویداد ارسال کنید تا آن را با سایر شرکت‌ کنندگان به اشتراک بگذارد.

چند ایده جذاب دیگر برای تولید انواع محتوای ویدیویی

به عنوان یک کسب و کار، انواع ویدیوها وجود دارد که می توانید برای کسب نتایج بهتر تولید کنید. در این قسمت ما فقط به صورت مختصر برخی از بهترین روش هایی که می توانید از ویدیو استفاده کنید را توضیح داده ایم:

 • به روزرسانی‌های رسانه های اجتماعی (Social media updates)

ساخت ویدیو در شبکه‌های اجتماعی هم اکنون غوغا می کند. یک ویدیوی خوب می‌تواند به شما کمک کند تا تعامل بسیار بیشتری نسبت به به‌روزرسانی‌های متن یا تصویر معمولی داشته باشید.

 • ارائه رضایت مشتریان (testimonials)

ارائه رضایت مشتریان به صورت ویدیویی می تواند به افزایش اعتماد مخاطبان به شما کمک کند.

 • داستان برند شما (Your brand story)

داستان برندهای خودتان را در یک ویدیوی کوتاه و سرگرم کننده با مخاطبان خود به اشتراک بگذارید.

 • نشان دادن و بررسی محصول (Product reveal)
این مقاله را حتما بخوانید:  4 روش بازاریابی اینترنتی برای کسب و کارهای کوچک

آیا محصول جدیدی تولید کرده اید؟ با ایجاد یک ویدیوی نمایش محصول به تبلیغ آن کمک کنید.

 • پرزنتیشن ها (Presentations)

پریزینتیشن یعنی تبلیغ کسب و کار خود با ارائه مطالب! ارائه های آموزشی ایجاد کنید که برای مخاطبان شما ارزشی را ارائه می دهد.

۶ ابزار و نرم افزار مفید و کاربردی برای ساخت ویدیو

همه نشانه‌ها حاکی از سالی پربارتر از نظر تولید محتوای ویدیویی می باشد. ساخت و ادیت ویدیو اکنون آسان‌تر از همیشه است، با ابزارهایی که به لطف متخصصان از چپ و راست ظاهر می شوند تا حتی به مبتدیان هم کمک کنند تا ویدیوهای زیبا و جذاب بسازند.

در این بخش به برخی از ابزارهای مفید و کاربردی ساخت ویدیو (Tools to Create Video Content) می پردازیم.

ابزارهای ویرایش ویدیو برای مبتدیان
ابزارهای ساخت و ادیت ویدیو

۱-  RendrFX

RendrFX یک ابزار تولید ویدیو برای وب سایت ها، رسانه های اجتماعی و سایر اهداف بازاریابی است. و حتی بهتر از آن، می توانید به رایگان از آن استفاده کنید.

ایجاد ویدیو با RendrFX بسیار آسان است! تنها کاری که باید انجام دهید این است که محتوای خود (فیلم، تصاویر، صدا، متن، رنگ‌ها، گرافیک) را اضافه کنید  و از قالب‌های گرافیکی متحرک طراحی شده حرفه ای این ابزار استفاده کنید. بیش از ۳۵۰ قالب برای انتخاب وجود دارد! همچنین به مجموعه بیش از نیم میلیون فایل رسانه ای موجودی Videoblock که شامل فیلم، عکس، گرافیک و صدا می شود، دسترسی خواهید داشت و هیچ هزینه اضافی برای آنها پرداخت نخواهید کرد.

می توانید از RendrFX برای ساخت انواع ویدیوها استفاده کنید، مانند:

 • تبلیغات ویدیویی
 • لوگو معرفی
 • ویدئوهای رسانه های اجتماعی
 • نمایش اسلاید با موسیقی و سایر صداها
 • ویدیوهای تبلیغاتی
 • ویدیوهای توضیح دهنده

۲- Animoto

Animoto یکی دیگر از سازنده های ویدیویی فوق‌العاده و آسان است که برای مشاغل و همچنین عکاسان و کاربران معمولی که می‌خواهند ویدیوهای زیبا برای خانواده‌های خود ایجاد کنند، عالی است.

در حالی که پیشنهاد زیادی برای انتخاب قالب های متنوع وجود ندارد، می توانید به راحتی رسانه مورد نظر خود را اضافه کنید و صدای خود را روی آن ضبط کنید. شما همچنین کنترل کاملی بر نحوه بهینه سازی متن از ویدیوهای خود دارید و می توانید با فیلم ها یا عکس هایی که در امتداد متن خود به اشتراک گذاشته شده اند، کلاژهای ویدیویی یا صفحه های جدا شده را ایجاد کنید.

۳- Wideo

Wideo ابزار دیگری است که به شما کمک می‌کند ویدیوهای بازاریابی را به آسانی تولید کنید. استفاده از سازنده ویدیوی آنها بسیار آسان است. شما می توانید با یکی از الگوهای آنها شروع کنید یا به سادگی عناصری را که می خواهید استفاده کنید در سازنده ویدیو دراپ اند درگ کنید (بکشید و رها کنید).

ایجاد انیمیشن با Wideo نیز آسان است! حتی اگر هیچ تجربه ای در طراحی نداشته باشید، سفارشی سازی های زیادی وجود دارد که می توانید برای مدتی از آنها استفاده کنید تا ویدیوهای اصلی را بسازید.

۴- Biteable

Biteable یک سازنده ویدیوی انیمیشن آنلاین است که می تواند توسط افراد مبتدی هم استفاده شود.

برای شروع کار می توانید از یکی از الگوهای آنها یا برخی از صدها سبک مختلف صحنه های متحرک، عکس ها یا ویدیوهای اکشن زنده برای ویدیوی شخصی خود استفاده کنید. همچنین می توانید محتوای خود همانند متن، عکس، رنگ و صدا را به آن اضافه کنید تا ویدیوی خود را منحصر به فرد کنید، آنها همچنین مجموعه ای از کلیپ های موسیقی را ارائه می دهند که شما می توانید به ویدیوی خود اضافه کنید.

با Biteable می‌توانید انواع ویدیوها مانند پرزنتیشن، ویدیوهای اینفوگرافیک، انیمیشن های لوگو، نمایش اسلاید، تبلیغات برای کسب و کار خود و موارد دیگر بسازید.

۵- Powtoon

Powtoon ابزار دیگری برای تولید محتوای ویدیویی متحرک است. این ابزار قالب های آماده ای را ارائه می دهد که می توانید به راحتی با قابلیت کشیدن و رها کردن، آنها را سفارشی کنید. این نرم افزار همچنین ایجاد یک ویدیو یا ارائه انیمیشن را در عرض چند دقیقه بسیار آسان می کند.

می‌توانید با استفاده از این نرم افزار برای انواع برنامه ها از جمله برای اهداف بازاریابی، ویدیو ایجاد کنید. نتایج به دست آمده سرگرم کننده و جذاب و برای رسانه‌های اجتماعی، ایمیل و اهداف تبلیغاتی عالی هستند

۶- Kizoa

Kizoa یک فیلم ساز و ویرایشگر ویدیو با بسیاری از ویژگی های اضافی است که به شما در ایجاد فیلم های جذاب کمک می کند. این نرم افزار ده ها قالب قابل تنظیم را ارائه می دهد که می توانید از بین آنها انتخاب کنید یا می توانید ویدیوی خود را از ابتدا شروع به ساخت و تولید کنید.

سپس می توانید انواع چیزهای سرگرم کننده همانند یکی از صدها افکت و انیمیشن، متن یا متن متحرک و همچنین GIFرا به ویدیوهای خود اضافه کنید. اگر فایل های GIF ندارید، می توانید از GIFساز آن استفاده کنید و یک مورد جدید برای خودتان ایجاد کنید.

اگرچه Kizoa بیشتر افرادی را هدف قرار می دهد که می خواهند برای استفاده شخصی ویدیو ایجاد کنند، اما همچنان می توانید ویدیوهای زیبایی را برای رسانه های اجتماعی و سایر کانال های بازاریابی خود ایجاد کنید.

آیا دوست دارید محتوایی تولید کنید که علاوه بر مفید و ارزشمند بودن، تا مدت ها در ذهن مخاطبان تان ماندگار باشد؟ توصیه می کنیم حتماً در یکی از دوره های جامع و معتبر آموزش تولید محتوا شرکت کنید.

نکات مهم در تولید محتوا ویدیو
نکات مهم در کمپین بازاریابی ویدیویی

۹ نکته مهم و کاربردی برای ایجاد یک محتوای ویدیویی حرفه ای

در این بخش به استراتژی ها و ترفندهای کمتر استفاده شده برای تولید لید بیشتر و جلب توجه بیشتر مخاطبان به ویدیوها اشاره خواهیم کرد.

۱- یک استراتژی ساده برای سئو ویدیو داشته باشید
(Have a simple video SEO strategy)

سئو فقط مرتبط با پست های وبلاگ و وب سایت شما مرتبط نیست. در واقع یوتیوب به دومین موتور جستجوی آنلاین تبدیل شده است. مردم نه تنها از این شبکه اجتماعی برای یافتن ویدیوهای خاص استفاده می کنند، بلکه از آن برای جستجوی اطلاعات گسترده نیز استفاده می کنند! درست همانطور که در Google.com این کار را می کنند. در تولید محتوای ویدیوئی یکسری مراحل عملی وجود دارد که می توانید برای کمک به یافتن آسان‌تر ویدیوهای خود در YouTube انجام دهید.

رتبه بندی ویدیوهای شما در موتورهای جستجو می تواند قابلیت رویت ویدیوی شما را به شدت بهبود بخشد و علاقه بیشتری را به خود جلب کند.

چند نکته کلیدی برای سئو ویدیو:

 • عنوان ها بهترین راه برای جلب توجه مردم هستند. برای جذب جستجوگران، عنوانی کوتاه، آموزنده  و در عین حال جذاب بنویسید. برای بهینه سازی ویدیوهای خود برای جستجو، عنوانی را انتخاب کنید که به طور طبیعی کلمه کلیدی اصلی را در خود جای دهد. عنوان را تا ۷۰ کاراکتر یا کمتر بنویسید تا بتوان آن را به طور کامل در نتایج جستجو مشاهده کرد.
 • نوشتن یک توضیحات متا که به جستجوگران ایده مختصری از آنچه می توانند از دیدن ویدیو انتظار داشته باشند، بسیار مهم است. توضیحات متا را پر از کلمات کلیدی نکنید بلکه سعی کنید کلمات کلیدی پرجستجو را در متن تان به صورت معنادار بنویسید
 • کلمات کلیدی را به توضیحات ویدیو و یک لینک وب سایت خود اضافه کنید تا به کاربران کمک کنید که بفهمند ویدیوی شما در مورد چیست. از آنجایی که موتورهای جستجو نمی توانند کلمات گفته شده در ویدیو را اسکن کنند، متنی را در زیر آن قرار دهید. این امر به خزنده‌های وب ایده بهتری درباره محتوای ویدیو می‌دهد و باعث می‌شود که احتمال ایندکس کردن آن بیشتر شود.
 • از تگ ها یا همان برچسب ها به شکل درست و اصولی استفاده کنید. به همه آن عبارات و کلماتی فکر کنید که افرادی که ویدیوی شما را تماشا می کنند، می توانند به دنبال آن باشند، و مطمئن شوید که این کلمات را استفاده کرده اید.
 • لینک سازی در اینجا نیز مهم است. تعداد لینک هایی که به ویدیوی شما داده می شود، برای رتبه بندی کلمات کلیدی در جستجو مهم است.
 • تامبنیل ها (Thumbnails) یا تصاویر کوچک اولین چیزی است که باعث می شود کاربران، ویدیوی شما را تماشا کنند. یک تصویر بند انگشتی جذاب، رنگارنگ، با کیفیت، مارک دار و چشم نواز ایجاد کنید. چگونه؟ از ویدیو یک اسکرین شات بگیرید و یک دکمه پخش به تصویر اضافه کنید.
 • بسیاری از ویدیوها در دستگاه های تلفن همراه تماشا می شوند، بنابراین باید به فکر بهینه سازی ویدیوهای خود برای مشاهده موبایل باشید.
 • برای کمک به رتبه بندی ویدیوهای شما، نقشه سایت یا همان سایت مپ ویدیو راه خوبی برای ارائه تمام جزئیات در مورد محتوای ویدیوی شما به موتورهای جستجو است.

۲- توضیح دهید که ویدیو در مورد چیست
(Make it clear what the video is about)

اگر می‌خواهید برای ویدیوهای خود بازدیدهای بیشتری داشته باشید، بدیهی است که باید اطلاعات کافی برای مردم ارائه دهید تا تصمیم بگیرند که آیا می‌خواهند آن را تماشا کنند یا خیر!

مردم ابتدا قبل از تماشای ویدیو، عناوین را مرور می‌کنند، که منطقی هم است. انتظار نداشته باشید که مردم به جای اسکن کردن یک قطعه متن یا تصویر در چند ثانیه، ویدیوی ۵ یا ۱۰ دقیقه ای شما را مشاهده کنند.

خلاصه ای دقیق و آموزنده بنویسید. ۳ تا ۴ مزیتی را که بینندگان پس از تماشای ویدیو دریافت خواهند کرد، برجسته کنید. سعی کنید ویدیوهای خود را رونویسی کنید. به این ترتیب محتوا را در قالب متنی به بینندگان ارائه می دهید که می توانند ابتدا آن را مطالعه کنند، سپس در صورت تمایل فیلم را تماشا کنند. علاوه بر این به موتورهای جستجو کمک می کنید تا محتوای ویدیوی شما را بخزند. و این یعنی اینکه تولید محتوای ویدیویی شما می تواند عملکرد موفقی داشته باشد۱

۳- یک ویدیو به صفحات فرود اضافه کنید
(Add a video to landing pages)

صفحات فرود برای تولید سرنخ بیشتر طراحی و برای جذب سرنخ های واجد شرایط، بهینه شده اند. برای جذاب‌تر و آموزنده‌تر کردن این صفحات، می‌توانید ویدیوها را روی آن‌ها قرار دهید.

ویدیوها به شما امکان می دهند بدون استفاده از متن زیاد، اطلاعات بیشتری را منتقل کنید. می توانید موضوع اصلی را در ویدیو به تفصیل بیان کنید و از متن صفحه یعنی عنوان و CTAها برای ارائه توضیحات بیشتر استفاده نمایید.

در حالی که یک ویدیو را به صفحه فرود خود اضافه می کنید، آن را در مرکز صفحه قرار دهید. با این کار بازدیدکنندگان را ملزم نمی کنید که در صفحه اسکرول کنند یا به دنبال ویدیوی شما باشند، چون اکثر آنها این کار را انجام نمی دهند.

یک ویدیو را در کنار فرم جذب سرنخ نشان دهید. با توجه به اینکه هیچ مزاحم دیگری در صفحه وجود ندارد، احتمالاً ویدیو توجه بیننده را به خود جلب می کند.

۴- از اثبات اجتماعی استفاده کنید
(Use social proof)

استفاده از اثبات اجتماعی نه تنها راه خوبی برای افزایش تبدیل، بلکه برای ایجاد اعتماد و اعتبار بین خود و مخاطبانتان است. ۵۰ درصد از مشتریان ویدیوهای گواهی یا رضایت مشتری را مفید می دانند.

راه های مؤثر زیادی برای انجام این کار وجود دارد. مثلاً می توانید لایک ها، رأی ها، بازدیدها، نظرات و مواردی از این قبیل را نشان دهید تا نشان دهید که دیگران چگونه محتوای ویدیوی شما را آموزنده و ارزشمند می دانند.

اگر خدمات یا محصولاتی ارائه می دهید، توصیفات ویدیویی یا مطالعات موردی از رضایت مشتریان، کارشناسان، افراد مشهور یا دوستان خود ارائه دهید.

۵- ویدئو را برای تبدیل بهینه کنید
(Optimize video for conversions)

هنگامی که مردم را تشویق به تماشای ویدیوی خود کردید، زمان آن است که از تولید محتوای ویدیویی بیشترین بهره را ببرید و روی تبدیل ها تمرکز کنید. تنها چیزی که لازم است بهینه سازی صحیح آن با تمرکز بر تبدیل است.

 • یک کال تو اکشن کاربردی و موثر اضافه کنید.

بازاریابان آنلاین باهوش می دانند که چقدر مهم است که یک فراخوان برای اقدام واضح داشته باشید. همه چیز به هدف شما بستگی دارد، فرقی نمی کند می خواهید سرنخ تولید کنید، فروش داشته باشید یا فقط یک گفتگو انجام دهید یا می خواهید یک رل کوتاه اینستاگرامی یا یک ویدیوی طولانی در یوتیوب آپلود کنید، بینندگان را تشویق کنید تا کاری را انجام دهند.

این مقاله را حتما بخوانید:  آموزش اصول تولید محتوای متنی از 0 تا 100 (رایگان)

این اقدام می تواند یکی از گزینه های متعدد بر اساس اهداف شما همانند بازدید از سایت شما، خرید، عضویت در کانال شما، ثبت نام در خبرنامه و… باشد. کاری را که می خواهید آنها انجام دهند، به وضوح بیان کنید. به عنوان مثال، «اکنون دانلود کنید» یا «با دوستان خود به اشتراک بگذارید».

 • اگر ویدیوی شما طولانی است، CTA را در فواصل زمانی مکرر در طول ویدیو اضافه کنید.

در یوتیوب شما می توانید کارت ها و حاشیه نویسی ها را برای CTAهای خاص اضافه کنید. اطمینان حاصل کنید که CTA های شما مرتبط و زمان بندی شده باشد تا بیننده را در مورد آنچه که باید برای تعامل با برند شما انجام دهد، هدایت و راهنمایی کنید. توصیه می کنیم در پایان هر ویدیو، یک CTA واضح ارسال کنید که به مدت ۱۰ تا ۱۵ ثانیه روی صفحه می ماند تا به بیننده زمان کافی برای خواندن و اقدام  کردن بر روی آن بدهید.

 • بهترین زمان انتشار را تعریف کنید.

تجزیه و تحلیل و تعیین بهترین زمان برای اشتراک گذاری ویدیو و کسب بیشترین بازدید در ۴۸ ساعت اول را انجام دهید. هرچه بازدیدهای بیشتری داشته باشید، YouTube و سایر شبکه های اجتماعی اهمیت محتوای ویدیویی شما برای سایر بینندگان را بیشتر تشخیص می دهند.

 • مشوق ها را ارائه دهید.

به مردم انگیزه های فوری بدهید تا ویدیوهای شما را تماشا کنند و با آنها تعامل برقرار نمایند. می توانید به بینندگان ویدیوی خود تخفیف،یک وایت پیپر رایگان، یک جایزه یا لینک هایی به یک دوره رایگان هدیه بدهید.

 • با محتوای خود خلاق باشید.

می توانید ویدیوهای خود را تعاملی و سرگرم کننده کنید و نشان دهید که چگونه ویدیوی شما می تواند به کاربران کمک کند. خلاق باشید و چیزهای مختلف را امتحان کنید تا بفهمید چه چیزی از نظر تبدیل بهتر است.

 • گزینه های بیشتری ارائه بدهید.

نظرات بینندگان متفاوت است برخی از افراد ایمیل و فرم های تماس را ترجیح می دهند، برخی دیگر ترجیح می دهند پیامک دریافت کنند یا تماس تلفنی برقرار کنند. ۲ تا ۳ گزینه در اختیار مشتریان خود قرار دهید تا از بین آنها یکی را انتخاب کنند.

 • فیلم های ساده و کوتاه بسازید.

توصیه های زیادی وجود دارد که نشان می دهد ویدیوهای کوتاه و ساده بهتر از ویدیوهای طولانی کار می کنند. اما در واقعیت، بهترین ویدیوها آنهایی هستند که برای حوزه فعالیتی شما مفید هستند. بنابراین طولی را که برای شما مناسب است پیدا کنید و به آن پایبند باشید.

 • در پایان ویدیو از بینندگان تشکر کنید.

برای افزایش نرخ تبدیل، احساسات صادقانه تان را در مورد مشتری خود نشان دهید و ازاو به خاطر تماشای فیلم تان قدردانی نمایید. این یک راه خوب برای جذب مشتریان جدید و افزایش نرخ حفظ مشتری در دراز مدت است.

۶- مراکز توزیع خود را انتخاب کنید
(Choose your distribution outlets)

برای تعامل بیشتر، باید کانال های توزیع مناسب را بیابید و محتوای خود را به مخاطبان، کامل تحویل دهید. و این به معنای ارسال ویدیوی خود به بیشترین مکان ممکن که مخاطبان هدف شما در آنجا حضور دارند، است.

ایده های هوشمندانه برای در نظر گرفتن در ایجاد استراتژی تولید محتوای ویدیویی

 • از ویدیوی خود در وب سایت خود استفاده کنید. حتی اگر ترافیک زیادی ندارید، این کار می تواند بازدیدکنندگان جدید را تشویق کند تا ویدیوهای شما را تماشا کنند و شاید عملکرد سایت شما را بهبود بخشد.
 • ویدیوی خود را در YouTube آپلود کنید.
 • ویدیوی خود را مستقیماً در فیس بوک، توییتر، لینکدین، اینستاگرام، گوگل پلاس و پینترست به اشتراک بگذارید.
 • ارائه های ویدیویی خود را در SlideShare معرفی کنید.
 • ویدئوها را به کمپین های ایمیلی اضافه کنید. استفاده از ویدیوها در inbox outreach می‌تواند به برجسته شدن ایمیل‌های شما کمک کند. می توانید ویدیوها را در انواع ایمیل ها از جمله خبرنامه ها، معرفی محصولات، دعوت‌نامه های رویداد و غیره قرار دهید.
استفاده از ویدیوها در ایمیل ها ساده نیست. ارائه دهندگانی مانند Outlook و Gmail ایمیل های دارای ویدئو را نمی پذیرند. حتی اگر ارائه دهنده، اجازه ویدیوی جاسازی شده را بدهد، ممکن است دستگاه گیرنده اجازه ندهد.

برای حل این مشکل می توانید یک لینک به ویدیوی خود در ایمیل خود اضافه کنید یا از پلتفرم های تخصصی همچون BombBomb ،Vidyard Hippo Video و سایر نرم افزارهای این مدلی برای ایمیل مارکتینگ خودتان استفاده کنید. این نرم افزارها ادغام‌های ویژه‌ای برای Gmail و Outlook دارند که گنجاندن ویدیوها در ایمیل ها را سهل و راحت می سازند.

 • فراموش نکنید که کلمه «ویدئو» را در سابجکت ایمیل خود اضافه کنید. چون این کار می تواند مشترکان بیشتری را ترغیب کند تا روی ایمیل شما کلیک کنند و نرخ باز کردن ایمیل شما و در نتیجه تعداد سرنخ ها را افزایش می دهد.
 • هنگامی که ویدیوها را از طریق این کانال های شناخته شده به اشتراک می گذارید، به کار خود ادامه دهید و راه های جدیدی برای تبلیغ آنها پیدا کنید.

۷- دسترسی و تأثیر ویدیوهای خود را به حداکثر برسانید
(Maximize the reach and impact of your videos)

کمپین محتوای ویدیویی شما آماده است و می‌خواهید حداکثر تأثیر را از آن بگیرید. در اینجا چند نکته مفید وجود دارد که باید در استراتژی ویدیو مارکتینگ خود در نظر بگیرید:

 • با بینندگان خود درگیر شوید سعی کنید نظرات بینندگان را بپرسید و به همه نظراتی که در زیر ویدیو ارسال می شود، پاسخ دهید.
 • اگر ویدیوهای زنده را اجرا میکنید، هنگامی که شخصی نظری را در زیر ویدیوی شما می گذارد و اعلان های فوری دریافت می کنید، وظیفه شما این است که به او اطلاع دهید که نظراتش خوانده می شود.
 • برای تبلیغ ویدیوی خود هزینه کنید. فیسبوک و یوتیوب ابزارهای تبلیغاتی عالی برای دستیابی به مخاطبان هدفمند و بزرگ هستند. برای افزایش مشترکین و قرار گرفتن در معرض دید نیازی به بودجه زیادی ندارید. فقط یک مقدمه قانع کننده داشته باشید، مخاطبان هدف خود را بشناسید و پارامترهای خود را سفارشی کنید.
 • بازاریابی ویدیویی را بخشی از کمپین بازاریابی کلی خود قرار دهید. ویدئو در واقع فقط یک قالب متفاوت دیگر برای ارائه همان اطلاعاتی است که در پست های وبلاگ، صفحات وب، پادکست ها، وایت پیپرها و سایر تلاش های محتوایی خودتان به اشتراک گذاشته اید.

۸- از فیلم ها به عنوان محتوای محصور شده یا قفل دار استفاده کنید
(Use videos as gated content)

محتوای محصور شده یا قفل دار راهی عالی برای تولید سرنخ برای کسب‌وکار شما است. محتوای محصور شده یا بهتر بگوییم محتوای قفل دار می تواند کاربران را به محتوای شما علاقمند نمایند. این نوع محتوا در دسترس همه کاربران قرار نمی گیرد و تنها تعدادی از کاربران خاص می توانند به آنها دسترسی پیدا کنند.

بازدیدکنندگان باید اطلاعات تماس خود را برای مشاهده این نوع محتوا ارائه دهند. اگرچه وایت پیپرها، مطالعات موردی و کتاب‌های الکترونیکی برخی از انواع محتوایی هستند که می توانند جزو محتوای قفل دار محسوب شوند، تولید محتوای ویدیویی را نیز می تواند در این نوع محتوا جای دهید.

آموزش‌ها، نسخه‌های نمایشی و ویدیوهای «چگونه» می توانند عملکرد خوبی در محتوای محصور شده داشته باشند، زیرا آموزشی هستند! یعنی چیزی را ارائه می دهند که مخاطبان، معمولاً آن را ارزشمند می دانند.

شما می توانید یک مجموعه ویدیویی ایجاد کنید. چند مورد اول را برای علاقه مند کردن بینندگان به محتوای تولیدی تان به صورت رایگان منتشر کنید. سپس باقیمانده ها را قفل دار کنید. به احتمال زیاد کسانی که برای دیدن بقیه ویدیوها، عضو شده و اشتراک ویژه آن را تهیه می کنند، سرنخ های واجد شرایط هستند.

برای اینکه این استراتژی کار کند، باید چیزی را با بینندگان به اشتراک بگذارید که واقعاً ارزشمند باشد. در مورد آنچه که آنها به دست می آورند و چگونه می توانند از تماشا کردن سود ببرند، صریح باشید.

۹- عملکرد ویدیوی خود را تجزیه و تحلیل کنید
(Analyze your video performance)

هیچ کمپین بازاریابی آنلاین بدون آنالیز نمی تواند موفق باشد. اگر ویدیوهای زیادی ایجاد می کنید، باید میزان سوددهی سرمایه گذاری های خود را در کمپین های بازاریابی ویدیویی و video marketing بسنجید و تصمیم‌گیری های مهمی را برای بهبود آنها بگیرید.

می‌توانید از YouTube Analytics  و Google Analytics برای پیگیری عملکرد ویدیو استفاده کنید و درباره بازدیدها، منابع ترافیک، کل زمان تماشا و یافتن محبوب ترین ویدیوهای خود بیشتر بدانید. برای اندازه گیری رتبه بندی یوتیوب خود، می‌توانید از SE Ranking position tracking tool استفاده کنید.

علاوه بر این، می‌توانید آگاهی کلی از برند خود را بر اساس تعداد کل بازدیدها، تعداد اشتراک‌گذاری ها و تعداد منشن ها اندازه‌گیری کنید. باید بدانید که بهترین راه برای ایجاد یک استراتژی موفق همیشه داشتن روش های اندازه گیری واضح است.

و اما سخن آخر

برای تولید ویدیویی که مخاطبان شما به آن اهمیت می‌دهند، به یک استودیوی ویدیویی حرفه‌ای نیاز ندارید. اغلب تنها چیزی که برای انجام این کار نیاز دارید یک گوشی هوشمند است. بهتر است بدانید که ساخت یک ویدیوی حرفه ای جذاب در رسانه های اجتماعی به تقویت و بهبود استراتژی بازاریابی اجتماعی شما کمک می کند.

ساخت ویدیوهایی با عملکرد بالا به زمان و تلاش نیاز دارد. اما اگر برنامه محتوای ویدیویی مناسبی داشته و کمی خلاقیت نشان دهید، می توانید از پتانسیل آن برای گرفتن ویدیوهای الهام بخش استفاده کنید و مردم را به تماشای آن و انجام اقدامات مورد نظر خودتان تشویق کنید.

مهمتر از همه صادق باشید، روی آن تولید محتوای ویدیویی تمرکز کنید که برای مخاطبان شما مفید باشد. شما باید از پشتیبانی رو به رشد رسانه های اجتماعی برای اشتراک گذاری محتوای ویدیویی خود استفاده نمایید.

بعد از اجرا و پیاده سازی کارآمد کارتان، ویدیو  آگاهی از برند شما را افزایش می دهد، شما را بهتر با مشتریان‌تان مرتبط  و راحت‌تر آنها را به سرنخ تبدیل می کند. در نتیجه می تواند فروش شما را به صورت تصاعدی افزایش دهد.

بنابراین توصیه می کنیم همین الان دست به کار شده و فیلمبرداری را شروع کنید! ما بی صبرانه منتظر می مانیم تا ویدیوهای شما را در فید رسانه های اجتماعی خودمان ببینیم.

تجهیزات مورد نیاز برای تولید محتوا ویدیو
تجهیزات لازم برای تولید ویدیوی باکیفیت

سوالات متداول

۱- قالب های تولید محتوا کدامند؟

تولید محتوای متنی، ویدیویی و صوتی (تولید محتوا برای سایت و شبکه های اجتماعی به ویژه اینستاگرام)

۲- قیمت و تعرفه تولید محتوای ویدیویی چقدر است؟

اگر خودتان قرار است ویدیو بسازید، تنها هزینه ای که باید صرف کنید برای خرید ابزارهای اولیه و یادگیری مهارت های لازم خواهد بود. در صورت برون سپاری، مدت زمان ویدیو، کیفیت و وضوح ویدیو و نوع ساخت ویدیو معیارهای مهمی هستند که بر هزینه تولید محتوای ویدیویی تأثیر می گذارند. برای سفارش تولید محتوای ویدئویی ۱ دقیقه ای حداقل باید ۵۰۰ هزار تومان هزینه کنید.

۳- سازنده و تولیدکننده محتوای ویدئویی چه مهارت هایی باید داشته باشد؟

 • تصویربرداری حرفه‌ای با دوربین و موبایل (تنظیمات حرفه‌ای دوربین، نورپردازی محیط، پرده سبز و…)
 • ساخت اسلاید با پاورپوینت
 • سناریونویسی برای ویدیو
 • ویرایش فیلم برنامه ادوبی پریمیر + ویرایش ویدئو با موبایل

۴- برای تولید یک ویدیوی باکیفیت به چه تجهیزاتی نیاز است؟ (بسته به بودجه‌تان)

 • دوربین: دوربین فیلمبرداری، وبکم، دوربین اکشن، دوربین بدون آینه، دوربین DSLR
 • میکروفون: میکروفون USB، میکروفون شاتگان، میکروفون یقه‌ای
 • پایه نگهدارنده: سه پایه یا لرزشگیر گیمبال
 • تجهیزات نورپردازی: سافت باکس، چتر نور، رینگ لایت، نور رو دوربینی

۵- تعداد دفعات دیده شدن ویدیو مهم است یا تعداد دفعات به اشتراک گذاری آن؟

برخلاف باور همگانی تعداد دفعات به اشتراک گذاری ویدیو خیلی مهم‌تر از تعداد دفعات دیده شدن آن است. از اینرو بیشتر تمرکز شما باید روی به اشتراگ گذاری فیلم‌تان باشد.

منابع معتبری که در نگارش این مطلب از آنها بهره گرفته ایم: socialmediatoday.com و contentmarketinginstitute.com و nealschaffer.com و mention.com

رای دهید

تیم تولید محتوا

این مطلب توسط تیم تولید محتوای ایران فاندر تهیه شده است. ما در تلاش برای توسعه وب فارسی هستیم تا بهترین مقالات در هر زمینه ای را برای وبسایت ها تهیه کنیم. کیفیت محتوای این صفحه توسط متخصصین و کارشناسان ما بررسی و تایید شده است.

سفارش تولید محتوا
اینستاگرام سایت ایران فاندر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن چت
1
پریسا رحیمی
سلام، چطور می تونم کمکتون کنم؟